• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.05.2024 18:12

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

фин бял прах във водата

Започната от saturn, 22.02.2014 02:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

saturn

Аквариума е 220л с канистър 1400л/ч. Вътре едропореста гъба, сера сипоракс, фина вата, азотния цикъл е завъртян вече работи около месец,въпреки, че изглежда чиста, когато погледнеш от близо във водата имам фин бял прах, който се появява дори след 30% смяна на водата. Аквариума е чист, грунда е измит преди слагане, нямам налепи по стъклата имам и вътрешен филтър с нитратна смола на jbl който завъртам. Въпроса е как да се отърва от този прах и от къде всъщност може да се появява, фината вата на сера не го хваща и вече се чудя какво да правя.Продавача в магазина ми каза, че било от грунда но ми на прекалено много време, а и се появява след смяна на водата.На снимката се вижда горе долу, но е доста фин и не излиза добре

petko

Щом става след смяна,да не идва с новата вода?
Минавай новата вода през памук и сложи такъв във вътрешния филтър да ги обира.

saturn

след новата изглежда чист и след час е пълен с прах, не е от нея

tao

Затъмни аквариума.
В един от ъглите му остави осветено място.
Спри течението (помпи, филтри)
Остави го така за двайсетина минути и после разгледай какво точно плува в осветения лъч.
Според мен мътилката е биологична.

skorpi_zoo

 Това е от керамиката,като чистиш канистъра го изплъкни хубаво,също и керамиката.
При мен също ставаше така,като спра филтъра и след малко го пусна.
Ако го хвана тоя Мърфи...

tao

Ако се спрат филтрите и помпите този прах трябва да се утаи.
Ако не стане така значи е инфузория.

petko

Цитат на: tao - 23.02.2014 12:52
Ако се спрат филтрите и помпите този прах трябва да се утаи.
Ако не стане така значи е инфузория.
Съмнява ме да е инфузория.
Като се спрат филтрите след колко време ще се утаи?Половин ден.
Може ли инфузория да се развие в такова количество за половин-един час след смяна на вода.
Цитат на: skorpi_zoo - 23.02.2014 06:57
Това е от керамиката,като чистиш канистъра го изплъкни хубаво,също и керамиката.
При мен също ставаше така,като спра филтъра и след малко го пусна.
И аз съм на това мнение.

tao

Цитат на: petko - 23.02.2014 13:21
Съмнява ме да е инфузория.
Като се спрат филтрите след колко време ще се утаи?Половин ден.
Може ли инфузория да се развие в такова количество за половин-един час след смяна на вода.И аз съм на това мнение.

след 20-30 минути би трябвало да се утаи ако е от керамиката.
Поне част.
Не може разбира се да се развие инфузория за 30 минути, но пък и никъде колегата не е споменал, че се появява след 30 минути а че 30% смяна на водата не помага.
Нещо не си прочел правилно въпросът му.

DISCUSBG

 Инфузория е. Бъркаш някъде генерално!
Не знам!

saturn

значи, спрях филтрите, измих още вчера керамиката и т.н, праха все още си седи, нито се утаява нито нищо, не се и увеличава, просто си седи, нямам алги отделно и филтрирам с нитратна смола на jbl, въпроса е ако е инфузория какво да правя

Стоян Михов

Цитат на: tao - 23.02.2014 13:34
след 20-30 минути би трябвало да се утаи ако е от керамиката.
Поне част.
Не може разбира се да се развие инфузория за 30 минути, но пък и никъде колегата не е споменал, че се появява след 30 минути а че 30% смяна на водата не помага.
Нещо не си прочел правилно въпросът му.

казал е колегата, четете внимателно:
Цитат на: saturn - 22.02.2014 10:32
след новата изглежда чист и след час е пълен с прах, не е от нея

следя тема с интерес
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tao

Цитат на: saturn - 23.02.2014 15:09
значи, спрях филтрите, измих още вчера керамиката и т.н, праха все още си седи, нито се утаява нито нищо, не се и увеличава, просто си седи, нямам алги отделно и филтрирам с нитратна смола на jbl, въпроса е ако е инфузория какво да правя
Инфузорията се появява следствие на голям брой бактерии.
Имаш  някакво гниене ,което причинява този брой.
Увеличаваш аерирането.
Намаляш светлината.
Спираш храненето или даваш съвсем малко храна.
Може да добавиш метиленово синьо или трипафлавин.
Кажи точно какъв ти е дунапрена.

saturn

ами в канистъра всичко е на сера, едър, сипоракс вата, вътрешен върти със смола на jbl

tao

Цитат на: Стоян Михов - 23.02.2014 15:12
казал е колегата, четете внимателно:
следя тема с интерес
Нормално е след новата да изглежда чист.
Все пак каквато и да е причината , той добавя чиста вода.
Лошото в случая обаче е че я добавя.
Това само влошава нещата и след ден или два инфузорията достига отново първоначалният си брой.
В такива случаи вода не се сменя

saturn

огледах добре, не виждам нещо което да гние, имам 2 мангрови корена и доста валиснерия и грунд, но тя си расте доста добре и няма проблеми, забелязах, че трипафлавин май няма по магазините, а ако изкарам рибите и просто сложа някой широкоспектърен антибиотик? :)

tao

Цитат на: saturn - 23.02.2014 15:32
ами в канистъра всичко е на сера, едър, сипоракс вата, вътрешен върти със смола на jbl
Може да разбереш дали е инфузория много лесно и бързо.
Налей в една чиста стъклена чаша малко вода и я погледни срещу светлината.
Инфузорията е дребна , но все пак се движи и когато човек внимателно се вгледа , улавя движенията.
Установи първо това.

petko

Цитат на: saturn - 23.02.2014 15:09
отделно и филтрирам с нитратна смола на jbl,
Махни нитратната смола за ден два.

tao

Нека първо налее чашата.
Тогава ще маха или слага каквото и да е  :-)

saturn

оставих чашата за няколко минути да няма движение и с една голяма лупа и силна лампа много добре се вижда как прашинките правят зигзагообразни движения, явно е инфузория

tao

Цитат на: saturn - 23.02.2014 15:52
оставих чашата за няколко минути да няма движение и с една голяма лупа и силна лампа много добре се вижда как прашинките правят зигзагообразни движения, явно е инфузория

Тогава направи онова което ти писах по-горе.
Попитах те за дунапрена не случайно защото много от тях са некачествени и има бактерии ,които много го обичкат  :-)
Виж случайно да не би да се разпада.
Гнилостните процеси в повечето случаи са невидими.
Ако корените ти изплуват ги махни.
Смолата не.
Смяна на водата повече не прави докато не овладееш положението.
Не оставяй аквата без аерация.

saturn

Вчера смених всичко във канистъра освен сипоракса(който измих с аквариумна вода), така че не е от дунапрена. Корените не изплуват,а до сега не аерирах аквариума защото четох, че силното движение на повърхостния слой е достатъчно. Сега направих експеримент пуснах едно много малко парченце аугментин(доста силен широкоспектърен антибиотик) в чашата нищо не мърда, в друга чаша също пуснах макропен 400 и в нея нищо не мърда, чудя се дали да не изкарам рибите и направо да не сложа хапчетата в аквариума, даже с макропена може и да не вадя рибите

petko

Недей избързва с антибиотика.Пробвай първо другите начини.

tao

Цитат на: saturn - 23.02.2014 16:11
Вчера смених всичко във канистъра освен сипоракса(който измих с аквариумна вода), така че не е от дунапрена. Корените не изплуват,а до сега не аерирах аквариума защото четох, че силното движение на повърхостния слой е достатъчно. Сега направих експеримент пуснах едно много малко парченце аугментин(доста силен широкоспектърен антибиотик) в чашата нищо не мърда, в друга чаша също пуснах макропен 400 и в нея нищо не мърда, чудя се дали да не изкарам рибите и направо да не сложа хапчетата в аквариума, даже с макропена може и да не вадя рибите

Aми единствения колега, който се съгласи с мен от какво е мътилката бе DISCUSBG.
Toй ти написа ,че някъде бъркаш генерално.
И виждам че е бил абсолютно прав.
Аз мога да допълня че продължаваш да бъркаш.

saturn

според мен бъркам със смяната на водата или прекалено много храна, ако ги оставя 3-4 дни без храна ще има ли сериозен проблем?

tao

Цитат на: saturn - 23.02.2014 16:34
според мен бъркам със смяната на водата или прекалено много храна, ако ги оставя 3-4 дни без храна ще има ли сериозен проблем?

Виждам че нямаш нужда  от съвети.
Както и аз не виждам нужда вече  да ти ги давам.
Желая ти успех и скорошно справяне с проблема.

Tajni4ka

Здравейте,за да не отварям нова тема ще използвам тази на колегата (дано няма нищо против).Аквариума ми е ~200 литра (80/50/50),осветление 4x18 W,филтър JT JHJ-1152 (1200 л/ч - временен),стартиран на 30.1.2014 г. 2 седмици след старта пуснах 3 гупи (които подарих вчера понеже искам хайверни рибки само).Слабо залесен е все още  :-[ имам 3 керамични фигурки които след 3-4 дена ще изчезнат (смяна с камъни и корен са ми обещали).Та на въпроса - аз го имам същия "прах",но при мен е само на повърхността.Когато спра филтъра (да няма движение) не се движи (поне аз не забелязвам).От керамиката ли е или е тази бактерия която сте казали на колегата?Ако е бактерия как да я махна?Благодаря предварително за помоща

tao

Поправи ме ако греша , но аз поне никъде не видях някой да твърди ,че мътилката е съставена от бактерии.

Tajni4ka

Инфузория,извинявам се

tao

Нормално е да е на повърхността.
Инфузорията има силно развит фототаксис или иначе казано рефлекс да следват светлината.
Ако спреш движението на водата тя се насочва към източника на светлина.
Разкажи повече за аквариума и как го обслужваш , за да можем да уловим  евентуалните ти грешки.

Tajni4ka

Гледам да не бъркам вътре освен ако не е абсолютно наложително и преди да се "топна" си измивам хубаво ръцете (обилно плакнене за да не остане сапун).Сменям водата веднъж седмично по 40 %  - 20% престояла,20 % от чешмата (няма къде да съхранявам 80 литра) не слагам никакви препарати.Храних рибките по 2 пъти на ден (не се е застоявала храна повече от 10 мин.).Стъклата бърша с гъба. Сифонирам на 2 седмици.Филтъра изплаквам в последната кофа вода която източа от аквариума.Температурата е 26 градуса.Имам и няколко охлюва (ако е важно) кафяви са - не им знам името.Светя по 7 часа на ден.Ако съм пропуснала нещо кажете да го добавя

tao

Предостави  възможност на водата в аквариума  малко да ''остарее''
Намали смените.


Tajni4ka

Добре.На колко време да започна да я сменям и вредно ли е за рибките (имам 2 сома - Коридорас Жули) и в сряда ще ми доставят Beta halfmoon.Най - вече за нея се притеснявам да не и стане нещо

tao

Цитат на: Tajni4ka - 23.02.2014 21:05
Добре.На колко време да започна да я сменям и вредно ли е за рибките (имам 2 сома - Коридорас Жули) и в сряда ще ми доставят Beta halfmoon.Най - вече за нея се притеснявам да не и стане нещо

Няма да й стане нищо.
Това е лабиринтова риба и  спрямо другите риби които имаш е желязна от към хим. параметри на водата.

Tajni4ka

Благодаря много за отговорите

saturn

UV стерилизатор с 9w ще премахне ли инфузорията, седя в магазина и чакам да знам дали да го купя, че положението стана много зле, направо завзе аквата

asito

Аз мисля,че ще помогне,но виж 9 вата с какъв дебит на вода работи ефективно.Ако филтъра ти е по-силен няма да е добре.Това ако увето се връзва към външен филтър

saturn

направо 18W ще сложа, канистъра е с 1400л, но нали може да се намаля дебита

SDB

Пробвай с JBL SymecMicro
пълнеж за филтър като къпра е и филтрира супер
само дето бързо се задръства и трябва след 1-2 дена да го смениш или махнеш

saturn

ще разреша проблема радикално с 18W, да видим би трябвало да изчисти 

Nikiengi

Наистина със стерилизатора ще си решиш проблема, но това е все пак половинчато решение. Смятам така, защото с унищожаването на инфузорията ти убиваш и полезните бактерии във водата. Както ти каза колегата от Дискус бъркаш някъде и проблема трябва да се реши, а не последствията от него. Сега ще пуснеш стерилизатора и ще изчистиш водата, но проблема ще си остане и като спреш УВ лампата пак ще се появи. Според мен трябваше просто да сипеш във водата някакъв биоактиватор, аз съм изчиствал инфузория с Бионитривек и със Special blend на Микробелифт, като последното е едно от най-добрите, които съм използвал. Другия вариянт е да ти работи постоянно стерилизатора, но не зная това дали е добре за биологичното равновесие на системата на аквариума ти.

saturn

проблема е решен, за 12 часа ув-то направи водата кристална, ще го оставя да поработи няколко дни, след което ще го спра и ще сложа нитривек

Similar topics (5)

26280

Публикации: 17
Прегледи: 7105

8024

Публикации: 8
Прегледи: 3663

5671

Публикации: 11
Прегледи: 5307

59077

Публикации: 3
Прегледи: 3323

19854

Публикации: 5
Прегледи: 6645