• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
17.06.2024 02:08

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с аквариума

Започната от stanilabg, 31.05.2010 10:53

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

stanilabg

Цитат на: kdravia - 01.06.2010 20:47
Колега,доколкото разбрах ти е надраскано предното стъкло.Незнам за теб,но според мен за цена от 42 лева за кв./м,не си заслужава да разлепваш всичките джаджи в него.

Какво ще рече не си заслужава? Че са малко пари (42 л кв/м)?

Цитат на: vasso - 01.06.2010 21:09
То зависи и колко е надраскано. Според мен не си заслужава изобщо да се прави нещо ако не е голяма драскотината. ;-)

Надраскано е и ме дразни. Драскотините са се получили, като ми падне вътрешната част на магнита и вместо да бръкна вътре и да я извадя (сега е вързана), с външната съм си играл докато се прилепи. По този начин се лепиха камъчета (явно съдържат някакво желязо) и като го изтегля нагоре (магнита) се получаваха драскотини. Не винаги, зависи дали е имало остър ръб по камъчетата. Сам съм си виновен, но какво да се прави. Най много ще ме яд, ако не го сменя сега и после ще ми се набива в очите. И без това ме чака доста друга работа. Трябва ми да фрезирам стената над аквариума (140 х 2,5 см), после да продължа отстрани на него (30-50 х 4,5 см) и така да скрия тръбите. Ако не беше се случило това с отлепването на разпънката, нямаше да мога да го осъществя. Всяко зло за добро. :-)

Цитат на: akapulko - 01.06.2010 22:59
Малките драскотини можеш да ги заличиш.

По какъв начин? Колега (съсед от блока) ми каза преди време, че някъде чел, как това става, но не си спомня сайта. Попитах го дали не става дума за акрил, каза че е за стъкло. С някаква паста или нещо подобно. Дори и да става, вътре няма да мога вкарам никакъв уред, единствено на ръка. Или като разлепя стъклото и после пак го залепя. Ще спестя пари за стъкло. Но колко може да струва такава паста (ако въобще става дума за паста)?

kdravia

Цитат на: stanilabg - 02.06.2010 07:47


По какъв начин? Колега (съсед от блока) ми каза преди време, че някъде чел, как това става, но не си спомня сайта. Попитах го дали не става дума за акрил, каза че е за стъкло. С някаква паста или нещо подобно. Дори и да става, вътре няма да мога вкарам никакъв уред, единствено на ръка. Или като разлепя стъклото и после пак го залепя. Ще спестя пари за стъкло. Но колко може да струва такава паста (ако въобще става дума за паста)?
Колега,незнам колко ще ти струва една такава паста,но не мисля,че ще успееш да направиш нещо на ръка. *dontknow*
Докато има шарани,ще има и рибари!

stanilabg

Аквариума е вече долу.
Успях да премахна планката, зад която са скрити джунджуриите. Махнах и фолиото от задното стъкло. Освен една не много голяма драскотина, изглежда горе-долу добре. Сравнително по-добре е от предната страна. За сега остава варианта с обръщането. Отлепих и дънния нагревател и изчистих всичкия ненужен силикон (механично). Какво ще препоръчате за по прецизно изчистване на силикона? Остава една такава мастна следа. Някакъв разредител, ацетон, спирт, технически бензин? Нещо от което да не пострада силикона, който държи стъклата.

Alexfield

По-прецизно почистване - механично: стъргалка за боя или макетен нож. Разредител, ацетон и спирт не помагат. След като почистиш, можеш да минеш с ацетон и спирт за окончателно почиствне от мазни петна и отпечатъци от пръсти.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

stanilabg

Цитат на: Alexfield - 03.06.2010 22:44
По-прецизно почистване - механично: стъргалка за боя или макетен нож.
Това съм го направил.

Цитат на: Alexfield - 03.06.2010 22:44
След като почистиш, можеш да минеш с ацетон и спирт за окончателно почиствне от мазни петна и отпечатъци от пръсти.
Това имах предвид. :-)
Между другото, купувал съм си специален разтвор (?) за почистване на силикон от Den Braven. Само че, му е изтекъл срока за годност. Пък и е малко неудобен за работа - намазва се, чака се известно време и след това се почиства. Ако не се е премахнал силикона, отново същата процедура. :-( Когато лепих аквариума преди 4 години, съм го пробвал, ама нещо не бях много доволен.

stanilabg

Днес пробвах аквариума. Лоша работа...
Изду се до толкова, че и спънките се огънаха. Не е за вярване. :duvar: Досега го държеше само една спънка (описано е по горе), а сега 3бр. от 6мм стъкло и широки 2см, като са залепени по между си, както е показал Raven. Чак че чудя, как не се счупиха. На снимките не се вижда толкова добре огъването.



И за да е пълна излагацията, от едната страна тръгнало да се разлепя предното от страничното стъкло. :duvar: Може би 3-4 см от върха надолу е пролука.


Идва ми да се гръмна. Всичко на ново. Само че, остава проблема с издуването. Има вариант да скъся целия аквариум с 10 см - от 60 на 50 см височина. Така или иначе ще трябва да го разлепям целия, имам зад блока стъклар, ще взема да го извикам в къщи и да ми ги отреже на място (не ми се мъкнат големите страни).
Някакви идеи? :-(

MeTogu

Колега мисля че неправилно ги слагаш тези разпънки или снимката ме лъже.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

stanilabg

Цитат на: MeTogu - 25.06.2010 20:07
Колега мисля че неправилно ги слагаш тези разпънки или снимката ме лъже.

Какво имаш предвид? Че са на самия връх?
Не ми се искаше да ги лепя по ниско от това, за да не трябва да пускам капака до там (искам нивото на водата да не се вижда).

GrandePippo


stilista

Цитат на: stanilabg - 25.06.2010 20:45
Какво имаш предвид? Че са на самия връх?
Не ми се искаше да ги лепя по ниско от това, за да не трябва да пускам капака до там (искам нивото на водата да не се вижда).
Еми да  rulez слагат се зазпънките на 1 см. под ръба ,но искам да знам само надлъжна разпънка ли имаш?
Защото при мен имаше напрежение на силикона  и се наложи да сложа и напречна разпънка  *THUMBS UP*
Знам че на тая ширина хептен ще ти отеснее ,но нямаш избор!
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

stanilabg

Цитат на: GrandePippo - 25.06.2010 21:00
Нов аквариум.

И това ми мина през главата, но доста се усложнява ситуацията. Доста неща са приготвени за този вид аквариум - дупки в стената за тръбите, стойки на които ще стой и т.н....

Цитат на: stilista - 25.06.2010 21:06
Еми да rulez слагат се зазпънките на 1 см. под ръба ,но искам да знам само надлъжна разпънка ли имаш?
Защото при мен имаше напрежение на силикона  и се наложи да сложа и напречна разпънка  *THUMBS UP*
Знам че на тая ширина хептен ще ти отеснее ,но нямаш избор!


Не ми се спори, но с какво ще помогне 1 см? Ясно ми е, че колкото по ниско, толкова по-добре, ама... *NO*Бих заложил на по широки спънки, ама нали ще е достатъчно...
Да, само надлъжна (на задната страна няма, защото е опрян в стената). Имам напречна, но не е залепена (преди това беше с нея, САМО с нея). И за това се сетих, но по-добре ще е да го скъся на височина - на 1000% ще го разлепям, така че не виждам проблем да се застраховам по този начин, вместо да го залепя така и пак да се огъва.

Сега ми дойде нещо на акъла. Възможно ли е, заради грунда (10 см и който заема някакъв обем от аквариума) да не е имало такова огъване/налягане? Като го пробвах сега, нямаше грунд. Т.е. повече вода, повече налягане. На първите снимки в началото на темата се вижда колко по малко е огънато предното стъкло. При това е повече напълнен аквариума, защото сега го пълних само до разпънките, а те са с 1 см по ниски от предишната разпънка.
И друго, възможно е, желязната охрана, която е по средата на аквариума, да не му е позволявала да се издува. Въпреки, че е възможно стъклото да се счупи, ако се опирало в нея.

Асен Евгениев

Налягането не зависи от количеството вода, а от височината на водния стълб. В случая
е една и съща /височината/.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

MeTogu

Имам предвид че си сложиш стъклото успоредно а трябва да е перпендикулярно.За да указва влияние на огъването.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

stanilabg

Цитат на: akapulko - 25.06.2010 22:01
Налягането не зависи от количеството вода, а от височината на водния стълб. В случая
е една и съща /височината/.


Ясно ми е. Но на какво се дължи тогава по голямото огъване с хем по добрия вид разпънка? Преди това е държала разпънка 10 сънтиметрова, залепена м/у предното и задното стъкло, сега държи 120 см на предното.

Цитат на: MeTogu - 25.06.2010 23:47
Имам предвид че си сложиш стъклото успоредно а трябва да е перпендикулярно.За да указва влияние на огъването.

Перпендикулярна е. :-)

MeTogu

Ами пич май ще се наложи да сложиш и една напречна разпорка между двете панорамни стъкла и да си решиш проблемите.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Similar topics (5)

43906

Публикации: 4
Прегледи: 4554

55342

Публикации: 11
Прегледи: 4360

38917

Публикации: 11
Прегледи: 6036

56484

Публикации: 1
Прегледи: 2051

30630

Публикации: 4
Прегледи: 5466