• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 18:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Първият ми аквариум

Започната от seahawk, 16.03.2014 17:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

Да се подредя и аз на опашката със съвети. Асито ти е казал в общи линии  доста правилни неща. Не изхвърляй рибките, те с нищо не са виновни.  Барбарона да ме извинява НО всеки гледа от своята "камбанария"  Лично аз макар да мога да си позволя доста и скъпи рибки се боря до последно за всяка която е в аквариумите ми. Твоите са си здрави и само малко преустройство на главният ти аквариум ще ги принуди да бъдат за ден в друг по-малък такъв. Барбарона и Асито са ти описали  как да процедираш с преместването времено на рибите.  Преди това погледни Акваскейпи- снимки на различни аквариуми и набележи някаква линия на копиране да наподобиш  някой скейп. Смятай, че от раз няма да постигнеш красотата на избрания скейп но аквариума ти ще се развива и с усърдие ще добие приличен наподобаващ вид и изглед.  Защо ти казвам това?..В някои скейпове има последователни снимки на старта и начина на изпълнение. Та там ще видиш как се наслагва грунд..пясък, камъни и се засаждат растенията...Ето това ти е необходимо освен, че си "цопнал" рибите в аквариума и се грижиш за тях. Вярмам а и съм убеден, че имаш стил за скеп аквариуми и ще набереш достатъчно опит а и скоро ще има конкурс "Великденски конкурс" в който ще представиш своето творение. Поздрави и не спирай да дерзаеш!
Мод. Сахара

Барбарон

Цитат на: Caxapa - 26.03.2014 21:36
Барбарона да ме извинява НО всеки гледа от своята "камбанария"  Лично аз макар да мога да си позволя доста и скъпи рибки се боря до последно за всяка която е в аквариумите ми. Твоите са си здрави и само малко преустройство на главният ти аквариум ще ги принуди да бъдат за ден в друг по-малък такъв.
Сега е твой ред да ме извиниш :) Започнал съм съвета към човека с първите три точки, а именно да прехвърли рибоците, не да ги убива. Скобата, която съм отворил между т.3 и т.4 е отворена врата - той да си прецени какво да прави, т.е. да ги мести или не. Всъщност, ако трябва да съм докрай обективен, на негово място бих ги подарил в някой зоо магазин. Защото са твърде различни и единични бройки, а ако ги "окомплектова" коректно, аквата ще му е тясна. По-добре 2-3 пасажа по-малки рибета, отколкото 6-7 "случайно" подбрани животинки. Ей това, последното, вече си е от моята камбанария.
;)

seahawk

ЛОЛ!!!! Благодаря на всички за съветите *thanks *thanks *thanks ,но наскоро се съм влизал и не съм правил още UP-ове!
Така минала сряда (ако не се лъжа) отидох до този магазин в локалното на младост и си купих филтър с някаква синьо-зелена мрежа и активен въглен (бреи-бреи) обема му е 400L но е с регулатор на моща (въй въй) също така им купих и храна на TetraMin Granules.
миналия уикенд се захванахме с наще и изпразнихме аквариума (преди това преместих рибите и растенията споко) измих още толкова пясък колкото вече имах в аквариума (с кепчето е много по лесно)а майка ми ми подбра камъчета и после с нея сме ги мили с четка за зъби 1 по 1. клона го залепихме с силикон (самия клон е бил преваряван и престоя и после мит и всичко) оттам сложихме пясъка и камъните насадих си растенията сложих филтъра, термометъра и вече пуснахме рибките.те бяха доволни (поне според мен) защото вече долу на дъното при клонна има къде се крият, сомчетата нападнаха камъните и се проснаха на тях и беше доста забавно защото около 3-4 мин търсиш цомчета и клоучето. ето малко снимки как стана



Но за жалост 2-те скаларии и женската бета умряха  :'( :'( :'( и така в аквариума останаха 17 рибки.
НО майка ми и баща ми веднага хайде да отидем на пазара в подуене за рибки. ок ама само за 3 неонки (много ме кефят). така отидохме и хайде да гледаме за неонки ама там имаха толкова красиви гупи леле умрях си =-O =-O =-O ! но аз съм за неонки и така първата ми покупка беше за аератора  :-D купих му по-голям и дълъг камък (звучи грешно знам) ето и снимка:  :-D там са и предишния и новия

след това си взех 3-те неонки и се ориентирах към растения ама окото на наще е много гладно и хайде звеми си тва и това и това та си взех и още 2 бети мъжката е страхотна една синя направо си умирам по тях  :-D

до новата бета (синята) е и първата ми бета двамата ми красавци много се гордея с тях, знам и 2-те са мъжки ама там на пазара малко се обърках понеже там всички бети са с големи опашки (мъжките) а моята е малка и затова си взех 2  :-D :-D взех си още 2 рибки който уж чистят водораслите ама едната здаде багажа  :'( :'( :'(  другата е жива, ако може да ми кажете дали наистина чистят водораслите цена няма да имате  :-D :-D



купих си още две малки с синьо започващо след средата на тялото им.
Абе общо взето умряха ми 3 рибки и си взех 9 и оттам още една умря
взех си и 2 водни растяния едното е мъх де и аквариумчето стана така:




Така повече риби НЯМА да се купуват! и сега са много
това за акваспеипинга (дано съм го написал правилно) много ми харесва ама да му се невиди такова нещо аз немога да направя ако ли ще и вие от целия форум да сте ми в стаята и да ми казвате какво да правя!  :-D :-D :-D
черния фон нещо не го разбирам сложих карбоново фолио да видя как ще изглежда (не съм го лепил) ама нещо не схванах защо толкова му се кефите ама карай аз съм си малко тъп  :duvar:
обаче има нещо дето искам да ви питам : едната ми гупа е дебела и има черно на дупето  :-D тъ да ви питам дали е бременна или е прекалила с  :popcorn: ето снимки













дано поне на 1 се види хубаво! ако е бременна видях че се правят родилки и затова хванах баща ми и ние си направихме сами родилка разглобяема за да не съсипвам малки аквариум от 3-4 L тази гупа я имам от 2 седмици и четох в интернет че бременноста им е около 28 дни . та ако може да ми кажете и колко е бременна?
Благодаря пак на всички  *thanks *thanks *thanks ,и ако има нещо ново (няма да са рибки) ще пиша!
Лек/а ден/вечер!

Публикациите са слети: 30.03.2014 20:05

Ама аз си знам че съм си тъп!
Хем писах че с баща ми направихме радилка ама нищо не писах за нея може някой да се възполва от това чудо , та тъка взехме малкия аквариум които е към 3-4 L и взехме и някакво Г-образно железо едно старо стъкло от някаква секция май и почнахме



баща ми отряза желязото на него изряза едната му стана така че да може да се огъне V-образно после разряза от двата му края двете страни и го изви така че да може да се закача на страна на аквариума



после направи същото и за другия край, после взехме елмаз и разрязахме двете стъкла така че да да си паснат по релсичките и на едното стъкло сложихме малко самозалепващ се дунапрен за да има луфт между двете стъкла че да паднат през дупката малките и това е
добре че живея в къща че да имам материали но мисля че всеки може да си го направи ако му хареса де!
Лек/а ден/вечер!
Още се уча!

kaloqn_0998

Браво аквариумчето е станало много хубаво и не толкова мътно като преди. Само да те попитам колко литра е? Ако искаш може да махнеш от камъните много са но както искаш това си е твой вкус. Колкото до гупата може да е била оплодена в магазина вследствие ако започне да нараства още корема значи е с натъпкан барут. :-D

seahawk

мерси
аквариумчето е малко в сравнение с това което съм гледал в този форум размерите са 73/20/30 и като изпозвах калкулатора от страни ми го изчисли че е 43L относно камъните до следващата смяна на водата няма да ги пипам
което ме подсеща колко често да сменям водата?  :-D
мерси пак
Още се уча!

kaloqn_0998

Цитат на: seahawk - 30.03.2014 22:04
мерси
аквариумчето е малко в сравнение с това което съм гледал в този форум размерите са 73/20/30 и като изпозвах калкулатора от страни ми го изчисли че е 43L относно камъните до следващата смяна на водата няма да ги пипам
което ме подсеща колко често да сменям водата?  :-D
мерси пак

Ами аз много рядко сменям цялата вода, сменям а само половината и не много често. И да те попитам как се направил така че мехурчетата да излизат от всякъде аз не знам какво е това вид помпа или ти си си го направил?

seahawk

еми това е нормален аератор (помпа за въздух) просто малкото камъче на края на маркуча го замених с по-голям и по-дълъг ето снимка да го видиш и сравниш

и ако помпичката е достатъчно мощна а моята явно е по цялата дължина ка камъка излизат мехурчета
Още се уча!

asito

Ако питаш за умрялата рибка в ръката ти на снимката-отоцинклус  е.Чисти,да.

seahawk

31.03.2014 23:49 #23 Last Edit: 01.04.2014 20:44 by seahawk
Аз обаче имам една малко молба  :-)
понеже аз съм човек с изкривено въображение поне когато го има да ми дадете няколко съвета за самото оформление на самия аквариум. кои растения къде да сложа как да ги подредя особено за мъха той сега е на дъното затиснат с по 1 камък и доста ме драсни искам всичко да си изглежда все едно е точно на мястото си а не като сега просто пуснато в аквата.
Благодаря предварително! *thanks
(гледах темите за акваспейпинг ама там е на ниво БОГ аз немога така  :-D :-D :-D

Публикациите са слети: 01.04.2014 20:44

Здравейте, отново
знам че вече ставам досаден ама вие сте единствените хора на който мога да се оплача и да получа правилен съвет!
Става въпрос за UP много гаден и отвратителен up но все пак той ме мотивира най-много досега.Само днес ми умряха 3 риби  :'( :'( :'( :'( :'( 1 гупа, една молинеза, 1 хелер. дотук с лошите новини, сега защо това ме е мотивирало? Мотивира ме защото не искам повече да ми умират рибки изобщо, затова изпразних аквариума, рибките отидоха в малкия аквариум, тясно им е ама кво да се прави пак по-добре отколкото да мрът. аквариума го изчистих още промивам пясъка от дънното много е мръсен, камъните ги махам (храната им пада между тях и само цапа, клонът и той си заминава. Силиконът с който залепихме клона нещо го нямаше на дъното само малко на клона после открих малко в пясъка. затова сега съм замислил да го правя наново ако нямате нищо против с ваша помощ. идеята е да има един голям камък в единия края които да е като купичка, сомчетата и клоучето да се крият но да е достатъчно открит че да си ги наблюдавам, върху този камък ще е мъхът. тук обаче излиза малък въпрос мога ли го просна този мъх без върху камъка да има пясък? отсрани ще е в пясъка просто да го покрива като завивка нещо такова.ако някой може да ми обясни метода за проверка на камъка нещо  не съм добре запознат знам че се пробва с оцет, и аз го пробвах смис полях го с оцет  :-D и той малко шумкаше като едно леко пукане това добре ли е? останалите растения още не съм решил къде ще са, но докато се реши рибите ще са в малкия аквариум, тия дни ще ходя до магазина в младост в локалното за тестери на водата да не би пък там да е грешката. а цена за тях да знаете?
Засега  това пък после пак ще пиша.
Лек/а ден/вечер!
Още се уча!

Барбарон

Приятелю, ти постоянно искаш съвети, а не спазваш нито един. Какъв е смисъла да ти пишем? Играх си да ти изредя основните неща, които трябва да направиш, за да имаш добър за твоите възможности аквариум, който да те радва. А ти от всичко само местенето на рибите си направил и бързаш да ходиш на пазара за нови. Не се прави така. Докато не се съобразиш с това, което съм ти написал, рибите постоянно ще ти умират, водата ще мирише гадно, растенията няма да се развиват. Но дори и нещо да потръгне в началото, съвсем скоро ще имаш срив в аквата. Това, което за момента постигаш, и то с голям успех, е да харчиш безсмислено пари.

Stelian

seahawk - докато не разбереш какво точно означава аквариум и колко важна е водата за рибите, всяка една която пускаш вътре ще умира... Не проумяваш ли, че щом ти умират риби на същия ден след като си ги купил значи не им предлагаш среда за живот, а мъчение. На теб ти се струва, че са щастливи понеже си плуват, но ако можеха да говорят щяха да крещят от болка. Колегите са ти дали толкова ясни и дори номерирани съвети какво и как да направиш, но ти продължаваш да убиваш все повече животинки.

Сигурно си още дете, а може да си съдист и да го правиш нарочно незнам, но ми става тъжно като чета темата и десетки риби си отиват само защото си ги харесал в магазина без да се замислиш: Тази риба може ли да живее в моята стъклена кутия?

Моля те ако искаш да гледаш риби (не да ги убиваш) и да имаш хубав аквариум чети още, разбери кое как работи и тогава го прави.

kaloqn_0998

Значи както е казал Stelian първо прочети малко. Аз съм на 15 години, но се съобразявам с това което правя за аквариума. За да ти умрат толкова риби в едни ден значи нещо водата не е наред, тя за тях е като на теб въздуха, ти можеш ли да живееш в смрадлива стая например? Също трябва да се съобразяваш за отделните видове риби, които взимаш. Аз също искам да имам Боция или Сом фосилис, но просто аквариума не ми го позволява. А това да ти умре гупа или хелер на мен не ми се е случвало така буквално да се натръшкат наведнъж. Сложи ли нещо във водата преди да ги пуснеш? В магазина има подобрители за вода. Те трябва да се сложат преди рибите макар и за една нощ да стои празен аквариума без риби. Аз така направих и досега не ми е умряла нито една рибка.

seahawk

Така нов UP!  *BRAVO* *BRAVO* *BRAVO* днес реших да послушам съветите ви и най-вече този на Барбарон. Та отидох днес до съответния "аква дизаин" и си купих комбинирания тестер за вода на JBL, взех си и Sera siporax mini което веднага замени активния въглен на филтъра, също така sera filter biostarter което ще подпомогне на siporaxa и термометърче, че нямах  :-D :-D :-D.




измих си грунда, пак, положих го, като зарових камъка под пясъка, тук имах съмнение че ще размъти пясъка ама всичко е ОК  *THUMBS UP* , напълних го до половината и си насадих растенията, не знаех как точно да ги сложа ама се получи там нещо  :-D , долях си водата (водата е сипана от вчера). пуснах филтъра и помпичката за въздух всичко си е ок, само дето мехурчетата са малко по-големи от преди ама поне е по красиво като не се вижда камъка, преди да ги пуснах направих теста на JBL и всичко е ок  *YAHOO* *YAHOO* *YAHOO* . Сега така ще поседи 3 дни и после пускам вътре рибоците, през това време ще си правя пак тестове. Като ги преместя рибоците ще преместя и нагревателя и термометърчето че сега са в малкия аквариум при рибоците. ето и малко снимки на това което се получи:










Още се уча!

Similar topics (5)

45304

Публикации: 3
Прегледи: 2312

27810

Започната от batefaio


Публикации: 5
Прегледи: 3387

58164

Публикации: 6
Прегледи: 3928

13020

Публикации: 6
Прегледи: 4431

57174

Публикации: 5
Прегледи: 2955