• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
13.05.2024 18:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

ПОМОЩ! мътна вода и ужасна миризма

Започната от anichka5, 04.09.2009 13:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

anichka5

здравейте, преди три дни взех на детето ми 4 рибки - две малки златни и два хелера. първо хелерите започнаха да нападат другите и ги отделих в буркан, като ще реша по-късно какво ще правя с тях. проблемът ни е, че водата и в аквариума, където са златните, и в трилитровия буркан започна да мирише ужасно. вчера сутринта я смених и до вечерта от там се носеше миризма на тиня, направо на мърша. понеже не намерих червеи, ги храня с чернодробна храна и обикновена суха. в аквариума, в който са двете златни няма филтър, не мислех, че е нужно да се слага за 2 риби. по-рано също сме гледали рибки и никога не съм имала такъв проблем. водата е мътна и мирише ужасно и това става само за няколко часа. защо?  *SORRY*

adi_lp

Защо лии..??? Ами защото.... има е такива дето гледат рибките си на произвола на съдбата ама като нямаш условия не си зимай....  :karamse:

Лора

Цитат на: adi_lp - 04.09.2009 13:33
Защо лии..??? Ами защото.... има е такива дето гледат рибките си на произвола на съдбата ама като нямаш условия не си зимай....  :karamse:
Никой не е длъжен да знае, как се гледат рибки. Всички сме правили грешката -първо вземаме рибите и после питаме: "ЗАЩО"

В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Caxapa

Цитат на: anichka5 - 04.09.2009 13:11
здравейте, преди три дни взех на детето ми 4 рибки - две малки златни и два хелера. първо хелерите започнаха да нападат другите и ги отделих в буркан, като ще реша по-късно какво ще правя с тях. проблемът ни е, че водата и в аквариума, където са златните, и в трилитровия буркан започна да мирише ужасно. вчера сутринта я смених и до вечерта от там се носеше миризма на тиня, направо на мърша. понеже не намерих червеи, ги храня с чернодробна храна и обикновена суха. в аквариума, в който са двете златни няма филтър, не мислех, че е нужно да се слага за 2 риби. по-рано също сме гледали рибки и никога не съм имала такъв проблем. водата е мътна и мирише ужасно и това става само за няколко часа. защо?  *SORRY*
А задавате ли си въпроса какво ще стане ако затворите плътно прозорците и вратите и отворите широко вратата на тоалетната? Същото е. Снабдете с филтър аквариума за да не страдат рибките и Вие покрай тях да ходите с щипки на носа.  Не мъчете Хелерите в тези буркани!
успех.
Сменете и храната.Явно предозирате и вероятноста  за смрадта е от гниещата храна. Като начало прочетете http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,319.0.html
и когато сте убедени, че сте готови започнете с обзавеждане на аквариума и чак тогава преселете вътре своите любимци.
Успехи.

adi_lp


BOJO

Цитат на: anichka5 - 04.09.2009 13:11
здравейте, преди три дни взех на детето ми 4 рибки - две малки златни и два хелера. първо хелерите започнаха да нападат другите и ги отделих в буркан, като ще реша по-късно какво ще правя с тях. проблемът ни е, че водата и в аквариума, където са златните, и в трилитровия буркан започна да мирише ужасно. вчера сутринта я смених и до вечерта от там се носеше миризма на тиня, направо на мърша. понеже не намерих червеи, ги храня с чернодробна храна и обикновена суха. в аквариума, в който са двете златни няма филтър, не мислех, че е нужно да се слага за 2 риби. по-рано също сме гледали рибки и никога не съм имала такъв проблем. водата е мътна и мирише ужасно и това става само за няколко часа. защо?  *SORRY*

Като за начало колко литра е аквариума?

Смени вода в буркана и в аквариума . Чернодробната храна се разлага и това е причината за миризмичката, вероятно и повече храничка си дала. Смени около 30-40%. Довечера пак смени още 10-20%. Идеята е да предотвратиш последващо натравяне.

Спри храненето на рибочетата за 1-2 дена.

Купи свястна храна - за  хелери и златни рибки е различна . Преди това реши кои ще задържиш.

В зависимост от аквариума ще е необходима филтрация. Задължително. Като кажеш повецхе за аквариума ще помислим за филтрация.
Успех
: 04.09.2009г 13:01ч
Цитат на: Лора - 04.09.2009 13:37
Никой не е длъжен да знае, как се гледат рибки. Всички сме правили грешката -първо вземаме рибите и после питаме: "ЗАЩО"



Съгласен с Лора. Всички сме минали по пътя. 

Сахара , не мисля че има време да чете в момента. После да чете, сега да действа . Ще натрови рибочетата с тази разлагаща се храна  :-(

niki_one

това е от чернодробната и аз имах такъв проблем с миризмата и го разреших, смених водата поизмих и спрях да им давам чернодробна и сичко стана ок при мен друг проблем нямаше за при теб нямам идея вече но при мен беше това оправи тва ако има пак проблем пиши пак  и ще го разрешим
:-)
фиши фишиии

Caxapa

Прав си колега. *THUMBS UP* Лора също. Но Наистина е много плоско да си купим риби и като се оцапаме до уши да бием камбаната за помощ. Ако си купуваме мебели за дома първо мерим дали ще паснат и как се съчетават с останалата мебелировка. А с рибките?  *dontknow* и после-  :duvar:

anichka5

отглеждането на рибки може да не е лесна работа, но нормалното човешко поведение май се оказва доста трудно за повечето тук.

смених водата, измих камъните, купих нова храна , наистина май е от чернодробната.
изнамерих стар филтър още от моето време и го пуснах, но много бръмчи и няма да го ползвам постоянно.
събрах четирите на едно място и за сега няма проблеми. потърсих на едно място червейчета, но ми казаха че не предлагат от доста време. давам от обикновената суха храна. надявам се да нямам повече проблеми.

благодаря на Niki_one и на BOJO за съветите.
на останалите пожелавам да са малко по-умерени, защото развалят пейзажа и впечатлението от иначе приятния сайт. успехи и на вас.

adi_lp

Нека който подарява растения има в излишък нещо може да помогнем аквариумчето да стане чудесно ... Аничка ако нямаш възможност да си купиш растения,а и някой рибки свиркай !
                                           


                                            Извини ме за лошото държание през предишните ми постове!
                                                 
                                                                                                                                                  Ади

Caxapa

Цитат на: anichka5 - 04.09.2009 15:25
отглеждането на рибки може да не е лесна работа, но нормалното човешко поведение май се оказва доста трудно за повечето тук.

смених водата, измих камъните, купих нова храна , наистина май е от чернодробната.
изнамерих стар филтър още от моето време и го пуснах, но много бръмчи и няма да го ползвам постоянно.
събрах четирите на едно място и за сега няма проблеми. потърсих на едно място червейчета, но ми казаха че не предлагат от доста време. давам от обикновената суха храна. надявам се да нямам повече проблеми.

благодаря на Niki_one и на BOJO за съветите.
на останалите пожелавам да са малко по-умерени, защото развалят пейзажа и впечатлението от иначе приятния сайт. успехи и на вас.

Казват, че истината боляла най-много.
Бях обективен и се опитах да Ви опиша как са се чуствали рибките без филтрация на водата. Дадох и линк където можете да добиете нагледна представа от нуждите на рибките. Все пак желая  Ви успех!
с поздрав  Сахара

anichka5

имам възможност да си взема растения и ще го направя, навремето имах чудесен аквариум, надявам се и този да стане такъв. тогава ги гледах за собствено удоволствие, сега заради това на детето, въпреки, че нейният ентусиазъм вече е нулев.
нямам опит с чернодробната храна, по-рано давах червейчета, дори си пазя хранилката и водата дори без филтър, с повече рибки вътре и по-рядко сменяна,  беше кристално чиста. за това и в случая просто не разбрах каква е причината. благодаря за съветите и помощта.  :-)
: 04.09.2009г 15:03ч
господин Сахара, не мисля, че проблемът ми е бил във филтрацията на водата, поради наличието само на 2 рибки в 10-литров аквариум. махам чернодробната храна и се надявам да нямам повече грижи. все пак, благодаря и на вас.

bicho1976

Все пак послушай колегите за филтър.И незнам защо така се впрягаш на постовете на Сахара.Доста описателно е представил проблема с филтрацията. Това може да го погледнеш. http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,344.0.html Успех в начинанието и от мен.

valnata

В 10 литра е достатъчно да има една малка помпичка за въздух с гъба. Каквато сте си сложили в момента. Бях си купил такава помпа на Sera за малкия ми 10 литров аквариум и не беше много шумна. Ако има начин закачи помпата да виси някъде отстрани, да не се допира до масата или шкафа и шумът изчезва. :-)

adi_lp

Aмааа ти наистина ли гледаш златни рибки в 10л  *STOP* сложи само хелерите и две сомчета КОРИДОРАС не други и най-много 1мъжка и 2 женски гупички .... златоците само се мъчат  *SORRY* съжалявам ако изказването ми е било прекалено грубо

Лора

Аничка, повярвай колегите знаят какво говорят.
Първо тези 10л не са подходящи за две златни рибки. Златните ги наричат прасенца и наистина са такива. Много папкат и много акат. От там идва и проблема с водата. Като оставим настрана, че не е стабилизиран аквариума. Подари златните и си вземи няколко живородки.  Докато се научиш да ги гледаш, ще си се ориентирала и какви рибки да гледаш. Ако все пак искаш златните, вземи си 60л аквариум, който е напълно достатъчен за двете рибки. А филтър трябва да има. В него се завъждат едни полезни бактерийки, които после започват да преработват амоняка от акитата на рибките в нитрити ли беше, които пък после се усвоявали от растенията... Ей такива глупости обобщени под едно име Азотен цикъл. Та глупости, глупости, но от значение ето и линк към този цикъл, който задължително трябва да присъства във всеки един аквариум. http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=4

Възползвай се и от линка на Сахара, ако не ползвай страничното изкачащо меню. Наистина тези статии, ще ти бъдат доста полезни.  И не на последно място Акваристиката от преди 20г няма нищо общо със днешната. Не се отчайвай и почети мъничко. Сега освен да смениш водата друго невиждам какво може да направиш, докато се научиш къде бъркаш. ;-)
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

anichka5

valanta, намерих едно положение, в което помпичката не е много шумна и в момента работи. даже се учудвам че действа, сигурно е над 20-годишна.но пък мъжкия хелер отново започна да преследва златните. =-O
нов проблем! явно няма да ги бъде заедно, а в магазина ми казаха точно обратното.

Лора, нямам място за такъв аквариум. нито време да го поддържам. *SORRY*

adi_lp

Ако почетеш малко ... ако ти се занимава де  :-) ще разбеш,че колкото по-голям е един аквариум толкова по-лесно се поддържа,че всяка седмица се сменя по 1/3 от водата,че на една злата рибка и трябва около 30л вода,че и рибите се нуждаят от ''условия'' в който да се чувстват добре и че в 10л е най-добре да гледаш гупи и плати , без хелери защото и те не са малки... за 10л. Аз съм на 12 и преди да си взема аквариума изчетох за ''азотния цикъл'' ,за това кой риби с кой живеят в разбирателство и като ориентир 1см. - 1л.  и т.н.
                                         
                                                                       

Лора

Тогава, ще трябва да махнеш златните.
За съжаление слатните рибки са изложени най много на набезите на хелерите и молинезиите от живородките. Никога не вярвай на продавачите. Ако можеш замени двете златни за гупички, макар че с тях ще ти се пренасели аквариума... :-(
Колкото до аератора, аз бях сложила  една гъба под него, така шумеше доста по слабо.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Alexfield

Един съвет и от мен.
Казваш, че ти не искаш да гледаш риби.
Казваш, че и на дъщеря ти и е минал мерака - и то след 1-2 дена.

Ами продай/подари рибите и аквариумчето. Така всички ще са щастливи.  *BRAVO*
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

anichka5

Цитат на: Alexfield - 04.09.2009 16:41
Един съвет и от мен.
Казваш, че ти не искаш да гледаш риби.
Казваш, че и на дъщеря ти и е минал мерака - и то след 1-2 дена.

Ами продай/подари рибите и аквариумчето. Така всички ще са щастливи.  *BRAVO*
ако правя такова нещо, направо ще ги подаря. искаш ли ги? :-)

adi_lp

ако ще ги продаваш или подаряваш и ако си от софия аз си турся малко аквариуче точно около 10л за бебетата

anichka5

не, мила, не съм от София. пък и за сега нямам никакво намерение да се отказвам  :-)

discus

Цитат на: adi_lp - 04.09.2009 16:57
ако ще ги продаваш или подаряваш и ако си от софия аз си турся малко аквариуче точно около 10л за бебетата

Имам едно за разкарване.

Alexfield

Аничка, благодаря  *privet*
Моето предложение е по принцип.
Имам 2 празни 10 литрови аквариума - не ги използвам. Според мен са прекалено малки, за да гледам в тях каквото и да било.
Ако все пак решиш да не ги гледаш, пусни една тема в Предлагам - ще се намери кой да те отърве от тях.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

anichka5

на всичкото отгоре установих, че аквариумът ми е 12, а не 10 л.  :-)
наистина ли е прекалено малко за двете златни рибки? *SORRY*
подарявам хелерите, защото явно няма да се спогодят. от Шумен съм.

Caxapa

За съжаление колкото и гадно да звучи дори и 12 литров аквариум е малък за златните рибки.Един два литра не помагат с нищо. Наистина
се поогледай къде можеш да поставиш по-голям аквариум където можеш да пуснеш рибките и те да се чустват прекрасно. Просто помисли разумно и практично и ще се получи. Далеч съм от мисълта да те убеждавам но все си мисля, че веднъж почне ли се с това хоби,спиране няма.
Не ми е да се хваля но на 33 квадрата имам два по 120 л. Два от по 60л. още един от 60 л. е в проект на пускане а до месец- два един от 200-250 литра .
Надявам се да не е толкова отчайващо положението както при мен  но все си мисля, че някое по-голямо аквариумче все ще сместиш така та да му се радвате.

branko_d

и аз имам проблем с неприятна миризма.
първо сменях водата често, после купих и външна помпа с филтър (аквариума е 10л и в него гледам 6 данио и неона), но миризмата остава. Може би трябва да изпирам по често филтъра или да го сменям на определен период от време? (сега той е на около 1-2 месеца).
Както и други хора тук, аквариума е в стаята на щерката.
Моля за съвет

Grigorov

Цитат на: branko_d - 14.12.2014 12:07
и аз имам проблем с неприятна миризма.
първо сменях водата често, после купих и външна помпа с филтър (аквариума е 10л и в него гледам 6 данио и неона), но миризмата остава. Може би трябва да изпирам по често филтъра или да го сменям на определен период от време? (сега той е на около 1-2 месеца).
Както и други хора тук, аквариума е в стаята на щерката.
Моля за съвет

Смените на водата е препоръчително да се правят всяка седмица. Около 30% от обема на аквариума с престояла вода поне 24 часа.
Във вашия случай нищо не пречи да пълните две шишета от 1.5л минерална вода да престояват преди смяна. Това , че сте поставили филтър , предполагам аератор с гъба не ви отменя смените на вода.

Не хранете прекалено , 1 път на ден в умерено количество е напълно достатъчно. На въпроса колко храна , количеството поставена храна трябва да се изяжда за около 3 минути.

Филтъра/гъбата се пере задължително без никакъв вид препарати. Най-добре трите литра , които точите от аквариума всяка седмица при смяна да ги използвате за измиване на филтъра .

Препоръчвам Ви да прочетете темите от изкачащото странично меню от ляво , най-вече секцията "Често задавани въпроси".

Ето ви тази тема , като за първа:
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=98

Успех.

Caxapa

Десет литра са прекалено малък обем в който е изключително трудно да се поддържа  един нормален баланс. Рибите Данио предполагам са от тези
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Fdn71mmm2d%2Fimages.jpg&hash=3599db0888585a6762d6f246e2b3089aff1f99d9
И за тях само развъдният аквариум е препоръчително за една женска и два до три мъжкаря да е 15 литра като след като  приключи мръстенето се връщат в главния аквариум а в този малкият остава да се люпи само хайвера. Съвсем нормално е в тези 10 литра да има повече органика и гнилостни процеси. Както е дал съвет колегата е добре да прочетете темите в изкачащото меню в ляво на екрана. Там има доста изписано, как се стартира аквариум и  какви изисквания  имат рибите.

branko_d

Grigorov благодаря за изчерпателния и полезен отговор. Всяка седмица сменям водата, като подменената вода дори е около 50% от общата, въпреки това усещам миризмата още на 2-3 ден.
Сахара даниото е от розовото и са около 3 пъти по-малки.

Grigorov

С каква храна храните , чернодробна ?

Caxapa

Това розовото е същото като това на снимката която съм ти дал за пример с едно изключение. Същата риба но ГМО.  Изискванията за тези риби са едни и същи пък ако ще и /сарамбозави/ да ги направят.  Малък е аквариума за тях. Миризмата както казах е в резултат от неизядена храна и органика която се натрупва в това малко пространство. Филтрацията също предполагам не е на ниво.

Similar topics (5)

8341

Започната от devil2007


Публикации: 5
Прегледи: 2989

47654

Публикации: 41
Прегледи: 9159

31610

Публикации: 3
Прегледи: 3137

40062

Започната от M14iro


Публикации: 4
Прегледи: 3223

14780

Публикации: 9
Прегледи: 3740