• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 03:19

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с кислорода или нещо друго?

Започната от hugostaff, 23.04.2012 10:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hugostaff

Здравейте,


Става  въпрос за следния проблем.През 6-7 дни сутрин всички риби и скариди са по стъклата, около филтъра или в горната част на водата или по горните клони на растенията.Сменям 20% вода и ватата на всмукателната тръба(задръстена от дребни частици) и всичко се нормализира.Забелязъл се,че в такива моменти циркулацията на вода е много слаба,тъй като слагам на смукателната тръба на Ейхема, малко вата за да не ми дърпа по дребните скаридки и тя съответно се задръства на 2-4 дни.Другото е предишната вечер съм дал малко повече храна за дънните(таблетки).Иначе храня през ден по малко.Правя редовно тестове и според мен химията е  Ок.Сменям 30-4о% всяка седмица.Постояна 24 градуса температура.
Растенията са доста и дали те са виновниците за този дисбаланс?Сиптомите на рибите са според мен липса на кислород.Не пускам аераторна помпа-никога не съм имал.Когато филтъра е без вата на тръбата  прави много добра циркулация(950л/ч).
Азота и нитратите са Ок.
Добавям и пречистващи бактерии(Sera Bio Nitrivec - бактериални култури, биостартер),Sera aquatan  при всяка смяна. Бактериите дали  "дръпват" кислорода при развитието си  от водата и в резултат рибите не могат да дишат.Забелязвам,че напоследък растенията дърпат много в разтежа.....най-вече бързорастящите.

Моля дайте акъл кава е възможната причина за обедняването откъм кислород и как може да се избегне.Или има друга причина.Примерно ако оставя без филтрация 1 ден фатално ли е? Влиае ли филтрацията на кислорода? Прекомерно гъста растителност(имам доста мъхове) или населен с рибки аквариум може да доведе до тяхното измиране, особено нощно време когато не само рибките , но и растенията дишат кислород от водата. Въпроса е къде е баланса и как се оправяте колеги с   "кислороден глад"? Дали да не спра или намаля до минимум добавянето на каквито и да било препарати и химии?

NO3 - 0
NO2 - 1
GH - ОКЛО 12-15d
KH - 6
PH  - 6.8
CL2 - 0

Аквариума ми е;

http://s1262.photobucket.com/albums/ii620/Hugostaff/?action=view&current=photo10.jpg

Обем 125 л - Jewel  Rio 125
филтрация 950 l/h външен
и вътрешен
осветление т5 2 пури 28w

Риби
Leopard Frog Pleco L134 - 5бр
Ancistrus dolichopterus L183 - 10бр,
Анциструс воален албино  -3 бр
Анциструс воален -3 бр
Кули - 3бр
Гастромизон (Сладководно скатче) - 1
Kryptopterus bicirrhis - Стъклен сом - 2
Sturisoma panamense -2
Клиновидна разбора - 6
Gyrinocheilus aymonieri -2
Да отбележа,че повечето са още малки и са от сем.Лорикарии - постоянно се крият някъде и реално аквариума прави впечатление на празен.Може би затова не го усещам като пренаселен.

Скариди
Cherry,caridina japonica

Охлюви
Neritina  natalensis
Neripteron  granosus
anentome helena
AMPULLARIA GIGAS
Tylomelania orange
Brotia pagodula

Разстения

Явански мъх
Коледен мъх
Сингапурски мъх
Огнен мъх Flame Moss
stringy moss
Fissidens fontanus
Lomariopsis lineata (Round Pellia)
Monosolenium tenerum
Cladophora aegagrophila
Eleocharis acicularis
Cryptocoryne crispatula var. balansae
Ехинодорус
Анубиас
Лимнофила ароматика
и мн. др.
Искаме да обърнем специално внимание на начинаещите акваристи, че рибките никога не спят по гръб!

rakim

Ами ако е задръстен филтъра и няма достатъчно поток и движение на водата е най вероятно липса на кислород.Чисти го по редовно за да не се задръствая и насочи изходната тръба така че да пада от по високо,да шурти.Така вкарва кислород достатъчно,иначе помпичка трябва да вземеш.Пробвай за да видиш дали е от това.
540л Южна Америка

hugostaff

Аератор (помпичка за въздух)  - с тръба с много поредни дупки(водна завеса) или шуплесто камъче.Имам една стои в шкафа(никога не съм я ползвал).Ще сложа още довечера.Нямах идея дали е ефективно в случая.
Благодаря.
Искаме да обърнем специално внимание на начинаещите акваристи, че рибките никога не спят по гръб!

Nikiengi

При нормални условия не е необходимо да шурти чак водата, просто флейтата да се насочи към повърхността за да се насища водата с кислород, но по-вероятно е дебита да не ти стига за завъртането на водата при запушен филтър, затова махни ватата от смукателната тръба и сложи парче от чорапогащник, той се папушва по-рядко. Аз не съм сложил нищо, но съм виждал колеги да слагат мрежичка, а някои дори гъба от обикновен филтър!  :-)

hugostaff

Благодаря това е полезно.Ще засиля циркулацията при всички случаи.
Искаме да обърнем специално внимание на начинаещите акваристи, че рибките никога не спят по гръб!

hugostaff

Цитат на: hugostaff - 23.04.2012 16:09
Благодаря това е полезно.Ще засиля циркулацията при всички случаи.


Махнах ватата на всмукателната тръба и засилих циркулацията на водата в аквариума.Нещата са много добре.
Искаме да обърнем специално внимание на начинаещите акваристи, че рибките никога не спят по гръб!

Similar topics (5)

37133

Публикации: 7
Прегледи: 4618

49162

Започната от Kriso93


Публикации: 2
Прегледи: 2163

25401

Публикации: 6
Прегледи: 3355

54740

Публикации: 8
Прегледи: 2383

47634

Публикации: 8
Прегледи: 3508