• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Стартиране на нов по-голям аквариум

Започната от trifon81, 18.03.2019 10:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

trifon81

Привет, до сега бях все с малък 15л аквариум. Реших да си взема по-голям 50 литров. Искам да спазя условията за стартиране на нов аквариум. Но имам някои неизвестни, с които ви моля да ми помогнете. Първо въздушната помпа каква трябва да бъде, с каква мощност? В момента съм с тази https://aquarium.bg/v-zdushna-pompa-rs-510-5l-m-bg.html дали става?
Второто нещо, което ме озадачава и сега е грунда или настилката в аквариума. Сега съм с такъв https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fthumb%2F6B%2F74%2F29a9fd3e7c576b74.jpg&hash=1611586a20828155d084a7f9d5b339e81d312294][url=http://picbg.net/img.php?file=29a9fd3e7c576b74.jpg]https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fthumb%2F6B%2F74%2F29a9fd3e7c576b74.jpg&hash=1611586a20828155d084a7f9d5b339e81d312294[/url]. Дали правилно е сложен, понеже боклуците минават между камъните и стигат чак дъното и няма как да се чистят? Имам идея да го сменя с Vein Pebble" 5-8см. Но предполагам същия проблем ще има. Растения няма да гледам в аквариума.
И третото нещо е свързано с какво осветление да сложа? Капака ще е саморъчно направен и искам да избера осветлението което да е по възможност евтино, но да върши работа. Предполагам някакво лед осветление или пура, но не знам точно какви мощности.
Ще ви бъда благодарен, ако помогнете! :)

jabeto

Вземи си вътрешен филтър с дебит около 500л/ч махни ги тия аератори с гъби.Най-добре канистър с около 500л/ч дебит.Вариант за 50литра аквариум е и окачваем филтър.Във всички онлайн магазини за акваристика има и от трите вида на съвсем достъпни цени на китайски филтри,а има и на по-читави марки производители.Грунда или настилката на аквариума както я наричаш ти няма нищо общо с тия камъни които си показал на снимката вземи си кварцов пясък или речен с едрина на камъчетата 2-5мм по едри или по ситни не ти трябват ,но не и тези камъни които си наредил.Дебелината на слоя на настилката около 5см.По въпроса с осветлението най-евтиното решение е с луминисцентна пура.Но не мога да ти препоръчам модел,защото това зависи от това каква ти е дължината на аквариума.Мощноста на осветлението зависи пък от това какви растения искаш да гледаш.

trifon81

Благодаря ти. Относно филтъра няма как да сменя с това по финансови причини. Ще трябва да остана с гъба. Само каква мощност се чудя да е. Иначе за кварцовия пясък ще взема най-вероятно. А за осветлението си харесах това май https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2F%5Burl%3Dhttp%3A%2F%2Fpicbg.net%2Fimg.php%3Ffile%3D8ed7fddabee4938d.png%5D%5Bimg%5Dhttp%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fthumb%2F93%2F8D%2F8ed7fddabee4938d.png&hash=46a69e4da668f27a90e7f7bc636830efc1c142eb[/url][/img]
Ще се направи капак и на него ще се закачат тези лед лентички две примерно. Така мисля, ама не знам правилно ли е и колко ватово да е осветлението.

jabeto

Какви са размерите на аквариума?Какви растения мислиш да гледаш?Лед лентите не са най-подходящия избор но за непретенциозни растения стават.Иначе за този аквариум 20-тина вата за непретенциозни китки ще са достатъчни.Помпичката си я ползвай не си купувай друга,а след време като спестиш пари си купи филтър.

trifon81

Цитат на: jabeto - 18.03.2019 21:09
Какви са размерите на аквариума?Какви растения мислиш да гледаш?Лед лентите не са най-подходящия избор но за непретенциозни растения стават.Иначе за този аквариум 20-тина вата за непретенциозни китки ще са достатъчни.Помпичката си я ползвай не си купувай друга,а след време като спестиш пари си купи филтър.
Размерите са д55/ш28/в33 см. Растения няма да има. А на това осветление съм се спрял DC 12V 7W БЯЛА СВЕТЛИНА 6000/6500К ТОПЛО БЯЛА СВЕТЛИНА 2700К/3200К ( има и вариант с 9W)

Mu3epHuk

На първо време гледай да подмениш дънната настилка (защото ти е по-належаща) с подходяща фракция камъчета. Когато купиш пакетите с камъчета, задължително ги промий много добре с топла вода, защото са пълни с мръсотия. Ако трябва на части, но в никакъв случай не ги слагай преди от тях да започне да излиза бистра вода. Следващата ти стъпка е да отделиш вода от аквариума в колкото можеш по-голямо количество - в туби за минерална вода, легени... където можеш. Рибите слагаш в леген с аквариумна вода. Слагаш дунапренения филтър в легена и включваш да работи, за да си опазиш популацията от бактерии. Третата стъпка е внимателно да извадиш едрите камъни, да изплакнеш аквариума и да започнеш да поставяш новите измити вече камъчета. Връщаш водата и е най-добре да имаш предварително отлежала, защото идеята е да имаш достатъчен обем темперирана вода, за да няма шок за рибите. Ако действаш бързо, температурата няма да спадне много. Щом не ти се отделят допълнителни средства за вътрешен филтър, ползвай тази. Има достатъчна повърхност на гъбата. Щом няма да гледаш живи растения, по-нататък им купи някое красиво изкуствено. Така ще стане приятен за гледане. Недостатък е, че изкуствените растения също трябва периодично да се извадят и почистят, защото събират нечистотии и водорасли.

trifon81

Цитат на: Mu3epHuk - 19.03.2019 12:08
На първо време гледай да подмениш дънната настилка (защото ти е по-належаща) с подходяща фракция камъчета. Когато купиш пакетите с камъчета, задължително ги промий много добре с топла вода, защото са пълни с мръсотия. Ако трябва на части, но в никакъв случай не ги слагай преди от тях да започне да излиза бистра вода. Следващата ти стъпка е да отделиш вода от аквариума в колкото можеш по-голямо количество - в туби за минерална вода, легени... където можеш. Рибите слагаш в леген с аквариумна вода. Слагаш дунапренения филтър в легена и включваш да работи, за да си опазиш популацията от бактерии. Третата стъпка е внимателно да извадиш едрите камъни, да изплакнеш аквариума и да започнеш да поставяш новите измити вече камъчета. Връщаш водата и е най-добре да имаш предварително отлежала, защото идеята е да имаш достатъчен обем темперирана вода, за да няма шок за рибите. Ако действаш бързо, температурата няма да спадне много. Щом не ти се отделят допълнителни средства за вътрешен филтър, ползвай тази. Има достатъчна повърхност на гъбата. Щом няма да гледаш живи растения, по-нататък им купи някое красиво изкуствено. Така ще е стане приятен за гледане. Недостатък е, че изкуствените растения също трябва периодично да се извадят и почистят, защото събират нечистотии и водорасли.
Благодаря! Сега се сетих може би просто ще взема една по-голяма гъба, защото сега съм с най-малката.
По принцип мислех новия да го почна от нулата по правилата за стартиране на нов, ама щом може и така ще опитам.
P.S. Как се изчислява за 50л например колко кг пясък ще ми трябва?

didak

Цитат на: trifon81 - 19.03.2019 12:27
P.S. Как се изчислява за 50л например колко кг пясък ще ми трябва?
по същия начин по който изчисляваш колко литра ти е аквата - умножаваш дължината по широчината по височината/която в случая ти е височината на слоя грунд, около 5 см/ - 0,5*0,3*0,05=0,0075 т.е 7,5 литра

Mu3epHuk

 Добре е да вдигнеш гъбата повече, за да не опира директно в камъните на дъното. Примерно да се образува междина от два пръста или дори повече. Вече сам ще прецениш. Имам спомен от времената, когато и аз ползвах такава гъба, че в долния край също се цапаше не малко, т.е. е добре да я използваш максимално ефективно. Виждам, че не си я опрял плътно в страничното стъкло, което е добре по същата причина. Ако имаш рибки, които обитават дъното или други, които обичат да намират укрития, можеш да хоризонтираш глинената фигурка. Имам подобна тип дърво, разклоняваща се като буква У. Дънните ми рибки я обожават. Като сложиш осветление, можеш да помислиш да залепиш заден фон. Примерно плакат от или като тези в зоомагазините - с растения, камъни.... Някои лепят син или черен картон. Мисля, че във форума е коментирано, а и като разглеждаш снимки на чужди аквариуми също можеш да почерпиш вдъхновение. Не видях дали си сложил подложка под аквариума. Добре е да има.

wire

Щом няма да гледаш растения, не си давай парите за грунд, а за вътрешен филтър. Този грунд  го сложи в новия аквариум директно, без да го премиваш и за възможно най-кратко време от работещия стар в новия аквариум, защото в него има полезни бакерии. Има доста растения, за които не ти трябва грунд и можеш да сложиш по-натам - анубиас, микрозорум, буцефаландра, болбитис, мъхове и др.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

trifon81

Цитат на: Mu3epHuk - 19.03.2019 23:47
Добре е да вдигнеш гъбата повече, за да не опира директно в камъните на дъното. Примерно да се образува междина от два пръста или дори повече. Вече сам ще прецениш. Имам спомен от времената, когато и аз ползвах такава гъба, че в долния край също се цапаше не малко, т.е. е добре да я използваш максимално ефективно. Виждам, че не си я опрял плътно в страничното стъкло, което е добре по същата причина. Ако имаш рибки, които обитават дъното или други, които обичат да намират укрития, можеш да хоризонтираш глинената фигурка. Имам подобна тип дърво, разклоняваща се като буква У. Дънните ми рибки я обожават. Като сложиш осветление, можеш да помислиш да залепиш заден фон. Примерно плакат от или като тези в зоомагазините - с растения, камъни.... Някои лепят син или черен картон. Мисля, че във форума е коментирано, а и като разглеждаш снимки на чужди аквариуми също можеш да почерпиш вдъхновение. Не видях дали си сложил подложка под аквариума. Добре е да има.
Благодаря за съветите! Гъбата я коригирах. Фон мисля да слагам на новия аквариум като го почна. Подложка нямам не знаех, че е добре да има. Ще сложа.

Публикациите са слети: 20.03.2019 10:09

Цитат на: wire - 20.03.2019 08:47
Щом няма да гледаш растения, не си давай парите за грунд, а за вътрешен филтър. Този грунд  го сложи в новия аквариум директно, без да го премиваш и за възможно най-кратко време от работещия стар в новия аквариум, защото в него има полезни бакерии. Има доста растения, за които не ти трябва грунд и можеш да сложиш по-натам - анубиас, микрозорум, буцефаландра, болбитис, мъхове и др.
Ще ми се да сменя тоя грунд понеже екстрементите минават през него и стигат дъното и следователно няма как да се отстранят. Предполагам с добър грунд няма да е така.

jabeto

Сложи си грунд какъвто трябва и не се занимавай с глупости!Щом няма да имаш растения осветлението което искаш да слагаш ти е достатъчно.Може да сложиш някой хубав корен ,щом няма да има растения ,но не и изкуствени!Като искаш хубав аквариум го прави бавно и поетапно е не някакъв кич!

trifon81

Цитат на: jabeto - 18.03.2019 11:23
Вземи си вътрешен филтър с дебит около 500л/ч махни ги тия аератори с гъби.Най-добре канистър с около 500л/ч дебит.Вариант за 50литра аквариум е и окачваем филтър.Във всички онлайн магазини за акваристика има и от трите вида на съвсем достъпни цени на китайски филтри,а има и на по-читави марки производители.Грунда или настилката на аквариума както я наричаш ти няма нищо общо с тия камъни които си показал на снимката вземи си кварцов пясък или речен с едрина на камъчетата 2-5мм по едри или по ситни не ти трябват ,но не и тези камъни които си наредил.Дебелината на слоя на настилката около 5см.По въпроса с осветлението най-евтиното решение е с луминисцентна пура.Но не мога да ти препоръчам модел,защото това зависи от това каква ти е дължината на аквариума.Мощноста на осветлението зависи пък от това какви растения искаш да гледаш.
Никъде не мога да открия такъв кварцов пясък. Може ли линк към подходящ?

jabeto


Similar topics (5)

50797

Публикации: 16
Прегледи: 6053

57231

Започната от ogun


Публикации: 2
Прегледи: 1558

39212

Публикации: 9
Прегледи: 7694

54993

Публикации: 46
Прегледи: 15752

57575

Публикации: 1
Прегледи: 1874