• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 13:47

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

има ли колега с оцелели"кардинали"

Започната от aquario, 16.01.2014 18:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

danielm

е аз и една година и 3 месеца се подготвях за аманото ...  :duvar: :-D *CRAZY* *ROFL*
и амано не пуснах!  *CRAZY*

gebo777

Привет пак от мен!
Както бях обещал, преди три седмици взех 20-тина Кардинала от Румъния, местно поколение. По стечение на обстоятелствата денят беше възможно най-студеният и въпреки цялото ми старание, по пътя на връщане температурата беше паднала до 23 градуса, а скаридите бяха станали прозрачно-сини... Честно казано, очаквах масов мор, но може би благодарение на 8-часовата адаптация, която им проведох, досега не съм забелязал нито една умряла. При 20 скариди в аквариума постоянно се виждат поне десетина, което смятам, че е добър знак.
Повечето добичета са млади, имаше и 4-5 възрастни, а на втората седмица видях и две женски с яйца.
С две думи, засега нещата изглеждат розово - ако и този път успея да ги уморя, значи не ставам за скаридар просто...  :-)
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

buchkata

Сериозен си като инфаркт!Речено -сторено!
Дано да ти се появят и малчугани!
При мен пак имам две с хайвер.Но по тиломеланиите открих пиявички.Чудя се дали те не са причина за поразиите при скаридите...
От вчера започнах да ги махам със спирт и механично,но става мъчно.Гадините много бързо се придвижват във вътрешността на черупката.
Все пак отделих 15 ина,но има още.Интересно че са полазили и малките охлювчета.Грозна гледка...

gebo777

Абе те са толкова кекави тия скариди, че пиявица едва ли ще преживеят - най-вероятно не са нападнати, ами на нас нещо ни убягва...
Толкова нещо изчетох по въпроса и толкова старание влагам, че ако не успея да ги завъдя, съм се зарекъл да пусна две крастави жаби в аквариума - да крещят и да ми напомнят колко съм загубен... :-D
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

tonino


gebo777

Няма бе, Андоне, ти ще дойдеш да ми издигнеш на сушинка някоя сцена за "изпълнителите"  :-D
Само не ми е ясно защо не мога да си вдигна рН-то... Използвам Sulawesi Mineral 8.5, дето уж застопорявало рН-то на 8.5, имам и варовикови камъни вътре, а пък растенията - малко мъх и 2-3 анубиаса... Водата като за лаборатория - нито нитрати, нито нищо, а пак си стои на 7.6....
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

gebo777

Малко ъпдейт от мен.
Преди три дни се появиха първите малки румънчета!  *YAHOO*  Смятам за резонно, ако оцелеят още десетина дни, да ги натурализираме и да си станат българчета :)  Засичам 4-5 мушморока, които са се заселили близо до предното стъкло, така че вероятно са десетина - едно люпило. А виждам и още 3-4 "носачки"... С две думи, засега всичко изглежда нормално, само трябва да възпра гадния си първосигнален инстинкт да ровя из аквариумите... :)
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

Асен Евгениев

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

buchkata

Браво!Дано се отгледат!
Мойте женски носят 2 седмици хайвера и го изхвърлят.Нямам понятие защо го правят.
Иначе самият хайвер изглежда както трябва до последно.

gebo777

Цитат на: buchkata - 19.03.2014 16:29
Мойте женски носят 2 седмици хайвера и го изхвърлят.Нямам понятие защо го правят.
Иначе самият хайвер изглежда както трябва до последно.

И при мен така се случи с чешката партида - две седмици ги носят и после нищо... Имайки предвид всички обстоятелства, аз съм убеден, че тия чешките са диво уловени, а в такъв случай трябва наистина дълга адаптация, дано да издържат...
Между другото, днес за втори път намерих умряла възрастна скарида. Малките обаче са в чудна кондиция, така че вероятно е проблем при линеето... Досега съм намерил само две "обелки" и двете бяха много дебели и плътни, така че очаквах такива проблеми. А и това им е първото линеене след преместването и може на много неща да се дължи. Дано да съм прав...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

gebo777

Бях обещал да кача малко снимки в стил "мама, татко и аз", макар че не станаха цветущи - техниката си е хубава, явно моите фотографски умения хич ги няма...
Успях да хвана и мъници от различни поколения, със 7-8 дни разлика, както и още няколко бъдещи майки  *YAHOO*














ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

buchkata

Най-накрая и при мен се показаха малки!
Вчера се позагледах в скаридарничето и забелязах 3-4 малчугана да се катерят по тиломеланиите.Вече са 2-3 милиметрови,затова ги забелязах. :-D
Интересно как са се излюпили при положение,че майките изхвърлят хайвера на 2-та седмица и не го износват. *dontknow*

Борис Христов

Браво Любо. *THUMBS UP*
Относно това ,че майките хвърлят хайвера, и както казваш не го износват, ще споделя нещо за което бях чел ,но никога не бях опитвал, и в интерес на истината не вярвах ,че е възможно.
При мен става въпрос за Neocaridina heteropoda предолагам въпреки разликата във вида, аналога е същия.(Материала, който бях чел беше за  Caridina Cantonensis), и реших да опитам.
Имам в предвид следното...
Намерих преди време една мъртва много добре оцветена майка с много хайвер.Взех хайвере, и много внимателно с пинсета, го отделих и пуснах в един аквариум с новойзлюпени рибки с много лека аерация.
След седмица видях да щъкат малките, който порастанаха и се развиха без никакъв проблем.
Искам да кажа ,че явно не е проблем и при този вид, майката да не износи яйцата.

Поздрави,

Боби

petko

Супер. *THUMBS UP*
Би трябвало малките да са по издръжливи в аквариумни условия.
Относно хайвера теоритично майката какво прави освен да раздвижва яйцата и осигурява поток вода.Ако се осигури на яйцата лека циркулация на вода и да са здрави не е проблем да се излюпят малките и без майката.


Similar topics (3)

13653

Публикации: 10
Прегледи: 4593

42049

Публикации: 4
Прегледи: 2805