• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 19:58

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с шум при eheim 2080

Започната от rakim, 03.12.2009 09:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rakim

Купих го e bay и няма нито сервиз нито гаранция.Работи както трябва,в смисъл дебит и тн....но много бучи,като пералня е а трябва да е супер тих :-(Обезвъздушен е и тн...Моля дайте съвет към коя част да се насоча,днес ще отварям главата и дано намеря повреда...При пускането е изпалнено всичко както си му е реда,не е в мен проблема :-(
540л Южна Америка

Marrin

Rakim,както работи филтъра се опитай да го разклатиш наляво и надясно с леко повдигане.
Шумът е от въздух в главата.Когато чистя моя,след като го пусна и той шуми, но след разклащане се
обезвъздушава и спира.Това че си объзвъздушил маркучите, не значи че се изкарал всичкия въздух.
Ако шумът продължи, значи че филтъра отнякъде взима въздух.Можеш да провериш, да не би смукателната тръба
да е в близост до камъка с въздуха ако имаш такъв :-) и от там да влизат мехурчета.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi631.photobucket.com%2Falbums%2Fuu40%2FMarrinn%2FNew%2520Aquarium%2FDSC00098-1.jpg%3Ft%3D1252314601&hash=f55d4067128157863ab9b00779cba17ca0807c94240 лтр;EHEIM PRO3 2180;Phillips Aquarelle 39WT5-2 бр;Sylvania Grolux 39WT5-1бр;СО2-Ferplast;UV-Tet

discus

Шумът от въздух не можеш да го сбъркаш с друг шум. Обясни ако можеш какъв е шумът, ако пък можеш и да запишеш с нещо още по-добре.

rakim

Ще пробвам и да го запиша,но работи вече почти 10 часа.До сега щеше да се обезвъздуши сам 10 пъти.Шумът е като от тези старите помпички от времето на бай Тошо,но по низкочестотен.Доста силно е ,довечера ще отварям главата да видя ако открия нещо нередно..
540л Южна Америка

Alexfield

Много е вероятно едно основно почистване на ротора и гнездото му да оправят нещата.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Caxapa

Имам 2 филтзра Айхем 2222 професионал и те ми правят подобни проблеми но само докато обеъвздуша изцяло. Понякога се будя нощем от странен шум(сякаш камъни троши) филтъра но след минута утихва и няма проблеми.
Виж дали маркучите ти са чисти, понеже понякога като се натрупа "нагар" полепнали слузести щуротии и нито смуче, нито плюе нормало вода. С две думи му е нарушена нормалната циркулация. Виж си и крановете на самите изходи и входници да не са затлачени.

discus

Цитат на: Alexfield - 03.12.2009 17:18
Много е вероятно едно основно почистване на ротора и гнездото му да оправят нещата.

Много вероятно е и да не помогне, защото човека си беше правил едни неприятни експерименти с филтъра преди време. Тук малко ни спестява тези подробности.

rakim

Отворих го,крайното капаче което затваря оста със завъртане нямаше едно зъбче.Завих го добре пак и като го пробвах отново с натискането на копчето за обезвъздушаване,капачето падна отново и чупи оста.Станалото станало,сега ми трябва керамична ос и при възможност такова капаче.Моля ако някой знае от къде мога да купя резервни части да каже.Мерси предварително.
540л Южна Америка

discus

Цитат на: rakim - 03.12.2009 21:58
Отворих го,крайното капаче което затваря оста със завъртане нямаше едно зъбче.Завих го добре пак и като го пробвах отново с натискането на копчето за обезвъздушаване,капачето падна отново и чупи оста.Станалото станало,сега ми трябва керамична ос и при възможност такова капаче.Моля ако някой знае от къде мога да купя резервни части да каже.Мерси предварително.

Следващият път не прави онези експерименти. Оста е еднаква за следните модели
+ Aussenfilter professionel II 2026, 2028, 2126, 2128
+ Außenfilter professionel 3 2080, 2180
+ Außenfilter professionel 3 2071, 2073, 2075
+ Außenfilter ecco/ecco comfort 2231/2232, 2233/2234, 2235/2236
+ Außenfilter ecco pro 2032, 2034, 2036. Original EHEIM Ersatzteilnummer: 7444390

Отдолу има 3 компонента(едното е уплътнение де. Само заключващото камаче става за следните филтри
EHEIM professionel Aussenfilter 2226, 2228, 2326, 2328, 2227, 2229, 2327, 2329 sowie für den Außenfilter professionel 3 2080. Original EHEIM Ersatzteilnummer: 7342358
   
В Пловдив се намираха тез румънците дето внасяха разни неща, но кординати не помня.

barabata

Ето ги частите по номенклатура коя кой номер се води:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.charterhouse-aquatics.co.uk%2Fcatalog%2Fimages%2Feheim-parts-2080.gif&hash=7ee7e3c375bc6f9387ceef8fbba667cc3ac4cb94
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

discus

Ето уж официалните вносители в България

1. "Профипет" ЕООД, дъщерна фирма на румънската "Profipet Com S.R.L."
Контакти: "Профипет" ЕООД, гр. Пловдив, бул. "6-ти септември" № 264, тел. 032/ 623 813
"Profipet Com S.R.L.", Comuna Aricesti Rahtivani, (Ploiesti -> Targoviste, industrial park) DN 72,  Km 8, Tel.  0244 43 41 66, Fax: 0244 43 41 84, E-mail: relatiiclienti@profipet.ro,
Страница: http://www.profipet.ro/

2. "Интер Екзотикс" ООД, МОЛ: Красимир Стоянов, Адрес: София, ул. "Петър Величков" № 7, тел. 088/ 850 66 09, факс 02/ 394 625, e-mail stoyanov@bgnet.bg

rakim

Благодаря ви много,за съжаление се появи нещо което е уникално гадно....Има един детаил който е захванат за главата с 4 винта,на него има зъбци за които се захваща шайбата за която говорех че е с чупен зъб.От превъртането и са се счупили 2 от 3 те зъба на детайла с 4тя винта.А този детайл го няма никъде,явно се продава само с главата.По гадно от това не можеше да стане........ :-(
540л Южна Америка

bigbeer

Цитат на: rakim - 03.12.2009 22:42
Благодаря ви много,за съжаление се появи нещо което е уникално гадно....Има един детаил който е захванат за главата с 4 винта,на него има зъбци за които се захваща шайбата за която говорех че е с чупен зъб.От превъртането и са се счупили 2 от 3 те зъба на детайла с 4тя винта.А този детайл го няма никъде,явно се продава само с главата.По гадно от това не можеше да стане........ :-(

Това на нов филтър ли става?!

rakim

На нов да,купен от e bay но без гаранция,без книжки без нищо...един кашон
540л Южна Америка

discus

Цитат на: rakim - 03.12.2009 22:53
На нов да,купен от e bay но без гаранция,без книжки без нищо...един кашон

Кажи за "пробата" да не си мислят хората разни неща за EHEIM.

rakim

Когато купих филтъра,аквариума не беше готов а исках да знам дали изобщо ще работи.Потопих само главата в един дълбок леген, като бидон и така я пробвах.Айде вече го казах на хората
540л Южна Америка

bigbeer

Цитат на: rakim - 03.12.2009 23:04
Когато купих филтъра,аквариума не беше готов а исках да знам дали изобщо ще работи.Потопих само главата в един дълбок леген, като бидон и така я пробвах.Айде вече го казах на хората

И какво според Боби му е попречило това?

discus

Съжалявам че ти възникна този проблем, но е редно като търсиш съвет да опишеш цялата ситуация, за да няма грешни напътствия, а също и впечатления. Лошо е че е счупена и част от главата защото ще трябва да побългаряваш нещо, иначе другият ти проблем струва около 20 лева в немско. Защо не видиш кой колега се подвизаваше там да ти купи и да ти прати, мисля ще стане по бързо от разправията с нашите вносители.

rakim

Има вероятност все пак да имам малко късмет.След като разглеждах въпросната част с 4 винта по обстойно,мисля че има вероятност зъбите и да са фабрично различни,в смисъл всеки е с различна големина и само един има малко зъбче за законтряне.Няма следи от счупване.Ако някой имащ такъв филтър и  случайно тези дни го чисти,моля да види дали тази част му е с различни по големина зъбци.Другите две части се продават и ще гледам да ги взема.
540л Южна Америка

NikolaV


77

пиши за проблема си директно на ехайм.
едно от нещата на което те държат е че осигоряват всякакви части на всичкои свои модели.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

rakim

Смених всичко повредено,за 4 дена нещата от Англия бяха при мен,признавам ги.И....Пуснах го обезвъздуши се всичко нормално и.....си бучи тва е отчаях се вече.Нещо от мотора е според мен,просто работи шумно някакъв дефект е това...Бях в магазив в Пловдив,човека спецялно ми показа как работят там 2080-те....изобщо не можеш да ги чуеш..Това  според мен е дефект в мотора а самия той е запечатан със смола заради влагата.Демек нищо не може да се направи..Всичко друго е наред и абсолютно ново,може да се пробвам да пусна клип с шума да чуете но ме съмнява че има смисъл,прецаках се яко..
540л Южна Америка

discus

Чакай сега дай да караме стъпка по стъпка. Като гледах конструкцията на филтъра принципа е като на моя 2075. Как точно го пускаш, в смисъл както пише в упътването ли. А именно приемаме че филтъра е без вода,закачваме щуцера с маркучите към главата. Тръбата на изходящата от филтъра вода трябва да е над водата, отваряме "крана". Напомпваме за да почне да се пълни филтъра, след като се напълни пускаме тоците.

rakim

Човек 1000 пъти съм зареждал и пускал коф помпа,извинявай че така го казвам ама просто се отчаях от тая кофа не ти се карам.И все пак:Пълня кофата,затварям  и доливам отгоре вода да се напълни до горе.Слагам мъркучите,моите са два засмукващи от аквата и един изходящ.Пускаш го и той сам си се обезвъздушава,тръгва си веднага не е шум от въздух това а от мотор.Бучи,от въздух не бучи така.
540л Южна Америка

discus

Човек тези кофпомпи не се пускат като другите бре. Имаш ли най отгоре чекмедже със синя гъба за пред филтър, там има една клапичка пластмасова.Хората пишат че това чекмедже трябва да бъде празно при старт и тръбата на изходящата вода да е над водата

rakim

И с празно чекмедже,и без никакви касетки вътре без нища само с вода съм пробвал. Не епроблема в стартирането,той си стартира обезвъздушава се и си цикли всичко както му е реда,но мотора му бучи това е не е от въздух или пълнеж гъби и тн..
540л Южна Америка

discus

Честно да ти кажа не мога да те разбера, дай някакъв звук ако може. На статора(туй в смолата) не виждам ко ще бучи, шумът идва от ротора.

rakim

Ок утре ще пробвам да заснема и ще кача тук със звук,дано си прав.
: 11.12.2009г 19:07ч
Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting          С телефон заснех колкото да се чуе звука,нарочно го спирам и пускам да се чува и разликата горе доло.
540л Южна Америка

Caxapa

Може да има крива ос или вибрации в ротора. Там е таралежа дето ръмжи така.

rakim

Ах ах ще се гръмна чесно....С предишната ос бучеше,по стечение на обстоятелствата вчера сложих чисто нова.Всичко е сложено както трябва.Мислите ли че този статор може да ръмжи така?Знам ли вече нещо да му има на него?Ако са вибрации в ротора....как да разбера като перката и тялото от магнит са си нови?Гумичките на оста са чисто нови и те всичко е ново....На задната част на ротора(това с перката)има грапавини,все едно е дялано...Но по облата част от страни е абсолютно ново...Май е най добре да пробвам да снимам ротора за да го видите :-(
540л Южна Америка

discus

Освен бученето се чува и едно леко тракане, аз също си мисля че е от оста. Имам един 2026 дето издава почти същият звук, но е доста слаб.Чува се само като се доближа много близко до филтъра. За моя филтър съм сигурен че е оста защото чупих ротор преди време, ама не се разбрахме тогава с човека какво да ми купи и ми донесе само ротор. При мен шума се засилва когато филтърът е доста замърсен. Бих пробвал завъртане на оста и да огледам хубаво вътрешната повърхност на статора за някакви наранявания по повърхността. От клипа не мога единствено да преценя доколко трябва да се доближиш за да го чуваш.  

п.с. Сега прочетох поста ти след Сахара. Ако можеш разглоби и снимай всичко.                

rakim

Чува се адски гадно в цялата стая....По късно ще разглобя всичко и ще пусна снимки.
: 11.12.2009г 20:08ч
Ето снимки: https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi48.tinypic.com%2Ffa7qki.jpg&hash=4c5374cf335e228b31b651d17af14bdb669efba9     Сега до като снимах забелязах че в отвора на самия ротор,където влиза оста,е имало нещо като керамична обвивка която към грая на перката е чупена.Но не знам дали е било така или е станало когато се чупи първата ос.Защото и в двата случая си бучеше и продължава да бучи еднакво.
540л Южна Америка

discus

Този ротор е счупен според мен.

така би трябвало да изглежда
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.fishandfins.co.uk%2Fimages%2F7632600.jpg&hash=00dd93bd69e6da987511581b3776c0d7b3df9235

rakim

Да но този ротор не е същия,всички на еднакъв принцип ли са?Иначе се вижда от пред че има бяло като тапа,нещо което го държи на дистанция от гумичката от пред.На моя това нещо го няма,чупено е.
540л Южна Америка

discus

Мен по скоро ме притеснява че вътре виждам нещо като частици. Иначе ето намерих снимка за която съм сигурен че същият ротор

http://www.1a-aquarienservice.de/product_info.php?info=p910_Eheim-Pumpenrad-fuer-Eheim-2080--Eheim-7603058.html&XTCsid=mj581171ga6fmidhuiv88offa2

Тук ги няма тез пишки или поне не се виждат.
Изчисти хубаво отвора от всякакви частици, при електронните има една добавка отпред.

п.с. Ако отпред е имало такива стопиращи джаджи, самата перка би трябвало да изпада. Така беше счупен моят ротор на 2026 филтъра.

rakim

Мм не не изпада перката.Но това вътре което се рони определено е било до горе и е откартено малко,не е излизало извън нея отпред но е било на границата поне,личи си че е отронено.Но и така да е не виждам как това може да е предпоставка за такова бучене....Един глупав въпрос:Може ли докато е махнат ротора да включа за секунда главата за да чуя статора без ротор дали ще бучи?Да разбера дали е от него.... :-(Иначе за ротора последното което ми идва на ум е утре да ида до един магазин в Пловдив има такъв EHEIM,и да помоля ако може да видя ротора и да ги сравня с моя.Ако е различен да си поръчам нов.
540л Южна Америка

nidkolio

Според мен можеш да го пуснеш за малко. Само да не прегрее.
Доколкото ми е известно, капсулованата част е с една намотка моято създава магнитно поле за да върти ротора. ако прегрее.. гори..
Лично мнение, нека някой по-така да си каге тежката дума
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

discus

Можеш да го пуснеш, но звук няма да чуеш. Има вариант ако е било до края да създава някакви вибрации. Ако можеш най добре отиди с филтъра, закачи техният ротор и пробвай, все пак един такъв ротор си е към 60 кинта.

п.с. за прегряването колегата е прав, ако мислиш да се заслушваш по дълго затвори филтъра да има вода вътре в главата.

rakim

12.12.2009 00:39 #38 Last Edit: 12.12.2009 00:42 by discus
Пробвах за секунди,абсолютно никакъв шум няма :-(Остава ротора май....Ще попитам утре дали може да пробвам с техен ротор,мерси много и ако стане ще черпя да знаете взе ми се акъла вече с тоя филтър.

540л Южна Америка

discus

Цитат на: rakim - 12.12.2009 00:39
Пробвах за секунди,абсолютно никакъв шум няма :-(Остава ротора май....Ще попитам утре дали може да пробвам с техен ротор,мерси много и ако стане ще черпя да знаете взе ми се акъла вече с тоя филтър.



Ей ама си Тома неверни, 100% от случаите на шум са от ос и ротор. Най добре е ако можеш да пробваш с друг ротор на твоя филтър преди покупка на нов.

п.с. Сори че имаш редакция на поста ама вместо цитат, бях натиснал редакция :-[

barabata

Чак пък толкова бързо да се прецака на сухо не вярвам. Това си е като нагревателче 15-20 вата и то ако е затормозена перката. Ако не е затормозена перката (липсва ротора) даже сигурно би било около 10 вата еквивалента. Според мен спокойно за 10 секунди може да си го пуснеш и да си слушаш и после даже няма да усетиш и затопляне някакво ... Друг е въпроса че намотка може а причини само бучене (свирене, пищене - зависи от честотата на трептенията ) , но не и тракане ...

За да се прецака лака на медната жица и да направи късо между намотките трябва да се изпече доста - да поработи на сухо доста време.

Едит:
Може да се пробва с някакво пръстенче или шайбичка да се сложи между ротора и капачката - там където се вижда отчупването. Имах някакви подобни проблеми с Атмана - 3336. По незнайни за мен причини почна леко да потраква ротора и след подробно разглеждане реших че докато съм го разглобявал за миене не съм видял някое пръстенче или шайбичка по оста от двете страни на ротора - направих си малка шайбичка и така прекрати шума от ротора и вече не знам все още ли е там шайбичката че то доста време не съм го отварял да видя какво става.

Тази авария в никакъв случай не е причинена от теб и този който ти е продал филтъра си е за насоляване ако не е описан дефекта и го е скрил.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

abaro

Доколкото разбирам се рони керамичната втулка в ротора. Това (скъсяването ) си е достатъчна причина да се получи вибрация. Защото ротора започва да се движи по оста нагоре-надолу.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

rakim

Питах нещо за което вече знам и за това промених поста си,сори :-)
540л Южна Америка

discus

50  херца ти е необходим. *DRINK*

bigbeer

Цитат на: rakim - 12.12.2009 18:38
Ще взема но ротор.Имам малък проблем,на схемата ротора е отбелязан с два номера като срещу единия пише(50Kz),а срещу другия(60Hz).Кой е моя?Кой да поръчам?


50 Hz - вземи. 60 ще вземеш ако живееш у америчко :)

rakim

А все пак благодаря :-)
540л Южна Америка

Similar topics (5)

40323

Публикации: 6
Прегледи: 3361

23491

Публикации: 1
Прегледи: 1971

53308

Публикации: 6
Прегледи: 2760

1022

Публикации: 8
Прегледи: 3858

52373

Публикации: 7
Прегледи: 3184