• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Планария - тема за взаимопомощ

Започната от pasoman, 10.10.2004 15:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

}|{opukc

05.11.2010 14:46 #120 Last Edit: 05.11.2010 16:50 by }|{opukc
И аз мислих/това е несвършено време :-D/ да не пиша повече в тази тема..НО.....:
Пранарията е хищник, но какъв ловец е.....не е истина.....!
@basmachi
ЦитатЦитат на: }|{opukc в 03.11.2010г 14:02ч
Не експериментирайте с илачи, защото може да си навлечете ГООООЛЕМ проблем. Лекарствата за животни са съвсем различни от тези за хора, а действието и предназначението е едно и също. Моя опит с лекарства против червеи е следния:
В повечето случай лековете за животни не са достатъчно ефективни, а тези за хора са много силни и има опасност за рибите.
Най-ефективният метод за борба с планария е примерно много агресивна тетра - червен неон. Също така САЕ са много ефективни.
К Пуканки Пуканки
Защо си поправил поста си?...- Защото, не е  съществен или чакаш отговор...
Понеже планариятя е нощен хищник, колегите са препоръчали затъмняване, за да могат и дневно-активните риби да се докопат да нещо...въпреки, че става въпрос за скаридарник... ;-)
За лекарствата:
Много ми е странно как смело ги слагате в аквариумите си, и за да не бъда голословен бих препоръчал Vermox!
И ако има експериментатори то нека ни разкажат какво е станало после... :-|

iek

Айде и едно от мен за експериментаторите- левамизол, има много теми в reefcentral.com за употребата му срещу плоски червеи.

basmachi

Цитат на: }|{opukc - 05.11.2010 14:46
И аз мислих/това е несвършено време :-D/ да не пиша повече в тази тема..НО.....:
Пранарията е хищник, но какъв ловец е.....не е истина.....!
@basmachiЗащо си поправил поста си?...- Защото, не е  съществен или чакаш отговор...
Понеже планариятя е нощен хищник, колегите са препоръчали затъмняване, за да могат и дневно-активните риби да се докопат да нещо...въпреки, че става въпрос за скаридарник... ;-)
За лекарствата:
Много ми е странно как смело ги слагате в аквариумите си, и за да не бъда голословен бих препоръчал Vermox!
И ако има експериментатори то нека ни разкажат какво е станало после... :-|

Хмм мисленето на мен ми е "слабост"  :coffee: ,любопитството също.На база какво си написал това -"Пранарията е хищник, но какъв ловец е.....не е истина.....! "?!?
Постовете си ги едитнах понеже видех ,че нема сми от тях.Днес затрих и останалите по темата и оставям само спама, той поне е ценен.Колкото до химията ..... 21 век сме ,а на неканените гости им много скъпа храната ,200 лева за бюфет ми се вижда прекалено.
Гледам и ти препоръчваш антихелминтик ,ама просто ей така ...
И накрая да не цвъкате един по един ще постна пак линка ,който изтрих вчера :
http://en.wikipedia.org/wiki/Anthelminthic
[smg align=left id=594][smg align=left id=595]


http://krevetki-vishni.narod.ru/

Татарчев

07.11.2010 10:22 #123 Last Edit: 12.12.2013 16:52 by Desmoria
Здравейте отново. Направих капан като идеята взех от тук


Оказа се че освен кафява имам и бяла планария. *CRAZY*


Оказа се че метода не е ефективен срещу кафявата планария. Откакто залагам капана съм хванал около 20-тина бели и едва 2 кафеви планарии. Последната седмица в шишето не попада нищо, но всеки път след сифонитане на дъното хващам по 2-3 кафеви.

user

Изчетох с интерес цялата тема, но не открих някой да казва в какво съотношение се добавят средствата в аквариума - на колко литра вода колко грама или милилитра от лекарствата. Моля, колегите които са ги ползвали да споделят опита си.

миа

 Брей, как си ги завъждате тези гадинки - чуден микроскопски препарат ще стане от тях...

Наистина питам, какви са начините са появата на планария в аквариума?

NO CARRIER

Не знам, ама ако дадеш адрес ще ти пратя да си имаш.  :duvar:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

MeTogu

Мръсотия и остатъци от храна,за 2-3 седмици трябва да си завъдиш.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

denbosch

Днес сифонирах грунда и когато се поизчисти забелязах,че и аз съм се сдобил с такива гадинки-2 броя бяла планария.Изкарах ги веднага,но интересно е,че преди да разместя грунда не бях виждал.

Явно само смяна на водата не е достатъчна,защото сменям всяка седмица по 30% поне.Ще почна да сменям на три дни,защото сифонирането в малкия аквариум е доста трудна задача :duvar:... Ще пиша дали има ефект!


user

И в руските форуми препоръчват фенбендазола.

http://aquaria2.ru/node/4469

Преди 10 дни пробвах с Панакюр и до сега не съм видял нито една планария. На черитата, планорбисите и рибите им нямаше нищо, дори имаше бебета чери, но меланиите май се заровиха за постоянно в грунда  *dead , защото след "обработката"  *CRAZY* вече  не ги виждам. Неретините бяха извадени предварително защото четах че не им понася.

marta

Цитат на: user - 15.12.2010 14:24
И в руските форуми препоръчват фенбендазола.

http://aquaria2.ru/node/4469

Преди 10 дни пробвах с Панакюр и до сега не съм видял нито една планария. На черитата, планорбисите и рибите им нямаше нищо, дори имаше бебета чери, но меланиите май се заровиха за постоянно в грунда  *dead , защото след "обработката"  *CRAZY* вече  не ги виждам. Неретините бяха извадени предварително защото четах че не им понася.

Тъй като е минало известно време от поста ти.... видя ли пак планария след третирането до сега?

А  с този панакюр как се сдоби? Колко струва, има ли го навсякъде защото наистина нищо не откривам.

user

Към днешна дата планария не съм виждал и в двете аквариумчета, които третирах.

Панакюр търсих по ветеринарните аптеки. Намерих суспензия и паста. Ползвах /суспензия/ течния 10%.
Колегата basmachi по-горе в темата е дал линк, за което му благодаря.


barabata

Някаква доза за прилагането ма ли препоръчителна ?
Май ще трябва и аз да потърся по ветеринарните че в скаридарника толкова много вече има че най-нагло си спинкат по стъклото че в грунда ням място. Почти винаги се крият, но пусна ли храна на скаридите и за няколко минути тръгват по стъклата. Имам по-големи и от скаридите вече.
По принцип ги трепя с фонокарта - като плъзнат и ги сплесквам към стъклото. Идват нови да пируват с каймата и тях . Само че нямат свършване , а не мога да сифонирам и заради малките скариди и заради пръста в грунда. Не храня илюзии че ще ги изтрепя перманентно , но поне да поизчезнат малко.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Татарчев

Цитат на: barabata - 02.02.2011 15:26
Някаква доза за прилагането ма ли препоръчителна ?
Май ще трябва и аз да потърся по ветеринарните че в скаридарника толкова много вече има че най-нагло си спинкат по стъклото че в грунда ням място. Почти винаги се крият, но пусна ли храна на скаридите и за няколко минути тръгват по стъклата. Имам по-големи и от скаридите вече.
По принцип ги трепя с фонокарта - като плъзнат и ги сплесквам към стъклото. Идват нови да пируват с каймата и тях . Само че нямат свършване , а не мога да сифонирам и заради малките скариди и заради пръста в грунда. Не храня илюзии че ще ги изтрепя перманентно , но поне да поизчезнат малко.
Аз сложих 0,5ml Panacur suspension 10%  на 25л вода. Слагах по следната схема:
1ден - разредих 0,5мл панакур в 20мл вода и го инжектирах навсякъде в грунда.Предварително спрях филтъра, след инжектирането го пуснах да си върти.
2ден - нищо
3ден - нищо
4ден- смених 30 - 35% от водата като сифонирах основно дъното. Имаше около 10 планарии, бяха полуживи, отделих ги в чиста вода, да видя дали ще живнат. На другия ден бяха умряли и дори плесенясали. Добавих отново същото количество панакур разреден с вода.
5ден - нищо
6ден - нищо
7ден - нищо
8ден - смених 30-35 процента от водата, като сифонирах отново дъното. Така и не погледнах в сменената вода за мъртви планарии.
Сега като сменям вода гледам за някоя жива планария, но засега не съм открил.
Жертви - никакви, дори не се отрази на растенията.

Caxapa

06.07.2011 21:14 #134 Last Edit: 16.12.2011 17:07 by NO CARRIER
Няма по-добър от този чистач на охлюви- Tetraodon biocellatus клипчето го намерих в един сайт подобен на нашия и се извинявам за  копирането на линка но просто съм с ограничено време да търся  първосточника.

: 06-07-2011, 21:12:02
клипа е найдолу в описанието-профила на рибката.

Similar topics (4)

45252

Публикации: 9
Прегледи: 22859

60067

Започната от mushroom


Публикации: 7
Прегледи: 4294

20280

Публикации: 167
Прегледи: 126988

32962

Публикации: 16
Прегледи: 41174