• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 22:08

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Нов Аквариум

Започната от TechART, 05.01.2014 20:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

TechART

Здравейте колеги,нов съм в бранша,на 03.01.13г,закупих аквариум AquaEl econoline 80 112литра, същият ден вечерта налях вода,на следващата сутрин сложих 50мл Sera Bio Nitrivec,изчаках 24 часа и пуснах рибите.Грунд сложих~3-4см от дъното,водата малко помътня(тя си беше и помътняла от нитривека).Вътре в аквариума има една Labidochromus Caeruleus,една по голяма цихлида и един рак-Cherax Papuanus.Колеги утре ще закупя 2 малки анцитруса,и ще сложа в аквариума или мангрова дърво или 2-3 по-големички камъка,за анцитрусите да се крият.Искам да Ви попитам какъв друг вид риби мога да пусна в аквариума,защото ми казват,че възможностите на други риби с цихлиди да гледам е ограничено.Желанието ми е да имам повече малки на размери(5-8см-ови риби),заедно с сега живущите 2 цихлиди и рака.Гупи,барбуси,бети,молинези и т.н могат ли да съжителстват някои от тези видове с моите?Благодаря и лека вечер!(Приемам и предложения за декорация)




kodo_i_podo

Аз съм гола вода относно познанията ми по рибите, но май ще трябва често да им сменяш водата, защото нямаш растения и установен азотен цикъл, а вече има риби. По-знаещите ще ти кажат какво имам в предвид, защото и аз съм новобранец, и не мога да те посъветвам.

TechART

Благодаря ти за съвета

spark

Не слагай повече риби докато не се избистри водата, ако го направиш няма да тръгне правилно биофилтъра и тази мътилка, която се образува при началното стартиране се изчиства от филтъра по трудно, когато има риби.
Не слагай никакви корени поне 10 дни Нитривека да има възможност да тръгне, мангровото дърво ще ти оцвети водата, изчакай малко. Не сменяй водата докато не се избистри.

TechART

Да,Колега разбрах
Искам да попитам също може ли да махна представката на помпата,към която е прикрепен маркуча излизащ извън аквариума да влиза въздух и по този начин помпата става безшумна и няма центруфугата вътре и няма балончета,или да си я оставя така с маркуча отвън?

spark

Цитат на: TechART - 05.01.2014 21:26
Да,Колега разбрах
Искам да попитам също може ли да махна представката на помпата,към която е прикрепен маркуча излизащ извън аквариума да влиза въздух и по този начин помпата става безшумна и няма центруфугата вътре и няма балончета,или да си я оставя така с маркуча отвън?
Ако махнеш маркуча, няма да влиза въздух в аквариума, нека работи така.

Caxapa

Тези риби изискват доста ПО-СИТЕН грунд..почти като пясък. и подложки под камъните защото като ровят и срутят някой камък да не се пукне дъното и после  :duvar: В аквариума ти няма камъни но тези си искат  камънаци да има и да си ровят под тях.

Ivan_S

Цитат на: Caxapa - 05.01.2014 21:54
Тези риби изискват доста ПО-СИТЕН грунд..почти като пясък. и подложки под камъните защото като ровят и срутят някой камък да не се пукне дъното и после  :duvar: В аквариума ти няма камъни но тези си искат  камънаци да има и да си ровят под тях.

Освен всичко, което е изброил колегата Сахара, за тези риби ти трябва и доста по-голям аквариум.

Казваш, че искаш да имаш повече видове 5-8 см. риби. Е, с цихлиди (американски или африкански), няма как да стане. Те всички се отглеждат в по-големи аквариуми, над 150 л. (с малко изключения). В твоя аквариум можеш да отглеждаш не повече от 8-10 малавийски цихлиди и то от дребните - саулоси, демасони, кобуе. Лабидохромисът, който си пуснал, става едричък. Можеш да отглеждаш да речем 10-12 танганайски цихлидки от вида на шелитата. В общи линии с цихдите няма да имаш това разнообразие от видове, което искаш. Не, че в един аквариум не могат да се отглеждат различни видове цихлиди от Малави или Танганика, но твоят съд не позволява повече от 1 вид. Все пак африканските цихлиди са си злобари и няма да понесат други видове около себе си, особено в по-малък съд. Американските цихлиди, пък, стават доста големи и този твой аквариум може да не е достатъчен дори за една двойка от някои от тях.

Ако ще отглеждаш африкански цихлиди, ще трябва да сложиш доста повече от 2-3 камънка. С една дума, ще трябва да сложиш само камъни :). За американските ще ти трябват корени, плаващи растения и по-малко камъни. Като цяло изясни си добре какви точно риби искаш да отглеждаш, защото както си описал в първия си пост, нещата няма много да се получат. Искаш да съчетаеш риби, които нямат нищо общо помежду си - нито като поведение, нито като изисквания към средата, нито към храната, нито към нищо.

Моят съвет е, ако искаш, подари на някого двете цихлиди и си вземи каквито искаш други риби. Разгледай тетрите например. Там има огромно разнообразие на видове, цветове и размери. Предпочитат растителност доста от тях и това ще е ОК за теб, ако ти харесва растителен аквариум. Цихлидарниците са малко по-друг вид аквариуми със своята специфика в поддръжката. Сега имаш възможност за четене, чети внимателно за рибите и техните изисквания и тогава ги купувай, и комбинирай. В началото всеки начинаещ акварист е нетърпелив, което често води до проблеми. Не бързай, лека-полека всичко ще стане. Успех!  *THUMBS UP*

P.S. Обърни дифузера на филтъра към повърхността на водата. Така само вдигаш дъното и го копаеш, вместо да движиш водата. С или без маркучето, което вкарва мехурчета във водата, нивото на кислород ще е почти едно и също. Тези мехурчета имат повече ефектна функция, отколкото реално да вкарват някакъв кислород. Въпреки това, в моя аквариум съм ги пуснал, но защото ми разбиват по-добре повърхността на водата. Без тях ми хваща ципа, защото филтърчето май идва малко слабичко вече.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

TechART

Колега Ivan_S,Благодаря ти изключително много за изчерпателният отговор.Ще послушам съвета ти и в близките дни,ще закарам двете цихлиди до доверен аква-магазин,където ми казаха,че мога да направя размяна,за харесани от мен други видове(просто тези 2 цихлиди ми ги подариха за новия аквариум,а аз въобще си нямах идея как се гледат..но с вчерашното безсънно четене,ми се изясниха доста неща.
П.С.обърнах дифузера,така че да "цепи" по-добре повърхностния слой.По-добре ли е да намаля дебита на 3та степен от 5 възможни и да не вкарва толкова много балончета или да си го оставя на максимум(има също вариант да го наглася от тапата на външния маркуч да вкарва балончета на всеки 3 секунди,или може да гръмне така помната)?Благодаря

Ivan_S

Цитат на: TechART - 07.01.2014 00:32
Колега Ivan_S,Благодаря ти изключително много за изчерпателният отговор.Ще послушам съвета ти и в близките дни,ще закарам двете цихлиди до доверен аква-магазин,където ми казаха,че мога да направя размяна,за харесани от мен други видове(просто тези 2 цихлиди ми ги подариха за новия аквариум,а аз въобще си нямах идея как се гледат..но с вчерашното безсънно четене,ми се изясниха доста неща.
П.С.обърнах дифузера,така че да "цепи" по-добре повърхностния слой.По-добре ли е да намаля дебита на 3та степен от 5 възможни и да не вкарва толкова много балончета или да си го оставя на максимум(има също вариант да го наглася от тапата на външния маркуч да вкарва балончета на всеки 3 секунди,или може да гръмне така помната)?Благодаря

TechART, радвам се, че съм бил полезен. Колко л/ч. ти е филтъра, че искаш да го намаляш? Ако не искаш мехурчета, просто спри тях (махни маркучето, което е извън аквариума и свържи филтъра без него). В предния пост ти писах колко и каква работа вършат.

Така без да е населен аквариума с риби и растения, на мен лично ми е трудно да кажа трябва ли да се намаля филтъра или не. Ако отглеждаш африкански цихлиди например, колкото по-силно е течението, толкова по-добре, ама ако отглеждаш малки тетрички + растения, тогава течението трябва да е по-слабо. Иначе рибетата ще се въртят в една центрофуга, а някои растения може и да се изкоренят. На каква степен ще настроиш филтъра, зависи от дебита му. Като си избистриш концепцията за риби и/или растения, сподели и тогава ще се умува какво да правиш с филтъра.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

liubo3258

Хахаха, това за ситния грунд и камъните ме разби! Млади, бъдещ ентусиаст и акварист, във форумите ще получаваш винаги мнения, дори когато не искаш, но да знаеш, че не всички ще ти помогнат. Дори, ако послушаш всеки един какво ти казва, мога да ти гарантирам, че хайванчетата няма да изскарат много. За това не вярвай сляпо на всеки! :)
                                                                          Успех !

tolbuhinskiq

и кое по-точно те разби?

Ivan_S

Да, вярно, кое е разбиващото?  *dontknow*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

paolo6481

Може да е искал да каже че е научил нещо ново новият колега.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

TechART

Колеги след доста изчетена информация,вече мога на някои от въпросите си да отговоря сам ,а за тези които не мога вас ще питам.
Да обобщя от първия пост-аквата съм я стартирал на 03януари(тази година),сложих 50мл нитривек изчаках необходимия период и сега след 12 дена направих първата частична смяна(25%),в аквата сложих китайска лоза,която държах 5-6 дена и всеки ден сменях по 2 пъти водата,щом я сложих водата леко потъмня,нормално е разбирам,надявам се след няколко смени да се оправи.Прилагам ви по-долу снимки да ми кажете на какво се дължи това,имам една кафява фигура,която се сдоби от 2-3 дена с кафяви-белезникави "налепи",а пък лозата се покри..с бели прозрачни влакнеси участъци,във вид на паяжина(нормални ли е това,това ли са тези бактерии-пречистващи)..Чета,чета за този азотен цикъл(наясно съм),но започна да ме притеснява(дали е тръгнал или поне е в правата посока-така на гадаене без проби,само предполагам),изпрах филтъра с хладка вода,заради бактериите,ама тази мътност на водата не ми харесва(не е от лозата сигурен съм)
Започвам да сменям оттук нататък по 2 пъти седмично 25% от водата и ще слагам малко нитривек
Утре евентуално,ще бартеросам цихлидите за друг вид,още се колебая,но поне съм се спрял категорично на някои видове.+ малко живи растения





Similar topics (5)

51955

Публикации: 14
Прегледи: 6529

58108

Публикации: 16
Прегледи: 5959

49008

Публикации: 5
Прегледи: 3744

55927

Започната от thebigone


Публикации: 7
Прегледи: 2733

48768

Публикации: 6
Прегледи: 3462