• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
08.05.2024 19:09

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Останах без рибки , помогнете ..

Започната от IoanaK., 20.09.2012 14:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

IoanaK.

Здравейте :) Проблема идва от там  , че преди няколко дена помпичката ми , която представлява нещо като въздушен компресор подаващ въздух в аквариума се счупи.Разбира се аз не оставих рибките ми така, все пак имам аквариум 37.50 литра (в точност) и отидох до зоо магазина за да си купя друга помпичка.Там обаче ми препоръчаха потопяема помпа с вътрешен филтър.Марката е HAILEA и ми казаха да си взема HL-BT400.Взех я , монтирах я и в аквариума стана нещо ужасно.Всички риби се наплашиха може би , плуваха но се виждаше, че просто голямото течение ги завличаше и те се биеха в стените на аквариума.Аз не съм толкова веща в това отношение.Рибките , който гледам са ми от една седмица , не са мой и се извинявам ако нещо съм неточна с обясненията си . Бях стигнала до там ,  че в аквариума настана нещо ужасно , но аз не спрях помпата и ги оставих така до сутринта , все пак гледах  16 риби . Като станах , повечето от тях  все още дишаха , но не можеха да мръднат. Изключих помпата , и ги отделих след известно време ,  умряха.Останалите рибки , не знаех какво да ги правя.Накрая се реших и отидох до зоо магазина , разказах на жената и тя беше много учудена.Даде ми по-малка помпа, същата но с други параметри HL-BT200 internal.Поставих я всичко е нормално , но повечето от останалите ми рибки стоят само отгоре и почти не плуват във водата има 2 ,  3 който плуват във водата , не искат да се хранят... Изобщо не знам какво да правя ... Температурата им е нормална .. Ако можете да ми дадете някакъв съвет ще ви бъда много благодарна :)))

Nikiengi

За този малък обем са ти препоръчали много силна помпа, макар че има начин да се намали силата на течението, като се обърне флейтата на помпичката към стъклото. Втория вариант е по-правилен. Когато поставяше помпата в аквариума, беше ли я промила предварително или я сложи направо и накъде насочи струята, изобщо как точно я сглоби, със или без флейта и подаваше ли въздух през мъркуча, предназначен за тази цел? Чесно казано, когато измия гъбата и керамиката на моя филтър (HL BT400), струята е силна, но рибки да се блъскат чак в стъклата на аквариума не ми звучи реално, ако е така те вече са били пътници и причината не е била във филтъра. Освен това смени ли част (около 1/3) от водата на рибките, защото те, освен че са останали без кислород може да са се натровили от амонячни съединения вследсвие от прехранване и разлагане на недоизядена храна?  :-)

IoanaK.

Когато сложих тази втората помпа с по- малката мощност не я промих.Жената от магазина ми каза направо да я инсталирвам  във аквариума.Сега помпата съм я поставила точно по указания, тоест на 5 см. от дъното и вертикално. Първо беше с флейта, но я махнах.Сега е даже и без маркучето , защото вчера прочетох че било ненужно. Не съм сменяла водата от 6/7 дена.

Nikiengi

Сложи флейтата, потопи я под вода и насочи струята под 450 към повърхността по дългата страна на аквариума, за да може да върти богатата на кислород вода през целия аквариум. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО смени 1/3 част от водата, желателно е с престояла 4-5 часа чешмяна вода.  :-)

IoanaK.

Флейтата представлява онази черна продълговата част , нали .. просто за да съм сигурна за кое говорим :) А има престояла вода на около 5 6 дена , ще пречи ли да сложа нея или да изчакам да преседи до утре , може би ?

Caxapa

Флейта се нарича  онази тръбичка с дупчици по дължината й като единият край, трябва да е затапен. А водата не пречи ако е престояла няколко дена. Източваш 1/3 от аквариума и доливаш също толкова като предварително внимаваш, водата която наливаш да е с температурата на тази в аквариума. Предварително да кажа, че нагласяне "на око" не върши работа поне  за начинаещи.Това може също да доведе до стрес на рибите.

Mirobg

 16 риби в 30 литра,проблема не от вътрешния филтър.
"Десетте грешки на аквариста"

1. Купуваме си рибките едновременно с аквариума. Най-често срещаната грешка, купуваме аквариумът, цялото му обурудване, растенията и рибките наведнъж. В най-честият случай много от рибките умират от стрес и рязка промяна на средата. Рибките се пускат не по-рано от две седмици след пускането на аквариума.

2. Пренаселването на аквариума. Типична грешка, всеки начинаещ акварист в началото е прекомерно ентусиазиран от новото си хоби, купува все нови и нови рибки които вижда в магазина и на пазара. Освен че аквариумът е пренаселен, рибките често са напълно несъвместими като видове и това често води до заболявания и загуби.

3. Несмяна на вода. Много начинаещи акваристи погрешно смятат, че водата не трябва да се сменя редовно, а е достатъчно само да се долива. Все още понякога се среща остарялото схващане за "старата вода". Много от старите акваристи също робуват на този мит. При несменяне на вода се получава концентрация на соли и отровни вещества, която бавно убива рибите и растенията. Ежеседмичната смяна на 1/3 от водата е задължителна!

4. Водата се сменя с непрестояла, директно от крана, или пък се купува бутилирана. Това е грешка- във водопроводната вода има разтворени хлор и други газове. Водата трябва да престои преди смяна минимум 12 часа. Употребата на бутилирана минерална вода е недопустимо заради голямото количество разтворени в нея минерали и други вещества.

5. Прехранване на рибите. Класическа грешка. Храненето на рибите е забавно, а самите риби нямат рефлекс да се спират, те обикновенно са склонни да се тъпчат до пръсване.Това води до затлъстяване, безплодие и скъсяване на живота на рибките, освен това излишната неизядена храна опасно замърсява водата.

6. Спиране на техниката за нощта. Филтрацията трябва да работи денонощно! В никакъв случай не трябва да се изключва за повече от 1 час защото колонията от бактерии която населява филтъра започва да загива, освен това рибките имат нужда от деноношна циркулация на водата.

7. Генералното почистване. Много начинаещи акваристи имат склонност да пререждат аквариумът си прекалено често, един път месечно по една или друга причина всичко се вади, промива, прережда и запуска наново.Това често се прави при първоначална поява на водорасли или други проблеми характерни за нов аквариум.Това е много голяма грешка, при такова генерално почистване системата се растартира и всичките завъдени с толкова труд полезни бактерии умират.Много по-добре е да се изчака търпеливо да минат началните неприятни етапи отколкото да се рестартира.

8. Прекалено често и прекалено старателно промиване на филтърният материал. Филтрите освен физическо почистване на водата изпълняват много важна биологична функция заради колониите полезни бактерии заселени в тях, тези бактерии трябва да се запазят максимално при почистване на филтъра. Добре е когато се промива гъбата на филтъра това да става в аквариумна вода предварително извадена в кофа, в никакъв случай да не се ползват дезинфектиращи препарати или изваряване. Ако няма възможност за промивка под аквариумна вода филтърният материал се заплаква с хладка вода от чешмата, не е нужно прекалено старание при този процес! 

9. Заболяла рибка В този случай най-честата грешка е използването на няколко препарата едновременно, без да се изчака да се види действието на поне един от тях. Резки големи смени на вода или пък несменяне изобщо, неотделяне на рибата в карантинен съд. Какво трябва да се направи: Точно диагностициране на болестта, изваждане на рибката от общият съд в карантинен, прилагане на правилното лекарство в точно указано доза и начин на приложение. Водата в карантинният съд да е с параметрите на общият за да няма стрес при пренасянето. Наблюдават се всички останали риби за развиване на симптоми на заболяването. Винаги да се търси съвет на по-опитен акварист или търговец- има достатъчно начини да направим това.

10. Рязка смяна на водата.  Много акваристи смятат, че могат да сменят един път почти цялата вода на аквариума и след това да не се занимават около месец или два. Това е огромна грешка, която разрушава балансът в аквариума и практически рестартира системата. Шокът от рязката смяна на показателите може да убие рибите и да увреди растенията. Смяната на вода трябва да е регулярна и редовна
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

SS_Division

 Няма какво повече да добавя. Ако направиш всичко както трябва от съветите на колегите, няма да имаш проблеми. Дошли са им в повече емоциите от течението, наранили са се в стените, може да не личи ама е така. Правилно насочване на струята и по малко сила, като за начало. Има го и момента с натравянето, може би, затова не храни всеки ден. Ако са в природата едва ли ще са толкова сити. За толкова обем на аквариума - по малко риби, имаше някъде уравнение за броя на рибите и за обема, но сега не се сещам как беше :( . Пожелавам успех в начинанието.

Mirobg

Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

zariio

Цитат1 л.вода/1 см риба

И това е подвеждащо.Зависи от вида риби.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

SS_Division

Имаше нещо с повърхността на аквариума, демек лицето.

"Когато заселвате аквариум, най-важният фактор е площта на повърхността, а не общия обем на аквариума." "Установете дължината на тялото на на върастен екземпляр, за всеки 2,5 см дължина, се изискват 75 кв. см аквариумно пространство."
Не съм го спазвал точно, но никога не съм пренаселвал аквариума си, и не съм имал проблем.

Mirobg

Това е формулата за малки риби. Наясно съм ,че няма как да сложим един 15 см. Дискус в 15 литра вода. Но за по дребните риби е достоверно.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

Илко Димитров

Аз мисля, че измирането на рибките е точно от филтъра, преди това с помпичката за въздух е имало съвсем малко течение във водата, на това са свикнали и рибките, после иведнъж е пусната другата помпа и по вероятно стреса от рязката промяна в условията да е причината за смъртта(рибите са се блъскали в стъклото от течението, не са можели да плуват....), това го казвам от опит защото когато си сложих в първия аквариум вътрешен филтър се получи същото , за щастие моя беше акваел и дебита се намаляше, винаги ми е бил на най-ниския дебит, сега е празен и го ползвам за CO2 дифузер. Спирането на аерацията също е фактор при толкова много рибки в такъв малък обем. Аз съм на принципа: като възникне проблем в аквариума , виж какво се е променило през последните 20 дни и веднага стигаш до правиния извод защо и как е станало.

Similar topics (5)

35843

Публикации: 10
Прегледи: 4024

37303

Публикации: 22
Прегледи: 9538

9722

Публикации: 17
Прегледи: 6662

7552

Започната от fub4e


Публикации: 34
Прегледи: 13137

20470

Публикации: 20
Прегледи: 7249