• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 23:59

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

нагревател-термометър--странно???

Започната от dobriii, 27.11.2009 19:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dobriii

привет на всички :-) имам един проблем от доста време и все отлагам,но започна да ми е като трън в очите! нагревателя ми е на sera-25w и е настроен от самото стартиране на аквата на 25C , термометъра който си имам от стартирането е чисто нов-стъклен, и въпреки че нагревателя е настроен на 25C, термометъра постоянно показва 27C което не искам да е така.... и когато термометъра покаже 26C нагревателя започва да грее-което съвсем ме обърка :-(  *SORRY* някой да помогне как да оправя това? :-(

discus

Нищо странно няма, вземи термометър за който си сигурен какво точно отчита и ще видиш че има разминаване в нагревателя, в термометъра или и в двете.

dobriii

нагревателя ми е хубав и го купих чисто нов на sera....... термометъра също е чисто нов???  незнам какво се случва??  освен от термометъра??

bluefire


dobriii

стъклен обикновен термометър ог матазина на солунска го купих.... нали трябва да е под водата всъщност?

zambo

Вземаш втори термометър и го слагаш в аквариума . Ако той покаже стойност различна от първия термометър и нагревателя изхвърли всичко и ще спреш да си усложняваш живота .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

zoro40

Цитат на: dobriii - 27.11.2009 19:56
нагревателя ми е хубав и го купих чисто нов на sera....... термометъра също е чисто нов???  незнам какво се случва??  освен от термометъра??
Tова, че са чисто нови не дава гаранция че мерят абсолютно точно. По принцип ако имат някаква документация там трябва да пише колко е допустимо да се отклоняват от истинската температура.За да установиш кое с колко те лъже, трябва да използваш някакъв по - прецизен термометър (например живачен лабораторен термометър ).След като установиш колко се отличава показанието на твоя термометър, ще прецениш колко трябва да показва в зависимост от желаната температура и нагласяш терморегулатора на температура с два градуса по- ниска от това което трябва да показва твоя термометър(защото разликата м/у твоя термометър и терморегулатора е 2 градуса). Така например ако твоя термометър  показва с 1 градус по - ниска температура от лабораторния (еталона) и искаш реалната температура в аквариума да е 25 градуса, твоя термометър трябва да показва 24 градуса. Настройваш терморегулатора на 22 градуса  и нещата стават така:регулатора е настроен по неговата скала на 22 градуса ,твоя термометър показва 24 градуса, а истинската температура е 25 градуса.

Caxapa

  В моите аквариуми правя периодични контролни замервания с  темометри използвани в хранителновкусовата промишленост. Мерят от минусови -50 до +150° по целзий. Използват ги контрольорите както в кухните така и в големите фризери в които месото трябва да е охладено на строго определена температура. Това за мен са най верните термометри. Имам и от химическа лаборатория който е сносен и дава отклонение до 2 градуса понякога.

zoro40

Не искам да се впускам в подробности, но това че се използват в хранителната промишленост не е гаранция че са много точни.Всеки такъв прибор си има клас на точност. За тези които споменаваш точността едва ли е по - добра от 1 %. При обхват 200 градуса(-50 до 150) това прави допустима грешка 2 градуса. Елементарна проверка може да се направи ,като измериш температурата на смес от вода и кубчета лед след като си оставил сместа да си уеднакви температурата. Това е физика (топящ се лед) и за любителско измерване това дава доста точно 0 градуса. Такъв начин на измерване щети покаже какво е отклонението на прибора около нулата, а не по цялата скала ,но все пак дава идея за точността на прибора.

Caxapa

Цитат на: zoro40 - 27.11.2009 23:32
Не искам да се впускам в подробности, но това че се използват в хранителната промишленост не е гаранция че са много точни.Всеки такъв прибор си има клас на точност. За тези които споменаваш точността едва ли е по - добра от 1 %. При обхват 200 градуса(-50 до 150) това прави допустима грешка 2 градуса. Елементарна проверка може да се направи ,като измериш температурата на смес от вода и кубчета лед след като си оставил сместа да си уеднакви температурата. Това е физика (топящ се лед) и за любителско измерване това дава доста точно 0 градуса. Такъв начин на измерване щети покаже какво е отклонението на прибора около нулата, а не по цялата скала ,но все пак дава идея за точността на прибора.
Вероятно ще искаш и снимка на прибора. Имаш го но след като съм ти казал,че се използват от контрольорите в хранителновкусовата промишленост защо спориш?  В България всичко може да варира. Тук няма такива филми.
А колкото това настояване за 2-та градуса които намекваш не са фатални. Фатално при декоративните ни питомци е над 5 градуса да играе скалата на термометъра.
С поздрави от една по-полицейска държава и с повече ред и точност в Европа.  *DRINK*

zoro40

Не споря , работя с такива прибори и то все от полицейски държави ,а някой път се случва да са от демократични. Всичките бъркат, а което е по- лошо, понякога бъркат с повече от колкото са обявили.

Caxapa

 *spam Желая ти приятна работа и успехи с тези прибори.  *THUMBS UP* Явно моите са скапани и са втора употреба от преди втората световна. Още веднъж съжелявам , че споря с такъв специалист.

Alexfield

Добри, докато си имал само нагревател с термо-реле си бил спокоен. Това, че си го нагласил на 25°, не значи, че нагревателят поддържа точно тази температура. Възможно е да има отклонения и реалната температура да е 27°, както я показва новият ти термометър. Разбира се, е възможно и 2-та уреда да показват грешна температура, а реалната да е различна.
За да установиш кой уред показва правилно и кой - не, може да направиш тестове с още 2-3 термометъра. Ако се окаже, че новият ти термометър мери грешно, направо го хвърляй и си взимай нов. Все пак са по 2 лева. Ако се окаже, че нагревателят има отклонение, провери дали има възможност да се калибрира. Не съм имал нагревател на Сера, но като гледам тази снимка ми се струва, че могат да се калибрират като извадиш нагоре копчето на регулатора на температурата и го забодеш отново завъртян на правилната температура.

Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

borislav

Има добри цифрови термометри,които мерят и десетите,но е добре да се проверяват периодично,защото при мен един такъв направи цели 4 градуса грешка,явно термистора в сондата даде фира.Лошото беше,че стана постепенно и я усетих поне след няколко месеца,доброто е,че гледам дискуси и 33 градуса им се отразиха добре :-D.
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink