• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 04:05

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с Анубиас и Явански Мъх

Започната от ostoianov, 29.09.2021 10:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ostoianov

Здравейте,

Първо за акварариума:
- танк: 50л
- количество вода: 38-39л
- осветление: 2 пури - Sylvania GroLux T5 8W 30cm и Sylvania Standard T5 8W 30cm
- основа:  JBL PROSCAPE VOLCANO POWDER + JBL PROSCAPE VOLCANO MINERAL + Tropica Aquarium Soil
- температура: 27C
- вода: осмоза + JBL Aquadur
- филтър: Fluval 107 Performance Canister Filter
- CO2: имаше за малко повече от 9 месеца. сега съм го спрял.
- тор: НЕ
- растения: Eleocharis parvula, Ludwigia repens, Cryptocoryne undulata, Anubias barteri var. nana, Явански мъх
- охлюви: охлюви неретина, хелена
- скариди: red cherry, Аманова скарида
- риби:  5хРазбора еспей, 3хМоскитова разбора (бяха 7 в началото), 4хТернеция, 4хЕмбер тетра (бяха 5), Коридорас Панда остана 1

Аквариума е на 1 година. IMG_9417.JPG

Това за което бих искал съвет е:
1) как да се отъра от алгите по яванския мъх
2) защо и какво да направя за анубиас-а. вижте му листата. Според мен се получи така заради CO2-то и затова го спрях засега.

Поздрави

niky

Тоя мъх няма да се оправи. Можеш да опиташ да го преместиш в съд с вода без осветление ама...по-добре си вземи нов.
Анубиаса не се вълнува от СО2-то, той предпочита по-слабо осветление. Намали осветлението или времето за светене.
За начало смени по-голяма част от водата и ги остави на спокойствие.

ostoianov

Ами ако ме хване на кеф някой път ще разкарам тоя мъх :-D , но като се има предвид, че съм го лепил за да стои на дървото ще е голяма играчка да махна стария и да налепя нов.

Анубиаса е на спокойствие от 2 месеца, откакто махнах CO2-то. Дано да се оправи постепенно ако не ще взема нов.
Да торя ли според вас?

Мерси за обратната връзка.

mushroom

Мисля че торенето е препоръчително за бързо растящи растения. И двете твоите са бавни. Аз имам абсолютно същата комбинация (анубиас и явански) и никога не съм торил... е освен гниенето на храната ( - :
Едиснтвено което ми хрумва е да го окастриш мъха малко и да изчакаш да видиш, дали като порасне пак ще завъди алгите.
Ама скаридите ти не трябва ли да изяждат алгите?
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

ostoianov

Здрасти,

Веднъж го кастрих яванския, но на практика не можеш да го изчистиш всичкия. Да не говорим, че тоя мъх е по-тежък от водата и потъва на дъното. Не съм открил ефективен начин да обирам падналия на дъното мъх.
Скаридите си хапват алги от мъха, но не съм сигурен, че хапват точно от черните алги. Може разбира се и скаридите да не смогват да изядат черните алги :-)
Интересно, че тия черни алги не се появават по др. разстения и камъни, а само по яванския мъх.

Ще го окастря пак и ще намаля осветлението на 8 часа пък да видим. В крайна сметка може да стигна до момента с премахването на стария мъх и полагане на нов.

Поздрави

Similar topics (5)

53444

Публикации: 8
Прегледи: 3346

54192

Публикации: 11
Прегледи: 4540

58003

Публикации: 2
Прегледи: 3118

57961

Публикации: 6
Прегледи: 3385

55449

Публикации: 11
Прегледи: 3565