• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 19:18

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Aqua soil

Започната от Borko7, 09.03.2012 14:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Асен Евгениев

Цитат на: Peza - 12.03.2012 15:55
И сега проблемът е как да скрия цената на грундът
Че кой у вас разбира от грундове, за да знае колко струва? Аз така ще си взема ширакура, никой
вкъщи не знае какво е, и да питат случайно - 5 лв. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

tomatomov197

Цитат на: zariio - 12.03.2012 16:17
Колега то действето за да не му минава се тори редовно и готово.В единия аквариум дъното ми е аквасойл от има няма две години и половина ама не съм видял да имат нужда растенията,тоест работи си.Ама с работи щото редовно си подхранвам ;-)На аква сойл.а един от плюсовете му е че има акумулиращ ефект ако мога така да се изразя.Можеш известно време да не ториш или да прекалиш с нещо но това не се отразява пагубно.
Ами в аквариума който се развива най-добре , нямам подхранващ грунд и си торя леко и е супер . Защо ми е подхранващ грунд тогава ?
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

anasarka

Цитат на: Peza - 12.03.2012 15:55
Някъде, бях прочел че между Power Sand i Aqua Soil се ползва активен въглен (но не задължително). А другаде, че във филтрите се поставя зеолит вместо активен въглен като медии абсорбиращи (акомулиращи) нитрати. От там и извода, че зеолит в грунда би ги абсорбирал а растенията чрез корените ще си ги дърпат колкото и когато им и нужно. Но то мойта работа е малко чел-недочел, чул-недочул... разбрал-недоразбрал.
Засега мерака да видя това чудо на природата Aqua Soil в действие е не малък и  просто зеолита ще отпадне като слой. Имам време да реша и ще разгледам за заместител на Power Sand, пък дотогава току виж ми се откъснали 52 лева от сърцето за него ... защото големият въпрос е струва ли си, 70+50 грубо казано ... не е малко.
Ейтук можеш да видиш нагледно
Слагат се активен въглен, бактерии на прах, че после активатори на бактериите, и др. истории.
Пауър санта е силно пореста скала обогатена с бавноосвобождаващи се микро и макроелементи, мисля че има и торф и още незнайно колко неща. Това което аз мисля да направя за заместител е лава, малко "сварен" тор от ч.к.червей, натрошени 2-3 топчета микроелементи и малко торф. Тоя бъркоч го слагам отдолу и го "гарнирам" с дебел слой аквасойл отгоре.
В последствие ще видя резултата от творението си, както казваше едно време даскала като се учихме да караме трактор, "айде ся слез и виж ко си напрайл"  :-D
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Peza

Като стана въпрос за бактерии и каране на трактор.
Една моя приятелка е микробиолог. В момента се занимават съвместно с холандска фирма с разработването на тор, ако може така да се нарече, от бактерии. Тезата на такива "торове" е, че обикновено в почвата си има всичко, но в голямата си част е е в недостъпна за растенията форма. С помощта на бактерии тези вещества се преработват до лесно усвоими съединения. И тук веднага ми щукна да докопоам нейните пациенти (така нарича, бактериите от културите които селектира) и плйоц в локвата в къщи ...  :-D. Но за целта ще трябва още един аквариум, а както стана ясно, първо ще трябва да си купя гараж ;)

Сори за офтопика, но днес ми е спамерски ден явно.

Благодаря за линкът. Друго си е око да види, но ... ако ползвам всичко от клипчето ще трябва да ипотекирам апартамента  =-O
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Nikiengi

Цитат на: Peza - 12.03.2012 19:15
Благодаря за линкът. Друго си е око да види, но ... ако ползвам всичко от клипчето ще трябва да ипотекирам апартамента  =-O

:-D *THUMBS UP*

tomatomov197

    Между другото 3 месеца ползвах челен руски опит и направих експеримент с почва . Ползвах една торба тор за кактуси под грунда .  Неудобното е , като трябва да се вадят растенията , но иначе вървят яко . 
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

zariio

Каква е тази тор за кактуси?Дай малко повече информация.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

bustama

Тор за кактуси- от къде и каква?
Като знам кактосо как лапка азот си представям какво има в тази тор.

tomatomov197

    В същност не е тор , а почва за кактуси .   За съжаление не помня марката , но понеже братушките ползват повече почва за кактуси отколкото други видове , и аз взех такава .  Има във веригите " Бриколаж" , " практикер" и в нормални цветарски магазини също .  Нищо не пречи да сравните различните видове кой - какво съдържа и да си прецените какво ви трябва .  Има и една подробност - да се намокри и изсуши 2-3 пъти преди да се ползва в аквариума за да се минерализира .  Аз тази част я пропуснах и ми се събираше мазна ципа на повърхността ,  също пречи и честото вадене на растения , защото пръстта излиза над грунда . Аз експериментирах с различни растения и мога да кажа , че за такива като ехинодоруси и криптокорини и въобще за такъв вид коренова система е доста подходящо .  За по-финните корени поне при мен ги прегаряше . Който е по-запознат с химията може да разгледа различните видове почви на бг пазара и да сподели кое би било най-подходящо за аквариум .  И още нещо : живяха рибки , скариди и рачета там и няма лоши последствия за тях .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Whity

Здравейте, и искам първо да се извиня на колегата чиято тема е. Но не искам да пускам нова тема че да стават хиляди, ако може да ми отговорите. Какво количество от Aqua Soil New Amazonia ми трябва за аква с размери 150Д 60В 45Ш. Колко торбички по 9 литра ще ми трябва. Благодаря и пак се извинявам.

Peza

Здравей,
В изчакащото меню в ляво има калкулатор който може да ползваш и да прецениш. Според него за 4 см дебел слой ще ти трябват 3 торби по 9л.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

raadkoo

25.04.2012 10:03 #26 Last Edit: 25.04.2012 10:35 by Caxapa
Сметни си го в литри. За 150/45/60см височина със стъклото идва 40.5 литра. Като махнеш стъклото ти идва чисто към 32 литра или 4 торби по 9 литра ще стигна за 5-6 см. височина.

Similar topics (5)

45964

Започната от Beckhama


Публикации: 3
Прегледи: 2428

2602

Публикации: 3
Прегледи: 3289

46658

Започната от stanislav89


Публикации: 14
Прегледи: 5006

56646

Публикации: 11
Прегледи: 3810

15017

Публикации: 25
Прегледи: 11996