• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.06.2024 12:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Aквариума ми загива...

Започната от Enzo_01, 04.03.2008 18:39

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Enzo_01

Напоследък забелязвам загиване на цялата растителност в аквариум и незнам на какво се дължи.
Не го барникам, осветлението е по 10-12 ч. двата филтъра си работят и ги почиствам периодично с хладка или аквариумна вода, сменям ежеседмично по 10-20 % от водата.
Но всичко загива, криптокорината само си седи в застой (ни расте, ни вехне) анубиаса и той като криптокорината, роголистника гние както и бакопата. Незнам какво да правя и се ядосвам само като го гледам.
Дайте някой съвет.

NO CARRIER

Каква ти е температурата в аквариума?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

MeTogu

Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

didoepi4

дай инфо-на колко време е аквата?,колко литра е?, подхранваш ли с нещо растенията?,

причината за този застой е вероятно да липсва някой фактор определящ развитието на растенията.

има ли някакви признаци по растенията които да забелязваш освен че нерастат и загиват?
дай повече инфо за аквата за да се опитаме да ти помогнеме-имам предвид съфоромците също разбира се
на този етап само гадаеме.

Stas

В подписа ти има някакво инфо. Ако приемем, че е вярно, то 1 пура 18 вата на 120 литров съд е КРАЙНО недостатъчно! Според мен това ти е причината. И 24 часа да светиш с нея няма да ти стигне.

Освен това - надявам се температурата да ти е 24-27 градуса. No Carrier правилно те е попитал.

Методи: това с Ph-то пък за какво ти е?

Освен горното - растенията имат нужда от светлина, СО2, хранителни вещества и подходяща температура.
Светлина е ясно, че нямаш достатъчно.
СО2 - ?
Торове - ?
Температура - ?

Май доста въпросителни станаха...

mistar_ti

Той сега е в Шумен а там до колкото знам няма голям избор на продукти и акваристи :)
3 литров буркан с отомбачена зеленясала вода
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbns.gvardia.net%2Fimages%2Fstories%2Fbanners%2FIYI_ban_sm.jpg&hash=7ab8139ef4f2561034d7804066cefdf3dc294ebb

theater

05.03.2008 09:39 #6 Last Edit: 05.03.2008 10:45 by theater
При цялото ми уважение към Стас, като акварист с опит в отглеждането на риби и аквариумни растения, не бих се съгласил, че CO2, торене и силно осветление са необходими за всички видове аквариумни растения.

Като за начало бих потърсил причината в температурата и ако имаш възможност, добави поне още една пура.

140л - харацини
http://starividri.org

NO CARRIER

Роголистникът много лесно загива при висока температура. Осветлението ако е 1х18Вт също е малко, но не е проблем за него.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Stas

Theater, благодаря за уважението. :)
Тези 4 елемента са необходими за всяко растение, за да съществува - за това мога да се закълна! (Какво е това фотосинтеза всъщност?)

Виж, за количеството и съотношението им темата е по-сложна.
Да, наистина, някои искат повече, други по-малко.
Аз имам растителни аквариуми със и без допълнително подаване на СО2, така че ми е ясно какво имаш предвид. Но там където не подавам не значи, че няма СО2!
А като няма хранителни вещества - сори, няма начин да оцелеят. Смяната на водата е някакъв начин за внасяне на такива, но ... обикновено недостатъчен за качествени растения. Виж, за водораслите изискванията са по-ниски и те виреят и в по-неблагоприятни условия.

Лора

За фотосинтезата:
1. същност
Фотосинтезата е сложен физиологичен процес при който неорганичните вещества  се превръщат в органични вещества и се отделя въздух.Процесът протича в хлоропластите.
2. Фактори за протичане.
Факторите за протичането на фотосинтезата са пет. Хлорофилът  има способността да поглъща светлина необходима за образуването на органични вещества,Светлината също дава и енергия на растенията .Тя е много важен фактор за протичането на фотосинтезата . Сухоземните растенията  приемат въглероден диоксид от въздуха и от почвата , а водните растения от водата. Въглеродният диоксид участва в изграждането на въглехидратите. През зимата фотосинтезата почти спира.Това е така , защото температурата е необходимо условие за протичането и .Най благоприятната температура за едно растение е около 20-25 градуса.
3. Значение.
Фотосинтезата е много важен и неповторим процес.Той осигурява храна и енергия на всички живи организми,обогатява въздуха с кислород.От голямо значение е , че този процес осигурява протичането на кръговрата на веществата в природата , както и поток от енергия в биосферата.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Enzo_01

Осветлението се състои от 1 лампа 18в. аквастар на силвания
аквариума е 120л висок е 50 сантиметра

температурата е 23-26 градуса
твърдостта не я знам колко е, незнам и как да я измеря но тука в Шумен водата е много гадна :(
използвам престояла(минимум седмица) вода когато правя частична подмяна или доливане
с СО2 мисля, че няма проблеми имам доста рибки (3 данио, 4 скаларии, гупа, 4 молинези,1 златна,1 анцитрус,1 калихта, 1 птеригоплихт) които го произвеждат, пък и преди като се "занимавах"  имах една обикновена лампа (нажежаема жичка) и малък аквариум и всичко беше ток и жица, но сега просто не върви работата :(
аквариума иначе е на 8 месеца някъде, преди ползвах някаква тор която ми бяха продали в магазина, казаха че е много добра, но от 2-3 месеца неползвам защото свърши и не забелязах резултат от прилагането й.

Violeta

Ако картинката в подписа ти е твоят аквариум освен осветлението имаш и друг проблем - грунда е малко и е твърде едър. Изобщо не съм сигурна, че при това слабо осветление е нужно да се тори. Така или иначе аквариумът е твърде далеч от някаква стабилност и без да добавиш осветление растения няма да можеш да гледаш. Според мен с това трябва да започнеш - още и по-ситен грунд и допълнително поне още една лампа 18W.
Успех!
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Enzo_01

Допълнил съм с две торбички ситен груд(3-4 мм.), иначе грунда ми е с ~ (4-7 мм.) и мисля да взема някаква обикновена  луминисцентна лампа за бяла светлина. Надявам се да стане, но знам че и прекалено ситния грунд не е добър.

stilista

И според мен светенето ти е слабо --0.15в на литър като се има впредвид че абсолютния минимум е 0,3в.
Ако изкаш да не ти загинат сложи още една пура че да стане 0.3в
Пс;според мен най-добре да ги направиш 3*18в ~54в  (0.45в на литър)
Успех  *DRINK*
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Enzo_01

Само се чудя, като ми е малко осветлението как тогава съм завъдил голям брой зелени водорасли?!?!?