• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 05:52

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Стартиране на нов 130L аквариум

Започната от aetera, 18.03.2014 14:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aetera

https://lh4.googleusercontent.com/-cKtioEirGgQ/UyQOXbwaiZI/AAAAAAAAAWs/EsThH_f0JvI/w350-h528-no/IMAG0761.jpg
Взех си нов новеничък аквариум.
И имам не малко въпроса.
1.Необходимо ли е да си купя външен филтър за този литраж или няма проблем и да е с вътрешен?
2.Препоръки за модел /външен/вътрешен/.
3.Насочих се към скаларии / знам, че ми куца леко литража/, но евентуално мога ли да населя с 1-2 двойки?
като ги съчетая с анциструс, коридорас и неонки/които евентуално ще станат жертви/.
4.Другият вариант са барбуси. Пак ме интересува какво количество могат да населяват аквариума и мога ли да смесвам видове?
5. По принцип искам кварцов пясък /какво количество за д80/ш35/ ? Ако някой има излишен да пише ЛС.


Мерси  ;)

Лора

Като за начало, ако нямаш набелязани двойки, може да си вземеш по малки скаларии и като се образува чифт, да разкараш другите.
Хубаво е да има външен филтър. Предимствата му са много. Първо, не заема излишно място в аквариума, обслужването е много по лесно и пълнежите в него позволяват по голяма площ за населване на нитрифициращи бактерии, което води до по хубава филтрация.
Не мисля, че коридорасите и анциструсите биха станали жертва на скалариите.
В зависимост от това, колко дебело искаш да е дъното и какво ще засадиш в него, ще се изчисли литража на пясъка.
  Не пишеш от къде си, за да те насочим от къде да си закупиш пясък.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

aetera


sVGNsali

Здравей колега.
Честито за придобивката. Със здраве и мерак да си го гледаш и развиваш аквариума.
Без да претендирам за изчерпателни познания, споделям следното:

Цитат1.Необходимо ли е да си купя външен филтър за този литраж или няма проблем и да е с вътрешен?
Какви са размерите на аквата?Дебелина на стъклото? Тия литри предполагам са ти по външен размер? Като сложиш и 3-4 cm грунд, реалният обем вода си мисля, че ще ти бъде доста под 100 l. С оглед на това, бих ти препоръчал вътрешен, въпреки че май си се насочил към външен. Канистъра, може и ще върти доста водата вътре, и ако наблегнеш на растения има опасност доста да ги разклаща.
Въпреки видните предимства на канистъра, в аквариуми под 150 L реални вода, не виждам много смисъл (или ако има много риби) от него. Не са и евтини (независимо от марката, ако смяташ да използваш хубава медия).

Цитат2.Препоръки за модел /външен/вътрешен/.
За марките - аз съм с JBL.  Eheim се водят най-добрите. Няма да сгрешиш ако избереш немски, но и алтернативите не са за подценяване. Един бърз преглед на On-line сайтовете ще те ориентира.

Цитат3.Насочих се към скаларии / знам, че ми куца леко литража/, но евентуално мога ли да населя с 1-2 двойки?
като ги съчетая с анциструс, коридорас и неонки/които евентуално ще станат жертви/.
4.Другият вариант са барбуси. Пак ме интересува какво количество могат да населяват аквариума и мога ли да смесвам видове?
Вече са ти отговорили. Аз лично не харесвам скаларии и ако питаш мен - 20тина барбуси ще са супер. Но мнението ми е много субективно.

Цитат5. По принцип искам кварцов пясък /какво количество за д80/ш35/ ? Ако някой има излишен да пише ЛС.
Мисля, че като умножиш дължината на дъното и широчината с дебелината на пласта грунд (вземи го 4 cm) ще получиш литража, който ти трябва. В зависимост от обемното тегло, горе долу там някъде ще са и килограмите. А лично нямам кварцов. Ако нямате там на склад, давай към реката, че иначе транспорта по-скъп от самият пясък.

Успех!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

cardin

Ако имаш възможност си вземи външен филтър, предимствата са му че има много повече място за заселване на нитрифициращите бактерии отколкото във вътрешен филтър. Един Eheim 2213 или 2215 ще ти свършат чудесна работа.

Ivan_S

Цитат на: cardin - 20.03.2014 09:21
Ако имаш възможност си вземи външен филтър, предимствата са му че има много повече място за заселване на нитрифициращите бактерии отколкото във вътрешен филтър. Един Eheim 2213 или 2215 ще ти свършат чудесна работа.

Прав си за външния филтър. Ако, обаче, колегата не натовари аквариума и си пусне балансирана бройка риби, само с вътрешен филтър също би се справил. Слага си такъв, който позволява слагането керамика + да не забравяме грунда, който е доста сериозна площ/обем за развитие на нитрифициращите бактерии. Самият той си е биофилтър ;).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

cardin

Има и хубави вътрешни филтри като този примерно: http://zooportal.bg/bg/producti/akvaristika-6/filtri-13/vytreshni-filtri-26/fluval-u-1454 с малко място за пореста керамика, ама заемат по- голямо място вътре в аквариума и го загрозяват. Според мен външния  е най-ефективен и удобен за обслужване.

icopenev

Честито за придобивката колега. Аз съм със аква с подобен обем и в началото бях с вътрешен филтър, който имаше отделение за керамика. Преди няколко месеца си взех външен филтър на SunSun( 1000л/ч), който струваше 89лв. без медията и сега съм много по доволен от филтрацията. Съветвам те да се насочиш към външен филтър, защото изисква много по-рядко почистване, има по-добра филтрация, не заема място в аквата, може да добявяш активен въглен или различни медии в кошниците и ако е с голяма флейта като при мен няма да имаш проблем със силната струя на водата.

Ivan_S

Цитат на: icopenev - 20.03.2014 14:52
Честито за придобивката колега. Аз съм със аква с подобен обем и в началото бях с вътрешен филтър, който имаше отделение за керамика. Преди няколко месеца си взех външен филтър на SunSun( 1000л/ч), който струваше 89лв. без медията и сега съм много по доволен от филтрацията. Съветвам те да се насочиш към външен филтър, защото изисква много по-рядко почистване, има по-добра филтрация, не заема място в аквата, може да добявяш активен въглен или различни медии в кошниците и ако е с голяма флейта като при мен няма да имаш проблем със силната струя на водата.

А с механичната филтрация как се справяш?
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

icopenev

С механичната филтрация се справям като в първата кошница на външния филтър съм сложил гъба а в останалите две керамика.

aetera

Взех си външен филтър http://zooportal.bg/bg/producti/akvaristika-6/filtri-13/vynshni-filtri-14/tetratec-ex-142

Размера на аквата е 80д/50в/35ш
Барбуси е  подходящ избор, по-динамични са и по-атрактивни, а и за скаларии май ще е тясно след време.
Още е рано за обитатели и има време за промяна на мнението. :)

Търся си растения, които не са претенциозни.
По-големичък корен, взех си един който се оказа малък обаче и ще ми трябва още един такъв подобен, но поне 2 пъти по-голям.
Също още не съм решила за грунд.
Ако някой има излишни неща от тези които съм изброила.Купувам ! :)


aetera

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fangelss.hit.bg%2FIMAG0791.jpg&hash=ef7ad6f9a9cd11dcb05f6dc42ddeb10a088b46fc
Айде една ранна снимка на неразвитият и незаселен с нищо друго освен с растителни елементи аквариум.
/сори за качеството на снимката с телефона е/
Между другото съм супер доволна от грунда, точно такъв какъвто исках се оказа.
Утре чакам още растения.
Корена го няма защото не иска да потъва.
Варих го, и сега съм го оставила в една голяма кофа с вода.Да видим кога ще благоволи да потъне.
Също така от нетърпение да го стартирам, след като го напълнихме с вода се сетих, че нямам фон.
Та предстои фон да си избера. Добре, че се мести лесно шкафа.

Реших да го заселя с Barbus Tetrazona Green

Но като начало ще пусна 2 Анциструса. /не още споко! :Р/

Публикациите са слети: 02.04.2014 09:52

Вчера дойде втората пратка с растения.
Сега имам следните видове в аквата:
Nymphoides Taiwan
Monoselenium Tenerum
Microsorum Pteropus
Anubia Nana
Cryptocoryne Wendtii
Hygrophila corymbosa "Compacta"
Ludwigia palustris green
Microsorum pteropus philippine
Microsorum pteropus narrow leaf
Rotala rotundifolia
Rotala Indica- red
За които БЛАГОДАРЯ на колеги от форума :)
svetlio3390 и cardin  *THUMBS UP*


Снимка - Извинявам се за качеството с телефон е правена. Обектива на апарата ми е на ремонт.
Като се върне при мен да се надяваме да се е развил аквариума и да нацъкам хубаво.  :P

Сега да торя ли вече? Или е рано? Някъде прочетох, че ранното торене водело до брада и водорасли.
Имам и друг въпрос.Застопорила съм с камъни корена, има ли вероятност да НЕ потъне?

aetera


Similar topics (5)

51955

Публикации: 14
Прегледи: 6523

58099

Публикации: 2
Прегледи: 2002

49008

Публикации: 5
Прегледи: 3733

55581

Публикации: 13
Прегледи: 4897

56749

Публикации: 0
Прегледи: 1714