• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 16:19

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

План за рестарт на 112л аквариум + няколко въпроса :D

Започната от Jinnafee, 06.03.2016 13:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Jinnafee

Привет, хора :3

Имам няколко въпроса към вас, защото реших да си рестартирам аквариума и този път да направя нещата като хората, понеже растенията не ми вървяха и не ми седеше красиво. :D

Таа, малко техническа информация относно аквата - моделът е Aqua El Classic 80 (80x35x40), две лампи T5 - 24W, филтърът е Aqua El Powerhead Circulator 650+ (по-нататък мисля да го сменя с Aqua El Turbo и сипоракс мини като пълнеж), нагревател JBL ProTemp 100W. Грундът е нормален кварцов пясък, растенията са валиснерия, криптокорина и анубиас. Слагам EasyCarbo, Profito и Ferro на EasyLife, по препоръка от АКВА-ЗОНА (Растат, но от един момент нататък изгниват ии стават на дупки, за което CAE-тата много допринасят, надявам се, че с новия субстрат и без CAE-тата ще се оправят нещата)

След известно ровене из форума, се реших да си взема субстрат JBL Manado 25L и отдолу Aqua Basis Plus 5L. Утре очаквам да ми пристигнат двете торби от EMAG. Като растения обмислям Eleocharis Parvula за полянка, понеже от АКВА-ЗОНА ме разубедиха тотално за HC, Limnophilla sessiliflora отзад, Fissidens Fontanus за корените и моооооже би, Ludwigia Palustris за цвят, много ми харесва..

1)Лошото е, че имам риби, които идея си нямам къде да карцирам, докато тече процесът по рестарта.. Нямам втори аквариум, има възможност да взема от една приятелка, обаче не мисля, че е възможно в две педи аквариумче да събера там филтър, нагревател, 6 неона, 4 коридораса, 4 CAE-та, 3 стъклени сомчета и 4-5 анциструса, от които само родителите са големи, другите са мъници още. Ще е мъчение за тях, затова всякакви съвети и идеи са добре дошли, моля  :-[

2)Другото, което е, че CAE-тата са вече доста големи и са пълни разбойници и гризат растенията, вместо да си вършат работата и да чистят. И не знам какво да ги правя тях. *dontknow*

3)Достатъчно ли е да добавям EasyCarbo или е задължително да имам система за подаване на CO2...  *NO*

4)Тъй като имам леки налепи по аквариума от алги, което предполагам не е особено нормално, макар че никога не съм имала проблем с водорасли, искам да ги почистя като изпразня аквариума. Кой е най-добрият начин според вас? JBL имаха някакъв спрей...

5)Откъде мога да си взема лава камъни като тези и съчетават ли се добре цветово с корени? С Манадото ще правят готин контраст.. https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquascape-boutique.fr%2FWebRoot%2Fce_fr3%2FShops%2F233807%2F504F%2F65BE%2F7568%2F4521%2F8409%2FC0A8%2F8008%2F0F7A%2FTeide_Black_Lava_Mini_tank.jpg&hash=1f4ebd9a4bc33c797f04d6dc24824027986c0adb

6)Ами това е общо взето, рестартът ще се случва някъде в края на март, началото на април, просто искам да съм сигурна, че съм обмислила всичко и ще мине гладко. Благодаря предварително  :-) :-)

saxon

Eleocharis Parvula без СО и добро осветление няма да върви-http://aquariumbg.com/forum/profili-na-rasteniya/eleocharis-parvula/Спреят на jbl е за отвън на стъклата

Jinnafee

Да, прочетох профила на растението, аз CO2 така или иначе ще добавям, въпросът е дали в течна форма (EasyCarbo) или е наложително да си взема бутилка ..

А как най-добре се чистят алгите по стъклата, аквариумът ще бъде празен като го правя.

saxon

С домакинска гъба/ония зелено-жълтите/ или с някаква пластмасова карта .EasyCarbo-то не върши работа.Вземи си бутилка.

ipman

Здравей за стъклата бих те посъветвал със стара карта(от някоя банка примерно) със домакинска гъба си надрасках стъклото на стария аквариум (от по грубата страна).Относно манадото и аквабасиса преди 3 седмици стартирах аквата със тях и забелязвам доста добро развитие,единствено рибите и най вече сомчетата ще ти изравят растенията(полянкови с по плитка коренова система).Успех 😉

bustama

Здравей,
и за фисиденса ще ти е нужен со2  от система под налягане или със сода и киселина - това са двата варианта. Фисиденса, расте бавно, имай го предвид.
Аз и с гъба и с карта съм си чистил стъклата. Не ми се  е случвало да ги надраскам, но щом казва колегата, значи е възможно.

Jinnafee

Дотук добре, благодаря много за съветите  @}->--

Обаче остават още няколко въпроса, които ме хвърлят в оркестъра. Намерих къде да сложа рибите, ще ми услужат с по-голям съд, обаче аз рестартирам ли големия аквариум, трябва да върна нагревателя и филтъра в него и рибите ще останат без. Вкъщи е доста топло, може да минат и без нагревател за няколко дни, но за филтрацията не знам какво да правя.

Относно лава камъните, проверих на kamani.biz, както прочетох в други теми, но там няма, каквото търся, много са малки тези, аз искам да си взема по-големи, за да може с тях и с няколко корена да си оформя хардскейп.

Ииии CAE-тата..Знам, че CAE-та и растения с меки листа не се съчетават особено (редовно ги гледам как ходят да гризат криптокорината и валиснерията, само анубиаса им се опира  :-D :-D ). Така че и те ми остават висящи..



vasil dimitrov

 :-DПри мен не правят бела САЕ-тата.Да ги държиш гладни?Само мъховете ми заминаха.

Similar topics (5)

52006

Публикации: 18
Прегледи: 7100

58105

Публикации: 9
Прегледи: 2717

49399

Публикации: 1
Прегледи: 2799

56188

Публикации: 3
Прегледи: 1685

53981

Публикации: 8
Прегледи: 3963