• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 13:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Nystatin срещу планорбиси и др. охлюви

Започната от Boby_, 11.02.2007 22:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Boby_

Искам тук да споделя малко опит.
Преди години ми се наложи да ползвам Nystatin в качеството му на антимикотичен препарат в аквариум, в който имаше множество мелании. Резултатът беше почти пълно изтребление на охлювите от еднократна доза от лекарството.
Предвид доскорошните ми проблеми с планорбисите и нежеланието ми да рискувам с препрати, съдръжащи меден сулфат, реших отново да приложа Nystatin, пък да става каквото ще. Ако искате вярвайте, но днес, 19 дни след началото на приложението, "планорбисният" ми проблем може да се смята за напълно решен.
За да помогна и на други пострадали от нашествие на планорбиси, сравнимо само с това на хлебарки, ето моите препоръки за дозировка и начин на приложение:

1. Ден 1.
Добре е началото на лечението да се пада 4 дни преди ежеседмичната смяна на водата.
Сложете в аквариума Nystatin на Balkanpharma в съотношение 1 таблетка от 500 000 IU на всеки 25 л. вода. Таблетките се разтварят лесно, затова не е проблем да се пуснат директно във водата, като само се начупят.

2. Ден 2.
24 часа след първоначалното приложения сменете 25% от водата и отново добавете първоначалната доза (1 таблетка Nystatin на Balkanpharma от 500 000 IU на всеки 25 л. вода).

.
.
.

3. Ден 5.
Сменете 25-30% от водата (нормална ежеседмична смяна).

.
.
.

4. Ден 12.
Сменете 25-30% от водата (нормална ежеседмична смяна).

.
.
.

5. Ден 15.
Сложете първоначалната доза (1 таблетка Nystatin на Balkanpharma от 500 000 IU на всеки 25 л. вода).

.
.
.

6. Ден 18.
Сменете 25-30% от водата (нормална ежеседмична смяна).
С това целият цикъл на лечението е завършен.



Резутатите от екепримента при мен бяха много задоволителни - един мъртъв циприхромис и пълно унищожение на всички охлюви в аквариума и канистъра (планорбиси и мелании). Нямаше никакви поражения по валиснерията, което е голямото предимство на Nystatin в сравнение със специализираните препарати. Предполагам (но това трябва да се пробва), че и смъртта на циприхромиса щеше да бъде избегната, ако бях пропуснал втората доза (Ден 2) - по това време охлювите вече бяха мъртви, а аз реших да се придържам към класическата схема за лечение на ихтиофтироза с Nystatin. Все пак това е само предположение - дозировката, която ви предлагам, е изпробвана. Ако решите да намалите стреса върху рибите, може да пропуснете дозата на втория ден, но това си е ваш риск.

Надявам се да съм помогнал с нещо, споделайки опита и установения от мен ефект от антимикотичния препарат Nystаtin върху охлювите. Не оставяйте планорбисите да ви се качат на главата!  :)








Boby_

Ето и ъпдейт (за съжаление крайно негативен):
НЯМА ОТЪРВАНЕ ОТ ТАЯ НАПАСТ!!!
Още седмица по-късно забелязах малки охлювчета. Повторих лечението с нистатин - без резултат. Оцелелите са развили резистентност.
Това е, сега всичко започва отначало, а тая "рецепта" е умраля работа.

Similar topics (5)

39922

Започната от Slavov


Публикации: 1
Прегледи: 3950

2875

Публикации: 12
Прегледи: 6357

41665

Публикации: 12
Прегледи: 7315

22506

Публикации: 5
Прегледи: 5579

1863

Публикации: 3
Прегледи: 3496