• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:22

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

sera fil 60/120 - високоефективни филтри за малък аквариум

Започната от SERA, 13.12.2007 15:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

SERA

Цитат на: Boromir - 15.11.2008 03:04
Имам въпрос.Имали резервни части в магазина на 'Миа зоо' (до стадиона)за Sera fil 120?

Миазоо няма магазин, но предлага резервни части и консумативи за sera fil 120 - перка+ротор+гумено уплътнение, отделна секция, гъба, siporax mini, активен въглен.
: 17.11.2008г 10:10ч
Цитат на: kiril_m - 14.11.2008 22:55
Здравейте. Имам малък проблем със Sera fil 60. Състои се в това, че вакуумчетета, които служат за закрепяне към стъклото не си вършат добре работата.

Здравей,
Резервни вакумчета са налични при нас и може да си ги поръчаш от всеки добър магазин. Една година е малко рано, но всички гумени части стареят с времето ( зависи от качествата на водата, температурата и т.н.  ) и трябва периодично да се подменят.

Поздрави
Сера

denbosch

Здравейте! Нов съм във този форум,както и във акваристиката и искам да помоля за съвет!

Решил съм да си взема филтър sera fil 120 ,като допълнителен,само се притеснявам да не ми дойде в повече за моя аквариум.
Аквариума ми е 84литра,имам външен филтър Атман 400л/ч ,едно отделение за механична филтрация и едно за биологична.По принцип работи добре,сменям водата всяка седмица по 30% и на две седмици чистя целия филтър.Лошото е,че нямам време да се занимавам със живи растения и имам само изкуствени,а в аквариума имам 8 барбуса тетразона,6 серпи,5 тернеции,1 леер,3 коридораса и 2 анциструса.

Важи ли в моя случай за филтрите максимата "От повече глава не боли!" ?

zambo

Тази максима важи винаги . Дори и в твоя случай . Защо обаче чистиш филтъра толкова често ? Чистиш го , когато му падне дебита и се задръсти . Това означава , че трябва да го чистиш на около 6-8 месечен период . Ако се задръства по-често значи е малък за аквариума .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

denbosch

Чистя го толкова често,защото иначе започва да се задръства.Веднъж не сифонирах водата една седмица и започнаха да ми се появяват мръсотии в тръбите-наложи се да чистя освен филтъра и всички маркучи и сглобки.При положение,че сифонирам примерно в събота,на следващата събота,когато чистя филтъра вече има мръсотия в отделението под кошницата и то доста.
Сигурно рибките са ми малко повече,ама повечето са подарък-не мога да ги изхърля,а и малкия се радва.А и сигурно прехранвам малко повече.

zambo

Значи ти е малък филтъра и неможе да обслужва аквариума . Не е хубаво канистър да се чисти два пъти месечно . Мнението ми е да си вземеш нов по-голям канистър , отколкото втори вътрешен филтър .
Щом мислиш , че прехранваш рибите , намали порциона . Давай по толкова , че да го изяждат за 2-3 минути , веднъж дневно . От глад няма да умрат .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

SERA

Цитат на: denbosch - 15.12.2008 10:41
Здравейте! Нов съм във този форум,както и във акваристиката и искам да помоля за съвет!

Решил съм да си взема филтър sera fil 120 ,като допълнителен,само се притеснявам да не ми дойде в повече за моя аквариум.
Аквариума ми е 84литра,имам външен филтър Атман 400л/ч ,едно отделение за механична филтрация и едно за биологична.По принцип работи добре,сменям водата всяка седмица по 30% и на две седмици чистя целия филтър.Лошото е,че нямам време да се занимавам със живи растения и имам само изкуствени,а в аквариума имам 8 барбуса тетразона,6 серпи,5 тернеции,1 леер,3 коридораса и 2 анциструса.

Важи ли в моя случай за филтрите максимата "От повече глава не боли!" ?

Здравей,
Ако сменяш редовно водата и биологичната ти филтрация е на ниво, няма нужда да купуваш нов филтър. Ако го купиш, по-добре махни стария филтър. Няма проблем да работят и двата, но ще заемат място и ще се виждат, а техническото оборудване не е най-завладяващата гледка.
Какво те притеснява за растенията? Ако засадиш от непретенциозните водове на анубиас, валиснерия, криптокорина и др. лесни за отглеждане растения няма да се налагат кой знае какви грижи. Дори обратното те ще ти спестят от грижите. Само трябва да избереш видове, които не изискват високи нива на СО2, много светлина и т. н.

Поздрави
Сера

denbosch

Благодаря ви за  съветите ! Нов външен филтър беше вариант Б,ама май ще мине на преден план.Не исках да се отървам от Атман-а,че е само на два месеца,но сега ще мисля какво да го правя.

А и друго се чудя-ако се хвърля на sera fil bioactive external filters 130 + UV,сигурно пак ще ми дойде малък с неговите 300 л/ч,нищо,че го дават за 130 литра аквариум?!Атман-а ми е 400 л/ч,да кажем,че малко са послъгали,не вярвам да е под 300л/ч .
Май трябва да скоча направо на sera fil bioactive external filters 250 + UV,нали?!

zambo

Сера фил 900 или 1100 . Един от двата модела , ако си се спрял на филтър с марката Сера .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

SERA

Цитат на: denbosch - 15.12.2008 11:33Май трябва да скоча направо на sera fil bioactive external filters 250 + UV,нали?!

sera fil bioactive external filters 130 + UV ще ти свърши идеална работа. Има смисъл да избеш по-мощния само, ако планираш скоро да си купиш по-голям аквариум.


akula

Имам въпросче:

Имам серафил 60 с добавено отделение за сипоракс. От почти една година работи и нямах проблеми до последните 2 седмици. Дебита на водата пада точно за 2 дни. Аквариума е чист, но за всеки случай сифонирах доста добре отново.Филтърните пълнежи са ОК, не са затлачени. Като извадя само ротора и го заплакна, дебита става екстра, но след 2 дни пак пада почти до спиране. Аквариума е 30 литра. Дали се еизносило роторчето , все пак то е на 10 месеца ?

Благодаря за отговора предварително!


Намерих си проблема, от гъбата е било, само си мислех че е добре изпрана. Сложих нова и всичко е ОК.


SERA


Радвам се, че всичко вече е наред.

Успех!

meshov

здравейте, имам серафил 120.
Искам да попитам на колко време се сменят:
1. sera siporax® mini
2. sera super carbon.
In normal times, evil would be fought with good. But in times like these, well, it should be fought by another kind of evil.

chaykov

незнам сипоракса да се сменя.... ? няма смисъл от смяната на сипоракс-а при положение че се заселват в нето микроорганизми! виж за карбона...
Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят. Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп!



https://s1.postimg.org/43tluyw8fj/aqua.jpg[/url]

SERA


Здравей,
Активния въглен ( sera super carbon ) трябва да се сменя на около 6 седмици.
chaykov е прав за sera siporax®, не е нужно да се сменя, поне не често. Аз моят го ползвам трета година и като гледам си е все същия ( изплаквам го в аквариумна вода на 5-6 месеца ). Все пак с годините предполагам се оронва ( от него падат малки частички ), а и постепенно част от каналите може да се запушат. sera siporax® mini не е във формата на пръстен и е по-дебел от sera siporax®. Това предполага по-лесното му запушване. За това препоръчвам sera siporax® mini да се сменя на няколко години.

Не забравяй веднъж месечно да изплакваш sera siporax® mini в аквариумна вода. Също така се препоръчва sera super carbon да се изплакне в хладка вода преди употреба.

Поздрави
Сера

chaykov

нали знаеш че ако е вътрешен няма как да се изплаква всяка седмица....
Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят. Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп!



https://s1.postimg.org/43tluyw8fj/aqua.jpg[/url]