• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.06.2024 13:55

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Здравейте!

Започната от Дида 78, 11.02.2010 01:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Дида 78

Поздрави за страхотния сайт! Преди два дни с чичко Гугъл Ви открих и още не зная къде мога да се представя, опиша и попитам нещо :-) Казвам се Дида, от Варна, имам две деца които се старая да науча да са отговорни и да се грижат не само за себе си и затова си имаме 2 кучета булмастиф и булонка, един папагал сенегалец и от скоро рибки. Подариха ни 6 малки гупита и от там започна всичко :-)
Снабдихме се с 40л. аквариум , филтър 450л/h, нагревател и термометър. От два месеца стартиран, накупихме си 2 жълти  2черни и 1 сребриста молинезии, 2 хелера, 2плати, 3 гупи, 1 сомче и най голямата грешка направих с една червена красива бета..... която изяде 3 от малките подарени гупички наложи се и я отделих. Купих още един 40л. с друго оборудване защото искам неончета, но едната молинезия роди преди два дни 13 са живичи, хелерката роди днес 24 парчета и  :buff:гупата е в родилката до ден и тя ще роди. Бебчетата са в 10 л. с родилка, рибчетата се намери човек дето ще ги взима като пораснат и видя че стават много.

Вие ми дайте съвет кои риби с кои да сложа в аквариумите та да съжителстват с 10-15 неончета или какво да правя?
Всичките големи рибки без бетата са в единия аквариум за сега, ще станат ли много ако взема и неончетата и ги гледам при тези които имам? За да отглеждам бебетата в другия 40л.
Благодаря Ви предварително!!!

Асен Евгениев

Както всички нас в началото и ти започваш  "акваристичната"  си кариера с пренаселване на
аквариума си. Има три неща, които трябва да направиш за да си в час: да четеш, да четеш и
пак да четеш. Има страшно много теми във форума за теб. И преди да си взела третия си
40-литров да ти кажа да не ситниш така. Един 120 л. ще ти свърши работа с наличните риби,
а и се стабилизира по-лесно. Колкото до представянето ти има съответните теми: снимки на
членовете на форума, аквариуми, коли, домашни любимци и пр. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Дида 78

Благодаря! Обмисляме вариянта за по голям аквариум. Днес се сетих за един комшия който лепи аквариуми и го попитах за 100 - 150л. колко ще ми излезе, понеже имаме един стар бръмчащт филтър за тези литри и 100w нагревател които ще ми свършат добра работа за първо време.

vasso

Може и с вътрешен филтър да стане. Има за по 30 лева добри. Нагревателят също е  там някъде, може и по-малко да е.

Дида 78

Този филтър дето го имаме е вътрешен, но немога да се сетя откога го имаме работи и филтрира само че бръмчи. Така се изръсихме последно време че ако вземем и по- голям аквариум че и филтър..... няма ли да ми свърши работа този?

vasso

Трябва да провериш дебита. Има калкулатор в излизащото меню вляво във форума. Може да си сметнеш какъв приблизителен дебит трябва да има за твоя литраж. *THUMBS UP*

Дида 78

 *thanks Ония ден го подминах калколатора за да мога да чета други важни неща,  но сега ми свърши отлична работа.  Филтара ни е 1000 l/h сметнах излиза че е за 350 л. така че ще ползвам този дето е в 40л. който е 450l/h , че имам и два от които единият е още нов.

Асен Евгениев

Цитат на: Дида 78 - 12.02.2010 22:53
Благодаря! Обмисляме вариянта за по голям аквариум. Днес се сетих за един комшия който лепи аквариуми и го попитах за 100 - 150л. колко ще ми излезе, понеже имаме един стар бръмчащт филтър за тези литри и 100w нагревател които ще ми свършат добра работа за първо време.
.
Добре е да напишеш от къде си. Ще получиш съвет от къде да си поръчаш да ти изрежат стъкла, от къде
да си купиш силикон и помощни материали. Накрая ще помолиш комшията уж да помогне да го залепите
и може да минеш само с почерпка. Иначе съседа ще те натовари, ако чакаш всичко той да свърши, освен
ако не ви е семеен приятел. Така се минава най-тънко, моя скаридарник /45 л./ ми излезе 15 лв. Толкова
ми струваха стъклата при кварталния стъклар, размер 50/30/30 + капак. За големи размери си струва
човек да се разходи до по-големи фирми, където е по-евтино. За почистване на стъклата използвах ацетона
за нокти на жената, лепих със силикон, останал ми от ремонта на банята /там използвахме аквариумен/. Нов
струва към 6 лв. Горе-долу така се процедира, дерзай! *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

dandy

Не се замисляй, прави един 100 - 150 л., оставяш си един малак за всеки случай, другият го продаваш /примерно чрез обява във форума/ и като начало ако непрочетеш голяма част от статиите във форума започваш с отглеждането на водорасли  :-P.

Дида 78

Не сме семейни познати, просто се поздравяваме нищо повече, но се сетих че с това се занимава.  Показаха тяхния аквариум, който е 1000л., тон с огромна помпа, направо се засрамих  :-[ като знам нашия колко е.
Моите са 40л. и ги купих от магазин за 14 лв. а капаците по 4 лв.
При него ще ми излезе; 80/40/50- 6мм. стъкло 80лв., 10мм.- 144лв.   *THUMBS UP*80/30/45-108л. -54лв. 6мм. стъкло. Мисля че е страхотна цената им  остана да видим шкаф и тогава да мислим за аквариум.
Ако знаете колко инфо изчетах и продължавам, главата ме боли :-) Що се отнася за аквариумчетата дето ги имаме, мисля че и за напред ще са ни нужни.

vasso

Да, със сигурност ще са нужни. Сега си блъскам главата, че изхвърлих от мазето 40 литровите и сега при голям "ремонт" на големия е трудно.

Асен Евгениев

Цитат на: Дида 78 - 14.02.2010 00:34
Не сме семейни познати, просто се поздравяваме нищо повече, но се сетих че с това се занимава.  Показаха тяхния аквариум, който е 1000л., тон с огромна помпа, направо се засрамих  :-[ като знам нашия колко е.
Моите са 40л. и ги купих от магазин за 14 лв. а капаците по 4 лв.
При него ще ми излезе; 80/40/50- 6мм. стъкло 80лв., 10мм.- 144лв.   *THUMBS UP*80/30/45-108л. -54лв. 6мм. стъкло. Мисля че е страхотна цената им  остана да видим шкаф и тогава да мислим за аквариум.
Ако знаете колко инфо изчетах и продължавам, главата ме боли :-) Що се отнася за аквариумчетата дето ги имаме, мисля че и за напред ще са ни нужни.
Нов аквариум от 160 л. за 80 лв. е добре, няма какво да му мислиш. Не си струва главоболията да си правиш, ако
ти е за първи път. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Дида 78

Днес замених 40 л. за 50л. утре ги слагам големите в по-големия а бебетата в 40л. и каквото стане. Днес решихме ако стабилизирам тези двата май месец ще поръчаме по- голям, защото всичко е на моят гръб. Почнаха болестите май са лепнали ихтио, цял ден се занимавам с тях, всеки ден чета и трудно ми е да се справя, но пък ще се боря до последно. А ако е така и с по-големия който се каним да вземем, верно ще е със съвсем други риби, но ще ми е още по- трудно. :'(

Асен Евгениев

Цитат на: Дида 78 - 14.02.2010 23:11
Днес замених 40 л. за 50л. утре ги слагам големите в по-големия а бебетата в 40л. и каквото стане. Днес решихме ако стабилизирам тези двата май месец ще поръчаме по- голям, защото всичко е на моят гръб. Почнаха болестите май са лепнали ихтио, цял ден се занимавам с тях, всеки ден чета и трудно ми е да се справя, но пък ще се боря до последно. А ако е така и с по-големия който се каним да вземем, верно ще е със съвсем други риби, но ще ми е още по- трудно. :'(
Напротив, колкото повече напредваш, толкова по-лесно ще ти бъде. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

ivan_251

Не си израждай бебетата на живородките,освен ако не можеш да ги продадеш.Аз преди години гледах плати и гупи и ако пазех всички новородени нямаше и олимпииски басейн да стигне.Истината е жестока,намери си нещо което да им контролира раждаемоста.При мен го извършваше един сом фосилис(НЕ ТИ ГО ПРЕПОРЪЧВАМ).


ПП.Потдръжката на един добре балансиран аквариум е доста лесна задача.Едва ли не храниш всеки ден и сменяш на седмица 30 процента и това е,иначе има и за по-взискателните аквариуми   торове,CO2,по-силни лампи и тн.

Similar topics (5)

21413

Започната от xarax


Публикации: 5
Прегледи: 2698

2302

Започната от Ernest


Публикации: 10
Прегледи: 4643

37096

Започната от mishaka___


Публикации: 17
Прегледи: 6557

9651

Публикации: 13
Прегледи: 6815

21219

Започната от JadeStudio


Публикации: 5
Прегледи: 4028