• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
14.05.2024 00:28

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Тема за всички начинаещи с проблеми.

Започната от onyxman, 20.09.2008 18:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MeTogu

Цитат на: ico - 10.08.2010 09:50
  *offtopic Гъбите ги вадя сигурно по-рядко от колкото повечето хора си чистят канистрите. Единствено по дебита се ръководя. Струята е обърната нагоре и като видя, че водата на "извира" достатъчно смело, вадя и поизстисквам. Какво пък може да изцапа толкова гъбата, че пазене... Филтърната глава се издърпва под водата, а самата гъба се вдига и трябва само някакъв съд над водата в който да се сложи, за да не цапаме в къщи. Че щяло да изтече малко боза от нея в аквариума... ами нали през тая гъба така или иначе е минавала многократно на час аквариуманата вода. Малко трябва да се внимава и това е.
А в тия окачените отвън филтри не винаги потока на водата е много добър и си минава покрай пълнежите. Шумят и лично мен ме побърква постоянния шум от шуртящата вода. И не на последно място е мястото което заемат, не винаги около аквариума има място за такъв филтър, и капака трудно се пригажда. Ако не се сложи пък някакво дунапренче на смукателната тръба, то влизат листа и дребни животни направо при мотора...
*BRAVO* аз ползвам точно такива гъби за малки и средни аквариуми.А в големите имам малки вътрешни помпички с пригодени за тях гъби и вършат невероятна работа.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Асен Евгениев

И аз съм с вътрешни филтри в аквариумите и водата е кристална. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

tonro

можете ли да ми кажете на глупата от зад  има едно бяло влакно какво ли е знаете ли ?  *dontknow*

tonro

Защо се случва се на мен  първо хелера ми умре а сега и мъжката гупа  
на  какво се дължи това дали са болни  
Предния път отглеждах риби и  пак по тоя начин ми измряха всички риби
  а им сменявам водата  през 5 дена   от чешмата да престои 2 дена  и им я слагам

                                                   кажете  ми защо  ми умират рибите
                       
Защо се случва все на мен? Първо ми умря хелера  а сега и мъжката гупа. На какво се дължи това? Дали са болни? Прединя пък  като отглеждах риби, пак по този начин ми измряха всички. Водата им е сменям през 5 дена от чешмата като съм е оставил да престои два дена.

ico

Защото те мързи, да научиш, какви грижи са нужни за аквариума. Прочети тия статии поне на първо време.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi33.tinypic.com%2F23rqxjt.jpg&hash=c039434005135efb35e691fa8074aa067ad0f426
Махни рибите преди да са умрели. Вземи си необходимата техника и 2-3 мъжки гупи или една бета.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

petarvalchev

После можеш да си купиш това Не е скъпо, но ще ти е полезно след време. Повярвай ми.

Caxapa

Казва се гупа, гупи а не гЛупа гЛупи. И следващият път си спести емотиконите които беше наслагал като за световно.

tonro

Хора  защо ми умират рибите  една  по една  от седем риби  ми останаха само пет и маи още ще умират. Дали сбърках че ги сложих веднага в аквариума  не знам какво им стана .


Даите съвет какво да правя   *dontknow*

Bolta

Ако е току-що стартиран аквариума - да сбъркал си !
Като за начало попълни това . Тогава е по-вероятно да се установи причината .

tonro

Обем на аквариума:30 литра

Височина: 30 и малко
а Широчина: 45 и половина

Грунд
Дебелина на дъното:...........
Размер на камъчетата: има малки и големи

Осветление: Няма

Филтрация- с гъба
Аераторна помпа (без гъба):...........
Аераторна помпа (с гъба):...........
Вътршен филтър л/ч:...........
Външен филтър л/ч:...........
Система за СО2: ...........

Филтрите работят(непрекъснато)

Дата на стартиране на аквариума: днес го взех и го оправих

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
...........

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни:...........

Вода
Сменям по  5 литра ( 15 процента) през 5 дни
При смяната: Водата е (престояла). Водата е с температура  сигурно е ниска 6тото  я сипах сега от шишетата вероятно не е  по малко от 20 градуса !
Храна
Видове храна: смесена е има от вси
Обем на аквариума:...........

Височина:...........

Грунд
Дебелина на дъното:каман4ета,ваза,и по големи камъни
Размер на камъчетата:







Растения:
горе долу един 2 см с пясък


Колко често храните рибките си: 1 на ден
За колко време рибките изяждат порциите си:3 мин


Риби:
сега е стартиран аквариума  и няма риби  оправил съм го само  
и  ме интересува кога да сложа рибите в този аквариум те сега са в 10 литровия 5 на брои  *HELP*

Bolta

Щом днес си взел аквариума , за рибите е много рано още !
Стартирай го - нареди му грунда , напълни го с вода, посади някое растение , пусни филтъра да работи непрекъснато (в твоя случай гъбата с помпичката), вземи си и лампа , която в първите дни да не свети повече от 3-4 часа и после чакаш .
Трябва да се завърти азотния цикъл във аквариума т.е. да се развият колонии от благоприятни бактерии , които поддържат живота в аквариума и баланса му . Рибите е препоръчително да ги прибавиш след минимум 2-3 седмици , казвам МИНИМУМ (даже някои колеги биха ти казали след месец).
И няма да слагаш много риби изведнъж - по 2-3 рибки си слагай периодично . То и няма как да са много рибите де - в твоя случай литрите са малко.
Другият вариант е : ако имаш някой приятел с  аквариум - да вземеш от него аквариумна вода , сипваш нея и можеш на другия ден да слагаш и риби . Ако си много нетърпелив за рибоците ...изчакай поне седмица ( макар , че трябват 2-3 седмици ) и пробвай с 2-3 рибки - дано да няма проблеми .
Успех в начинанието !

tonro

Имам 1 проблем няма  капакк аквариума а в др аквариум има 5 рибии да ги слагам ли сичките или само 2  , а днес проверих за смукателл да чисти дъното но нямашее  и требе задалжително да взема

А знаеш ли как да си направя  капакк нямам силикон а разполагам с  малко парии сигорно е скъпичък нз  *dontknow* 

Bolta

Този 10 литровия аквариум , кога си го стартирал ?
По-добре остави животинките за сега да си стоят в него .
Доста хора си гледат рибите без стъклени капаци - те се слагат заради по-малкото изпарение на вода и заради предотвратяването на изскочила от акватиума рибка , а относно правенето на капак от ПДЧ или друг материал - има много статии във форума как се правят капаци ...разрови се и почети малко .
За чистене на дъното можеш да използваш някакъв обикновен маркуч (потапяш единият край в аквариума , а от другия засмукваш - ама внимавай само да не засмучеш и вода и го насочваш към кофата).

vasso

Откакто чета форума- няколо години, все повече се увеличава времевият период за пускане на нови риби в аквариум. Това за минимума е толкова относително, че няма как да се каже. И след седмица може да слагаш ако имаш достатъчно растения и си използвал филтър или вода от друг аквариум. Изобщо не е необходимо да чакаш месец. След 2 седмици няма да има никакви проблеми, стига да е добре направен стартът.
Хубаво е да има капак, за начало може едно стъкло да използваш. Може да напълниш маркуча с вода, потапяш го и започваш да чистиш дъното, няма смисъл да смучеш от него.

tonro

Това е новия а този отстрани ще го използвам като се родят малки гупи ще ги сложа там

Similar topics (5)

57729

Публикации: 5
Прегледи: 2013

36967

Публикации: 6
Прегледи: 4895

17707

Публикации: 5
Прегледи: 3873

5364

Публикации: 3
Прегледи: 2852

9722

Публикации: 17
Прегледи: 6663