• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:22

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Транспорт на рибки

Започната от White Wolf, 20.03.2022 12:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

White Wolf

Видях доста теми повечето са доста стари , затова правя нова.
Налага ми се местене, и полудявам, защото  аквариумите просто не знам какво да ги правя... много е тъпо, но така се получи, никога не съм мислела какво ще правя в такава ситуация и сега само седя и се панирам.

В краен случай дори мислех да ги връщам в магазина, но не знам дали ще ги приемат.

Аквите са два, един 20 литра и другия 26-27 литра. В единия бета, в другия клиновидни разбори.
Проблема е че се местя на място, където няма асансьор и апартамента е на 5ти етаж. Нямам идея как и дали изобщо е възможно да пренесем тези  аквариуми без асансьор и без счупвания, жертви и куп негативни емоции. имам си и растения които тръгнаха прекрасно, растат и се развиват много добре - много ми е тъжно не само за рибките :'( , а и за растенията. не знам изобщо възможно ли е да се пренесат без да се прецака всичко, защото това са пет етажа клатене и лашкане и просто не виждам как ще се запазят непокътнати нито грунда , нито растенията, нито нищо. За рибките също не знам какво да правя, буркан или нещо пластмасово? В плик ми е абсурдно, защото пътя е 1:30-2 часа и това ще е голям стрес за тях. :(

dennis

Мога да те уверя, че в плик рибата няма да е по-стресирана отколкото ако по време на местенето я оставиш в аквариума. В плик с достатъчно вода няма да има проблем да издържи часове. Определено има стрес, но няма как да го избегнеш. В аквариум лашкането на водата ще се усеща много повече, ще бъде много по-тежко и неудобно за пренос и ще има възможни злополуки. Сложи си рибките в пликче преди да започнете местенето, помоли в някой зоомагазин да ти услужат с 1-2 от техните, сложи достатъчно вода и след това в тъмен непрозрачен плик, за да ги затъмниш и да се чувстват по-добре. Успех!

Lightning_boy

На мен ми предстои да местя един 130 литра и един 400 литра.
Определено твоите акви не биха били проблем.
Аз какво бих направил:
1. Подготвям местата на аквите в новото жилище
2. Изваждам рибките в тъмни пликове (както казва колегата)
3. Източвам останалата вода в туби или там каквото имам по ръка
4. Нося аквите с барабар с грунда.
5. Обратно броене. Вода, растения, риби.
Продават и таблетки с кислород, ако смяташ, че ще отнеме повече време. Аз съм си купил и малко компресорче за местенето, че ще е веселба.
Ако нещо друго те притеснява - питай ; )
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

mushroom

Божееее 20л. и 27л. и двата едновременно, под рамо и ги премествам. ( - :
Добре са те посъветвали колегите. Аз само че използвам буркани за превоза на рибоците ( - :
Точиш, излавяш рибите, вадиш камъни, корени в кофа или голяма кутия... оставяш грунда вътре. Ако са буркани с рибите може да си ги сложиш в една кутия или кашон. Затъмняването е хубаво, намаля стреса. Аз лично ги пълня максимално, което намаля лашкането на водата вътре в буркана.
Много важно е при транспорта да подсигуриш аквариумите при евентуално по рязко спиране и т.н.
Няма какво да се притесняваш, действаш смело, но отговорно. ( - :
Успех!
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Similar topics (5)

51867

Публикации: 9
Прегледи: 8587

51673

Публикации: 2
Прегледи: 2022

59058

Започната от dreamer


Публикации: 87
Прегледи: 28023

55581

Публикации: 13
Прегледи: 4857

54527

Публикации: 9
Прегледи: 3909