• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
14.05.2024 20:11

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Моля за съвет

Започната от Tajni4ka, 12.01.2014 22:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tajni4ka

Здравейте,имам няколко въпроса относно това прекрасно хоби.Имам място за аквариум с размери : ширина - 80,дължина - 50 и височина - 50.Не знам само дали мястото ми е подходящо.  :-( Северна,малка стая е,нямам тъмни ъгли,ще ползвам секцията (която е добре подсилена),пряка слънчева светлина няма да има,но ще е светло и ме притесняват водораслите.
Изчела съм всичко нужно и не нужно.Смятам да спазя всичко точно както си му е реда макар че нямам търпение  :-D .
От растенията съм си харесала : Роголистник,Дъбче,Ричия и Валиснерия нана.Тук идва първия ми въпрос : Подходящи ли са за начинаещ?
За рибките още се колебая и ще се радвам ако ми помогнете  :-) .Харесала съм си : Данио рерио,Черна молинезия,Гупа,Хелер,Червен неон,Смарагдова бета,Коридорас джудже,Коридорас жули,Стъклена тетра,Хокейка,Клиновидна разбора,Вариатус и Плата.
Тук идват другите ми въпроси : Колко рибки (бройки) мога да сложа в аквариума си без да им е тясно и кои от тези да избера? (Може и някои други не е задължително да са тези - само да са за начинаещи  :-D )
Не съм поръчала още нищо имам още да почета за рибките, а и искам да видя Вие какво ще ме посъветвате.
Другото което искам да знам е каква лампа да сложа на тези размери и обитатели?Колко на брой и колко вата да са?
Другия ми въпрос е може ли да се сложи под аквариума фибран (обаче е от най - тънкия 2 мм е май)?
И още нещо което не разбрах (дано не ставам нахална,но искам всичко да е наред) докато се заформя азотния цикъл водата сменя ли се или не?
Благодаря предварително и се извинявам ако темата ми не е в правилния раздел :)
Поздрави : Милена

hank87

Здравей,

С изброените растения мисля, че няма да имаш ядове.
За светлината: 0,5 вата/литър ще ти е достатъчно за непретенциозни растения
За самите пури: такива с цветна температура 9000к и 6500к на лично най-много ми допадат като комбинация

Относно рибите: избери си 2-3 вида най-много (+ 1 вид коридораси). Много зависи каква филтрация ще имаш, но като за начало не слагай повече 15-20 рибки. Желателно е при първото пускане да са 5-6, защото може да е крехък баланса в началото.

За смяна на вода до "закилянето"...не съм 100% сигурен, но мисля, че можеш да правиш 30% смени седмично. Вземи си тестове за NO2 и NH4 (горещо препоръчвам JBL), за да следиш докъде си с цикъла и кога е безопасно да пускаш рибки.

Успех с начинанието

Tajni4ka

Благодаря за бързия отговор.Знаете ли горе долу колко струват пурите?За рибките ще видя кои видове има в нашия зоо магазин (от малък град съм).Това за пускането на рибките поетапно го четох и тестовете задължително ще направя  :-) А за под аквариума?Става ли фибрана или да търся нещо друго?

hank87

Много зависи от конкретните модели пури, които ще избереш, но 10-20лв ще стигнат в най-общия случай
За подложката - не мога да кажа. Не съм слагал досега на моите аквариуми

Tajni4ka

Благодаря ти  :-) Очаквам някой който може да ми каже какво да сложа под аквариума  :-[

sVGNsali

Цитат на: Tajni4ka - 12.01.2014 23:24
Благодаря ти  :-) Очаквам някой който може да ми каже какво да сложа под аквариума  :-[

"Другия ми въпрос е може ли да се сложи под аквариума фибран (обаче е от най - тънкия 2 мм е май)? "

Аз съм с фибран, 2 cm, (мм???), нямам грижи - аквата е 108/42/40.. Действай смело.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Tajni4ka

Извинявам се правописна грешка от бързане и вълнение :-[ Благодаря за отговорите.Засега нямам други въпроси  :-)

Tajni4ka

Здравейте отново.Остана малко до закупуването на аквариума  :yahoo: .Изникнаха ми няколко въпроса  :-[ .
1. Разглеждах грунда из сайтовете от банерите по горе и ми идват малко... скъпички.Може ли да ми предложите нещо по евтино?
2. Другото което е - помпичка за въздух трябва ли ми или само филтър?
3. За почистване на стъклото обикновена гъба или http://www.aquarium.bg/aksesoari/rs-%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82-%D0%BF%D0%BB%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%89-rs06-detail?
Знам че въпросите ми са малко глупави,но както казах в първите си постове искам всичко да е както трябва - без грешки.

trupai

За грунд можеш да разгледаш тук http://kamani.biz/bg/grund-za-aqvarium.html
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Tajni4ka

Благодаря  :-) А относно 2 и 3 някакъв съвет?

trupai

Ако имаш филтър не е необходимо да слагаш помпа за въздух. А за почистване на стъклата и обикновена домакинска гъба ще ти свърши работа.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Tajni4ka

Още веднъж благодаря :)

Асен Евгениев

Цитат на: Tajni4ka - 15.01.2014 17:31
За почистване на стъклото обикновена гъба или ...
За предпочитане е наногъбите, за да не се счупиш от търкане.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Tajni4ka

Благодаря за съвета akapulko  :-)

hunter

Цитат на: akapulko - 16.01.2014 01:18
За предпочитане е наногъбите, за да не се счупиш от търкане.
На кое се казва наногъба?  *dontknow*

Similar topics (5)

56485

Публикации: 15
Прегледи: 15114

55074

Започната от joomlla


Публикации: 0
Прегледи: 1377

57917

Публикации: 7
Прегледи: 5598

54639

Публикации: 0
Прегледи: 1476

53627

Публикации: 1
Прегледи: 2050