• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:33

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Мухъл/слуз по корен

Започната от hank87, 13.02.2014 22:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

geshart

При мен се получи подобна слуз само по корена на местата, където е срязано дървото. Анциструсите не ги поглеждаха. Като добавих сиамски алгояд изчезнаха.

Борис Христов

Цитат на: akapulko - 14.02.2014 00:46
Така е. *DRINK* Колонията се появи след рестарт и за една седмица изчезна.
*DRINK*...Ако сега кажеш, че си изварявал и вендузите на нагревателя за стерилизация преди рестарта...?
Цитат на: geshart - 14.02.2014 10:30
При мен се получи подобна слуз само по корена на местата, където е срязано дървото. Анциструсите не ги поглеждаха. Като добавих сиамски алгояд изчезнаха.
Може да си почти сигурен, че сиамските алгояди са допринесли само с присъствието си за по-бързото завъртане на азотния цикъл и слузта е изчезнала, както винаги става.Не се я изяли рибите.Ако си сложил кардинали например, резултата щеше да бъде същия.
Това ,че подобна слуз се появява най-вече на отрязаните места на клоните за декорацията, е в резултата на наличието на захари в самото дърво.В пресните клони на повечето дървета такава се съдържа до 25% ,че е повече.Колкото по сухо е то, толкова по-малък е шанса да видим появата на подобни бактерий.


Shadowcaster

Колеги,

За потвърждение само - това същата тази прекрасна слуз ли е? Като цяло си тествам амоняк/нитрити/нитрати всеки ден и нямам проблеми, но наистина - аквариума е рестартиран скоро. За първи път гледам Рамирези и си мислех, че тия палавници правят някакви опити за мятане на хайвер  :-D, но се усъмних и така попаднах на тази тема...


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2F6kjosowf7%2FIMG_0760.jpg&hash=6d277c895f33decd5be41d810435750cdedad362

petko

Абсолютно същата е. :-)

Shadowcaster

Мерси за бързия отговор, Петко! *THUMBS UP*

Барбарон

Тази "слуз" изчезва най-бързо с пускането на Анциструси. Не я ядат, но като се лепнат за корена я разбутват, течението я отнася, а филтъра я засмуква. При мен се е появявала при стартиране на аквариум както със сух (затиснат), така и с добре накиснат и потъващ корен, без да е рязан или варен преди това.

Shadowcaster

Както казаха колегите - изчезна тази гадост за около 10тина дни. Каквото беше останало го сифонирах и до там с това противно нещо!  *privet*

hank87

При мен за около 2 седмици изчезна

m.p

Здравейте :-) От пет дни в къщи се сдобихме с аквариум от около 200л. Аранжиран и напълнен с вода. Появи се гъбата,за която е темата, но освен това водата е много жълта. Все още нямаме риби и въпросът ми е няма ли някакви добавки, които да подобрят микрофлората?

grigor nakov


tao

Цитат на: m.p - 21.06.2014 09:59
Здравейте :-) От пет дни в къщи се сдобихме с аквариум от около 200л. Аранжиран и напълнен с вода. Появи се гъбата,за която е темата, но освен това водата е много жълта. Все още нямаме риби и въпросът ми е няма ли някакви добавки, които да подобрят микрофлората?

Микро флората не я закачай. :-)
Коренът ти е пуснал дъбилни вещества.

gebo777

Цитат на: tao - 21.06.2014 21:24
Микро флората не я закачай. :-)
Коренът ти е пуснал дъбилни вещества.

Дъбилните вещества и танините доколкото съм запознат са анти-оксиданти, анти-бактериални и т.н. но вероятно наистина те са причината за оцветяването на водата. Не е нищо страшно, след няколко смени ще се нормализира.
Що се отнася до слузта - по-вероятна ми се струва другата теория - че някои корени съдържат захари, които стимулират развитието на бактериални колонии.
От личен опит - мангровите корени много рядко развиват тази гадост, докато при корените от китайска лоза е правило - независимо дали аквариумът е нов или работещ, винаги се появява! След две седмици захарите (или каквото там ги храни) свършват и колонията умира. Ако имаш скариди, до два дни всичко е изчистено и въпросът приключва.
Така че и моето мнение е същото - не прави нищо! Просто си затвори очите за 10-15 дни и всичко ще е наред. Добавянето на допълнителна химия е само временно решение...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

Similar topics (5)

49190

Започната от dra6i


Публикации: 6
Прегледи: 3057

58143

Публикации: 0
Прегледи: 1490

39622

Започната от vesko29


Публикации: 7
Прегледи: 3375

48536

Публикации: 6
Прегледи: 4885

57376

Започната от crazzzy


Публикации: 10
Прегледи: 2795