• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 09:23

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Осветление

Започната от Rashidos, 25.02.2014 12:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Rashidos

Привет
Нов съм и това ми е първият аквариум :)
Днес ще садя водораслите тепърва
Аквариумът ми е 54 литра взел съм всичко необходимо , но ме притеснява лампата :(
Доста четох за изчисленията ват/литър и сега ме е страх че лампата ми е много слаба а в същото време дадох за нея доста парички
Ако някой може да ми каже дали е добре или не е достатъчна :)
http://www.aquapet.com.br/produto/4_30/8004037/luminaria-led-05-220v-aleas

eminem_999

Ще садиш растения, а не водорасли, повечето растения се развиват и малко по-слаба светлина, примерно 0.5W/l, много зависи и от височината на аквариума и съответно на водния стълб, но на 54 литров аквариум предполагам няма да има проблем с това.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2F4sx5mm7j1%2FIMG_28391.jpg&hash=d95a09abb94c6cd128dc51ec8847804c61a60364       https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs16.postimg.org%2Faavn5iowx%2FIMG_2888.jpg&hash=ff30df3675e832d703057601c218c1be37dc21ff

Nikiengi

Според мен имаш две грешки, първата е че смяташ Ват/литър за Лед осветление, при това осветление трябва да се смятат лумените, колегите с такива осветления ще ти кажат как точно, Ват/Литър важи само за луминесцентно осветление и то при дълбочина на водния стълб не-повече от 40 см. Втората е, че си взел спектър 10000 К, а и както е написано в препоръките за лампата тя е за морски (рифови) аквариуми, не си написал какъв ще е аквариума, но по това къде си пуснал темата и че ще садиш РАСТЕНИЯ съдя, че е сладководен, би трябвало спектъра на лампата да е 3000 до 8000 К. Ще трябва да включиш и малко червени или жълти диоди, или да смениш лампата.  :-)

cardin

Тази лампа не се знае колко лумена е, така че пробваш и ако е слабичка си вземи 2лампи х18W  Т8 с 2 пури 865 или-една 865 и една 830.Двете пури са 2600 лумена. Всичко това ще излезе около 20лв.
Ако искаш да форсираш повече растенията в аквариума може да сложиш и по-силно осветление да пуснеш СО2 и да почнеш да ториш. Примерно лампи 2х24В Т5. Тук вече трябва да се действа по-внимателно защото водораслите тръгват лесно.

Rashidos

Те и без това ми казаха че няма да могат да ми я доставят и сега имам цялото оборудване без лампа
Сложил съм една домашна която е с щипка и се захваща за стъклото (с еластична метална връзка е и съм я настроил да свети в аквариума право отгоре) Сложил съм лампа на Осрам

asito

Цитат на: Nikiengi - 25.02.2014 20:08
Според мен имаш две грешки, първата е че смяташ Ват/литър за Лед осветление, при това осветление трябва да се смятат лумените, колегите с такива осветления ще ти кажат как точно, Ват/Литър важи само за луминесцентно осветление и то при дълбочина на водния стълб не-повече от 40 см. Втората е, че си взел спектър 10000 К, а и както е написано в препоръките за лампата тя е за морски (рифови) аквариуми, не си написал какъв ще е аквариума, но по това къде си пуснал темата и че ще садиш РАСТЕНИЯ съдя, че е сладководен, би трябвало спектъра на лампата да е 3000 до 8000 К. Ще трябва да включиш и малко червени или жълти диоди, или да смениш лампата.  :-)

Грешиш колега.10000К ги дават за сладководен.Аз съм със силвания аквастар  http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?page=search&search_text=aquastar&product=Sylvania_Aquastar_T5_39W_85cm_OEM&n=1 ,а ето и линк на друга лампа на ферпласт за сладководен 10 000К
http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=lighting&product=Ferplast_Aquarelle_39W&n=25

nikan

10000К ги дават и за сладководни аквариуми,но не са подходящи за растителни такива(опитвал съм)!Има вариант да се използва в комбинация,но няма особен смисъл единствено че светят доста  силно!

asito

Ами на мен инженер осветител и професионалист в осветлението  на аквариумите ми прави капака и ми препоръча аквастар лампата в комбинация с гролукс и 865.А и не вярвам фирми като ферпласт и филипс да дават грешна информация:
*  Стимулира интензивно произвеждането на кислород от растенията
* Благоприятна светлина за фотосинтезата при растенията
Сори,но съм по-склонен да вярвам на световни фирми и на хора,на които това им е работата.

Penta

Цитат на: asito - 28.02.2014 18:43
Ами на мен инженер осветител и професионалист в осветлението  на аквариумите ми прави капака и ми препоръча аквастар лампата в комбинация с гролукс и 865.А и не вярвам фирми като ферпласт и филипс да дават грешна информация:
* Стимулира интензивно произвеждането на кислород от растенията
* Благоприятна светлина за фотосинтезата при растенията
Сори,но съм по-склонен да вярвам на световни фирми и на хора,на които това им е работата.

Чудя се колко ли хора биха си купили лампа със спецификации
*  Стимулира интензивно произвеждането на кислород от растенията, не като да ги убива.
* Благоприятна светлина за фотосинтезата при растенията, или поне не вреди.

т.е. разбира се че така ще кажат, все пак трябва да се продава стоката.
Истината е че комбинацията AquaStar+GroLux (червено + синя) предават най-реално цветовете, хората които се занимават с това знаят че синята е за морски, червената - за растителен. Не че във Варна през зимата не може да се кара с летни гуми - сняг няма, но не е най-добрия вариант. И с AquaStar става, но...

Nikiengi

Абе то е добре да знаеш какво пише и препоръчват производителите и е нормално да го пишат, хората искат да си продават стоката, що да не напишат, че стават, е и те стават, но за сладководни РИБИ, не растения. Няма лошо инжинер-осветител да ти прави капака и сигурно добре се е справил, ама запитвал ли си се ЗАЩО аджеба е комбинирал осветлението!?! Нали лампите СТАВАТ, тогава що е сложил лампа за фотосинтеза (в случая Гролукс - ако не знаеш!), а и още една различна, защо не разчита на тези 10000 К? А ако по-внимателно четеше поста на колегата щеше да видиш, че лампата свети САМО с 10000 К, няма комбинация с Гролукс! После аз не се сещам да съм давал акъл на теб как да си правиш осветлението, че да казваш на кого вярваш и на кого не, посъветвал съм този, който пита. Колегата пита за съвет, а като гледам ти не можеш да му го дадеш, все пак не си си правил сам осветлението за да знаеш кое как става, кое и защо най-вече се поставя.
Е аз пък от опит ти казвам (независимо от това, което са писали производителите), че тези 10000 К не стават за сладководни растения, а като гледам не само аз. Разбира се обаче ти не обръщаш внимание на това, че колегата си е купил ЛЕД лампа, а ти говориш за пури, като много знаеш кажи тогава каква е разликата!
Хубаво е когато някой ни пита да даваме съвет от собствен опит за да можем да сме полезни, нещо което сме проверили, а не да казваме, че знаем какво препоръчват производителите.


Публикациите са слети: 28.02.2014 20:14

Цитат на: Penta - 28.02.2014 19:59
Чудя се колко ли хора биха си купили лампа със спецификации
*  Стимулира интензивно произвеждането на кислород от растенията, не като да ги убива.
* Благоприятна светлина за фотосинтезата при растенията, или поне не вреди.

Ами ето, отговора е в поста малко по-нагоре!  :-D

asito

Не знам дали мога да помогна или не,но не може да представяш твоя опит като меродавен.
ПП:ИнжИнер се пише с Е :)

Nikiengi

Цитат на: asito - 28.02.2014 20:28
Не знам дали мога да помогна или не,но не може да представяш твоя опит като меродавен.

Определено е по-точен от рекламните кампании на производителите, а липсата на такъв и даването на грешен съвет едва ли е добре за питащия! Пък като гледам и други с "меродавен" опит като моя са го казали, добре е и ти да се вслушаш! Не видях да се изкажеш по въпроса дали има и каква е разликата при луминесцентното и лед осветление.

Цитат на: asito - 28.02.2014 20:28
ПП:ИнжИнер се пише с Е :)

Ей с това МНОООООГО помогна на колегата, сега знае как правилно да пише думичката, само не знам ти пък дали знаеш какво стои зад нея!

asito

Не съм на изпит,че да ме изпитваш.Както и да ми даваш оценки.Разликата може всеки да намери в гугъл с повече или по-малко четене.
Развесели ме дали знам какво стои зад думата инженер :) Хайде лека и без заяждане повече.

Rashidos

Поспорили сте си :)
Аз да кажа че тази лампа която съм сложил (Осрам) на кутията пише че е 1200 лумена със жълта светлина е и ако не се лъжа е 7200К , за последното не съм на 100% сигурен ще проверя след обяда , сега съм на работа  *SORRY*

zariio

Цитат на: Rashidos - 01.03.2014 08:56
Поспорили сте си :)
Аз да кажа че тази лампа която съм сложил (Осрам) на кутията пише че е 1200 лумена със жълта светлина е и ако не се лъжа е 7200К , за последното не съм на 100% сигурен ще проверя след обяда , сега съм на работа  *SORRY*

Ако е жълта светлината по-скоро е 2700К  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Similar topics (5)

56731

Публикации: 6
Прегледи: 3392

28016

Публикации: 14
Прегледи: 6052

57576

Публикации: 1
Прегледи: 2952

30305

Публикации: 2
Прегледи: 2548