• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 19:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съвет за охлюви ???

Започната от ianiovski, 21.07.2011 14:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ianiovski

В аквариума имам само един  охлюв Ампулария , но искам да сложа и  друг вид напримерно Mелания(Малайски охлюв) .  Грунда на дъното ми е с едри речни камъчета с диаметър от 2-4 см + няколко рапани и миди   .  , Проблема е че между тях се отаяват мръсотии и двете малки сомчета не достигат до там и заради това искам да сложа Mелания(Малайски охлюв) .  Но до колкото знам те са голяма напаст много бързо се размножават   и след това не може да се отървеш от тях    *dontknow* дали да си взема  какво ще кажете ?? Другият въпрос е от къде  мога да си ги набавя ??? Аз такивам съм виждал по селските мивки  *bg* много  , от там или от магазина ??? Аквариума ми е 22 литров , гледам около 6-7 рибки - гупи,хелери , молинези и неонки

wwladoo

Здравей колега!!Първо си мисля,че тези охлювчета, които си ги гледал по селските мивки не са мелания а са някакъв вид блатен охлюв,а те носят много зарази,и не само за рибите, а понякога и за хората,така че по добре от магазин да си вземеш или от някой колега!!Но проблема с нечистотиите,няма да го решиш с меланията тотално,храни по един път на ден и то по съвсем малко колкото рибките да изядат за 1 мин.,за да не остава неизядена храна по дъното и не оставай аквариумчето по един месец с неизчистено дъно,вземи си ситен речен грунд или кварцов такъв,с размер 3-4 до 5мм махни ги тези едри камъчета,вземи си растения си засей,сложи една лампа,енергоспестяваща или една пура и създай хубави условия за живот на питомците си,пък мелания пак си вземи като искаш!!! :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

ianiovski

Знам ,че с грунд от магазина ще е по-добре ама някак си не ми харесва  как изглежда и заради това съм сложил  тези речни  камъчета,имам и изкуствено водорасло   . Осветление ,помпичка всичко си имам . Взел съм си и сифон  дето се  чисти дъното  , но  много вода ми се източва  сигурно 2/3 до като изчистя хубаво дъното и заради това избягвам  с него много да чистя . А тези мелании си нямам на представа от къде да ги взема , в магазините нямат такива работи . Един фр на село има ,но не се знае кога ще си ходя  *dontknow*

колешански

Цитат на: ianiovski - 21.07.2011 18:26
Знам ,че с грунд от магазина ще е по-добре ама някак си не ми харесва  как изглежда и заради това съм сложил  тези речни  камъчета,имам и изкуствено водорасло   . Осветление ,помпичка всичко си имам . Взел съм си и сифон  дето се  чисти дъното  , но  много вода ми се източва  сигурно 2/3 до като изчистя хубаво дъното и заради това избягвам  с него много да чистя . А тези мелании си нямам на представа от къде да ги взема , в магазините нямат такива работи . Един фр на село има ,но не се знае кога ще си ходя  *dontknow*
Чети бе човек :-)

Caxapa

С този грунд който имаш няма да стане да гледаш мелании. За целта ти трябва по-ситна фракция камъчета.. Колегата ти е казал.. чети..

ianiovski

Грунда го смених  с по-ситни камъчета   , но имам само 1 мелания   . Някой ако му се намира да казва

wwladoo

Добре гледам писал си Враца---Русе в профила си,хайде във Враца като няма,не вярвам русенлии да нямат Мелании,хайде стига бе!!! :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

ianiovski

И в Русе по магазинчетата съм питал , но няма и няма . Само колегата Методи  ми даде ,но е само 1  аз искам да ги развъждам :)  Нз явно са голяма напаст и никой не ги иска  *HELP*

MeTogu

Намерих от тези охлюви и ще ти дам другия път.Взел съм и за мен да си подновя популацията.
От толкова много охлюви след като ти дадох единственния който намерих из всичките си аквариуми намерих само още 1. Но вече всичко е наред.Ще имам от тези охлюви.Заповядай следващия път като си в Русе.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

NO CARRIER

ianiovski, прати ми адреса си в лично съобщение и във вторника ще ти пратя 10тина охлюва. :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

изгубеният рай

Цитат на: ianiovski - 18.08.2011 09:50
И в Русе по магазинчетата съм питал , но няма и няма . Само колегата Методи  ми даде ,но е само 1  аз искам да ги развъждам :)  Нз явно са голяма напаст и никой не ги иска  *HELP*

Явно не си питал където трябва ;-)при мен има колкото искаш.
END!!!

wwladoo

Цитат на: ianiovski - 18.08.2011 09:50
И в Русе по магазинчетата съм питал , но няма и няма . Само колегата Методи  ми даде ,но е само 1  аз искам да ги развъждам :)  Нз явно са голяма напаст и никой не ги иска  *HELP*
Те поне се въдят като планорбисите като за световно,не като някои други видове---моите Анатоме Хелена(понеже остаха по малко) не могат да смогнат да им регулират популацията,но не са напаст като планорбисите и са си доста полезни!!! :-)Ако с Коко(което не ми се вярва) се разминете в уговорката,обади се насреща съм!!!! :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Similar topics (5)

3448

Започната от botzi


Публикации: 2
Прегледи: 3396

9067

Започната от mp450


Публикации: 10
Прегледи: 6103

57411

Публикации: 10
Прегледи: 5405

2875

Публикации: 12
Прегледи: 6348

42080

Публикации: 2
Прегледи: 3187