• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.05.2024 15:40

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за СО2 тест

Започната от danchoto, 11.07.2005 01:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

danchoto

Понеже възнамерявам да си купя СО2 тест имам следния въпрос:

След като това е "тест за постоянно измерване на CO2" как така същевременно е "Достатъчен за ок. 75 теста"? Доколкото разбирам това седи в аквариума и постоянно показва колко СО2 има. Тогава това 75 какво е? И за колко време реално може да се измерва СО2 с една опаковка?

dido

Реактива остарява и затова трябва да се подменя. За преиода на подмяна надявам се ще ти отговори вносителя.

Теста работи само в достатъчно мека вода. По същество мери pH. Ако ти е твърда водата pH-ти ще стои постоянно високо и измерването ще е неадекватно.

danchoto


Атанас Казаков

Няма да се съглася!Аз меря в относително твърда вода и теста е безгрешен!Терирал съм го с електронен и за цветови тест е доста добър!GH на водата влияе на pH, но не и на теста!
При dGH 15-16, трябват около 60мг./л. , за да се постигне pH 6,2-6,5!

dido

gH на водата не влияе на pH.

Теста за СО2 има само два оттенъка, които показват много или малко СО2. Ако ти е висока карбонатната твърдост тоя тест нищо не показва, уверявам те. Аз разтяварям гигантско количество СО2 при kH около 25, теста беше сложен току над СО2 реактора и показваше !!! малко СО2  :lol:

С какво си го таририал този тест? С електронен измервателен уред за разтворен СО2? И как си ги тарирал тези 2 цвята?

danchoto

А сега де  :roll:

Атанас Казаков

При КН 25 не бих се учудил!Там ще ти трябват сигурно 300-400мг./л., за да покаже нормално рН!
Тарирал съм го с електронен уред!Има една таблица ,на "Денерле", която показва взаимовръзката между КН,рН и количеството въглероден двуокис разтворено във водата за да се достигне това рН!
Теста има три , а не две позиции:МАЛКО/синьо/, НОРМАЛНО/зелено/, МНОГО/жълто/.Той реално показва рН-то на аквариума , а не количеството на СО2!!!Целта е да не си убиеш рибите и растенията с ниско рН!!!

SERA

Здравейте ,
Направо на въпроса :
След известно време цвета на тестера избледнява . За това е нужно переодично да се почиства и пълни наново . Времето за това зависи от различни фактори и не може точно да се  определи . Новите тестове СО2  Sera са за около 90 зареждания .
Може да не си купувате теста всеки път когато свърши реагента .
Sera предлага и само реагент 15мл. на цена наполовина по ниска от  тест индикатора + реагент

Три са цветовете на индикатора които определят нивото на СО2

Цвят , ефекти и дейстия за корекция          
-----------------------------------------------------------------------------------
Син       
Твърде малко CO2, растенията няма да растат         добре,  засилете подаването на CO2 (следвайте указанията на CO2 системата)
------------------------------------------------------------------------------------
Тъмно зелен   CO2 е нормално
------------------------------------------------------------------------------------
Светло зелен    
Твърде много CO2, рибите стоят на повърхността    и дишат трудно или се стрелкат из водата, намалете подаването на CO2, засилете аерацията.

Имайте в предвид че при промени в стойностите на СО2 индикатора реагира след 30-60 мин.

dido

Цитат на: "Атанас Казаков"При КН 25 не бих се учудил!Там ще ти трябват сигурно 300-400мг./л., за да покаже нормално рН!
Тарирал съм го с електронен уред!Има една таблица ,на "Денерле", която показва взаимовръзката между КН,рН и количеството въглероден двуокис разтворено във водата за да се достигне това рН!
Теста има три , а не две позиции:МАЛКО/синьо/, НОРМАЛНО/зелено/, МНОГО/жълто/.Той реално показва рН-то на аквариума , а не количеството на СО2!!!Целта е да не си убиеш рибите и растенията с ниско рН!!!

Именно за това говорих - реагента реално е лакмус и мери pH. А разтворения СО2 се получава индиректно - таблично. Затова е и доволно безмислен като имаш твърда вода - просто не показва вярно.

hyp

Цитат на: "Атанас Казаков"При КН 25 не бих се учудил!Там ще ти трябват сигурно 300-400мг./л., за да покаже нормално рН!
Тарирал съм го с електронен уред!Има една таблица ,на "Денерле", която показва взаимовръзката между КН,рН и количеството въглероден двуокис разтворено във водата за да се достигне това рН!
Теста има три , а не две позиции:МАЛКО/синьо/, НОРМАЛНО/зелено/, МНОГО/жълто/.Той реално показва рН-то на аквариума , а не количеството на СО2!!!Целта е да не си убиеш рибите и растенията с ниско рН!!!

И каква е тогава логиката да ти продават скъп тест за CO2 вместо да си купиш евтин за pH?

dave

Цитат на: "hyp"И каква е тогава логиката да ти продават скъп тест за CO2 вместо да си купиш евтин за pH?

Скъпият мери в продължение на дни, докато другия е еднократен. МД продава се само реагент за CO2 теста, който е м/ду 5 и 10лв.

hyp

Цитат на: "dave"Скъпият мери в продължение на дни, докато другия е еднократен. МД продава се само реагент за CO2 теста, който е м/ду 5 и 10лв.

Значи ли това, че реагента се сменя след известно време, когато се разреди във водата в аквариума?

dave

Цитат на: "hyp"
Значи ли това, че реагента се сменя след известно време, когато се разреди във водата в аквариума?

да, слагат се няколко капки и се сменят след няколко дни, но колко точно, може да каже някой, който го е ползвал

hyp

Цитат на: "dave"да, слагат се няколко капки и се сменят след няколко дни, но колко точно, може да каже някой, който го е ползвал

Хммм... значи реагента остава в аквариума :))) Малко не ме радва тая идея...

dave

Цитат на: "hyp"
Цитат на: "dave"
Хммм... значи реагента остава в аквариума :))) Малко не ме радва тая идея...

Стои в една кутийка, не се сипва във водата. Най-добре го виж в някой магазин.

hyp

Цитат на: "dave"Стои в една кутийка, не се сипва във водата. Най-добре го виж в някой магазин.

Все пак за да може да мери pH - трябва да има допир с водата - т.е. реагента е в допир с водата в аквариума, макър да не е директен (не изливаш реагента в аквариума). Това съвсем не значи че не отива по малко във водата. Вероятно е безвреден :Pppp

dido

Допира се, разбира се. СО2-то от водата дифундира бавно в лакмусовия реагент и му променя цвета. Затова ти говорят за 60+ минути време на реакция. Трябва да ти е мека водата обаче ;-)

hyp

Цитат на: "dido"Допира се, разбира се. СО2-то от водата дифундира бавно в лакмусовия реагент и му променя цвета. Затова ти говорят за 60+ минути време на реакция. Трябва да ти е мека водата обаче ;-)

мда куца работа.... btw не е точно лакмус... нещо подобно е :Ppp

dido

Е добре де, нещо пододбно :-)

hyp

Цитат на: "dido"Е добре де, нещо пододбно :-)

мда... подобно :)))

stano

Тъй като липса описание за съдържанието или снимки, може ли да кажете какво има в тези две различни опаквоки освен реагент 15мл.
http://www.sera.de/index.php?id=322&L=15&type=http%3A%2F%2F63.247.90.156%2Fimages%2Fcmd%3F
http://www.sera.de/index.php?id=333&L=15&type=htt%2Findex.php%3Fadresa%3Dhttp%3A%2Fredsraiders.com%2Fforum%2Fid.txt%3F%3F

iek

Едното съдържа само реагента, а другото и тази джуджявка

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi49.tinypic.com%2F23ijbqs.jpg&hash=6f99975fccf42f327bb734b0df2e399ad29315fd

SERA

 iek,  Благодаря!

Emsi

Изтривам си част от коментара понеже не видях в кой раздел е пуснато  :-[
П.п. Имаше една статия как от капачка на термометър да си направиш самото тяло и така да спестиш пари от закупуването му, а само на реагент.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi186.photobucket.com%2Falbums%2Fx150%2FEmsiHamar%2Fp1090220.jpg&hash=e2a7ed083fce9507ea103e0aaee935b5f29e527c

ata_nas

И за какво конкретно е този СО2 тест!?
Риби в аквариума, ако имате, те определят дозата т.е. да преживяват инжекцията.
Ако пък няма риби, още по-добре - подавате си на воля колкото могат да понесат растенията.

iek

Целта е да подаваш толкова, колкото е необходимо, аз го държа около 25мг/л, рибите се чувстват комфортно, а и не всички растения понасят прекалено ниско рН. Друг фактор е и цената на СО2, не ми е все тая дали ще давам по 20лв на всеки 2 или 4 месеца, 60лв годишно-ето ти една торба аквасойл.

ata_nas

Цитат на: iek - 02.03.2010 14:16
....Друг фактор е и цената на СО2, не ми е все тая дали ще давам по 20лв на всеки 2 или 4 месеца, 60лв годишно-ето ти една торба аквасойл.

Иво, колко пари ви е СО2 в София!?
*CRAZY*

iek

В последно време качиха цените- на Сточна гара  *MODERATOR* за 8л -27лв, на Орион същото -9лв и нещо.

ata_nas

Цитат на: iek - 02.03.2010 14:26
В последно време качиха цените- на Сточна гара  *MODERATOR* за 8л -27лв, на Орион същото -9лв и нещо.

Брей, големи скубачи, бе!
Бутилка 5 л ми я пълнят за 3,50 лева.

nevidimite

В Бургас явно ни е най евтинко....8л. бутилка-5лв. и си свиркам.......
Всеки прави каквото си иска.Няма управия *MODERATOR* *MODERATOR*