• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
05.06.2024 04:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с молинезии

Започната от moniantov, 18.09.2014 20:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

moniantov

Здравейте, имам проблем с една черна и една жълта молинезия  :-( Стоят само на дъното, като се допират до грунда. Хранят се нормално, но вчера забелязах, че жълтата плува странно и бързо. Плува малко и спре, плува малко и пак спре, може малко глупаво да прозвучи, но плува насечено, както компютър поняко сече  :duvar:  При черната не съм забелязал такива неща, но и тя стои само на дъното.. Ще съм благодарен на помощ :)
Знам, че има доста критика по аквариума, но ми е първи и се старая максимално :)
Дата на стартиране на аквариума: Преди около година
Обем на аквариума: 60 литра
Височина: 30 см

Данни за водата: Нормална чешмяна вода третирана с Aquatan
pH, амоняк, нитрити, нитрати: не съм правил тестове
Температура: 25
Сменям 1/3 от водата всяка седмица..
При смяната: Водата е от чешмата направо. Водата е с температура около 25 градуса.

Филтрация:
Вътрешен филтър л/ч:
380 л/ч


Филтрите работят непрекъснато.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
Майка ми веднъж е спирала филтъра през нощта, ''защото и пречел''  *SORRY* :-|
Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: слагам само Aquatan :D

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 4 Молинезий - 2 черни и 2 бели ; 1 голяма мъжка гупа
Млади риби(видове, брой): 3 гупи
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 3те малки гупи

Храна: Sera Vipagran
Колко често храните рибките си: сутрин и вечер
За колко време рибките изяждат порциите си: Максимум 3 минути

Растения: Паричка и Кабомба Каролинияна (имаше мноого други, но лека полека ги разкарах)
Грунд: черен ситен
Дебелина на дъното:2-3 мм
Размер на камъчетата: ситни са

moniantov


Caxapa

Молинезиите като цяло са малко по-капризни от останалите живородки и всяка промяна  в параметрите на водата им влияе зле. Не казваш  тестове на водата дали си правил, какви са стойностите й и за кое населено място става въпрос. В различните градове и населени места водата е с различни стойности  и показатели а като цяло може и в самият ти аквариум да са с лоши параметри.

niki_o

Колега,спри Акутана.Сигурен съм ,че при твоя литраж слагаш едно към гъоторе и то за цялата вода.Преди време аз така си умарях гупите от желание да им помогна.Престояла вода е напълно достатъчна.Молитата са достатъчно издръжливи да свикнат с параметрите на чешмяната вода.Една 50-70 процентова смяна сега и после 30 процента седмично мисля ще поуспокоят нещата,още повече че филтъра е бил спиран=на рестарт.
Късмет....и едно конско на майка ти *CRAZY*

moniantov

Мерси за съветите, Сахара от София съм.. pH трябва да е около 7  *CRAZY*

Caxapa

В една стара книга "Акваристика за всеки" от Ладислав Андоди се споменава, че е препоръчително да се добавя сол 30 грама на 10 литра обем и 6 грама гипс НО...не препоръчвам това.По причини, че много време е изминало от тогава и сегашните рибки не са това което са били преди. Постепената аклиматизация при отглеждането им в нормална вода е направила своите промени. Макар, че тук в Австрия все още а и в Германия има развъдчици които доставят в магазината мрежа рибки от този вид отглеждани в ако не същите то в подобни условия и като закупим рибки  измират постепено в нашите аквариум.
Бях писал в подобно запитване как се сдобих с моите молинезии. Тоест рибки родени и отраснали в обикновена чешмяна виенска вода и за сега нямам проблем с тях. Жизнени  и подвижни са като хелерите и гупите с които съжителстват в аквариумите ми. Тук ПХ е 8

Similar topics (5)

32102

Публикации: 0
Прегледи: 1960

45331

Започната от Mariqnski221


Публикации: 7
Прегледи: 2507

55773

Публикации: 10
Прегледи: 2829

28680

Публикации: 43
Прегледи: 15900

40216

Публикации: 25
Прегледи: 11852