• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 08:48

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Болест в аквариума

Започната от Tiana, 10.02.2014 22:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tiana

Здравейте отново,

Подарих скалариите.
Рестартирах аквариума.
Не съм ползвала бактопур повече.
Взех си една женска молинеза да прави компания на мъжката и още шест неонки да са си ято.

Въпреки това умряха и трите останали коридораса, мъжката молинеза и преди малко и единият анциструс, който е от началото в аквариума.  Всичките намерих на дъното, коремчета нагоре/настрани и поизбеляла окраска. Други симптоми - само при коридорасите зачервено при хрилете.  Идеи какво се случва?

kasaba

Цитат на: Tiana - 26.04.2014 12:08
Здравейте отново,

Подарих скалариите.
Рестартирах аквариума.
Не съм ползвала бактопур повече.
Взех си една женска молинеза да прави компания на мъжката и още шест неонки да са си ято.

Въпреки това умряха и трите останали коридораса, мъжката молинеза и преди малко и единият анциструс, който е от началото в аквариума.  Всичките намерих на дъното, коремчета нагоре/настрани и поизбеляла окраска. Други симптоми - само при коридорасите зачервено при хрилете.  Идеи какво се случва?
Рибите търкат ли се, опитват ли се да си поемат въздух от повърхността.

Tiana

Не се търкат, но молинезата определено доста често е на повърхността за въздух, както и предишната, която умря. Неонките много рядко съм ги виждала да го правят.

tao

Цитат на: Tiana - 26.04.2014 20:18
Не се търкат, но молинезата определено доста често е на повърхността за въздух, както и предишната, която умря. Неонките много рядко съм ги виждала да го правят.
Сигурна ли си , че е за въздух, защото тези риби по принцип обитават  горните слоеве на водата и там най-вече се хранят.

Tiana

Цитат на: tao - 26.04.2014 20:24
Сигурна ли си , че е за въздух, защото тези риби по принцип обитават  горните слоеве на водата и там най-вече се хранят.
Да, молинезата по принцип е в горните слоеве, но доста често е точно на повърхността вдишвайки (все едно яде) въздух.

Пропуснах да добавя - молинезата, която умря, всеки ден я намирах долу на дъното да си седи до момента, в който се приближа все едно да ги нахраня. Нямаше загуба на апетит.

Храня ги през ден, през два, не толкова често, колкото преди.

tao

Цитат на: Tiana - 26.04.2014 20:53
Да, молинезата по принцип е в горните слоеве, но доста често е точно на повърхността вдишвайки (все едно яде) въздух.

Пропуснах да добавя - молинезата, която умря, всеки ден я намирах долу на дъното да си седи до момента, в който се приближа все едно да ги нахраня. Нямаше загуба на апетит.

Храня ги през ден, през два, не толкова често, колкото преди.

Ако молинезията застава почти успоредно на водната повърхност , това не е недостиг на кислород а своеобразно ''придглъщане'' за да обира частиците ставащи за храна.
Риба страдаща от  кислороден глад застава съвсем под друг градус спрямо повърхността.
Движенията  й са такива , че тя сякаш се мъчи да излезе от водата.
Дишането й е дълбоко и учестено.
Проблема при теб е друг.
Още повече , че коридорасите са с чревно дишане и не биха умрели от това .

Tiana

Цитат на: tao - 26.04.2014 21:05
Ако молинезията застава почти успоредно на водната повърхност , това не е недостиг на кислород а своеобразно ''придглъщане'' за да обира частиците ставащи за храна.
Риба страдаща от  кислороден глад застава съвсем под друг градус спрямо повърхността.
Движенията  й са такива , че тя сякаш се мъчи да излезе от водата.
Дишането й е дълбоко и учестено.
Проблема при теб е друг.
Още повече , че коридорасите са с чревно дишане и не биха умрели от това .
Ами, молинезата си застава все едно, че ще яде, по същия начин. Така че предполагам, че си прав.
Други идеи?  *UNKNOWN*

tao

Разкажи по-подробно за начинът на отглеждане.
Температура, филтър, храна, субстраст и пр.

Tiana

27.04.2014 22:55 #23 Last Edit: 28.04.2014 08:57 by Tiana
Параметрите от началото (първия ми пост в темата) имат съвсем малка промяна:

Дата на стартиране на аквариума: 15.юни 2013г
Обем на аквариума: 40 л
Височина: 35 см

Данни за водата:
pH, амоняк, нитрити, нитрати: всичко е било в норми при няколкото измервания през времето - това е вярно, но скоро не съм правила изследвания

Температура: 25-26 градуса
Сменям по 10-15л литра на всеки 10 дни.
При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура 15-18 градуса. Наливам постепенно чрез малко маркуче.

Филтрация:
Аераторна помпа (с гъба): 50L/H
Вътрешен филтър л/ч: 250L/H
Система за СО2:

Филтърът работи непрекъснато. Аераторната помпа я изключвам през нощта.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: не

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: не

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 1 молинеза
Млади риби(видове, брой): 9 неонки, 1 сом (10 см), 1 анциструс, 1 охлювче ампулария
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): не

Храна:
Видове храна: Sera Vipan основна храна - люспи за възрастни, Sera Vipachips за дънните, Tetra Mint Junior
Колко често храните рибките си: Sera Vipan или Tetra Mint Junior през ден / през два, 1 път в седмицата най-много Sera Vipachips за дънните.
За колко време рибките изяждат порциите си: 1 минута

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: 20-30%
Колко % са бързо растящи: 80%
Колко са плуващи: 1 брой

/отварям скоба - имам черна брада в аквариума от около 1 месец, поради това съм изрязала доста отлистата на растенията/

Грунд:
Дебелина на дъното: 4 см
Размер на камъчетата: 2-3 мм

Осветление: лампа 50-60 HZ + саморъчно направен светлинен източник (мисля, че свети колкото лампата) - 7 часа на ден

Снимка да сложа ли?

DPI

Аз не съм специалист, но ми се струва че смяна на 10 дни по 10-15 литра е малко.
Щом се е появила черна брада, значи имаш промяна на химичния състав на водата.

Tiana

Цитат на: DPI - 28.04.2014 05:32
Щом се е появила черна брада, значи имаш промяна на химичния състав на водата.
Чррната брада ми я донесоха с едно растение. Какви изследвания да направя?

DPI

Виж, аз не съм най-компетентния човек, от седмици се занимавам с акваристика. Но по пътя на логиката, щом се бориш с черната брада, значи водата й създава условия да се развива. Нека се включат по-компетентните от мен.
Иначе аз полозвам JBL 6 in 1 - Тест, който ти дава представа за основните шест показателя на водата.

В зоомагазина на Мол ъф София продават лентичките и поединично и струват стотинки, не е нужно да купуваш цяла кутия, която струва между 26 до 28 лева.

tao

Цитат на: Tiana - 27.04.2014 22:55


Филтрация:
Аераторна помпа (с гъба): 50L/H
Вътрешен филтър л/ч: 250L/H
Система за СО2:

Филтърът работи непрекъснато. Аераторната помпа я изключвам през нощта.



Тук ти е грешката.

Tiana

Цитат на: tao - 01.05.2014 22:23
Тук ти е грешката.
Здравейте,
Ами, имайки предвид, че струйката, която пускам, е минимална, това ли е грешката? На снимката ще видите - почти няма балончета, пускам го, за да им е интересно на рибките...

Последните няколко дни забелязах, че перките на 2-3 неонки изчезват малко по малко. Не се вижда много добре на снимките, но определено се притеснявам...

ПП: Охлювчето ми умря също.....


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fljbzpefkp%2FIMG_20140508_220630.jpg&hash=642cbdf4494d9bfb6e48b25183170950771379e8


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Flfx3ewep3%2FIMG_20140508_220708.jpg&hash=12b3a3f65561adbe7332160ea8b2338efba24fe6


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Ftu8l8kp9p%2FIMG_20140508_220738.jpg&hash=0ca6c530e299595ed27424031dcf6a99ac5b93c3


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2F441sqkrjb%2FIMG_20140508_221949.jpg&hash=43447d1825a826374ac34f13da2ea3777f2556ff

Similar topics (5)

53034

Публикации: 8
Прегледи: 3559

47090

Започната от Fifa


Публикации: 1
Прегледи: 1557

43361

Публикации: 9
Прегледи: 3542

53439

Публикации: 8
Прегледи: 4987