• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:32

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

лед осветление за аквариум

Започната от haans, 16.05.2011 19:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

haans

мислех си да сложа 10 броя 10в 900лумена с по 20000К цветна температура и 5 броя от по 6500к със захранване мийнуелл,без драйвери и лещии от по 120градуса? кажете дали си струва

Ilianidis

Захранването добре,ама тока как ще нагласиш после помислил ли си?По схемите  за паралелно свързване във вериги  се връзват и товарни резистори за да свалиш пада на напрежение към диодите,а трябва и тока да фиксираш там колкото го дават по данни,Така резисторите греят и имаш и загуби.Затова са драйверите.Инак трябва да правиш интегрална схемка към всяка верига с която да имаш възможност за димиране и ограничаване на тока до допустимата стойност,което става сложна разправия вече.

terahz

Само да споделя, че Cree XM-L диодите в момента са най-добрия вариант за светлина/пари. Общо взето, какъвто и да е друг диод (дори и тези 10 ватови) ще струва повече и ще дава по-малко светлина.

haans, надявам се, че ще ползваш meanwell захранване с граден драйвер за диоди, а не просто нормално DC захранване.

камен чочев

Цитат на: Ilianidis - 12.09.2011 09:03
А как си експериментирал само с 4 броя 10 ватови,прекалено са малко.Или са били само допълнение към нещо друго?Все още нямам наблюдение над моето тяло ,което правих наскоро,пробвах светене над растителен аквариум,изглежда ми 2 пъти по-силно от същите ватове луминесцентни лампи,но за sps аквариум и то добър все си мисля ,че от няколко 250в или 400ватови МХЛ по-добро няма.Ето това вече не е компромис със светлината.Като махнеш предпазните стъкла имаш истински ув  лъчи.Почти всички вдъхновяващи такива рифови аквариуми са с такова осветление.Хамериканците не се шегуват с тока.
Разбира се, че бяха в комбинация. За силата мисля, че 10W диод = 100W с нажежаема жичка (разбира се условно). За добрите рифове - не съм съгласен, в централата има даже повече такива с LED, отколкото с МХЛ.

ludiqdoctor

Цитат на: Ilianidis - 12.09.2011 15:28
Захранването добре,ама тока как ще нагласиш после помислил ли си?По схемите  за паралелно свързване във вериги  се връзват и товарни резистори за да свалиш пада на напрежение към диодите,а трябва и тока да фиксираш там колкото го дават по данни,Така резисторите греят и имаш и загуби.Затова са драйверите.Инак трябва да правиш интегрална схемка към всяка верига с която да имаш възможност за димиране и ограничаване на тока до допустимата стойност,което става сложна разправия вече.
Не съм съгласен че всичко трябва да е по най-сложния български начин. Има си интелигентни LED suply модули които сами си смятат и ток и напрежение и всичко. http://www.amarabg.com/bg/index.php
От всяко дърво да направим свирка, от всеки буркан - аквариум. И после...?

Ilianidis

До колкото разбрах haans  иска да върже 15 броя 10ватови диоди за захранване meanwell 150 ватовото,но то е обикновено DC захранване.Споменава за  без драйвери.Това ,което ти цитираш е предполагам този модел http://www.amarabg.com/bg/LEDLightDriversProd/VA12150T.php  с вграден драйвер и регулиране на тока на изхода, и е не по-малко от 80-90лв,а ме съмнява да захрани всичките 15 диода,така мисля.Ако знаеш повече подробности за кой модел става дума и параметри,ще е добре да споменеш.

haans

моля някой по-запознат от мен да ми каже от китайските диоди кои са най-ефикасни и от по колко вата са и за моя аквариум с размер 60/60/60 колко и какви диоди ще ми свършат добра работа за гледане на всякакви корали! че вече съвсем се обърках,защото хората осветяват аквариуми по 300 литра само с 1х100в диод и няколко ленти дежурно! а аз да не мога да си осветя аквариума с повече от 10х10вата диоди от по 900лм секи 20000К !

kamos

От това което аз знам грубо казано ти трябват около 40 лумена на литър т.е. 8640 лумена за твоя аквариум. Като осветеност имам в предвид. Спектъра вече е съвсем друга бира. Имаш нужда както от 6500 к, така също и от актинична светлина.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

ludiqdoctor

Цитат на: kamos - 14.09.2011 14:35
Имаш нужда както от 6500...
Това защо? За да има спектър подходящ и за алги ли? Нищо под 10 000К няма място в рифа!!!
Готов съм да спорим ако има желаещи. Само някой да ми посочи коя фирма произвежда МХЛ или диодно осветление с включен такъв 6500К светлоизточник?
От всяко дърво да направим свирка, от всеки буркан - аквариум. И после...?

iek

Да споменем само двете най-известни:

-AquaIllumination

-Ecotech.

Иначе не възнамерявам да споря за нищо.

haans

поне ми се изясни че диодите ще бъдат около 15000-20000к, *YAHOO* *YAHOO*
сега ако може да помогнете да изясня колко диода да сложа и от по колко вата! защото една колежка виолета ако я знаете прави таквиа осветления и ми каза че 60 диода от по 1ват 100лм секи са ми напълно достатъчни(30бели и 30сини),защото те били най-добре като съотношение лумен на ват!

terahz

haans, вече ти се отговори няколко пъти колко и какви доиди ще ти вършат работа. Виж първият ми отговор в тази тема.  Най-евтиния вариант в дългосрочен план са 3 ватовите Cree диоди. При 160lm/W, не ми е известно някой друг да има по-добри.

Относно цветовете на диодите, не се засилвай към студените бели. Ще имаш достатъчно сини за да си направиш леко син аквариума, в крайна сметка искаш да имаш и малко червено и зелено за да не губят световете на коралите. Колкото до алгии, ако аквариума е чист, няма да имаш проблеми с тях.

Ето ти два варианта:
18 Cree XРЕ NW бели + 18 CREE XPE RoyalBlue сини. 80 или 60 градусови лещи. 6х 700mA BuckPuck-a с димиране и едно 150 ватово 24 волта захранване.
12 Cree XML бели + 18-20 XPE RoyalBlue сини. същите лещи, 3 Mean Well ELN-60-48D  захранвания с вградени драйвери. Едно за белите и две за сините. Ако ползваш тези трябва да намалиш тока на 700-800мА преди да навържеш сините с потенциометърчето в захранването.

N.Nobs

Бе аз се чудя от де ги намирате тез диоди по 20 000К? До сега не съм виждал диод с такава цветова характеристика. Дали не съм пропуснал нещо?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

marrio31

http://www.ebay.com/itm/10W-20000K-High-Power-800LM-LED-Lamp-Blub-Aquarium-/270708791645?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0780595d

имам такива,а колко са 20000к само дръпнатите си знаят :-) иначе видимо имат разлика от 6500к ,тези леко синеят

terahz

Цитат на: N.Nobs - 14.09.2011 20:57
Бе аз се чудя от де ги намирате тез диоди по 20 000К? До сега не съм виждал диод с такава цветова характеристика. Дали не съм пропуснал нещо?
Според мен това не е един диод а няколко на една платка. Тогава можеш да си правиш всякакви цветове със съответния микс от бели и цветни диоди.  До колкото знам,  студените бели са между 8000к и 5000к, натуралните и топлите са от 5000к до към 2700к

Similar topics (5)

43379

Публикации: 3
Прегледи: 4132

50939

Публикации: 3
Прегледи: 4886

34562

Публикации: 24
Прегледи: 23096

8963

Публикации: 7
Прегледи: 8507

11784

Публикации: 4
Прегледи: 5366