• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 03:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Препоръчайте химия за отърване от охлюви...

Започната от Boby_, 22.01.2007 09:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Boby_

В крайна сметка реших, че не мога повече да търпя несметните орди планорбиси в аквариума си и трябва да се отърва от тях с химически средства (механично не стана).
Ще си рискувам рибите, само и само да изтрепя гадините - навъждат се яко във валиснерията, из дупките на камъните, даже вътре в канистъра...

Препоръчайте ми някакво средство, което сте изпробвали и след което рибките ви са оцелели, а охлювите - не.
Питам само хора с личен опит - да чета описания от производители и търговци мога и сам.  *HELP*

Gadfly

Нов съм във форума , но съм виждал подобна картинка ! за съжаление няма такова химическо средство което да изтрепи охлювите без да повлияае на растенията и рибите ! лично съм требил по 100 охлюва на ден и пак не стаа :-D! единственото решение което аз виждам е много неприемливо ,но поне е ефикасно ! или започни аквариума отна4ало растения камъни и грунд нови ! или извади рибитре и растенията по които няма яица ! и после грунда и камъните ги метни в  фурната за 2 часа на мах температура и почваш отначало ! щом казваш че се въдят и в канистъра по хуу смени и пълнежите и му одари едно голямо миене ! няма оттърване по друг на4ин от тея ! аз затва никога не слагам ! само ампулариика и наи много някоя мелания ама тях пак с много контрол ! тва е моито мнение .

Boby_

Gadfly, благодаря за отговора!

Това с презапускането на аквариума и пълната дезинфекция на всичко е нещо, което се опитвам да избегна. За съжаление май в крайна сметка ще прибягна до него, щото не ми се рискуват рибите (за растенията не ме е грижа - в крайна сметка една кирлива валиснерия е това).

Gadfly

аз така бих постъпил ! ама си огледаи и другите растения штото и по тях може да са цукнали някое гнезденце  :-) !

Boby_

Цитат на: Gadfly - 22.01.2007 10:18
аз така бих постъпил ! ама си огледаи и другите растения штото и по тях може да са цукнали някое гнезденце  :-) !

Няма други растения. :-) Танганийски аквариум е това, даже валиснерията му е много. Още повече, че тъкмо с нея си докарах планорбисите.

Longanlon

Чувал съм добри отзиви за sera snailpur
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

Цитат на: Longanlon - 22.01.2007 10:37
Чувал съм добри отзиви за sera snailpur

Сера? Хммм. Наскоро опитах с микопур да лекувам един мъжки циприхромис, който ми дойде с гъбясала уста - той се пооправи само временно, т. е. лечението беше неуспешно, но за сметка на това един женски циприхромис обърна корема от микопура. Изпитвам сериозни съмнения дали няма да постигна още по-трагични резултати с други техни продукти.

Тони

Нямаше ли някакви тетрадони в Танганайка, или сложи други някакви охлювоядци?
Друг вариант е да си заразиш аквариума с планарии, но после и от тях няма отърване :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

Boby_

Така или иначе боции, тетрадони или други риби не могат да стигнат охлювите в канистъра. А от трън та на глог (т. е. планорбиси vs. планарии) нямам желание да скачам. :-)

discus

Цитат на: Boby_ - 22.01.2007 11:55
Така или иначе боции, тетрадони или други риби не могат да стигнат охлювите в канистъра. А от трън та на глог (т. е. планорбиси vs. планарии) нямам желание да скачам. :-)


Не ставаше ли с меден сулфат *YAHOO*

theater

Здрасти Боби,
аз ползвах едно средство, което ми продадоха Кимбайците.
Уби голяма част от охлювите, но уби и валиснерията + егерията както и пише на опаковката.
Проблема е, че трябва да се третира 2 или 3 пъти за да умрат и новородените от яйцата охлювчета.
Аз третирах само веднъж и пак имам планорбиси. Просто не исках да си тровя растенията отново.
Химията беше базирана на мед(хим.).

Поздрави,
theater
140л - харацини
http://starividri.org

Boby_

Да, меден сулфат им е активната съставка на повечет охлювоотрови.
Валиснерията ще я прежаля - ще си засяда нова.
Повече ме притесняват рибките - дали няма да им навреди медният сулфат, това ме безпокои.

discus

Цитат на: Boby_ - 22.01.2007 13:52
Да, меден сулфат им е активната съставка на повечет охлювоотрови.
Валиснерията ще я прежаля - ще си засяда нова.
Повече ме притесняват рибките - дали няма да им навреди медният сулфат, това ме безпокои.

Вадиш рибите третираш и връщаш.Лошо е ако няма къде да сложиш рибките. Презапускането ще ти отнеме същото време, а  и доста повече усилия. Аз бих третирал аквариума директно, за да е сигурно че ще ги изтребя и във филтъра.

Boby_

Цитат на: discus - 22.01.2007 16:48
Лошо е ако няма къде да сложиш рибките.
Ей това ми е основният проблем - колония черни трофеуси + петрохромиси... ако ги извадя и ги разбутам, рискувам да има бой, кръв и черва навън. :-(

Май в крайна сметка се очертава дълго и досадно почистване на планорбиси всяка седмица, докато не си взема по-голям аквариум и нямам тогава шанс да ги ликвидирам окончателно.

Благодаря за предложенията на всички!

doncamillo

Имам същия проблем и мисля да го реша с Боция.А относно охлювите в канистъра винаги там са ми били мъртви(само къщите им),а и да са живи там не ми пречат,а излезат ли(което ще е чудно) боциите ще ги изядат.Единствения проблем е че Боцията няма място в един такъв аквариум
420л Малави М'буна F1
400л Малави Утака
190л Танганайка

Similar topics (5)

23455

Започната от excess


Публикации: 1
Прегледи: 4755

1616

Започната от cihlidi_fan


Публикации: 10
Прегледи: 6405

17647

Започната от zorigigi


Публикации: 16
Прегледи: 9037

41665

Публикации: 12
Прегледи: 7315

15167

Започната от Ermak


Публикации: 30
Прегледи: 13625