• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
10.05.2024 03:38

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариума ми зеленяса

Започната от Lucky Fish, 09.02.2014 20:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Lucky Fish

Здравейте август си стартирах  аквариума, 1-2 месеца всичко беше перфектно,чистех го, но изведнъж започна да зеленясва и стана направо зелено блато. Рестартирах го и сложих рибите в другия (това става ноември) и го изчистих, но януари отново зеленяса. Незнам дали е от  филтъра та го смених и вече го чистя по-често (някъде към 3-4 пъти в седмицата). Какво да правя за да не зеленясва така и изобщо какво е това??  *HELP* *HELP*
Сега е добре, но иначе става много зле, така изхвърлих всичките си растения защото бяха мръсни и така умряха.. дори и риби умряха :'( Вчера го чистих и сега разбира се е добре...
Ако искам да видя пеперуди,  ще трябва да потърпя две-три гъсеници

zariio

Колко е голям аквариума,с какво светиш,по колко време,какъв е филтъра,ториш ли?
Няма как някой да ти отговори на въпроса ако не знае нищо за аквариума ти.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Ratsata


Лора

Кое зеленясва? Водата или стъклата?
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Асен Евгениев

Цитат на: Lucky Fish - 09.02.2014 20:46
изхвърлих всичките си растения защото бяха мръсни
Това не си ли го снимал? Поне обясни в какво се изразява мръсотията.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Lucky Fish

По стъклата има нещо като трева.
Аквариумът е 60 литра, с другите ми никога не е ставало така.
Ако искам да видя пеперуди,  ще трябва да потърпя две-три гъсеници

Лора

За по  сигурно дай размерите на аквариума. Какво е осветлението, колко вата и по колко часа свети?
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

skorpi_zoo

Цитат на: akapulko - 09.02.2014 21:12
Това не си ли го снимал? Поне обясни в какво се изразява мръсотията.
Снимала!
Ако го хвана тоя Мърфи...

Асен Евгениев

Цитат на: skorpi_zoo - 13.02.2014 23:05
Снимала!
Видях го, но не мога да си редактирам поста. Извинявам се на дамата. @}->--
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

vanko77777

Аквариумът да не е близо до прозорец
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.


20l.-Скаридарник
40 l., 207 l., 462 l.
462l.-Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

zariio

Гледам темата доста сериозно върви,на ден по лъжичка :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Lucky Fish

малко неясно но няма как, иначе не си личи.
А прозореца е на 3-4 метра...от това ли е? *dontknow*
осветлението е 10 часа
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2F3vby6isz9%2Fimage.jpg&hash=4ded244a064e2638894345f0b1f72b81b670fb7b


Публикациите са слети: 14.02.2014 14:35

незнам колко вота е крушката, тя е лед.
Ако искам да видя пеперуди,  ще трябва да потърпя две-три гъсеници

Лора

Цитат на: zariio - 14.02.2014 08:41
Гледам темата доста сериозно върви,на ден по лъжичка :-)

Ами като не се дава инфо в началото, трябва с ченгел...

Виж сега Lucky Fish, стъклата зеленясват от прекалено силно осветление, голям свето ден,  както и когато са много близо до прозореца. Премахва се механично с гъбичка или четка за зъби. Което ти е по удобно. Намали осветлението на 7-8 часа, почисти си стъклата. Не е гаранция, че няма да зеленясат пак. Неприятно е, но в почти всеки аквариум го има този зелен налеп по стъклата, на някои даже и по грунда.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

tao

При фактора светлина по- важен е момента с продължителноста , от колкото със силата.
При 8 часа, дори и силно осветен аквариум няма как да зеленяса.
Зелените водорасли са организми развиващи се на места където денят е дълъг.
Те не растат на екватора и в тропиците т.е на 12-13 ч..

petko

Цитат на: tao - 14.02.2014 17:20
При фактора светлина по- важен е момента с продължителноста , от колкото със силата.
При 8 часа, дори и силно осветен аквариум няма как да зеленяса.
Зелените водорасли са организми развиващи се на места където денят е дълъг.
Те не растат на екватора и в тропиците т.е на 12-13 ч..
Не съм съгласен.
Малко си противоричиш. :-)Хем се развиват при по дълъг ден хем на 12-13часа не растът.
При 8часа силно осветление си зеленясва и пита за още.
Дали ще зеленясва не е само в светлината проблема,но тя е основната.

hunter

Цитат на: tao - 14.02.2014 17:20
При фактора светлина по- важен е момента с продължителноста , от колкото със силата.
При 8 часа, дори и силно осветен аквариум няма как да зеленяса.
Зелените водорасли са организми развиващи се на места където денят е дълъг.
Те не растат на екватора и в тропиците т.е на 12-13 ч..
Извинявай колега но и аз не съм съгласен с написаното от теб. Никога лампите ми не са светели по дълго от 8 часа. Но сложа ли прекалено много ватове и аквариума хваща зелено. Има си значение и силата не само часовете. Идеята е в баланса ;-)

Lucky Fish

Да, аз го чистя с една четка и една нормална гъба за миене на съдове. :-)
Значи проблемът е от светлината на слънцето ли? Последно колко часа е по-добре да държа светлината,че нещо не схванах
Ако искам да видя пеперуди,  ще трябва да потърпя две-три гъсеници

vanko77777

Не е добре аквариума да го осветява слънцето, а по колко часа да ти светят лампите не повече от 8 часа
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.


20l.-Скаридарник
40 l., 207 l., 462 l.
462l.-Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

tao

Цитат на: petko - 14.02.2014 17:46
Не съм съгласен.
Малко си противоричиш. :-)Хем се развиват при по дълъг ден хем на 12-13часа не растът.
При 8часа силно осветление си зеленясва и пита за още.
Дали ще зеленясва не е само в светлината проблема,но тя е основната.
Не си противореча.
Много от вас отчитат времето на светене отчитайки светлината, която попада в аквеариума от изкуствения източник , без да се съобразят, че естественото осветление допълнително удължава съотвения фактор.
Няма как да ме убедиш , че на 8 часа светови ден аквариум без допълнителни предпоставки ще развие зелени водорасли.
Предпоставките освен светлината са ясни ,кои и какви са.
В горният си пост конкретирезирах обаче само фактора светлина.
Все още твърдя , че времето на светене , а не силата на светлината са причина дали ще ги има или не.
Нисшите водорасли, елодеята , лотосите, някои видове валиснерия ,роголисника.... не могат да се развиват на къс ден.
Недей измисля нови закони на ботаниката колега.



petko

Цитат на: tao - 14.02.2014 17:20
Зелените водорасли са организми развиващи се на места където денят е дълъг.
Те не растат на екватора и в тропиците т.е на 12-13 ч..

Разтълкувай ми ,моля те тези две изречения.Има ли или няма противоречие?
Цитат на: tao - 15.02.2014 20:31
Няма как да ме убедиш , че на 8 часа светови ден аквариум без допълнителни предпоставки ще развие зелени водорасли.
А могат ли да се изолират допълнителните предпоставки?В такъв аквариум няма да има значение колко светиш,то просто нищо няма да виреее.Той ще е стерилен.Не сме идеалисти ,а реалисти.
Цитат на: tao - 15.02.2014 20:31
Все още твърдя , че времето на светене , а не силата на светлината са причина дали ще ги има или не.
Не съм въобще съгласен с това твое твърдение.
За един аквариум двете неща са свързани и обратно пропорционални.
Имал съм аквариум с минимално осветление 0,2W/л. и е светело 15часа на ден-никакви водорасли.Или ще кажеш малко е трябва да е светело 23часа.Да понякога съм го забравял и с дни е светело непрекъснато.Криптокорини и мъхове растяха перфектно.
Аз не измислям закони ,а знам от опит.

danielm

Цитат на: tao - 15.02.2014 20:31
Все още твърдя , че времето на светене , а не силата на светлината са причина дали ще ги има или не.
Е те тва помага, ама не е вярно ... поне не генерално!

skorpi_zoo

Все още твърдя , че времето на светене , а не силата на светлината са причина дали ще ги има или не



Аз в момента светя по 12 часа и смятам да вдигам до 14. през деня влиза и много слънчева светлина.
Можеш да ми видиш Анубиясите,светя с една силвания гролукс 8вата на 25 литра.
Та много малко хора ще се съгласят с теб.
Ако го хвана тоя Мърфи...

tao

    Отговарям на колегата Petko.
1-
12 часа ден е равен на нощта тоест той не се счита ''дълъг''
В умереният пояс през лятото денят е над 13-14 часа.
На екватора и в тропиците ( мястото от където произлизат повечето аквариумни растения денят или е равен на нощта или разликата е минимална.
На такива места водораслите не могат да бъдат нашественици , независимо от силата на  светлината и параметрите на водата.
Защо- мога да го обясня ако имаш желание.
2-
Няма стерилен аквариум , това е ясно.
Обаче могат да се елиминират предпоставките за развитие на водорасли.
Това прави ли го стерилен ???
Не !
Нали !?
3-
За да има водорасли приятелю трябва да има органични вещества.
Светлината е само коректив дали ще предостави времето за фотосинтезата им  забележи -времето , а не спектъра , защото светлината е условно понятие , още повече когато става дума за растения висши или нисши.
Както казах и по-горе няма стерилни аквариуми , така както няма и напълно еднакви аквариуми.
Може в два съседни съда да посадиш еднакви видове растения, да сложиш едни и същи риби, да светиш еднакво и да използваш една и съща вода , но няма да получиш две напълно еднакви еко системи.
Примерът ти не е подходящ.

пп на колегата danielm няма да отговарям , тъй като не мога да му схвана идеята на изречението.

Lucky Fish

ами да ви кажа през деня влиза светлина, но няма слънце защото  е от другата страна (слънцето). Явно ще трябва да местя аквата.
Ако искам да видя пеперуди,  ще трябва да потърпя две-три гъсеници

tao


cantiga

Цитат на: Lucky Fish - 15.02.2014 22:03
ами да ви кажа през деня влиза светлина, но няма слънце защото  е от другата страна (слънцето). Явно ще трябва да местя аквата.
Ако нямаш пряко слънце няма смисъл да го местиш, през деня така или иначе където и да го сложиш няма как да не влиза светлина.  ;-)
Поздрав!
Светослав

skorpi_zoo

Нисшите водорасли, елодеята , лотосите, някои видове валиснерия ,роголисника.... не могат да се развиват на къс ден
   


И тук не съм съгласен!
Опит отпреди 2 седмици.Сложих Егерия(Елодея) в едно отрязано шише(в тъмна стая) ,напълних студена вода директно от чешмата.След седмица част Егерията взе да гние(това го отдавам на факта от студената вода и липсата на хранителни в-ва,също и на почти никаква светлина).Бях я отписъл.
След още една седмица половината беше изгнила,а другата беше почнала да расте.
Това се дължи на факта,че растенията лесно се адаптират спрямо светлината.Хранителните в-ва са ясни от къде са се появили.
Водорасли нямаше,но при никаква светлина е нормално.Пък и егерията отделя доста в-ва ,които подтискат водораслите и Някои растения дори. ;-)
По-горе писах,че растенията се адаптират спрямо светлината,но при водораслите не е точно така.
Тяхната адаптация е доста по-дълъг период на време,за което време растенията са се развили и са започнали да отделят химикали за борба с другите растения и водораслите.
За повече информация книгата на Диана Валстад,раздели "Алеопатия на водните растения" и  "Светлината и водните растения"
Поздрави. *DRINK*
Ако го хвана тоя Мърфи...

petko

Колега tao съгласен съм с последния ти пост в смисъл какво се случва в природата.( не този със знаменцето :-))
Но тук разглеждаме случаите в аквариума,където е затворена система и нещата не стават като в тропиците умерения климат или където и да било в природата.
В един аквариум при 8часа осветяване и дори средно силно осветление се завъждат водорасли.Какви зависи от другите условия и параметри.
Примера ми беше единствено за продължителноста на светоденя.
Покажи един твой аквариум и го опиши.
Теориите ги знам.
*DRINK*

skorpi_zoo

Цитат на: cantiga - 15.02.2014 22:15
Ако нямаш пряко слънце няма смисъл да го местиш, през деня така или иначе където и да го сложиш няма как да не влиза светлина.  ;-)
Това не е проблем,моят аквариум винаги е стоял на прозореца с гръб към него,но си е доста осветено  през деня.Проблема е друг,силна луминисцентна светлина,не добре развиващи се растения,прехранване и т.н.
Ако го хвана тоя Мърфи...

tao

Цитат на: skorpi_zoo - 15.02.2014 22:18
Нисшите водорасли, елодеята , лотосите, някои видове валиснерия ,роголисника.... не могат да се развиват на къс ден
   


И тук не съм съгласен!
Опит отпреди 2 седмици.Сложих Егерия(Елодея) в едно отрязано шише(в тъмна стая) ,напълних студена вода директно от чешмата.След седмица част Егерията взе да гние(това го отдавам на факта от студената вода и липсата на хранителни в-ва,също и на почти никаква светлина).Бях я отписъл.
След още една седмица половината беше изгнила,а другата беше почнала да расте.
Това се дължи на факта,че растенията лесно се адаптират спрямо светлината.Хранителните в-ва са ясни от къде са се появили.
Водорасли нямаше,но при никаква светлина е нормално.Пък и егерията отделя доста в-ва ,които подтискат водораслите и Някои растения дори. ;-)
По-горе писах,че растенията се адаптират спрямо светлината,но при водораслите не е точно така.
Тяхната адаптация е доста по-дълъг период на време,за което време растенията са се развили и са започнали да отделят химикали за борба с другите растения и водораслите.
За повече информация книгата на Диана Валстад,раздели "Алеопатия на водните растения" и  "Светлината и водните растения"
Поздрави. *DRINK*

Не се адаптират приятелю
Те или се развиват или не.
Роголистника и елодеята правят зимни форми.
Така преживяват до следващия благоприятен сезон.
Нито едно растение ( освен еуглената) не може да се адаптира спрямо светлината.



Публикациите са слети: 15.02.2014 22:28

Цитат на: petko - 15.02.2014 22:20
Колега tao съгласен съм с последния ти пост в смисъл какво се случва в природата.( не този със знаменцето :-))
Но тук разглеждаме случаите в аквариума,където е затворена система и нещата не стават като в тропиците умерения климат или където и да било в природата.
В един аквариум при 8часа осветяване и дори средно силно осветление се завъждат водорасли.Какви зависи от другите условия и параметри.

Нима според теб  има разлика между природните закони и това което се случва в аквариума ???!!!
Примера ми беше единствено за продължителноста на светоденя.
Покажи един твой аквариум и го опиши.
Теориите ги знам.
*DRINK*

petko

Цитат на: tao - 15.02.2014 22:26
Нито едно растение ( освен еуглената) не може да се адаптира спрямо светлината.
Къде ги четеш тия неща,дай и ний да почетем.
Май Вие откривате нови закони.

Lucky Fish

Аз преди имах едни растения (не помня какви), но аквариума ми зеленяса и започнаха да гният и станаха ужасни. Хвърлих ги на боклука, какво да правя.  :-|
Благодаря за отговорите.
Не съм сигурна дали Ви казах, но си смених филтъра. Мислех, че може да е от него, но явно не е.
Незнам дали да си взимам направо нов аквариум, от този файда май няма да има.
Благодаря Ви за отговорите  *privet*
Ако искам да видя пеперуди,  ще трябва да потърпя две-три гъсеници

tao

Цитат на: petko - 15.02.2014 22:30
Къде ги четеш тия неща,дай и ний да почетем.
Май Вие откривате нови закони.

Покажи ми едно единствено растение ,което може да се адаптира от дълъг ден на къс ден и да остане във фаза на развитие и ти свалям шапка.
За мен това е само еуглената.

skorpi_zoo

Имаше една тема из форума ,но сега не ми се търси. Та там пишеше в общо взето следнота.
Колко светлина е необходима за да растат растенията?
Та там пишеше,че на растенията им трябва,около 4 часа светлина на ден,за да могат да се развиват. Не пишеше ,че са в Зимна форма. *dontknow*
Ако го хвана тоя Мърфи...

Асен Евгениев

Цитат на: Lucky Fish - 15.02.2014 22:31

Незнам дали да си взимам направо нов аквариум
Все тая, причините са други.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

petko

Цитат на: tao - 15.02.2014 22:34
Покажи ми едно единствено растение ,което може да се адаптира от дълъг ден на къс ден и да остане във фаза на развитие и ти свалям шапка.
За мен това е само еуглената.
Колко е за теб дълъг и къс ден?
Колко е за един аквариум дълъг и къс ден?
При мен лотуса си вирее и на 7часа осветление,това според теб е къс ден.

skorpi_zoo

Цитат на: skorpi_zoo - 15.02.2014 22:24
Това не е проблем,моят аквариум винаги е стоял на прозореца с гръб към него,но си е доста осветено  през деня.Проблема е друг,силна луминисцентна светлина,не добре развиващи се растения,прехранване и т.н.

Ехооо... *bg*
Няма нужда да сменяш нищо,щом е сменен филтъра започваш на ново,особенно ако нямаш пясък. Осветлението през първите дни може и да не ползваш,щом имаш прозорец наблизо.
Общо взето се иска четене и практика(опит-грешка-успех).
Та не бързай да се отказваш.Успех!!! *THUMBS UP*

Ако го хвана тоя Мърфи...

tao

Цитат на: petko - 15.02.2014 22:42
Колко е за теб дълъг и къс ден?
Колко е за един аквариум дълъг и къс ден?
При мен лотуса си вирее и на 7часа осветление,това според теб е къс ден.

Колко е къс и колко е дълъг деня в природата зависи от положението на
слънцето спрямо екватора. Това в никакъв случай не е ''според мен''
:-)
Границата е 12 часа.
Лотосът ти не може да ''вирее'' на 7 часа.
Това не е според мен а според неговата биология , която е в следствие на многохилядна еволюция.
Това че ти да речем днес  или пък преди седмица си го оставил на толкова осветяемо време не значи ,че той може да се развива на 7 часа.
Остави го за месец и половина така и можеш спокойно да ме поканиш на ракийка със салата от грудка на нимфея   :-)

пп ракийката от мен , мезето от теб

skorpi_zoo

Колега виждаме,че имаш опит и теоретични знания.
Айде обаче да помогнем на колежката. :-)
Ако го хвана тоя Мърфи...

tao


Ами някой някога беше казал ,че в спорът се ражда истината.
С истина ли да й помогнем или с догатки.

petko

На такова осветление е от повече от година. :-D
В момента обсъждаме кое е първо кокошката или яйцето.
Хайде да спрем вече.
Така,че действай докато има мезе. :-D *DRINK*
Виж ракийка наистина нямам.Нямаш проблеми.

tao

Цитат на: petko - 15.02.2014 23:02
На такова осветление е от повече от година. :-D
В момента обсъждаме кое е първо кокошката или яйцето.
Хайде да спрем вече.
Така,че действай докато има мезе. :-D *DRINK*
Виж ракийка наистина нямам.Нямаш проблеми.

Добре спираме.
Нека обаче да уточним нещо.
Седем часа са - светваш да речем в седем сутринта и гасиш в два след обяд.
След това аквариума ти е в пълен мрак.
Така ли .
Сигурен съм че не е.
Както казах и по-горе много хора се бъркат какво точно значи светлинен ден.
Нека сега помогнем на колежката. :-)

petko

Към колежката.
На колко дни зеленясва след чистене?
Колко често и по колко вода сменяш?

Илиян Илиев™

Цитат на: tao - 15.02.2014 22:34
Покажи ми едно единствено растение ,което може да се адаптира от дълъг ден на къс ден и да остане във фаза на развитие и ти свалям шапка.
За мен това е само еуглената.

Ти изобщо имаш ли някаква бегла представа, какво е растение и какво е еуглена?

tao

Цитат на: Илиян Илиев™ - 15.02.2014 23:29
Ти изобщо имаш ли някаква бегла представа, какво е растение и какво е еуглена?
Ами предполагам еуглената е животно , което на светло се храни като растение , на тъмно като животно.
Необходимата за жизнените им процеси енергия   като ,че ли извличат  от слънчевата светлина чрез фотосинтеза.

Не знам , ако бъркам ме коригирай.
А ти знаеш ли какво значи растение ???

aquafenomen

Прав си, че може да се храни като растение. На тъмно може да се храни като животно в отсъствието на светлина, но не е животно!
Хвърли му едно око на този линк => Зелена еуглена

tao

Колега, знам какъв организъм е зелената еуглена.
Няма смисъл да хвърлям поглед на линка.
С грешка си, че не е животно.
Еуглената е планктон а не фитопланктон , което я причислява към животинските а не към растителните организми.
Начинът на хранене обаче я категоризира към единствения организъм полуживотно- полурастение.
Ако си малко по-запознат щеше да знаеш , че царство протисти в което царство влиза зелената еуглена включва само животински видове.
Не е нужно да правим нови открития базиращи се  на грешна  информация.

Lucky Fish

Цитат на: petko - 15.02.2014 23:21
Към колежката.
На колко дни зеленясва след чистене?
Колко често и по колко вода сменяш?
Горе долу да кажем на седмица, чистя всяка седмица.
Ако искам да видя пеперуди,  ще трябва да потърпя две-три гъсеници

petko

Както те посъветваха колеги ,намали осветлението.Не повече от 8часа,че даже и на 6часа.Може и да увеличиш малко количеството сменена вода.
Колко и какви риби има в този аквариум?
Въобще не е нужно да сменяш аквариума освен ,ако не искаш по голям :-).

danielm

Тази тема взе да доскучава!
Колега... дай базата за да се правим всички на разбирачи.
Като няма конкретика и един вика 12 часа е добре, другия, че слънцето на тропика свети 12 часа, ма водоема от тях е 4 в сянка, 2 часа слъцето пада под 45градуса и като се пречупи през светлината навлиза под 30... което прави пътя 3/5 и китка на 60 санта - означава, че светлината трябва дамина 1метър ...

Lucky Fish

Цитат на: petko - 17.02.2014 19:05
Както те посъветваха колеги ,намали осветлението.Не повече от 8часа,че даже и на 6часа.Може и да увеличиш малко количеството сменена вода.
Колко и какви риби има в този аквариум?
Въобще не е нужно да сменяш аквариума освен ,ако не искаш по голям :-).
Сега имам малко риби. Имам около 20
Ако искам да видя пеперуди,  ще трябва да потърпя две-три гъсеници

Similar topics (5)

23614

Публикации: 6
Прегледи: 8142

54587

Публикации: 11
Прегледи: 3334

41142

Публикации: 18
Прегледи: 11290

52936

Публикации: 19
Прегледи: 8389

39785

Публикации: 18
Прегледи: 8568