• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Осветление

Започната от NikolaV, 02.07.2010 09:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

discus

Цитат на: Letniq - 04.07.2010 10:40
Честно казано се чудя, защо не се насочвате към LED осветлението, а още чиклите с тия големи печки MH-то :) Хем плащаш ток като за световно, хем ти греят над водата като за световно :)

Диодите са си скъпи все още, иначе мисля че става работата с тях.

Coral Master

tani,
благодаря за линка! Аз съм склонен да опитам, ако трябва и пръв ще бъда. Имам един познат, който ще се опитам да наема да ми помогне в направата. Виждал съм подобни неща в Италия, има си бавен изгрев, бавен залез, пик на светлината, луна с лунен цикъл и т.н.

Аз обаче не съм много в час. Дали някой има представа, колко такива диоди по 10 вата ще ми трябват за 600 л аквариум, 140 х 70 см, с дълбочина 70 см? По принцип сега имам над 1,5 вата на литър, но мисля, че бих отишъл и на 2 вата, тъй като имам доста SPS корали, а пък и мисля да стават повече.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

discus

Зависи как ти е нареден аквариума, ако ще осветяваш само двата края 48 диода би трябвало да са ти добре, ако искаш цялата дължина да е осветена слагаш още 24. 72 диода 50-50 сини-бели. 

NikolaV

Основните причини да се откажа от LED-овете, е, хем не исках да съм пръв или сред първите, а и няма готови такива лампи, а в момента нямам нито време, нито нерви да се занимавам сам с това.

N.Nobs

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".


NikolaV

ОК Ноби, има... Ама на тия цени - мерси...
А и друго има при мен. Не че съм спец по металхалидите, но поне ги поразбирам по малко. За ЛЕД-овете не знам нищо, а и не ми се учи и чете тепърва.

goro

Цитат на: Coral Master - 05.07.2010 10:12
tani,
благодаря за линка! Аз съм склонен да опитам, ако трябва и пръв ще бъда. Имам един познат, който ще се опитам да наема да ми помогне в направата. Виждал съм подобни неща в Италия, има си бавен изгрев, бавен залез, пик на светлината, луна с лунен цикъл и т.н.

Аз обаче не съм много в час. Дали някой има представа, колко такива диоди по 10 вата ще ми трябват за 600 л аквариум, 140 х 70 см, с дълбочина 70 см? По принцип сега имам над 1,5 вата на литър, но мисля, че бих отишъл и на 2 вата, тъй като имам доста SPS корали, а пък и мисля да стават повече.
Бях посал някъде по темата преди,ама се затри!За този аквариум мисля 15 диода(8 бели на 7 сини) са достатъчни за осветеност~2500lux- естествено ако са в правилен режим, което е малко по-дълга тема!За сравнение 10 диода(5/5) ми дават~3200-3500lux. на акв.120/40/50см.
Съществената разлика е, че 15 диода консумират160W, докато 2 MH 150W гълтат около 700W запалени през тороидален дросел, както се практикува у нас.

Coral Master

Ееее, пичове, вие ме хванахте, че не разбирам, и сега съм като канарче ...

Първо, да благодаря на всички за съветите! Тъкмо пресметнах 72 бр. х 24 лв. само за диодите и си викам - айде по-нататък, днес няма да е!
След това гледам goro ми препоръчва 15 бр., което вече взе да ми гали ухото ... 

Ама ако за едни и същи диоди говорим, как става тая голяма разлика? Защо не вземете да се обосновете? Аз ще ви бъда наистина много благодарен, а пък темата взима да става все по-интересна и мисля, че всички се интересуват от това осветление.
Само ще добавя, че имах за няколко месеца бяло диодно осветление на един 80 л морски аквариум и тогава всичко вътре растеше по-добре от когато и да било. Но постепенно диодчетата изгаснаха от пръските от морската вода и сега навсякъде съм с метал-халидно и луминисцентно осветление. Използвам също и бели енергоспестяващи лампи по 30 вата. Коралите растат, но видовете каулерпа и четоморфа не ми харесва как растат.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

hanuman

Абе колега в Reef Central има много тeми. Обяснено е на дълго и широко. Колега Coral Master  с 15 диода ще си докараш 15000 лумена което са 3 Т5'ци. Според теб дали ще бъде достатъчно. Скоро мисля да напиша една статия за ЛЕД осветлението. Ама не ми остава време. Не е важно колко вата на литър, а колко лумена се доставят.  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

discus

Аз говоря за такова изпълнение.
Другите диоди са твърде скъпи, по мое мнение. Може да си смятате консумациите, но големият плюс е липсата на топлина.

tani

05.07.2010 15:16 #26 Last Edit: 05.07.2010 15:23 by Caxapa
 Колега най-добре вземи звънни на човека и му обясни за какво ти трябват той е правил и за други авариуми осветление с тия диоди. Аз разговарях с него не си спомням точно за коя фирма ставаше въпрос но работил с някаква фирма aqwa нещоси и им правил осветление за рифови аквариуми. Предложи ми и радиатори за тях и захранващ блок. А за бройката те уверявам че няма да са много. От отдавна проучвам този въпрос и нека всички които знаят по нещо да пишат. Така ще си намалим сметките за ток и ще има повече парички з *thanksа коралчета. *bg*

discus

Цитат на: hanuman - 05.07.2010 14:02
Абе колега в Reef Central има много тeми. Обяснено е на дълго и широко. Колега Coral Master  с 15 диода ще си докараш 15000 лумена което са 3 Т5'ци. Според теб дали ще бъде достатъчно. Скоро мисля да напиша една статия за ЛЕД осветлението. Ама не ми остава време. Не е важно колко вата на литър, а колко лумена се доставят.  *DRINK*

Нито лумени нито луксове ни касаят, гледа се ПАР(PAR) при диодите. Иначе и аз не мисля че 15 диода ще са достатъчни , не заради силата на светене а заради площта която биха покрили.

goro

Цитат на: Coral Master - 05.07.2010 13:23
Ееее, пичове, вие ме хванахте, че не разбирам, и сега съм като канарче ...

Първо, да благодаря на всички за съветите! Тъкмо пресметнах 72 бр. х 24 лв. само за диодите и си викам - айде по-нататък, днес няма да е!
След това гледам goro ми препоръчва 15 бр., което вече взе да ми гали ухото ... 

Ама ако за едни и същи диоди говорим, как става тая голяма разлика? Защо не вземете да се обосновете? Аз ще ви бъда наистина много благодарен, а пък темата взима да става все по-интересна и мисля, че всички се интересуват от това осветление.
Само ще добавя, че имах за няколко месеца бяло диодно осветление на един 80 л морски аквариум и тогава всичко вътре растеше по-добре от когато и да било. Но постепенно диодчетата изгаснаха от пръските от морската вода и сега навсякъде съм с метал-халидно и луминисцентно осветление. Използвам също и бели енергоспестяващи лампи по 30 вата. Коралите растат, но видовете каулерпа и четоморфа не ми харесва как растат.
Може да бъркам за 15 диода, но никаде не даваш конкретен параметър на сегашното си осветление, за да съм по конкретен и аз.Най много да се наложи да са 20 диода.Има и по лесен начин-вземи луксометар и премери сегашната си осветеност(на дъното).
Всъщност, като се замисля, имам готова лампа с 15 диода на един акв.-можеш просто да я вземеш и да сравниш осветеноста.
: 05.07.2010г 16:04ч
Цитат на: hanuman - 05.07.2010 14:02
Абе колега в Reef Central има много тeми. Обяснено е на дълго и широко. Колега Coral Master  с 15 диода ще си докараш 15000 лумена което са 3 Т5'ци. Според теб дали ще бъде достатъчно. Скоро мисля да напиша една статия за ЛЕД осветлението. Ама не ми остава време. Не е важно колко вата на литър, а колко лумена се доставят.  *DRINK*
Важно е каква е получената освтеност на акв. обитатели(измерва се в луксове-лумен на площ), а не колко лумена си излъчил над акв., защото, не всички те са попаднали вътре!?!
Добре е преди да "напишеш някоя статия" да направиш малко проби! *DRINK*
: 05.07.2010г 16:04ч
Цитат на: discus - 05.07.2010 15:21
Нито лумени нито луксове ни касаят, гледа се ПАР(PAR) при диодите. Иначе и аз не мисля че 15 диода ще са достатъчни , не заради силата на светене а заради площта която биха покрили.
Би ли обяснил по-подробно за ПАР?
Мисля, че ПАР е коефицент на цветопредаване и не е водещ за осветеността. *DRINK*

iek

Цитат на: Coral Master - 05.07.2010 10:12
Аз обаче не съм много в час. Дали някой има представа, колко такива диоди по 10 вата ще ми трябват за 600 л аквариум, 140 х 70 см, с дълбочина 70 см? По принцип сега имам над 1,5 вата на литър, но мисля, че бих отишъл и на 2 вата, тъй като имам доста SPS корали, а пък и мисля да стават повече.
Две теми за  размисъл: 1 и 2.
И една за домашно

И за NikolaV: 1 и 2.

Similar topics (5)

11784

Публикации: 4
Прегледи: 5373

40916

Публикации: 15
Прегледи: 21345

30823

Публикации: 18
Прегледи: 22098

45273

Публикации: 19
Прегледи: 16800

33033

Публикации: 2
Прегледи: 5848