• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
15.05.2024 06:16

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Моля изкажете мнение

Започната от Ramirezz, 12.09.2009 10:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ramirezz

Здравейте , искам да задам въпрос към по опитните акваристи във форума , тъй като аз съм начинаещ
и имам аквариум едва от една седмица.

Ето малко информация за аквариума ми :

Литри : 35.5
Грунд : 3 - 5 мм
Филтър : дунапренов / камъче , компресор /
Нагревател : нямам представа каква марка е но е с терморегулатор
Риби : 6 гупи / 3 мъжки , 3 женски / , 4 неонки / син /

Въпросисте са ми следните :

1. Има ли проблем в това , че филтъра ми е дунапренов като имате в предвид , че аквата ми е 35 литра?
2. Колко често и каква част от водата трябва да сменям?
3. Добре ли е да сифонирам водата от родилката след всяко хранене на малките?

ПП : Прочел съм предварително всички статии относно стартирането / смяната на водата / оборудването на аквариума ,
но бих желал да прочета и лични мнения от съфорумците.

Благодаря за отделеното внимание.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg268.imageshack.us%2Fimg268%2F3307%2F90123518.gif&hash=7cabc140ed3e707dfb3248fcb669e93f979a13df

Tiro

По точките ;)
1. аз бих си ползвал компресора (стига да не ме бърка шума)
2. бих сменял максимум на 7 дни (събота или неделя) по 30-40% от водата (може би една туба 10л  *dontknow* знам, че е по малко от 30%, но може би така щях да правя)
3. незнам за каква родилка говориш, но малките искат по често хранене и по голяма чистота. Да добре е след като са се нахранили да махнеш остатъците да не замърсяват водата.
120л. Гупи, Сае, Звезден Анциструс

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.

jodeci

ЦитатПП : Прочел съм предварително всички статии относно стартирането / смяната на водата / оборудването на аквариума ,
но бих желал да прочета и лични мнения от съфорумците.

Ако наистина си прочел всичко написано тук, във форума, то въпросите ти щяха да бъдат излишни. За всеки от тях има отговори, повече от изчерпателни. Просто използвай търсачката.  ;-)
План За Вечерта:
1. Да си успокоя нервите.
2. Да поговоря със жената.
3. Да си успокоя нервите...

Лора

Сифонирането в родилката е малко сложна работа. Хубаво е да го правиш, но... Има вероятност да засмучеш и бебетата.
Незнам как мислиш да го правиш, но ваденето на бебетата и после сифониране не е добра идея. Малките може да се стресират. Някои съфорумници използват камъчето за въздух, закачено на шлауфка. Колко, ще ти обере боклуците от родилката не е ясно. Просто сложи родилката близо до филтъра, там където водата се движи по интензивно. Така в родилката ще има винаги чиста вода и може някое боклуче да падне. Хубаво е да даваш по по-малко храна. Така или иначе ги храниш често...


Аз хубаво ти давам такъв съвет, ама ако кажеш и каква е родилката... Ако е от купешките, няма да имаш проблем, но ако е самоделна...
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Ramirezz

Сега имам друг проблем!Започнах да чистя аквариума , преместих всички рибоци в по-малък и започнах да сифонирам
водата , но УВИ водата в аквариума направо почервеня от биологични отпадъци и гнила храна.Останах потресен ,
даже приятелката ми остана втрещена "-Шшшш какво му е на този аквариум , една седмица и има повече боклук от
моя за 2 месеца!!!" , не знам какво да кажа....Къде греша?!Много храна ли давам , филтъра не е добър или проблема е в
грунда в които попада повечето храна и гние там?

Моля помогнете.

П.П. Jodeci прочетох абсолютно всичко , въпроса е там , че никъде не пише конкретно за аквариум 35 литра.
Мерси все пак , но наистина си направих да прочета старателно всичко написано.

Tiro и аз така го бях замислил , дори го направих , но просто боклука в аквата наистина е повече от колкото
очаквах...


*SORRY* *dontknow*
: 12.09.2009г 13:01ч
Сега имам друг проблем!Започнах да чистя аквариума , преместих всички рибоци в по-малък и започнах да сифонирам
водата , но УВИ водата в аквариума направо почервеня от биологични отпадъци и гнила храна.Останах потресен ,
даже приятелката ми остана втрещена "-Шшшш какво му е на този аквариум , една седмица и има повече боклук от
моя за 2 месеца!!!" , не знам какво да кажа....Къде греша?!Много храна ли давам , филтъра не е добър или проблема е в
грунда в които попада повечето храна и гние там?

Моля помогнете.

П.П. Jodeci прочетох абсолютно всичко , въпроса е там , че никъде не пише конкретно за аквариум 35 литра.
Мерси все пак , но наистина си направих да прочета старателно всичко написано.

Tiro и аз така го бях замислил , дори го направих , но просто боклука в аквата наистина е повече от колкото
очаквах...


*SORRY* *dontknow*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg268.imageshack.us%2Fimg268%2F3307%2F90123518.gif&hash=7cabc140ed3e707dfb3248fcb669e93f979a13df

mejdupraznika

Ами за да предотвратиш такова замърсяване е добре да сифонираш пред седмица . И по-полека с храната  няма смисъл от много храна. И никога не прави грешката да "чистиш" аквариума като му източиш цялата вода и налееш чиста, можеби това е най-голямата грешка на всички който сме почнали. Всяка седмица си сменяш по 30% вода. И естествено сифониране и умерено хранене хайде че взех да се повтарям.

Ramirezz

Ок , значи всичко ще се оправи , и последен въпрос тъй като не намерих подходящ отговор в търсачката.
Колко СМ грунд да сложа в аквариума?*
А и между другото 2-те ми родилки са кипешки...


*Растения в аквариума нямам.

Много благодаря на всички които ми обърнаха вниемание.

:-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg268.imageshack.us%2Fimg268%2F3307%2F90123518.gif&hash=7cabc140ed3e707dfb3248fcb669e93f979a13df

Лора

Грунда в аквариума е по твое усмотрение. Т.к все още нямаш растения не  е от значение, колко дебел слой да е.
Обаче, вземи скоро си засади растения и пак ще ти напомня да видиш статията за азотния цикъл. От там ще разбереш, защо са важни растенията за един аквариум.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

kdravia

С тези 10 рибки карай по кротко с храната.Другите въпроси вече са изчерпани от колегите.Успех. *THUMBS UP*
Докато има шарани,ще има и рибари!

barabata

Относно храната ----> не се храни с чернодробна храна и храна на люспи продавана насипно в разни пакетчета без известен произход. Една кутийка маркова храна 20 грама (около 3-5 лева в зависимост от разновидността) ми стига за аквариум с подобни риби за около 3 месеца (направи сметка по колко храна на ден се пуска) - рибите трябва да остават леко гладни , а не наяли се като прасета.

Относно водата  ----> нямаш растения и рибите не са малко, а и са пуснати веднага заедно с аквариума. Аз бих сменял по 5 литра на 3-4 дена редовно. Когато се сифонира обикновено не се размътва много водата - явно нещо не сифонираш както трябва. Рибите НЕ СЕ вадят от аквариума докато се правят операциите. Ако се притесняваш да не засмучеш някоя риба държиш със свободната ръка края на маркуча над кофата/легена и с палеца запушваш маркуча ако наоколо се върти някоя рибка и има опасност да я засмучеш. Ако все пак я засмучеш и спреш веднага с палеца вдигаш края на маркуча над повърхността на водата и освобождавайки леко с палеца връщаш рибката в аквариума. Ако маркуча не е прекалено тесен обикновено на рибката нищо и няма. Ако удължиш времето между смените на водата на седмица по повече вода ще създаваш по големи резки изменения във химическия състав на водата и това ще е по-голям стрес отколкото процедурата да е прави с по-малко вода и по-често. Идеалния вариант е всеки ден по литър - литър и малко - една бутилка си я пълниш и след престояване източваш - доливаш. Веднага пълниш бутилката и на другия ден пак.  Това обаче е играчка така че може да се сведе до 3-4 дена веднъж. Това че няма никакви растения означава че всичко живо тори и нещо не обира дори и малка част от торовете - азот като (нитрити/нитрати) и фосфор като (фосфати). Има си статии какви количества и по колко вече а отровни за рибките.

Грунда ----> дебелина на слоя поне 2 см ( ако има растения около 4 см е напълно достатъчно, но може и още ако ще има растения с голяма коренова система), като е добре едрината на отделните частици да е около 4-5 мм. Пясъка може да се пресее с някоя домакинска цедка с по-голямо око ако ти се намира (не говорим за сито за брашно) като се слага на малки порции в ситото, потапя е във съд с вода (леген) и се движи ситото - финия пясък изпадва в легена.

Напиши от кой град си и може да се намери колега който скоро ще кастри растения и ще ти даде.
Остава само да кажеш дали имаш възможност и за някаква лампа над аквариума. За такива малки аквариуми и ма подходящи нощни лампи не много скъпи (за около 10-тина до 15 лева става въпрос ). Ако ще има и растения определено ще трябва и светлина.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Ramirezz

Много изчерпателен отговор , благодаря.  *THUMBS UP*
Относно лампата имам такава над аквариума :

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg268.imageshack.us%2Fimg268%2F3307%2F90123518.gif&hash=7cabc140ed3e707dfb3248fcb669e93f979a13df

Similar topics (5)

11356

Публикации: 15
Прегледи: 6753

48555

Публикации: 14
Прегледи: 6374

42108

Започната от sakffo


Публикации: 1
Прегледи: 1255

4716

Започната от _777_


Публикации: 15
Прегледи: 7166

36750

Публикации: 8
Прегледи: 4911