• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.07.2025 16:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Разпадане на растения

Започната от nikita 123, 06.04.2014 19:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Барбарон

Цитат на: Caxapa - 08.04.2014 22:12
  Дават съвети от разтояние, хора които се занимават с отглеждане и развъждане на растения.
В този форум има хора, които са спечелили вашето уважение на базата на споделен опит, публикувани интересни и пълни с полезна информация материали. И да, мнозина сме си купували растения от тези лица. Имам удоволствието да познавам някои от тях. Когато стартирах аквариума правих снимки на няколко растения, които смятах, че имат недостиг на желязо. Точно тези хора отказаха да ми дадат категорично мнение без замерване на водата. Причината е ясна.

Цитат на: petko - 08.04.2014 22:37
Колега Барбарон това,което изписа спазваш ли го в твоя аквариум?
При положение,че растенията не са се хванали.Какъв е смисъла да се тори повече?Особенно с желязо.
Теста за желязо е най-подвеждащия тест.
От всичко написано съм съгласен единствено за топчетата JBL.
За едно растение никога не е късно да го съживиш.Освен ,ако не се е разложило. :-)
За торенето в началото е малко спорен въпроса. Мнението ми е, че при стартиране на нов аквариум не следва да се добавят торове не толкова заради "незахванатите" растения, а за да не се наруши създаването на и без друго крехкия начален баланс, в т.ч. и липсата все още на добре работещ филтър. Опитът ми в тази насока сочи, че в добре работещ аквариум със захванати растения, добра филтрация и подаване на тор, когато се засади ново растение, което на всичкото отгоре е оклюмало (примерно от лошо съхранение преди продажбата), то се "съживява" доста бързо, в рамките максимум на ден-два - време, което не е достатъчно за така нареченото "захващане". Което за мен доказва положителната роля на торенето, ако става въпрос конкретно за растенията и не взимаме под внимание началния баланс на локвата.

Теста за желязо (на Sera) изобщо не е подвеждащ. Мога много да изпиша за него, на базата на личен опит (за съжаление), но ще драсна само факта, че на етикета на Акваформула, който мнозина тук използват, съвсем ясно е написано да се следи желязото и на база на него (не само, разбира се) да се коригира дозата на торене.

Да, това, което изписах го спазвам. Знам, изисква доста време, на моменти може би е и малко досадно. Но докато не констатирам оптималната доза на всичко спрямо спецификата на моя анвариум, ще се наложи да продължа. Отделно на това сравнително отскоро си взех и CO2 система, с която също все още експериментирам и донастройвам, а торенето, както е ясно, е свързано и с нея. Взел съм си пълен набор от тестове на Sera и следя постоянно кое и с колко влияе както върху водата, така и върху растенията и рибите. Убеден съм, че всеки, който сериозно се е захванал с акваристиката, без значение дали прави някакъв грандиозен акваскейп, разкошен растителен аквариум или просто иска нещо, което да радва окото му след работа, е минал по подобен път. След това ще подхвана и зависимостите с различни видове пури за осветление. Накрая ще завърша започнатото модифициране на филтъра и създаването на оптимално течение в локвата. Знам, четейки този форум, че мнозина нямат желанието да извървят трудния път в началото, а пускат въпрос след въпрос, получават противоречиви мнения, трудно отсяват това, което ще им свърши работа и в крайна сметка не научават почти нищо.

Конкретно на въпроса, касаещ аквариума в тази тема - тя е започнала торенето, в лоша пропорция, с което е предизвикала липса на елементи. Точно на базата на това са горните ми съвети.

Цитат на: Penta - 08.04.2014 23:38
Имам разтвор на железен сулфат в хладилника, но слагам по веднъж на 5-6 дена просто ей-така, щото има. При  мен Profito осигурява достатъчно желязо за да не се налага допълнително добавяне...
Това до голяма степен зависи от растенията, които отглеждаш и най-вече от това колко е залелесн аквариума. При наличието на много растения и използването на Profito от EasyLife препоръчват веднъж седмично да се добавя желязо. След разхвърляне на седмичната доза тор по дни се убедих, че е вярно. Аналогичното важи и за Акваформула, която също съм опитвал.

Цитат на: hunter - 08.04.2014 23:57
Барбарон ако не бяха хората със съветите повече от половината хора в България още щяха да са на изкуствени растения и да си мислят, че имат аквариум. Виждам, че си потресен от факта как се дават така препоръки. Но бъди сигурен, че тук хората не са от гората хванати а са на изключително добро ниво в отглеждането на аквариумни растения както подводно така и надводно. И аз също дължа много от успехите си на тези хора. На мен също са ми помагали от снимчица докато се науча кое как и защо. Този форум е един от малкото в България където може да разчиташ да получиш точния отговор по твоя въпрос. А не да се разтягат локуми и резултата да е нулев. Така, че забавлявай се чети и не се съмнявай в колегите  *DRINK* Сори за спама  :-[
Ако колегата по-горе беше написал "направи тест и ако теста покаже еди какво си, сложи от ХХ еди колко си, а от YY толкива" щях да се съглася, че е коректно. Изразих несъгласие със съвета да се сложи 2.5мл желязо без изобщо да се знаят параметрите му в локвата? Как реши, че съм потресен? От какво? Иначе за гората, къде съм написал или дори намекнал за това? Можеш да си сигурен, че съм изчел по-голямата част от форума. Факт е, че тук има много полезна информация (то ако нямаше, нямаше и да се регистрирам), но също толкова вярно е, че има много противоречиви, а понякога и подвеждащи коментари - нещо, което е нормално за един средно голям форум. Мисля, обаче, че ти само четеш и се доверяваш на сляпо, докато аз чета, експериментирам, трупам опит и точно на базата на това изразих горното си несъгласие. И кое наричаш локуми без резултат? Я виж какво стана - жената пита, само един от вас й отговаря и се опитва да помогне, а всички останали пасуват. А като драснах няколко реда ме налазихте да ми обяснявате кой колко и защо (не)разбира. Ами със същия този хъс да бяхте изразили мнение към проблема на дамата. Защо не го направихте?

Цитат на: evgeni200 - 09.04.2014 02:35
Да няма грешка ?! - оптималното е 0,1- 0,3мг/л.
Основната липса е СО2.
Според страницата на Sera 0.1 до 0.25мг/л. означава близки до изчерпване стойности на желязото и да се предвиди в следващите 2-3 дена добавянето на нова доза. За оптимална стойност, измерена малко след добавянето му, обявяват 0.5мг/л.

За СО2 си прав, що се касае до нимфеята, примерно. Макар, че Со2 след себе си води и нужните хранителни вещества, които явно липсват или ще липсват на растенията. Недостига им се забелязва и по други, "зелени" листа. Между другото, поздравления за поредния предоставен и интересен материал, който прочетох наскоро.

nikan

Забрави нещо очевидно от прекалено използване на тестове(единствения тест който съм купувал и използвал е за нитрати) очевидно не разбирам от тях :-)Най добрия индикатор са самите растения!Не отричам че тестовете помагат но и често могат да те подведат!

evgeni200

0,5 - 1мг/л е седмична доза.
Желязо е желателно да се добавя ежедневно, като се подържа концентрация около 0,1 - 0,3.

petko

Конкретно за аквариума от тази тема.Колко растения виждаш да се нуждаят от повече желязо?
Не е нужно да се слага пълната доза,както я дават производителите.
Дал съм 2,5мл.,а даже казах да го остави на страна.Защо ли?
Теста за желязо.Тук въпроса е много спорен.Защо е подвеждаш според мен?
Отговори ми само на този въпрос.
С него можеш ли да определиш,колко желязо консумират растенията за денонощие?
За да знаеш,колко да добавиш.
Повече желязо може да се добавя само,ако аквариума е бърз.Тогава има нужда.Случая не е такъв.
Лично мнение, е че един аквариум е наистина стабилен след 4- 6 месеца.

Барбарон

Цитат на: nikan - 09.04.2014 16:39
Забрави нещо очевидно от прекалено използване на тестове(единствения тест който съм купувал и използвал е за нитрати) очевидно не разбирам от тях :-)Най добрия индикатор са самите растения!Не отричам че тестовете помагат но и често могат да те подведат!
Не съм го забравил. В началото не ползвах тестове, освен тези касаещи самото стартиране на аквариума. В последствие наблюдавах растенията. И всичко беше ОК. Предвид това, че съм начинаещ, започнах да препрочитам някои основни теми и статии от този форум, в опита си да се ориентирам и да констатирам някои липси, които започнах да наблюдавам. Срещнах твърде противоречиви мнения, а други не ми бяха ясни. Показвах снимки на хора, които определено разбират от растения и там донякъде ударих на камък. В крайна сметка, предвид това, че стигнах до задънена улица от липса на опит, започнах да ползвам тестове. Което ми помогна да се ориентирам и съответно да започна лека полека да дозирам правилно. Все още не съм достигнал желания резултат, но мисля, че съм близко. Също така знам, че който разбира от растения рядко ползва тестове, защото знае какво ще измери като стойност. Но това е на база натрупан вече опит, който както аз, така и мнозина от писещите в този форум все още нямаме. Затова съм на мнение, че използването на тестове е много удачен преход към следващата стъпка, когато вече почти няма нужда от тях.

Цитат на: petko - 09.04.2014 17:18
Теста за желязо.Тук въпроса е много спорен.Защо е подвеждаш според мен?
Отговори ми само на този въпрос.
С него можеш ли да определиш,колко желязо консумират растенията за денонощие?
За да знаеш,колко да добавиш.
С лабораторен тест мога да ти кажа с точност с колко намалява желязото за 24 часа при текущ брой растения и при текущият им етап от растежа. Но това не е от значение за аквариума. Всъщност колко изразходват за денонощие не е въпроса, който ме (ни) вълнува. Важното е да се знае колко изразходват от добавеното допълнително количество желязо, в случай, че това от торта не е достатъчно. Тук измерването му е лесно, но трябва да използваш подвеждащия, според теб, тест. И точно той, когато си новобранец, ще ти даде информация, достатъчно точна за това колко да добавяш. Към това следва да не пропускаме факта, че при един развиващ се аквариум, т.е. когато той не е гъсто залесен, а се добавят нови растения и/или текущите все още не са достигнали максималния (или оптималния) си размер, количеството изразходвани торове, в това число и желязото като съставка, плавно ще се променят. И теста отново, периодично използван, би помогнал.

Не ме разбирайте погрешно, не съм фанатизиран фен на тестовете. Бих си давал парите, изхарчени за тях, за друго. Но те, поне към момента, ми дават една достатъчно добра отправна точка. И биха помогнали на всеки, който има мерак да задълбае в отглеждането на растенията и не разчита само на публикуване на снимка и евентуално коректни отговори. За съжаление или не, моята практика, по повод тестовете е, ако нещо ме съмнява, меря и почвам да чета. Защото ако пусна снимка, може да мине и седмица преди да получа верния отговор, макар и наготово смлян като информация.

wwladoo

Цитат на: evgeni200 - 09.04.2014 02:35
Да няма грешка ?! - оптималното е 0,1- 0,3мг/л.
Основната липса е СО2.
*THUMBS UP*--на същото мнение съм, за липсата на СО..Когато дадени растения са отглеждани с подаване на СО2--дори и слабо--1-2 балончета на секунда на брояча и се вкарат в аквариум без СО,особенно с меки листа от рода на Нимфеята се получава такова кашване на листата. :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

petko

Цитат на: Барбарон - 09.04.2014 18:05
Всъщност колко изразходват за денонощие не е въпроса, който ме (ни) вълнува. Важното е да се знае колко изразходват от добавеното допълнително количество желязо, в случай, че това от торта не е достатъчно.
И каква е разликата?
Колкото и желязо да добавиш,след няколко часа теста ще има показание клонящо към 0.Това означава ли ,че растенията са го консумирали?

Ще изразя едно лично мнение.
Какво липсва на растенията в един средностатистически аквариум.Осветление около 0,4-0,6W/л.
Ще ги подредя по важност според мен за проблемите с растенията.И според мен трябва да се търси в тази последователност.
1.СО2(както и evgeni200 писа)изключвам Изи карбо или подобни.
2.калий
3.нитрат
4.магнезий(независимо от твърдоста на водата,в България като цяло твърдоста се дължи основно на калция)
5.фосфат
6.микроелементи включително желязо.
Основния проблем е ,че се бърза.Хората искат за една седмица да имат прекрасен аквариум като за снимка.На един аквариум му трябва 5-6месеца да узрее.Имам предвит аквариума на масовия акварист.До тогава трябва много внимателно с торовете.След това всичко е по лесно.

nikita 123

Благодаря на всички за отговорите и съветите. Направих тестове и всичко е в норма. Разделих се с големите листа на Нимфеята, но засега положението се подобрява.  *lock

Барбарон

Прощавай, но желанието за заключване на дадена тема е некоректно. Това не е приключена сделка в съответния раздел. Колкото и противоречиви да са дадени мнения в нея, те носят информация, която може да е полезна и за други потребители. Които пък от своя страна биха могли да искат евентуално да я допълнят. Ако по този начин се затварят теми, всеки един форум би бил безсмислен.

nikita 123

Грешката е моя. Моля, модераторът да не я заключва. Проблемът при мен е решен и се надявам темата да даде насоки на други колеги. Благодаря.

Барбарон

Благодаря ти за разбирането ;)

Similar topics (5)

59075

Публикации: 7
Прегледи: 4563

48118

Публикации: 23
Прегледи: 9281

38275

Публикации: 14
Прегледи: 9279

28438

Публикации: 4
Прегледи: 4002

39367

Публикации: 59
Прегледи: 26683