Българска Аквариумна Енциклопедия

ОБЩИ ТЕМИ => Проблеми => Проблеми при рибите => Темата е започната от: goolf5 - 10.08.2015 16:04

Заглавие: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 10.08.2015 16:04
Здравейте!Потърсих помощ тук и се надявам да ми помогнете :).Така ами преди 15-ина дена си закупих аквариум и след това рибки.Така като ми казаха ,че като за начало най-лесни за отглеждане са гупи хелери молинезии и сомчета. В началото си закупих двойка гупита двойка молинезии двойка хелери и едно сомче да чисти.В началото всичко беше много добре след известно време дядо закупи още една двойка гупита и една звойка данио и още 2 сомчета.Всичко беше наред докато изведнъж не почнаха да измират една по една нз какво им стана.Мислех че е от топлото но аз им спирах филтъра вечер,а не е трябвало сега си работи постоянно , но преди дори и да им го спирах нщ им нямаше в началото.Отидох в зоомагазина от където закупих рибките и ми дадоха едни какпки антихлор се казват да ги слагам,но как да кажа рибите не са добре останаха само двойката хелери двойката данио и 3те сомчета всичко друго измря.Проблема е там ,че хелерите постоянно стоят на дъното особено мъжкаря днес за да се издигне да яде трябваше да блъсна по стъклото иначе не мърда от дъно.Аквариума е 21 литра с филтър и всичо , което трябва.Казаха ,че в този аквариум ако гледам такима рибки като горе споменатите може да гледам до 20 и не са измирали от това че им е тясно... Моля ви помогнете :)Ето вижте хелерите как са само по дъното. *HELP*
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2F9jnlfmo43%2FIMG_20150810_120448.jpg&hash=4a221a91a697a0ed756310ae53597b83699e9c9f) (http://postimage.org/)

(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.cc%2Fl9np44i5l%2FIMG_20150810_120428.jpg&hash=f75d2948c901edb57df95b5f0035c5777eab59fe) (http://postimage.org/)
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: bunzip2 - 10.08.2015 16:19
Не знам, кой те е съветвал, обаче изцяло грешно е всичко, което правиш.
Първо - аквариума е прекалено малък за бройката риби, които си имал. В 20 литра, може да гледаш 5-6 риби, от тези които си изброил. Сомчетата не знам какви са, но повечето стават големи и изискват доста повече литри, дори само за 1 риба.
Като цяло за проблемите ти - аквариума е на 15 дни. Не знам кога си пуснал рибите, но предполагам е било още в началото. Още няма азотен цикъл, който е от голямо значение. Рибите измират, защото са натровени от високи нива на амоняк.
Риби се пускат, чак когато се завърти т.нар. азотен цикъл. Също важно е да са споменем, че аквариума се натоварва постепенно, тоест - рибите се пускат малко по малко, поетапно, а не всичко за 1 ден, за да не натоварваш рязко системата.

Сега какво може да направиш:
1. Сменяй вода често. През няколко дни по 6-7 литра. Така ще балансираш нивата на амоняка, докато се завърти цикъла като хората и аквариума се стабилизира.
2. Не прехранвай. Пускай малко харана, ако трябва поетапно, и следи как я изяждат. По дъното не трябва да попада никаква храна.
3. Сложи малко живи растения, те ще помогнат на аквариума да се стабилизира.

4. Прочети темите за начинаещи (от менюто в ляво), иначе ще има още жертви и подобни въпроси! Преди да направиш нещо, първо четеш и се запознаваш с нещата!
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 10.08.2015 16:45
Ами така ще правя явно и ще видим какво ще правя.Благодаря за информацията :)
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: Ivan_S - 10.08.2015 16:54
Цитат на: bunzip2 - 10.08.2015 16:19
Първо - аквариума е прекалено малък за бройката риби, които си имал. В 20 литра, може да гледаш 5-6 риби, от тези които си изброил.

Да, 5-6 риби може, но аз бих се ограничил в 20-те литра само до гупи, може би двойка хелери или 3-4 молинезии. Хелерите стават и те към 12-15 см. ... стига да имат този шанс :).

Капките "антихлор" няма да помогнат особено. По-скоро ползвай биоактиватори като Нитривек, например, или сходните му от другите марки, ако ще капеш нещо.

Грундът ти ми се вижда едър, което означава, че ще задържа органика, ако не сифонираш, което е предпоставка за ново бързо влошаване на параметрите на водата.

Останалото колегата го е описал.

*offtopic
Повече не слушай този, който те е съветвал за старта на аквариума!
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 10.08.2015 17:48
ами грундът ми от морето сам го взимал но сам го варил за дезинфекция ами добре но тези капки да не ги слагам нз така или иначе сам ги купил поне да го ползвам.
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: Ivan_S - 10.08.2015 18:08
Хубаво, че си изварил грунда, така трябва, но това не променя с нищо размерът му, който според мен е малко едър (може и така да изглежда от снимката). Що се отнася до капките, както ги наричаш, принципно няма да ти навреди на аквариума, ако това е кондиционер за водата, както си мисля, но е важен принципа. Едно нещо, ако не го знаеш за какво е, по-добре не го слагай в аквариума. Първо чети един препарат, който ти препоръчват, за какво е и как се използва, и след това го ползвай. Най-добре е да събереш повече мнения, защото някои продавачи в магазини са просто продавачи, а не акваристи ;).
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 10.08.2015 22:43
Eто вижте какво пише за препарата:АНТИХЛОР е предназначен за бързо приготвяне на питейна вода за аквариумна употреба.Този препарат напълно неутрализира токсичния хлор,който е опасен за аквариумните риби,като го превръща в безвреден хлорид.Благодарение на този препарат рибите могат да се добавят в аквариума бързо и безопасно.Освен това препарата изцяло хлорамина и неговите съединения. Туко що измадих всичко измих изварих отново дъното по-малко сложих и пуснах рибите надявам се да се оправят.Страшно много мръсотии извадих и не се и съмнявам , че може да се разболеят при наличието им.Сега всичко е чисто дано се оправят :)
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: niki_o - 11.08.2015 00:48
Е направо им подписа смъртната присъда.
Чети....това са живи същества
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: Ivan_S - 11.08.2015 01:03
И да е имало наченки на завъртане на азотния цикъл, вече няма.  *NO*. Сега повече от друг път трябва да следиш какво се случва с аквариума. Изпуснеш ли го, пикът на нитрити ще ти умори рибите за нула време. Колкото и да наливаш от този Антихлор, полза няма да има. Това е подобрител за водата, който отстранява хлора, а не чисти амоняк и неговите производни, които всъщност са истинските проблеми в новостартираните аквариуми.

П.П. Ако си върнал пак същия грунд, скоро ще имаш същите боклуци, които днес си видял.
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 11.08.2015 01:35
E добре как да го създам този азотен цикъл?Неможе и да си представите колко мръсотия изчезна нямаше как да го оставя
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: Cabral - 11.08.2015 01:36
Навремето нямаше антихлори и държахме водата за 1-2 денонощия в туби, преди да я сипем в аквариума. Твоите 20 литра са две големи бутилки минерална вода, пълниш и държиш в банята, а след два дена сипваш. Никога не се слага прясна вода и не само заради хлора.
Ако имаш някой познат с аквариум да ти отсипе  десетина литра вода от неговия и да ти даде старата си гъба от филтъра, а ти му дай новата.
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 11.08.2015 01:41
Ем то филтъра е пластмасово с една гъба влиза вътре и от една дюза духа балоните .. Водата се избистри доста те сега заспаха ли дз тъмно е в стаята и те са по дъното всички
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: hip9 - 11.08.2015 02:47
Цитат на: goolf5 - 11.08.2015 01:35
E добре как да го създам този азотен цикъл?Неможе и да си представите колко мръсотия изчезна нямаше как да го оставя
Започни да четеш темите за начинаещи от изскачащото меню в ляво и ще разбереш.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5036X using Tapatalk

Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: geshi - 11.08.2015 09:21
Кажи от каде си, така някой колега може да ти даде вода от зациклен аквариум.
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: Caxapa - 11.08.2015 12:24
Цитат на: geshi - 11.08.2015 09:21
Кажи от каде си, така някой колега може да ти даде вода от зациклен аквариум.
Той е написал колегата откъде е.
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 11.08.2015 12:26
От варна съм! Днес рибките изглеждат супер хелера вече сам ходи и се храни движи се не стои както преди само по дъното.Дори ходи и закача женската.Женската Данио е малко стресната но и тя и изглежда добре и мисля,че ще се оправи :)

Публикациите са слети: 11.08.2015 12:31

От Варна съм.Днес рибките са супер мъжкия хелер вече сам ходи и се храни движи се ,а не стои само по дъното дори закача женската.Женската  Данио е малко стресната ,но изглежда добре и мисля,че ще се оправи :)
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: geshi - 11.08.2015 12:54
Съжалявам просто на телефона не се вижда, а трябва да вляза в профилът му. Във Варна колеги много , предполагам на никой не му е проблем да му драсне едно лично и да се разберът за две туби вода, та да не мъчи рибките.
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: bunzip2 - 11.08.2015 17:47
Цитат на: Cabral - 11.08.2015 01:36
Навремето нямаше антихлори и държахме водата за 1-2 денонощия в туби, преди да я сипем в аквариума. Твоите 20 литра са две големи бутилки минерална вода, пълниш и държиш в банята, а след два дена сипваш. Никога не се слага прясна вода и не само заради хлора.
Ако имаш някой познат с аквариум да ти отсипе  десетина литра вода от неговия и да ти даде старата си гъба от филтъра, а ти му дай новата.

Едно време се ползваше хлор, а не хлорамин :)
Хлорамина се разпада за около 2 седмици... бих казал, че чакането на водата 1-2 денонощия е леко излишно :) Резултата е все същия.
Колкото до колегата - прецакал си всичко, разбира се! Ако продължаваш така, скоро ще се откажеш от хобито, и причината е само една - мързи те да четеш! С мързел нищо не се постига!

Имаш въпрос - как се завърта азотния цикъл.
Още в първия пост ти казах да прочетеш темите за начинаещи, от менюто в ляво! Прочете ли ги? Очевидно не си!
Защо ни питаш нас, и задаваш въпроси, на които вече отговор е даден, и само трябва да седнеш и за 10 минути да прочетеш елементарните неща... ще получиш отговори на всичките си въпроси!
Някой се е постарал да ги напише тези неща и да ги събере в материал, точно за такива като тебе, ама няма кой да оценитруда на колегите...
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 11.08.2015 17:53
ОТ Вара сам.Рибите днес са добре и мисля че почват да се оправят
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: bunzip2 - 11.08.2015 17:57
Те и първия път като си ги пуснал, са били добре 10-15 дена, нали? И всичко розово и яко, докато не умряха изведнъж за 2 дни.
Сега пак са добре... нали си сменил, изварил всичко, с 2 думи си стартирал аквариума на ново. Всичко ще е ок, до следващия пик на амоняка. След около 10-тина дни. Тогава ще гледаш същия филм за втори път... Ама си мисля, че си говорим на празно. Мисля, че не вдяваш за какво става дума, а само ни осведомяваш какво си направил :)

Както и да е... казано ти е как да процедираш, дали го осмисляш или не... аквариума си е твоя, кофти за рибите!
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 12.08.2015 01:13
Ами аз колкото и да чета четох пречетох всичко и все някакво простотии правя.Явно не мога да го схвана.Гледам имаш скайп ако имаш време и ти се занимава може да седнем и да ми обесниш всичко.Ще ти бъда много благодарен :)
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: niki_o - 12.08.2015 01:35
Цитат на: goolf5 - 12.08.2015 01:13
Ами аз колкото и да чета четох пречетох всичко и все някакво простотии правя.Явно не мога да го схвана.Гледам имаш скайп ако имаш време и ти се занимава може да седнем и да ми обесниш всичко.Ще ти бъда много благодарен :)
Ти откъде мислиш идват тези познания....от грешки.Всеки греши и когато даде на готово на друг натрупания опит от неговите си грешки и той не го отцени.....
По пътя който вървиш някой го е асфалтирал....
Послушаи ги и се радвай на хобито ;-)
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 12.08.2015 02:06
Аз хубаво ги слушам чето темите ,но нищо като немога да разбера .. *HELP*
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: niki_o - 12.08.2015 02:15
Виж ,човек.Само трябва да насочиш мишката на ляво  в карето и всичко ти е на тепсия...ако и това не ти стига(извинявам се предварително)НИКА ТИ ще да е показателен :-[
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 12.08.2015 02:33
Какво му има на ника ми ?!Да,продължавам да чета дано всичко е наред.Дъното трябва да се сифонира ,а аз нямах такава приставка защото смятах,че моя грунд е много едър ,а всъщност просто трябвало да го забия на едно място и така да смуча,когато е по-едър грунда.
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: hip9 - 12.08.2015 02:35
Какво толко сложно има за разбиране? Това не е физика, трябва филтъра ти да работи  около месец, за да се заселят нитрифициращи бактерии в него. Тези бактерии помагат да се обработи амоняка във водата, за да не умират рибите. Процеса се ускорява, ако сипеш вода от работещ аквариум в твоя или ползваш пълнеш от филтър на работещ аквариум. След това обикновено постепено се пускат рибите. Така се стартира азотен цикъл.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5036X using Tapatalk

Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 12.08.2015 03:03
Ами ще слагам по-малко храна както четох се слага толкова,колкото да се изяде за 1-2 мин сменям водата често филтъра да работи постоянно ...
Заглавие: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: Amev - 12.08.2015 11:46
И аз съм начинаещ , ама мога да дам един съвет , вземи си едни тестове (примерно jbl 6in1) и прави през ден и гледай нормите и ако има някакви отклонения , търсиш в търсачката и оправяш проблемите. И аз като теб взех аквариум за два дни пуснах и риби и то доста в 30 литра , след това се зачетох тук , имах и две жертви , общо взето съм правил всичко грешно и айде нов около 100 литра , защото не ми се връщаха риби в магазина . От месец имам само една жертва , един мини неон , че даже не разбрах и къде е , подозирам една косатка имам го е хапнала. Даже и болест прекарах (Ихтио) и само с четене и някой друг съвет се оправих. Обаче още не ми е стабилен аквариума и продължавам да следя нормите и ако има нещо нередно , сядам и чета!
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 12.08.2015 14:37
ами ще видя а те тези тестове от зоомагазина ли
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: Amev - 12.08.2015 14:46
http://m.emag.bg/testove-za-akvarium-jbl-easytest-6-in-1-4014162253392/pd/DSMVJBBBM/
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: bunzip2 - 12.08.2015 16:35
Тестове не ти трябват, ама изобщо. Особено пък ленти! Едно че не показват вярно, друго че ще влезеш във филма с тях, дори и да показваха вярно.

Единственото нужно нещо, което трябва да направиш е - да оставиш аквариума да се стабилизира. 1 месец без риби (или поне не добавяй други), много умерено хранене, сменяне на вода на време и в достатъчно количество. И това е всичко... какво толкова трудно за разбиране има  *NO*
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: Amev - 12.08.2015 17:17
Поне от тестовете ще му е интересно какво е Нитрати , ПХ и т.н. И ще прочете какво е нужно за азотен цикъл !
Заглавие: Re: Рибките ми измират една по една ?
Публикувано от: goolf5 - 12.08.2015 17:56
Това и правя сменям навреме водата и храня уморено само трябва да си купя приставката за сифониране на даното