• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
15.05.2024 23:30

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Рестартиране на аквариум

Започната от Bass_Maker, 21.02.2007 11:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Bass_Maker

Здравейте, колеги!
Най-накрая се реших да си рестартирам аквариума и имам следните въпроси:
1. Колко време трябва да си кисна растенията в "бледорозов разтвор на Калиев перманганат", за да се оттърва от охлювите, техните яйца и евентуалните неполезни микроорганизми, полепнали по растенията? Виждал съм доста различни мнения по въпроса и затова търся отново отговор на този въпрос.
2. При положение, че камъните и корените ще стоят около 5-6 дена на сухо, може ли да се допусне, че неполезните микроорганизми по тях са измрели и трябва ли да ги третирам с друго освен вряла вода, и ако да, с какво и как?
3. Трябва ли да третирам аквариума с Калиев перманганат или само с вряла вода?
You cannot kill what you did not create...

ico

Камъните и корените смело с вряла вода поливай или може във фурната... За растенията не смея да давам съвети, че там е по-деликатно.А на аквариума по добре му спести високите температури,а првай с калиев перманганат по-силен разтвор или нещо друго за дезинфекция което лесно ще се отмие.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Bass_Maker

Абе аз се притеснявам, че тоз Калиев перманганат трудно ще се отмие после :( Ако реша да го направя по този начин... Колко време да го държа аквариума пълен с разтвор?
You cannot kill what you did not create...

ico

Ама не да пълниш аквариума, правиш много силен разтвор и с нещо го разнасяш навсякаде, като си пазиш добре ръцето. Изплакването е лесно после. Някаде пишеше, че с белина също става. Обаче не съм го правил, пък и белината се изплаква по трудно май.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Bass_Maker

А... с белина в никъв случай няма да го правя :) Аз си мислех да напълня аквариума с вода и да направя разтвора вътре... да се покисне малко :) Мисля, че ще е още по-ефикасно :) иначе... не виждам голям смисъл в това само да го "подмия" с разтвора :)
You cannot kill what you did not create...

ico

Разтвор като мастило изгаря кожата, едва ли ще се размине на нещо живо по стъклата. Ама все  пак ти си решаваш  ;-)
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

rookie_gyn

Ако измиеш аквариума с вряла вода може да му сцепиш някое стъкло. Напълни го просто нормална вода 35-30 градуса, слагай калиев и го кисни. Друго няма.

Bass_Maker

Точно това смятам да направя. Да го напълня с разтвор на калиев перманганат и да го кисна. Въпросът е колко време да стои пълен с разтвора? Щото мога да го накисна 15 минути, мога и едно денонощие :) А за растенията колко време да ги кисна, никой не каза. :)
You cannot kill what you did not create...

rookie_gyn

Аз растенията отбягвам да ги кисна с калиев перманганат, защото хвърлих един - два пъти. Слагах ги /когато имах/ в силен разтвор на метиленово синьо. И едно денонощие може да ти изкара аквариума с калиев перманганат.

discus

Цитат на: Bass_Maker - 21.02.2007 11:00
Здравейте, колеги!
Най-накрая се реших да си рестартирам аквариума и имам следните въпроси:
1. Колко време трябва да си кисна растенията в "бледорозов разтвор на Калиев перманганат", за да се оттърва от охлювите, техните яйца и евентуалните неполезни микроорганизми, полепнали по растенията? Виждал съм доста различни мнения по въпроса и затова търся отново отговор на този въпрос.
2. При положение, че камъните и корените ще стоят около 5-6 дена на сухо, може ли да се допусне, че неполезните микроорганизми по тях са измрели и трябва ли да ги третирам с друго освен вряла вода, и ако да, с какво и как?
3. Трябва ли да третирам аквариума с Калиев перманганат или само с вряла вода?

Незнам какво разбираш под "неполезни микроорганизми",но ако са алги, може въпреки процедурите да си останат спори които да се развият, а за охлювите защо не пробваш това с нистатина дето Boby го е описал мнооого подробно.

Bass_Maker

Аз за алгите не си и мечтая да ги преборя с калиев перманганат :) По-скоро се притеснявам от остатъци от някоя болест... Все пак хиляда пъти имах такива проблеми в аквариума (това е и основната причина да го рестартирам). А за охлювите... Ами, честно казано просто не съм го видял това с Нистанина... Май ще взема да го прочета старателно и ще действам :)
You cannot kill what you did not create...

Longanlon

Кво се занимаваш с багрила? Сложи едно пакетче винена киселина (лимонтузу и викат) в два литра вода и накисни растенията за 10 минути и тва е.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Bass_Maker

Лонги... Честно казано, се надявах ти да дадеш съвет :) Все пак си капацитет по темата с растенията :) Тва с лимонтузуто действа ли? Струва ми се мноооого арна идея :)
You cannot kill what you did not create...

miTko

Градски, с хлора не се бъзикай по възможност, или после неутрализирай задължително с разтвор на сода бикарбобат. Калиевия перманганат не е опасен, ако има някакви остатъци по аквариума. Ако искаш да чистиш наслагвания по стъклата - с оцет или разтвор на друга органична к-на.Това за аквариума.
За растения, ако искаш да не ги умориш, блед разтвор на калиев перманганат. Кислородната вода и белината са доста агресивни и лесно можеш да утрепеш растенията, дори в момента да няма никакви признаци. Изобщо универсалните средства за дезинфекция няма как да различат полезните от вредните бактерии и ако трепят ще е наред.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Bass_Maker

22.02.2007 10:26 #14 Last Edit: 22.02.2007 10:29 by Bass_Maker
Изскочиха и още няколко въпроса... Аквариума вече е напълнен... Снощи, обаче, като го пълних, на повърхността излязоха няколко петънца от много светлокафява пяна. Мисля, че е от грунда, но него го промих яко с душа по 15-20 минути промивка, като с душа разбърквах като с черпак, да излезе всичко. После го варих яко, по 20-30 минути съм го оставял да ври. Страшна ли е тази пяна?
Растенията, днеска - утре ще ги кисна и ще ги садя. Въпросът ми за тях е следния... Имам доста коренчета Bacopa Caroliniana, чиито листа са доста пожълтели и докато беше в аквариума зверски хвърляше листа. Имам и доста коренчета Limnofila Indica, чиито върхове също са пожълтели. Тези растения да ги слагам ли в аквариума или да ги слагам в кофата за боклук... Т.е. могат ли да се спасят и дали Bacopa-та няма да продължи да си хвърля листата и да пълни аквариума с гадости :(
П.С. Митко, благодаря за инфото :) С хлора... няма да се бъзикам :) Това с лимонтузуто става ли за растенията или да следвам старата изпитана тактика с калиевия перманганат?
You cannot kill what you did not create...

Similar topics (5)

15390

Започната от veselintomov1970


Публикации: 4
Прегледи: 2123

33375

Публикации: 3
Прегледи: 2195

34130

Публикации: 2
Прегледи: 2827

4203

Публикации: 180
Прегледи: 147628

11556

Публикации: 5
Прегледи: 4076