• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 22:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Kak влияе цимента на нормалния живот на рибките?

Започната от DSS, 15.02.2005 14:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

DSS

Здравейте фенове на декоративните рибки.
Поддготвям си аквариум-цихлидарник. За целта построих от гранитни плоски камъни и цемент хубав дом с много пещери и всякакви укрития. А сега въпроса ми към знаещите.
След колко време мога да използвам "дома" на цихлидите по предназначение? До колкото знам след използването на цементов разтвор в него протичат химически реакции в продължение на 90 дни.
Как това може да повлияе на рибките, ако тези реакции протичат в аквариума?

DSS

Моля за извинение. Написал съм "цемент" да се чете "цимент".

niky

Първо - искаме снимки  :lol:

в моя аквариум имам задна стена от стиропор, замазан с цимент и пясък.
доколкото си спомням,  2 седмици го киснах и после пуснах една гупа - умря.
още 2 седмици  - нищо и нямаше.
После пунах и цихлидите :lol:

Ако си го направил изцяло от цимент, мисля че месец и половина е достатъчно.

DSS

Ники благодаря за споделеното. Снимка на "камъка' ще изпратя.
Възнамеряван да пусна своя "шедьовър" в проточна вода (скрит в една малка рекичка) с цел да се промие по-добре и по-бързо.
Четох също така във форума, че се избягва от по-масивни каменни конструкции, като се заменят със стиропорни, ипоксидни смоли и др. подобни. Има ли други причини за това освен, че носещата конструкция трябва да е по-здрава и по-трудно се пренасят по-тежки предмети? Иначе казано смятам, че ако дъното е равно не трябва тежкия камък да оказва влияние на аквариума. Поправете ме ако не съм прав.[/img]

niky

Значи, проблема е по комплексен.
Задна стена с цимент определено не е добра идея за холандски аквариум, тъй като болшинството от растенията предпочитат мека вода.

При теб тоя проблем не стои, но тежестта, вярвай ми, не е за подценяване.
Аз съм пукал дъното на аквариума с едно невзрачно камъче, не повече от 300 грама!!!

Сложи стиропор на дъното на аквариума (примерно, може и друго подходящо).
Така е по сигурно определено.

Един друг аспект на проблема е, че е по трудно да го залепиш за задното стъкло, ще има процепи и там, освен че може да заседне някоя риба, ще се събират и боклуци.

Сега не се сещам друго.

Живко

има и друго.
аз съм правил декорация в задната част на аквариум от солидно количество камъни.пробвал съм два пъти.
един 150л. съд,който на втория ден се счупи.
и един 480л. които така и не успях да нивелирам перфектно.от голямата тежест в задната част,стериопора под аквариума потдаде толкова много,че аквариума си седеше килнат назад.наложи се да съкратя драстично камънака.
може би ако сложиш стереопор под твоя"камък" ще го олекотиш.
Никой не се е родил научен.

niky

offtopic
Ти кога ще ни пуснеш някоя снимка.
Да видим твоя сериозен водоем.
Пък и сам си си го правил, доколкото разбрах!

Anonymous

Благодаря за идеята за стиропор под "камъка" (в аквариума), ако правилно съм разбрал.
Стиропор или парче от мукетна пътека под аквариума - задължително - за равномерно разпределяне на налягането под дъното на аквариума.
Моят "Камък" далеч не е на цялата стена, а е едино хубаво парче с тегло около 25 кг. Идеята обаче за стена много ми допада, но бях вече направил своя аквариум, когато се запалих много от Boby за цихлидарник. И това ще стане.
Снимка на водоема ще пусна с удоволствие и тя ми стои в компютъра, но за съжаление не знам как това може да стане във форума. Ако някой ме светне с удоволствие ще го направя. За сега ще издам само размерите ДВШ: 160Х70Х40.

niky

Може да ми я пратиш по мейла или да я качиш в някой фрее сървър.
После даваш тук линк.

Да, стиропор и под камъка :lol:

DSS

Ники дай си мейла, защото сега се регистрирам в free.BOL.BG и да си призная не много успешно.

NikolaV

Пич, пробвай в bgphoto.net
Плюса е, че ще са видими от цял свят.

niky

Точно под мнението на всеки има и бутон с мейла му.
Моят е: tnn@enproco.com

DSS

http://free.bol.bg/stikm//Picture%20002.jpg

оставих само линка, защото това си е сериозен трафик.

DSS


niky

Аз получих снимките, но ти си се справил и без мен.

Много хубав аквариум, и като изработка ми хареса. Сам ли го прави?

За цихлидите, казваш 90х50х35. Много тесно ми се вижда.
Той готов ли е?

DSS

Aквариума(големия), както и всичко останало е изработено по мой проект, като мебелната кострукция е изработвана специално за аквариума, а самия той е направен от един стъклар според моите изисквания. Осветление, филтрация, машинка за CO2 съм изработил сам, съобразявайки се с методическите указания изложени във форума.
Лошото при мен, е че аквариума ми е в хола и във връзка с това не ми е възможно да си позволя да се разпростирам много. Наример не мога (нямам място) да си позволя канистров филтър и не мога да акцентирам на аквариума за сметка на всичко около него.
Що се отнася до по-малкия съд, то той е готов и до сега рибките ми са живяли в него. Малко е малък, но аз не възнамеравам да го пълня с много риби, а както казах мисля да отглеждам 1-2 вида и по-скоро да се наслаждавам на начина им на живот. Мисля от споделеното с Boby,че са по интересни като поведение.
Ще видим.

ivo

Поздравления за добрия аквариум!
Справил си се добре, особено тази част на мебелната конструкция. Ако само можеше да съкратиш шкафа отдясно за сметка на аквариума..  аз бих направил точно така, но..
А какви цихлиди мислиш да отглеждаш?

DSS

Иво благодаря за оценката.
Както вече споменах аквариума се намира в хола ми и освен, че си доставям удоволствие, той трябва да е и функционален. Затова съм си поставил и някой ограничения като например нямам място са външен филтър. Това обаче не аквариума за цихлиди (поне засега).
Цихлидарника е по-малък - около 160 литра. Рибките ще са африкански цихлиди - малавийци - но не съм решил точно какви да са. Надяван се с помоща на Ники - Цихлидата, след като му разгледам базата да си избера.

Boby_

Цитат на: "DSS"... с помоща на Ники - Цихлидата...
Името му е Николай Ковачев. Сигурен съм, че не би се обидил на този прякор, разбира се, но все пак човекът си има име.  :lol:  :wink:

ivo

А къде се намира на Ники Ковачев базата, не че ще минавам и аз само на цихлиди, но човека може да има и друга риба..

DSS

Boby благодаря. Най-малко съм искал да обидя човека. Звучи ми даже авторитетно, но все пак ти си прав.
Цитат... но все пак човекът си има име.

Boby_

Цитат на: "ivo"А къде се намира на Ники Ковачев базата, не че ще минавам и аз само на цихлиди, но човека може да има и друга риба..

Базата е доста трудна за намиране. Най-добре се свържи с Ники или с партньора му Виктор, за да ти обяснят те. Лесно можеш да ги намериш на съботния пазар - сергия номер 16. Ако ти трябват по-конкретни координати, пиши ми на ЛС.

Similar topics (5)

8396

Публикации: 2
Прегледи: 4194

3262

Публикации: 4
Прегледи: 4149

41288

Публикации: 9
Прегледи: 4901

9222

Публикации: 75
Прегледи: 24660