• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
17.06.2024 21:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Serafil 900 , 1100 , 1300

Започната от SERA, 29.04.2005 01:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

SERA

ЦитатА каква е разликата между Biopur и Siporax?

Siporax е филтърен материал , чиято повърхност за развитие на нитрифициращи бактерии е 34 пъти по голяма от същия обем керамичен филтърен материал .
Този филтърен материал също така осигурява среда за развитието на бактерии разлагащи нитратите . Това е важно за морските аквариуми . Там те се натрупват по бързо защото водата не се сменя толкова често и няма растения които да ги усвояват .
Нитратите и в малки количества са опасни за някой по чувствителни мекотели .

AQUASAUR

Иване, Привет!
Смятам допълнението ти (за подредбата на филтърните пълнежи) за  абсолютно уместно и точно!
..."Ватата,задължително е най-отгоре - защото се зацапва най-бързо" и ако я заврете някъде помежду и отдолу, то значително си затормозявате ефективността на канистъра...А при ревизия - просто я изхвърляйте и подменяйте! Достатъчно евтина е...а пък и дори "добре изпрана" - се зацапва много по-бързо след това+смръднята(натрупваща се най-вече в този слой) си остава...

Стасе,абе страшно ми е любопитно - как събра в 2х2 шепи обем на филтърните "кошнички" всичкото това дето си го изброил... :roll:  :?: По пет грама и половина ли си сложил от вид или как...:lol:
(Да не се засегнеш сега...,опитвам се да се шегувам... :D )
При този малък обем на канистъра ти, едва ли е нужно да го третираш като умалено копие на по-мощните му събратя...
За въглена,аз лично съм скептично настроен...какво точно всъщност целиш с него?...и не е ли по-добре да използваш вместо него друг химичен адсорбант - конкретно и само за "амонията"("Амрид","Амонияремуувър"...)...
Просто въглена е доста силен и общ адсорбант...На "Акватана" и "Нитривека" може да не влияе...,но на други добавки,особено на лекарства ... :!:
Но като цяло (имайки впредвид маломерния ф.обем),ще си позволя  да ти предложа следното:
Остави в канистъра си само два типа пълнежи - едропорестата керамика(за предпочитане "сипоракс") и едропорестия дунапрен(който ти е даден в комплекта) - тоест,канистъра да заработи изцяло като "биологичен резервоар"...А за по-добро механично пречистване си сложи допълнително една по-сносна потопяема помпа!
Не забравяй да активираш първоначално (пък и переодично) с някакъв "биостортерен" продукт!
Та,питаш ме, не питаш - това е! Обещавам "да не ти се сърдя" ако идеята ми не ти допадне... :lol:

P.S.    Иване , ще ми се да уловя мига и да те попитам:
(Ама малко ме е срам...  :oops:  напоследък нещо съм "останал без работа"... :roll:  а нали знаеш - 3 деца,жена,2 кучета...изхранвам  :wink: )
Абе, как става кандидатстването при Вас (и отпущате ли щатна бройка ) за "платен рекламен агент" :?: И ако можеш да ме осветлиш добро ли  е заплащането, че може и някой друг "закъсал" като мене да се заинтересува...[/i] :?: :roll:  :lol:

Stas

Aquasaur, няма майтап! Събрах ги!

Руснаците също съветват въглена да се слага само целево. Е, на мен (в м-на на Солунска) ми го продадоха, защото е "много добре да го има". Нищо. Ще си прередя филтъра при първа възможност. За многото вати - май наистина не бива да са толкова.

Иначе съм активирал с NITRIVEC, нали това е? Сложих и една кофа вода от работещ аквариум...

Само дето преди да сложа кофата с вода установих, че отнякъде май съм пипнал планария. Гадно!

Та ако не те питам защо да пиша във форума, нали?

AQUASAUR

Да, Стасе - "Нитривека" е един от вариантите...А за да не кажат пак,че рекламирам само "СЕРА-А-А-А"...ще ти похваля съвсем сериозно и "Cycle" на "HAGE-E-EN" и "Bactozym" на "TETRA-A-A"... :!:
А това "малко тънко бяло червейче"...- не съм съвсем убеден че е точно планария... :roll:  :wink:
Планарията има много характерен "плосък" а не "кръгъл" профил..."пълзи" а не "лази"...обикновено е тъмно-кафеникава, а не бяла...и особено нощем на тъмно - плъпват гадинките...и като светниш лампата - ги виждаш по цялото стъкло...
А това,което описваш,загнездило се по налепа но вакумите...по ми прилича на едно безвредно бяло червейче(не му знам точното име),хранещо се с гниещи(отпадъчни) налепи в аквариума...Като пуснеш рибите - сигурен съм че ще му ограничат популацията до мимимум  :!:
Don't Worry...Be Happy :P  :D

77

Цитат на: "AQUASAUR"
Та,питаш ме, не питаш - това е! Обещавам "да не ти се сърдя" ако идеята ми не ти допадне... :lol:

тук визираш мен затова ще ти отговоря :wink: в форума на пецата ти пусна снимки на аквариум с дискуси и пласмасови растения :lol: там те посаветвах да махнеш пласмасите(които са пълен кич)а ти го определи като ехидна забележка :?: и както виждам опитваш се да си го върнеш :cry:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

AQUASAUR

77, много лично и навътре приемаш нещата... :wink:  :cry:
Съвсем нормално е да сме често на различни мнения...:roll:
Не мисля, обаче, че се заяждам или си "връщам" на някого... :evil:
Ще ми се всички да приемаме тези малки дразги по-скоро с чуство за хумор и феърплей... :P  :D
А към теб конкретно все още важи поканата ми за гостуване...не като клиент,а като колега хобист и "обмяна на опит"... :!:  :idea:

77

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Stas

Аквазавър, благодаря за успокоението. Снощи събрах 6-7 такива бели гадинки от стъклата. Днес не виждам вече нито едно. Може наистина да не е планария (съвсем бели бяха и плоски).

Ще го мисля нататък.

А иначе: не се връзвайте! В спора се ражда истината. Да не говорим, че става и по-интересно така.  :wink:

NikolaV

Цитат на: "Stas"Аквазавър...
AQUASAUR, досега се чудих как ти се чете ника :-)

Stas

Да бе! Замалко да напиша ДИНОзавър, но се усетих. Човекът все пак е свързан с водата...

AQUASAUR

Явно Стас е най-добре с английския...и логиката...
Желаието ми бе наистина ника да отразява нещо по-древно,по-мъдро,по-страховито...и разбира се свързано с водата и рибите...А пък снимката(аватара от другия форум) е от времето,когато се гмурках под водата и хващах рибите... с уста   :shock: ........ :lol: ...  е,разбира се - предварително ги бях хващал с ръце...и беше номер само пред децата ми...  :P   :D

Stas

Стига! Аз се бях вързал и милех, че наистина си хващал рибите с уста. Поне така изглеждаше...

Все си мисля как ли би се справил с хващането на пираня... :cry:

AQUASAUR

..................:D  :P  :lol: .......................
Между другото,хващал съм и "Пирани" с голи ръце...... :shock:
.... и то "Натерери"(XXXXL размер)... :twisted:
....Е, съчетах го и с "леко" кръводарителство...
Беше преди около 8 години...,извикаха ме по спешност да транспортирам "едни рибки" от един офис в "Интерпред"
до голям аквариум(1300 литра) в един ресторант до ВИАС...
Отивам аз - екипиран с всичко необходимо...Първо,гледам - "рибките" бая големчки...и яяяяяяяя - то били и Пиранки....ааааапък и баш "Натерери".... :wink: ....ама викам си - кво пък толкова :roll: ...."Колосоми" бях гледал преди това и бяха ми станали еееехей колко по-грамадни...
Та пълня бидона(но от тия с тясното гърло) с вода от аквариума...източвам останалата и оставям само педя до дъното... и точно да бръкна за да ги изхващам с големия кеп(също XXXXL размер) - човека там ми вика:
- Абе, я по-добре давай с това...И ми подава "специален" чирпак("алпака"...решето....също XXXXL размер!) явно ползван и преди за тази цел...
Аз започнах да куфея в недоумение... :shock:  :roll:  :?:
ама си ги изхващах набързо с чирпака...затворих бидона,включих помпата на батерии и хайде в ресторанта....
Там вече се бяха събрали хора явно по откриването му...и всички чакаха "рибките"... :roll:  :P  :)  :o  :D
Аз отварям тържествено бидона...и всички се занатискаха да надничат:
- Яяяяяа,ама кви са тия рибки...!???Къде са...кво сааа...!???
След краткия ми сериозно-баритонен отговор: ПИРАНИ  :!: :twisted:...
- суетнята стана още по-невъобразима...
Вземам си аз,обаче,единствения голям кеп който можеше да влезе през гърлото на бидона...бъркам...хващам първата Пираня и я понасям към аквариума...
Изведнъж - сякаш кепа сам се разпра...и пиранята  - туп долу...и взе да се мята на сухо...
Еуфориятя на аудиторията почти се взриви...
Аз,обаче...съвсем хладнокръвно...хващам Пиранята с две ръце и цоп в аквариума...После поглеждам кепа...като видях как "нежно" е сгризан...оставаха още 6 риби...чирпака този път го нямаше...и си дадох равносметка какво всъщност май ми предстои...:twisted:
Съвсем внимателно...успях да извадя и прехвърля безпроблемно още 3 Пирани в аквариума...обаче, четвъртата реши да ме дегостира...
Може би и аз невнимателно си оставих, държейки я,показалеца пред устата и...ама така ме сръфа гадината...Публиката направо издивя....
Кръвта явно течеше от пръста ми...но все едно "нищо ми няма"... побързах да прехвърля и останалите две...
Те пък, от "вкуса" на кръвта ли,не знам, но така се разбесняха...,че като свърших и с тях -  освен че едната също ме гризна(този път по средния пръст), то бях и целия "окъпан"...
Но мисията беше изпълнена :!:

Живко

:lol:историята е интересна,а и ти я разказваш доста "цветно".   :D
представям си как разказваш вицове. :lol:
Никой не се е родил научен.

Stas

Доста самоотвержено! Не ми харесва идеята да си гледкаш пирани. Това е като да си развъждаш питбули за бой.

Иначе истрията е готина, звучи смешно, стига да не съм на твое място :)