• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Как да повишим трърдоста на водата при ракообразните без да им навредим

Започната от FHM, 06.11.2011 10:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

FHM

Здравейте колеги . Искам да попитам как мога да направя водата в аквариума с раците по твърда защото на охлювите там им се разпадат черупките и това явно показва че водата там е доста мека . Чух на пазара да говорят за добавяне на сода бикарбонат . Колко сода на колко литра вода се слага ? Содата ще навреди ли на ракообразните и охлювите? Има ли друг начин освен този и слагането на варовикови камъни?

zambo

Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

to6koto0209

Здравейте, и аз имам същия приблем.Черупките на охлювите ми побеляват и се разпадат,а в Бургас водата е твърда?Дали ще помогнат минералните  соли на сера.Поздрави.

wwladoo

Не зная кой го е насадил това твърдение,че в Бургас водата е твърда---РН-7--7.2 и карб. твърдост dKN -5----ако е твърда вода здраве му кажи--а да не говорим,че за нула време в раст. аквариум пада dKN на 4,че и на 3--т.е. бързо вкисва водата в БС.
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

dafil

Цитат на: wwladoo - 26.11.2011 13:34
Не зная кой го е насадил това твърдение,че в Бургас водата е твърда---РН-7--7.2 и карб. твърдост dKN -5----ако е твърда вода здраве му кажи--а да не говорим,че за нула време в раст. аквариум пада dKN на 4,че и на 3--т.е. бързо вкисва водата в БС.
В темата за параметри на водата по градове пише,че в Бургас ОБЩАТА твърдост е 12 немски градуса.Това си е наистина "твърда" вода-не,че няма и по-,но си е твърда :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

to6koto0209


svetgest

здравейте,
аз слагам в зависимост от големината на аквариума парченце от варовикова фигурка за костенурки

arkadij

Цитат на: to6koto0209 - 27.11.2011 14:09
Ок, но как да процедираме с черупките на охлювите?
Корали, брат, най-добрия варовик в света. Ако можеш да си намериш парченца корали, слагай ги във водата и всички безгръбначни ще са облагодетелствани без да навредиш на другите форми на живот в аквариума си

chaykov

Цитат на: dafil - 26.11.2011 21:32
В темата за параметри на водата по градове пише,че в Бургас ОБЩАТА твърдост е 12 немски градуса.Това си е наистина "твърда" вода-не,че няма и по-,но си е твърда :-)

http://aquariumbg.com/forum/himiya/stoinosti-na-vodata-yazovir-yasna-polyana/msg190609/#msg190609

Язовир Ясна поляна водоснабдява една не-малка част от Бургас.
Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят. Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп!



https://s1.postimg.org/43tluyw8fj/aqua.jpg[/url]

subsa

Аз си доразработих преди седмица старата система за капково подаване на вода в аквариума от туба, пълна с хидратна вар и вода.
Гасената вар я получавам от негасена. Малко е безмислено да се занимавате, препоръчвам да си вземете гасена.
Тубата ми е 10 литра, варта е 1 см на дъното, pH на разтвора е 12,56.
Тънкостта тук е капковото подаване, взаимствана от колега във форума, който беше направил подобна система за корали.

1) Имам разположен буркан с вода на покривното стъкло на аквариума.
2) Тубата е херметизирана със силикон и от нея излизат 2 маркуча. Единия слиза до дъното и с него изпомпвам вода, другия в е на 3-4 сантиметра под капачката с цел да го виждам колко силно капе.
3) късия маркуч влиза в буркана на покривното
4) дългия, който може да не е от дъното на тубата - в аквариума
5) Капенето се регулира с прегънат маркуч и щипка за пране, но не е много надеждно, по някое време спира да капе. Прегъва се маркуча на входната вода
6) Обезвъздушаването става като се прегъне маркуча за водата в аквариума, тубата се стисне леко докато излезнат малко мехурчета в буркана, отпуска се тубата и така маркуча засмуква вода. Отпуска се маркуча който влиза в аквариума и водата потича от буркана през тубата и в аквариума. Само, че в тубата има варна вода, следователно вкарваме варна вода.

Принципна на действие е същия като източването на бензин от резервоар, просто го прекарвам през туба.
Аквариума ми е към 18 литра и един буркан от 750мл вода се източва за около 30 часа в аквариума и резултантното pH e 9-9.2
Дозирам един буркан на седмица.
В края на седмицата pH-то е пак около 7,2. Имам над 40 охлюва над 1 см вече, в 18 литра вода.

Избрах разположен най-отгоре буркан заради това, че не мога да налея повече от един буркан варна вода. Буркана свършва, системата засмуква въздух и се спира сама.
Има вариант да се качи тубата в вар над нивото на водата и да се подава на капки и само да се долива вода.
Следващата ми модификация ще е да си направя средата на тубата да е максималното ниво на водата в аквариума. Така с доливане на 1 литър вода при варната вода, тя ще изкапе в аквариума достатъчно бавно и ще спре където е била преди добавянето на този един литър. така сме добавили един литър варна вода  :-P

Ако се сипе вар директно в аквариума, охлювите се прибират в черупките трайно, имах и смъртни случай. Винаги постепенно!
http://forum.zahranvane.com/ - електроника

Similar topics (5)

8391

Публикации: 1
Прегледи: 4515

21007

Публикации: 5
Прегледи: 3213

43849

Публикации: 14
Прегледи: 7061

3126

Публикации: 12
Прегледи: 7354

52642

Публикации: 0
Прегледи: 2191