• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.06.2026 21:05

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Издръжливост на конструкцията

Започната от kolib4iata, 18.04.2026 21:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kolib4iata

Привет. Малко закъснях но вече имам аквариум 140/50/50
Искам да попитам има ли нещо като умора на материала (силикона) и колко години се очаква да издържи аквариума преди протичане , или да не го мисля защото съм в панелка и не ми се иска да наводня долу съседите.

_Kirilov

Масово майсторите казват 10г , но нещата са много зависими ..Моя единия е вече на 14 и не виждам някакъв проблем със силикона му ..
И моя 150/50/55 е в панелка на 7мия етаж.

kolib4iata

Благодаря ти за отговора. Ще спя по-спокоен.

kolib4iata

Сещам и друго което немога да разбера сам. Аквариума ми е 350 литра по външен размер. Ако премахна дебелината на стъклата , грунда и отгоре за да не прелее някои сантиметър да кажем, че се получава 300 литра груба сметка.
Искам да попитам как да смятам литража за броя риби. Кое да взема в предвид. Размера на аквариума или реалното съдържание на вода , 350 литра или 300 литра да ползвам.

Lightning_boy

ЦитатСещам и друго което немога да разбера сам. Аквариума ми е 350 литра по външен размер. Ако премахна дебелината на стъклата , грунда и отгоре за да не прелее някои сантиметър да кажем, че се получава 300 литра груба сметка.
Искам да попитам как да смятам литража за броя риби. Кое да взема в предвид. Размера на аквариума или реалното съдържание на вода , 350 литра или 300 литра да ползвам.

Ползвай ефективния обем в аквариума, другото е ала-бала.
Най-простия пример: Имаш 3 кубика аквариум, ама е пълен до половината, колко кубика всъщност използваш?

Във връзка с първоначалното питане - има значение силикона, майстора, колко е стар силикона преди да се ползва, температура на водата и т.н.
Аз съм с 400 литра в нас, смених го преди 3-4 години като се нанасях в новото жилище.
Стария беше абсолютно същия, просто беше остарял. На всичкото отгоре и беше използван известно време.
Така че е хубаво тези неща да се съобразяват, но както ти писах и на лично - нищо сигурно няма. За мен най-добре е да не го мислиш и ще си даже още по-спокоен ; )
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

_Kirilov

Да- реалния обем вода редовно стига до около -20% от общия обем сметнат по външни размери.
Всичко зависи от дебелина на грунд , разпънки, обем на камъните и корените вътре, дори и външните филтри.

Колкото до рибите вътре - аз смятам според това колко стават големи , а не  колко броя са вътре, защото според моите наблюдения в моите 400л - 40 малки тетри +сомове цапат повече от 4 или 6 големи скаларии.

kolib4iata

Благодаря за насоките, ще си позволя 4 до 6 златки (без комети, че стават голями) за 300 литра и ще видя дали ще успея да го стабилизирам с по-силен филтър , че опитът ми е малък.

_Kirilov

Интересен избор на риби, според мен 6-8 можеш да гледаш , примерно с 3-4 анциструси , като поддържаш някаква средна температура.

Основното нещо е да не прекаляваш там в храната , задължително веднъж в седмицата Без храна, хубава механична филтрация и си ти . Аз не виждам проблем ;)

mushroom

Оп и аз да се включа без да претендирам за научно доказан капацитет...
За златни дават 35л. на парче, тъй че ти можеш 10 спокойно да набуташ. Кометите са най-красивите златни според мен, ама това си е твое решение... ти ще ги зяпаш, не аз : - D. Кометите в езерото на майка ми са вече около 25см. (езерото е по груба сметка 800л.).
Задължително си вземи сомчета да не мислиш чистене на стъкла. Аз дори бих се замислил за гибицепс... стават горе долу 25-30см. (пак зависи от големината на аквата).
P.S. сетих се Владо, лека му пръст, ми беше казал, че грунда за златни не трябва да е много малък, че златните нали са прасета и човъркат навсякъде и може да се задавят с камъчетата.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Lightning_boy

Цитат на: mushroom - 22.04.2026 18:11Оп и аз да се включа без да претендирам за научно доказан капацитет...
За златни дават 35л. на парче, тъй че ти можеш 10 спокойно да набуташ. Кометите са най-красивите златни според мен, ама това си е твое решение... ти ще ги зяпаш, не аз : - D. Кометите в езерото на майка ми са вече около 25см. (езерото е по груба сметка 800л.).
Задължително си вземи сомчета да не мислиш чистене на стъкла. Аз дори бих се замислил за гибицепс... стават горе долу 25-30см. (пак зависи от големината на аквата).
P.S. сетих се Владо, лека му пръст, ми беше казал, че грунда за златни не трябва да е много малък, че златните нали са прасета и човъркат навсякъде и може да се задавят с камъчетата.
Цитат на: mushroom - 22.04.2026 18:11Оп и аз да се включа без да претендирам за научно доказан капацитет...
За златни дават 35л. на парче, тъй че ти можеш 10 спокойно да набуташ. Кометите са най-красивите златни според мен, ама това си е твое решение... ти ще ги зяпаш, не аз : - D. Кометите в езерото на майка ми са вече около 25см. (езерото е по груба сметка 800л.).
Задължително си вземи сомчета да не мислиш чистене на стъкла. Аз дори бих се замислил за гибицепс... стават горе долу 25-30см. (пак зависи от големината на аквата).
P.S. сетих се Владо, лека му пръст, ми беше казал, че грунда за златни не трябва да е много малък, че златните нали са прасета и човъркат навсякъде и може да се задавят с камъчетата.

+1. Преди години и аз гледах златни.
Някъде из форума някой беше писал мнение, че по руските форуми пичовете смятат за 1-вата златна 80 л. и за всяка следваща по 40л.
За мен това са доста постни сметки. Виждал съм златни наблъскани в малки аквариуми живеещи добре, големи и доста здрави.
Друг е въпроса колко е адекватно това.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

kolib4iata

Благодаря на всички. Ще се задоволя със 6 златки , искам да им е комфортно ако успея да стабилизирам аквариума и пораснат.

mushroom

Успех и да ни държиш в течение на нещата. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

VassetZ

Цитат на: _Kirilov - 20.04.2026 08:45Масово майсторите казват 10г , но нещата са много зависими ..Моя единия е вече на 14 и не виждам някакъв проблем със силикона му ..
И моя 150/50/55 е в панелка на 7мия етаж.
Я па ти! Аз сериозно се чудя за един с размери 150/50/50 в панелка на ет.2? Викаш няма ядове при теб?

_Kirilov

Е ти не го слагаш на средата на плочата в стаята ... В твоя случай  да кажем ,че общата маса ще стане оклоло 500кг

Lightning_boy

Цитат на: _Kirilov - 04.05.2026 10:50Е ти не го слагаш на средата на плочата в стаята ... В твоя случай  да кажем ,че общата маса ще стане оклоло 500кг

Много знаеш пък ти къде иска да го сложи колегата  :-D  :-D 

Mushroom, моя беше в панелка на 4-ти етаж  *privet*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

VassetZ

Няма да е по средата на плочата, да. Но имам още 2 по-големи аквариума в тази стая - единия е 240 л., другия е 128 л. А има и още два - 54 и 78 литра съответно... Но една от стените ми е свободна.  :-D

_Kirilov

В момента се смятат стойка за 2,5т тежест и дали плоча и стена ще ги издържат занапред във времето  (wasntme)

Lightning_boy

Цитат на: _Kirilov - 05.05.2026 08:17В момента се смятат стойка за 2,5т тежест и дали плоча и стена ще ги издържат занапред във времето  (wasntme)

Имаш предвид смятане на конструкция при строеж или? Твоето корито, за което бяхме писали?
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

_Kirilov

Цитат на: Lightning_boy - 05.05.2026 08:22Имаш предвид смятане на конструкция при строеж или? Твоето корито, за което бяхме писали?

Точно строеж не- реконструция на къща - иначе контструкция за стойката му.

Similar topics (1)

60134

Започната от maxval


Публикации: 8
Прегледи: 15541