• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
08.06.2024 06:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

ДЪНО-ПЯСЪК

Започната от determine, 01.06.2012 18:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

determine

Здравейте! Имам 7 скаларии, 2 сома калихт и анциструс, и хелер в 80 литров аквариум. Днес реших да им сменя дъното, което беше от малки бели и червени камъчета, с пясък, който уж е речен, или така поне пише на опаковката. Естествено се досещате на какво заприличва водата след като се сложи такъв пясък, но обикновено каквото и да сложа за дъно водата помътнява, но след около 2 дни си става отново кристално бистра.
Тъй като не видях много написано из форума за такъв пясък в аквариума, възникнаха ми някои въпроси:

1.Филтърът е вътрешен, AQUAEL- възможно ли е пясъкът да го блокира и повреди?
2. Има ли опасност някой от тези риби и по-специално сомовете, които си завират муцуните непрекъснато в дъното да се задавят с този пясък?

rollon

Цитат на: determine - 01.06.2012 18:20
Здравейте! Имам 7 скаларии, 2 сома калихт и анциструс, и хелер в 80 литров аквариум. Днес реших да им сменя дъното, което беше от малки бели и червени камъчета, с пясък, който уж е речен, или така поне пише на опаковката. Естествено се досещате на какво заприличва водата след като се сложи такъв пясък, но обикновено каквото и да сложа за дъно водата помътнява, но след около 2 дни си става отново кристално бистра.
Тъй като не видях много написано из форума за такъв пясък в аквариума, възникнаха ми някои въпроси:

1.Филтърът е вътрешен, AQUAEL- възможно ли е пясъкът да го блокира и повреди?
2. Има ли опасност някой от тези риби и по-специално сомовете, които си завират муцуните непрекъснато в дъното да се задавят с този пясък?
Сомовете са създадени да си завират муцуните в пясъка.Иначе 7 скаларии за 80 литров са МНОГО!

FHM

Цитат на: rollon - 01.06.2012 18:45
Сомовете са създадени да си завират муцуните в пясъка.Иначе 7 скаларии за 80 литров са МНОГО!
За 80 литра всяка скалария е много. Минимума е 150 литра . Хора моля ви четете за рибките преди да си ги купувате проучете нещата , а не след това да се пълни под форума за болести с теми от рода рибките ми умират защо какво да правя и тем подобни .
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=129 ето инфо за скаларията прочети колега и може сам да прецениш .

determine

Да, известно ми е, че са много има някои дребни проблеми с това, особено че станаха много големи. Но като цяло си виреят добре.
: 01.06.2012г 19:07ч
Даже и хайвер пуснаха миналата година, но по обективни причини не оцеля

tahio

Пясъка изми ли го преди да го сложиш в аквариума?  Ако си го измил добре според мен няма от какво да се притесняваш. Рибите обаче са ти много. Продай или подари скалариите или поне им намали броя.

determine

Ами да изплакнах го, както пишеше на опаковката. Но той въпреки това си пусна доста прах когато го изсипах във водата. Надявам се до един два дни да се избистри, ако не, ще го разкарам и ще си взема кварцов.
: 01.06.2012г 22:10ч
Цитат на: FHM - 01.06.2012 18:56
За 80 литра всяка скалария е много. Минимума е 150 литра . Хора моля ви четете за рибките преди да си ги купувате проучете нещата , а не след това да се пълни под форума за болести с теми от рода рибките ми умират защо какво да правя и тем подобни .
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=129 ето инфо за скаларията прочети колега и може сам да прецениш .

П.П. Мерси, обаче не гледам рибки от 5 дни, за да чета статии за рибките. Повдигнах темата, защото исках да се консултирам с някого по конкретен въпрос, а не как изобщо се гледат рибки  :-)