• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:45

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Охлюви в аквата - рестарт

Започната от pluvka86, 12.08.2019 11:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pluvka86

Здравейте,

Имам аква 260л на 3-4 години. Вече е пълна с охлюви и искам да рестартитам и да сменя и рибите и скейпа. Проблемът ми е, че гадовете са в грунда, а той е Манадо с подложка отдолу АкваБейс на JBL. Как да направя рестарта за да си запазя грунда, но да го изчистя от охлювите. За следващия ще купя само една торба АкваБейс за под Манадото.
260л
2х54W T5 Sylvania Aquastar + Philips 865
EHEIM professionel 5e 450

Tracker

Едва ли ще се отървеш от охлювите ако третираш грунда. Най лесният начин е с охлюви Хелена, взимаш 2,3 и си решаваш проблема .
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

pluvka86

На мен ми хрумна следната налудничева идея. Сифонирам дъното барабар с подложката под Манадото. Манадото е леко и го засмуква по принцип. Охлювите са тежки и ще останат в аквата.  :-) :-) Ако успея така ще е мн добре. Като изсмуча целия грунд ше го промия и ще го оставя да изсъхне няколко дни, за да пукнат и някои малки охлювчета, които съм засмукал да кажем. После връщам грунда в аквата, бухам вътре 5 Манакапурота и нови зелении и ще пусна и две хелени ако има нещо останало като яица някъде.  *YAHOO* *YAHOO*

Ей това са гадовете в аквата и са много.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tarebia_granifera
260л
2х54W T5 Sylvania Aquastar + Philips 865
EHEIM professionel 5e 450

pluvka86

Здравейте,

само да ъпдейтна до къде я докарах. :-) Грунда го оставих както си беше заедно с подложката Аква Басис Плюс и си купих 4 броя Хелени да свършат мръсната работа  :-D. Всичките риби ги подарих на магазина на Люлинския Практикер - Зоо Център. И си купих малко Корита и 2 анцитрусчета и 2 пробни скарарии да видя как ще им се отрази средата. Идеята ми е да си купя 6 броя Нанакапуру от Райко, с който се видяхме в събота на пазара в Подуяне. Следващата събота ще си ги взема от него и вероятно ще разкарам тия двете пробни скаларчета от аквата. От пазара си купих и доста растения от Светльо. Всичките са мн добре изглеждащи и поздравления за хубавата стока, Светльо :-). Та ето и малко снимки как изглежда новата градина  :-D.























Ето и клипче -
260л
2х54W T5 Sylvania Aquastar + Philips 865
EHEIM professionel 5e 450

White Wolf

Използвам темата за моето питане.  *privet*

Появиха ми се някви гадини, малки са, определено са охлюви, но преди ги нямаше. *NO* 
Аквата е стартиран на 13ти април, риба още не съм пуснала, растенията ги чистих преди да ги сложа, изобщо всичко мислех че е ок. Има ли начин да ги махна тези гадини?

niky

Механично да ги махнеш е мисията невъзможна. Много колеги са доволни от охлювите хелена - пускаш ги за известно време и после ги подаряваш. Може и да си ги оставиш, те са симпатяги.
Има и риби които ще им видят сметката, но те са едри, не са за малки аквариуми.

White Wolf

А някакви препарати? А  тези капани за охлюви вършат ли работа?

mushroom

Какъв е тоз страшен охлюв, който искаш да махнеш? ( - :
Помагат ти за цикъла на водата само бай дъ уей.
Поздрави!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

White Wolf

Не че е страшен  :-P  , просто в началото ги нямаше и малко се шокирах като ги видях. има и много малко има и по- големи. Ако са полезни няма да ги махам, просто четох че има и такива, които се водят паразити и затова се притесних. 

niky

Ето статията на сайта ни за охлювите - Охлювите в аквариума
Ако не си намериш твоите, виж във вредители - Безгръбначни вредители в сладководния аквариум.
Ако и там не ги намериш, снимай ги и ги покажи да ги видим тук, ще се разбере какви са и дали са полезни.

wire

Охлювите си ги вкарала с някое растение, не е страшно. Размножават се в големи количества, ако има много останала храна или загниващи растения. Обикновено при балансиран аквариум популацията им е ограничена и са естествено допълнение към пейзажа ;)
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

Similar topics (4)

47108

Публикации: 3
Прегледи: 4432

50581

Публикации: 7
Прегледи: 3585

49937

Публикации: 0
Прегледи: 2222

50710

Публикации: 8
Прегледи: 4339