• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 20:58

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Пукнат аквариум

Започната от Иван Валентинов, 29.05.2010 17:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Иван Валентинов

Здравейте колеги,понеже незнам точно в коя тема да сложа следващитередове реших че тази е най-подходяща дано не съм сбъркал.Значи даизакжа моят огромен проблем,преди 3 дни ми се пукна аквариума,товастана рано сутринта без никои да го е докосвал,ще приложа снимки наинцидента,искам вашите мнения защо се е получило така,размерите нааквариума са 80д/50в/40/ш от 6мм стъкло с 2 разпънки и стъклен капак.
Искам да попитам още няколко неща,понеже вече съм поръчал нов аквариум с почти същите размери 80/50/50,и понеже нямам друга стойка за аквариум новия пак ще бъде на този скрин,имам обаче малко страх дали ще издържи и ми се иска да направя допълнителни укрепления,моля да ми дадете съвети как може да стане това.Предавително благодаря.
Мисля да сложа от двете страни по 5см гредчки по височината на скрина и да го прикрепя към по дбел плот за да махна като цяло напрежението върху самия скрин.Аквариума го имам от 1 година и не е имало проблеми но.... :-(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi47.tinypic.com%2F1rup1h.jpg&hash=af61c148872d85afef4aeb34b4c4d30ddaa16dcb
: 29.05.2010г 17:05ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi45.tinypic.com%2Fw0mb79.jpg&hash=f00e8baaeedc0f9e4a4f9bd4734b37ee226d0853Това е поражението :-(

Caxapa

Проблема не е от раклата0шкавчето или както тук им казват  Комоде. Моите са 2 на 2 такива комодета и няма проблем.  Та тези шкавчета са купувани от Икея и са от някаква пресована хартия и дървесни стърготини. Бога ми  на места като съм чистил поражения от "краснописци" хлапета въоръжени с фулмастери и химикалки се лющи като кашон. Но нямам проблем с тези шкафове. Проблема е другаде при теб мисля. Дъската която е като подложка, или стиропора. При мен  на аватара се виждат и двата големи са с постелки от пореста гума като за плаж.с дебелина 1 см. И да чукам  на дърво и глава нямам проблеми.  Пукнатината ти почва от предния ъгъл и вероятно там е бил ударен или засегнат при миене, пренасяне и подобни хамалогии. В последствие не е издържало и се е появил вторичният проблем да се сцепи така жестоко. Забелязван, че има малко напрежение- огъване на горния плот на скрина и ако искаш  можеш да сложиш още един  допълнителен плот от масивно дърво а не от талашит но по размера на скрина. Така поне плота ще поеме всички вибрации и усуквания.
Успехи..

vasso

Ще издържи комодът. Проблемът е в тази дъска горната, изглежда ми крива и може да е причината за пукването. Сложи стиропор и няма да имаш проблеми. :-)

Raven

Дъската непосредствено под аквариума е плътен чам доколкото виждам- това е лоша идея.
Плътното дърво се измята много повече при намокряне от ПДЧ защото то се състои от свързани нишки и като тръгне се  осуква много повече.
При пдч плоскостите ефекта не е чак толкова силен, там повече има раздуване отколкото усукване.
Не знам дали си имал този стиропор преди спукването, но дъската ми се вижда доста усукана и надигната в задният край, предполагам че тя е причината.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Caxapa

Цитат на: Raven - 29.05.2010 23:40
Дъската непосредствено под аквариума е плътен чам доколкото виждам- това е лоша идея.
Плътното дърво се измята много повече при намокряне от ПДЧ защото то се състои от свързани нишки и като тръгне се  осуква много повече.
При пдч плоскостите ефекта не е чак толкова силен, там повече има раздуване отколкото усукване.
Не знам дали си имал този стиропор преди спукването, но дъската ми се вижда доста усукана и надигната в задният край, предполагам че тя е причината.

Предполага се, че така е било и преди инцидента и иска съвет  колегата  но станалото станало.! Комодето =не е причина за спуканото стъкло. Дъската или удар е вероятният причинител на неудачното обстоятелстено отражение на случката. Ама и аз се изаказах като професор на каса бира и 2 бутилки воТка.

kdravia

Ако е от въпросната дъска,няма ли да се спука и дъното? *dontknow*
Докато има шарани,ще има и рибари!

vasso

Ами не знам обаче е от дъската. Може да се е намокрила и изметнала. Ако беше директно на комода със стиропор нямаше да има проблеми.

Иван Валентинов

Здравейте колеги,много ви благодаря за бързите отговори,вашите мнения се препокриват с моето и според мен в дъската е проблема,но грешката ми е била че съм взел такава букова дъска понеже си мислех че е много здрава и няма да се огъне но явно съм сгрешил,затова сега ще взема дебела пдч плоскост и се надявам вече да няма проблем,а стириопора си е сложен още в началото като си направих аквата,въпроса е сега пак да сложа стериопор или някаква друга настилка?

vasso

Той е добро решение. Може и друго да сложиш, дори по-тънко, но трябва да си сигурен, че е достатъчно равно.

Caxapa

Зависи каво е изпълнението на скрина-шкаФа и слагаш  подложка. Ако ездраво като в моя случай се разминаваш само с стиропор или там както казах :саломбе:  може и да греша името но този тип изолации се слагат за мазета, под кота нула.по- твърда е консинстенцията на стиропора и е по- качествена.

Успехи!

Иван Валентинов

Значи се спирам на стириопор,дебелината мисля че 3см е достатъчно или по дебела?

vasso

Напълно достатъчно е. Даже е много.

raiko

Моите аквариуми са с подложка 2 см. стиропор, като са монтирани върху метални стелажи и дъната стъпват върху две ивици стиропор , всяка от които с ширина 5 см.(т.е. стиропора не покрива повече от 20% от дъното). За да се спука стъклото явно преди това е било чукнато и след време пукнатината се е продължила.

Иван Валентинов

И този вариант е възможен но не съм забелязал пукнатина,може би е била малка като начало както и Райко каза.Скоро се надявам да се оправят нещата и новия аквариум да е ок,а и това което съм замислил като изпълнение ще бъде много красиво.

biska

Цитат на: raiko - 30.05.2010 00:56
Моите аквариуми са с подложка 2 см. стиропор, като са монтирани върху метални стелажи и дъната стъпват върху две ивици стиропор , всяка от които с ширина 5 см.(т.е. стиропора не покрива повече от 20% от дъното). За да се спука стъклото явно преди това е било чукнато и след време пукнатината се е продължила.
Аз имам един аквариум с подова изолация отдолу 3мм дебелина вече 7 ма година никъкав проблем височината му е 65 см дължината 80см от 6 мм стъкло.Поставен е върху изрязан кухненски плот  с дебелина 35мм.Според мене колкото основата върху която лежи дъното на аквариума е по гладка , права и равна толкова омекотяващата подложка може да е по-тънка.Съществена роля може да ти е изиграла тази дъска върху която ти е поставен аквариума.Както знаем дървото ако не е било сухо в последствие се измята ,така че проблема ти по всяка вероятност е от дръвцето.Успех с другия аквариум!

Similar topics (5)

47209

Публикации: 11
Прегледи: 12910

31674

Публикации: 29
Прегледи: 14081

7122

Публикации: 7
Прегледи: 5689

19540

Започната от hogart


Публикации: 6
Прегледи: 2563