• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 13:29

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Варене на корен - с колко сол?

Започната от chandler, 23.05.2005 13:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

desimil

ако е от черница го сложи в някой бидон с ракия- недей да заносваш материала :-)

vein

много про4етох малко от което бе разумно,дори грани4ешто с безотговорност,корените се варят в солена вода за около 5 мин с отношение вода сол 1л 3-4. суп лажици сол,зависи от солта,след това оставяш в съд докато само не стои на дъното,след това мозе пак превариаване,задълзително по4истете хубаво от кората. дотук с тази тема!

Stas

Цитат на: vein - 10.02.2007 23:13
много про4етох малко от което бе разумно,дори грани4ешто с безотговорност,корените се варят в солена вода за около 5 мин с отношение вода сол 1л 3-4. суп лажици сол,зависи от солта,след това оставяш в съд докато само не стои на дъното,след това мозе пак превариаване,задълзително по4истете хубаво от кората. дотук с тази тема!

Ами това само, ако е необходимо въобще да се вари.
В много от случаите е достатъчно едно измиване - основно, когато корените са си предназначени за акваристични цели.
Ако го взимаш от гората - не е достатъчно да го измиеш. Тогава горното е в сила.

Raven

Цитат на: vein - 10.02.2007 23:13
много про4етох малко от което бе разумно,дори грани4ешто с безотговорност,корените се варят в солена вода за около 5 мин с отношение вода сол 1л 3-4. суп лажици сол,зависи от солта,след това оставяш в съд докато само не стои на дъното,след това мозе пак превариаване,задълзително по4истете хубаво от кората. дотук с тази тема!

и много е важно докъто варите в сол да се завъртите три пъти на място,да плюете през рамо и да си почешете лявото...ухо - в противен случай  солта не действа като дезинфектант.

за да не се повтарям- оставете тези бабини рецепти със солта- тя не е дезинфектант и ефектът и е само да тормози растенията а и повечето рибки след това в аквариума,ползвайте  KMnO4 /калиев перманганат/- това вече е научно доказан дезинфектант.
изваряването също не е грешка- само солта.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

xbox

Преди около седмица си отрязах един корен от върба. Той беше изцяло потопен под водата и стои като камък под вода. Обелих му кората и го попарих с вряла вода, после седя потопен в едно корито. Водата я сменям през ден и е кристално бистра. Въпроса ми е може ли да го слагам в аквариума при положение че го отсякох дирекно от върбата и е пресен? Дали ще пуска нещо което да притеснява рибките и растенията ? Днес ще го накисна с KMnO4.

Trobata

Остави го да си покисне някъде към 1 месец. И сменяй водата през по голям период и наглеждай дали отделя нещо.

Joro Vn

ЦитатДали ще пуска нещо което да притеснява рибките и растенията
Най- вероятно ще пусне филизи и ще си имаш върбови насаждения в аквариума. :-)
   Вече по-сериозно, макар че и първото изречение ще се окаже вярно, ако само си го залял с гореща вода. Възможно е и калиевият перманганат да не унищожи напълно живота в корена. Но като цяло не е добра идея да се ползва прясно отрязано дърво. Ще започне процес на постоянно гниене, след като го поставиш в аквариума- постоянно ще е покрит с най- различни гадости, особено ако нямаш дънни риби от типа на анциструс, птерогоплихт и др. Върбата май има и доста дъбилни вещества.

Живко

Живи дървета в аквариума не се слагат. Малки жив клончета се слагат в аквариума имено заради танините. Те заздравяват защитният слузест слой на рибите.
Живото дърво първо се изсушава, а после се изварява със сол докато потъне. След това се кисне до пълно махане на солта, като водата се сменя переодично.

И айде да не се сме всички най-най.
Всеки споделя опит.
Това обаче не означава, че това което прави е единственото правилно.
Никой не се е родил научен.

Joro Vn

ЦитатИ айде да не се сме всички най-най.
Всеки споделя опит.
Това обаче не означава, че това което прави е единственото правилно.
Живко, това последното за моя пост ли се отнася, тъй като е последен, за публикацията на хвох или изобщо за нещо по темата? Не схващам мисълта ти.

kratun

Цитат на: raven - 11.02.2007 11:44
и много е важно докъто варите в сол да се завъртите три пъти на място,да плюете през рамо и да си почешете лявото...ухо - в противен случай  солта не действа като дезинфектант.

за да не се повтарям- оставете тези бабини рецепти със солта- тя не е дезинфектант и ефектът и е само да тормози растенията а и повечето рибки след това в аквариума,ползвайте  KMnO4 /калиев перманганат/- това вече е научно доказан дезинфектант.
изваряването също не е грешка- само солта.
Натриевият хлорид наистина не е дезинфектант, но има едно прекрасно свойство. Създава среда, в която не виреят определени бактерии и гъбички, особено ако е в по-големи количества. По този начин, когато поставите корен за киснене за по-продължително време в солена вода (дори и да не ги изварявате) в нея няма да се развие типичния азотен цикъл. Тя няма да "жабуняса".
Конкретен пример: От около месец съм потопил клони и корени, които преди това са били незнайно колко време в река Дунав. Когато ги взех от брега нямаха нито кора, нито гнилости. В продължение на три седмици киснаха в солена вода, която беше напълнена от бойлера, т.е. с темп. около 65-70 гр. - нямаше проблеми. През 4-тата седмица ги накиснах в обикновена вода без добавки и на 2-ия ден започна "жабуняка". Помътня, започна да мирише и др.под. "ефекти". Може би, когато накисването с цел потъване приключи е добре да се използва и калиев перманганат. За мен е най-добра комбинацията от двата метода. Един месец киснене в солен разтвор, една седмица в обикновена вода и един-два дни в р-р на калиев перманганат. Ако и след това не потънат остава да ги привържем към някой по-тежък предмет в аквариума за определено време.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

Живко

Цитат на: kratun - 26.03.2007 00:08
Един месец киснене в солен разтвор, една седмица в обикновена вода и един-два дни в р-р на калиев перманганат.


Сваряването в солен разтвор скъсява месеца до ден.

@Joro
Не е за твоя пост.
Мисълта ми и аз понякога трудно я хващам. :-D

Никой не се е родил научен.

xbox

Мерси за отговорите. Ще изсуша корена първо и тогава процедурите, е ще ги посъкратя малко че няма каде да го държа 1 месец(то не че има и каде да го изваря)

Цитат на: Joro Vn - 25.03.2007 20:41
   Ще започне процес на постоянно гниене

Без да се заяждам, още не съм виждал мокро дърво, па било то изсъхнало или прясно да не гние.

Joro Vn

ЦитатБез да се заяждам, още не съм виждал мокро дърво, па било то изсъхнало или прясно да не гние.
Така е, xbox, няма нищо вечно, може би малко стегнато се изразих. По- скоро е важно как ще се държи корена в аквариума. Навремето съм пробвал доста видове дървета, на повечето даже не им знаех името и произхода. Намирал съм ги изхвърлени на брега на морето, или по разни гори и др. Някой от тях след потапянето в аквариума доста бързо се покриваха с плесен и разни други гадости, променяха си цвета и доста бързо се "топяха". Други- много по- бавно, в това число включвам и класическия корен от лоза. Опитвал съм най- различни обработки, и в общи линий дългосрочен ефект от тях няма. Като форми и цвят отново лидер за мен бяха лозовите корени. Ще спомена също коренище от роза- такава от кварталната градинка например. Не си спомням да съм чел някой във форума да е ползвал такъв.  Само дето е доста по- нетраен. Иначе е конкурент на лозата по форма. Откакто на пазара навлязоха корените от мопан и мангрово дърво, с риск да им правя реклама, отпадна проблема с плесенясване и т.н. След време те също губят от размерите си, но това става някак незабележимо и не създава проблеми. В момента съм  почти без тежка артилерия по дъното /риби/ и имам само корени от мангрово дърво. Никакви проблеми. При същата ситуация, ако например вдигнеш нашенски корен и погледнеш частта му, която е била в пясъка, нещата са съвсем различни.
   Ако пък съвсем не искаш да имаш грижи с корени, може да си купиш вкаменелости. Преди време във Варна се предлагаха такива, доколкото разбрах, се добивали някъде в Германия. По визия си е чисто дърво. Честно казано, не съм експлоатирал такъв "корен" и не мога да дам подробности как протича живота му- в безгрижие или пак на гърба на собственика му. :-) Някой ако има такъв, да споделя мнение.

xbox

Аз имам едни корени, то нее мн правилно да се каже корени а камъни. Това са изкъртени от дъното на река образувания който са с всякаква форма. В вътрешноста им има клони който с времето са покрити с варовик предполагам. От доста време ги имам ама ми писна да ги гледам и искам истински корен, на който да се лепят и лепещите сомчета. Случвало ми сее да счупя някои такъф варовиков корен и като извадя дървената част става много готина тръба (става за хайвер на лепки)

Joro Vn

   Не е това, за което се опитвам да ти обясня. Такива корени с отлагания и аз мога да намеря във Варна. Образуват се при бреговите откоси край морето, когато има стичащи се подпочвени води Това върху дървото при тези, които съм виждал, даже не е плътен варовик, а може би има голям примес от глина и още други неща. Много е нетрайно и крехко. Вносните са нещо коренно различно- естествено плътно минерализирана в целия си обем дървесина, като същевременно в максимална степен е съхранена оригиналната структура на дървото. Предполагам, че такива находища са доста редки в световен мащаб. В момента не мога да се сетя за линкове или нещо подобно, за да ти покажа.

Similar topics (5)

40263

Започната от packo7


Публикации: 6
Прегледи: 5616

11250

Започната от aquaram


Публикации: 3
Прегледи: 3615

25074

Публикации: 14
Прегледи: 6616

7575

Започната от svere


Публикации: 15
Прегледи: 7174

19925

Започната от Ribara90


Публикации: 0
Прегледи: 2537