• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:41

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Планорбиси - тема за взаимопомощ

Започната от fena81, 22.09.2009 11:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Alexfield

Да допълня и моя опит по темата:
Сдобих се с капан за охлюви (на Сера) - при налични над 500 охлюва хващаше не повече от 2-3 на ден. Аз с ръце вадех по 30-50 парчета за около час-два. Може би стръвта в капана не е била атрактивна, но както и да е - отказах се.
Не исках да третирам с препарат, защото имам и мелании, а не исках да ликвидирам и тях.
Натъкнах се на информация в нета за ANENTOME HELENA - охлювите убийци, но не знаех как да се сдобия с тях.
Проблема го реших с боции-клоун. Взех 2 за проба. Като видях как преследват и унищожават планорбисите, си взех още 3. За около месец приключиха планорбисите и останаха само меланиите.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

pep4ooo

Не знам вече какво да пробвам,яд ме е вече за какво го взех това разтение да ми напълни 4 аквариъма с тия гадове....трябва да взема поне 4 боции,малко вътрешно ще ми дойде според мен.Ако някои има някаква друга идея нека пише.

pep4ooo

Здравейте колеги,искам да питам само един вапрос,сорка за  *spam , но не искам да си правя експеримент.Имам проблем с паразитни охлюви и ще взема няколко боции,но има и друг проблем,че имам и ампуларии и не знам да ли може да стане всикочко на черупки или само тия гадове ще яде прекрасната животинка боцията ?  *SORRY*

ceco

Ампулариите имат една пластинка, с която се крият.Така че ще изкарат няколко месеца повече от другите охлюви. Естествено това важи за по дребните. Ако са едри няма проблем.

pep4ooo

Цитат на: ceco - 29.11.2009 21:28
Ампулариите имат една пластинка, с която се крият.Така че ще изкарат няколко месеца повече от другите охлюви. Естествено това важи за по дребните. Ако са едри няма проблем.

Извод:Ампулариите ми са на месец и малко значи няма да отцелеят.Целата ми е да премахна паразитните охлюви не ампулариите :-) :duvar:

valnata

Пластинката едва ли ще ги спаси. Според мен ще се разделиш с всичките охлюви които имаш. ;-)

pep4ooo

Мамка му не ми беше това целта....та кажете ми тогава някои друг по добур начин да запазя ампулариите,а да премахна тия паразитни гадове..... *dontknow* :buff:

vasso

Хм кофти. Опитай механично да ги махаш колкото можеш.Или махни ампулариите, сложи ботии за известно време и после върни ампулариите. :-)

zambo

Местиш ампулариите . Пускаш боциите .Оставяш ги на диета , тоест никаква храна , и те изяждат "вредните" охлюви . А после какво ще правиш боциите ?
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

pep4ooo

Анатоли и аз това мислех,но много апуларии пуснах в над 15 аквариума аиде както и да е аз ще взема 10-тина боции,но се чудя как да отделя толкова много охлюви приблизително са към 350 някъде.После или ще ги подаря на някои или ще ги остава в някои нов за тях аквариум,ако трябва ще сложа още някаде още един в краен случеи.Анатоли даи някаква идея луднал сам чесно.... мно неприятно нещо е това.
: 29.11.2009г 22:10ч
Ако има някои някаква идея как да се справя с така изглеждащея лесен проблем нека се намеси. :-|

Divane

ботиите хапват охлюви САМО ако няма никаква друга храна.Ако в този аквариум има и други рибки..незнам..едвали е удачно да ги държиш на диета дълго време.
10 ботии чета тука..това НЕ са отоси,хорааа! Една ботия става поне 12 см рови по грунда, плува бързо..

По-добре вземи " на заем" от някой 1 ботия и след няколко дена я върни.

bigbeer

Цитат на: Divane - 30.11.2009 00:03
.....
По-добре вземи " на заем" от някой 1 ботия и след няколко дена я върни.

Това е най-доброто и работещо решение и за мен. Кофти е, че зор се лови 'бочо' с кепчето после.

pep4ooo

Цитат на: Divane - 30.11.2009 00:03
ботиите хапват охлюви САМО ако няма никаква друга храна.Ако в този аквариум има и други рибки..незнам..едвали е удачно да ги държиш на диета дълго време.
10 ботии чета тука..това НЕ са отоси,хорааа! Една ботия става поне 12 см рови по грунда, плува бързо..

По-добре вземи " на заем" от някой 1 ботия и след няколко дена я върни.

Divane муцка аз заразих над 15 съда с една гигантска валиснерия и от нея се получи едно голямо сварталище от паразите за това казах такава цифра от ботии.Вече не знам какво да напиша и какво да паравя с тия гадове.Африканците и писна от тази храна :-) Та чакам някакво добро решение,но имаите впредвид,че имам и ампуларии и те не са малко над 350 броики са в 16-17 съда  *CRAZY* *SORRY*
: 30.11.2009г 00:12ч
Цитат на: pep4ooo - 30.11.2009 00:11
Divane муцка аз заразих над 15 съда с една гигантска валиснерия и от нея се получи едно голямо сварталище от паразите за това казах такава цифра от ботии.Вече не знам какво да напиша и какво да паравя с тия гадове.Африканците и писна от тази храна :-) Та чакам някакво добро решение,но имаите впредвид,че имам и ампуларии и те не са малко над 350 броики са в 16-17 съда  *CRAZY* *SORRY*

Та както адаша каза е с теб,но като по добър специалист нека даде някакъв савет да мога да се справя с тези гадинки.Не ми се рестартирват всичките стъкларии който има от тия кафяви гадове :-)

Divane

Пепчо,муцка, като не слушаш - чупи си главата! Аз ти казах вариант. какво като са 15 съда - взимаш 1,повтарям 1 ботия, пускаш я в първия аквариум за 2 дена - очиства терена,после я местиш в 2 акв. -очиства терена.. и така до 15. Ако искаш си купи 10 и после се чуди какво да ги правиш. В крайна сметка ти решаваш - растения или риби!
И още нещо - ако намалиш храната - паразитните охлюви сами ще изчезнат.

vasso

Недей да рестартираш нищо. Опитай да ги пребориш по всички начини. И механично и с ботии. Постепенно ще се махнат.

Similar topics (2)

32962

Публикации: 16
Прегледи: 41178

312

Публикации: 247
Прегледи: 159436