• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 13:05

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Обработка на корени от различни дървета с акваристична цел.

Започната от harry, 08.06.2004 18:34

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

harry

Предлагам някой ако има възможност да напише как се правят, от какво дърво и т.н.

ПП: Благодаря предварително :!:

artmika

аз моите си ги намерих, колкото и странно да ти прозвучи това...

harry

Не ми звучи странно. Все пак във водоемите си е пълно с такива неща :) . Ама явно никой не иска да сподели малко опит :(

artmika

бе..да ти споделя, защо да не ти споделя:
моите ги намерих в река, до Панагюрище. Последва едноседмично киснене, после ги сварих и хоп в аквариума
Само дето не мога да ти дам рецепта от сорта "Там и там можеш да намериш корени" и т.н.

harry

На мен са ми казвали, че се киснат доста продължително в солена вода, а след това и в сладка. Това се прави докато започнат да потъват. Като най-често се взима лоза, заради по-интересната форма.

artmika

аз ги киснах само в сладка вода и си потънаха
а за вида - можеш да си импровизираш на воля :D

sho

Етоооо:
ЦитатЗа предпочитане е да се поставят така наречените " мъртви дървета". Такива са престоялите дълго време във водоемите корени или клони, те трябва да се измият добре и да се изварят в продължение на 1 час  в силно солена вода, При липсата  на такава възможност корените се заливат с горещ силно солен разтвор - като се оставят да престоят една седмица в него, след товва е трябва да се промият , като престояват в чиста вода , която неколкократно се сменя през деня , след тази подготовка могат да се поствят в аквариума
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Vlado

Аз ползвам елшови корени. Кисна ги докато спрат да пускат танин - около 2-3 месеца :).
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquael.pl%2F_images%2FBaner_main.jpg&hash=ce3a2e621ee2cdd4e8f4513fba0aad85bc52e813

aqua

Здравей harry,
Преди време и аз зададох подобен въпрос в раздел Оформление и декорация, получиха се разни мнения и препоръки. Всичките бяха интересни.
Ето какво направих аз, понеже имам възможност често да пътувам из страната.
Направих си разходка, служебна, до яз. Жребчево и там се разходих от подветрената страна на чашата. В един от заливите намерих прясно изхвърлени "мъртви дървета". Освен това от 20 метра дълбочина с приятели извадих също такива красоти.
Като следваща стъпка ги накиснах за 48 часа, за да омекнат гнилите места, ако има такива, а също и кората.
После ги изчетках с кръгла метална четка, монтирана на бормашина. Така почистих гнилите участъци.
Оставих ги да изсъхнат и им направих повторна ревизия за дефекти.
После ги кипнах в гореща вода, т.е. водата завря и аз ги варих близо 2 часа. Оставих водата да истине с дърветата в нея. Излях водата и изплакнах дърветата. После налях нова вода и разтворих 0,5 кг сол на 10 л вода и така дърветата киснаха 2 седмици.
След това излях водата и промих дърветата с чиста. Накиснах ги и ги държах така 4 седмици, като сменях водата приблизително на 4-5 дни.
Според мен в края на тази процедура дърветата стават за декорация и са безопасни за обитателите на аквариума.
Да не пропусна - след варенето дарветата започват да потъват във водата.
Понеже се бях се увлякъл в събирането на материал имах доста в запас, но вчера подарих последното излишно на приятел.
Ако нямаш възможност да си намериш подходящи клони или коренища мога да донеса нови, но чак след 10-12 дни. Ще можеш сам да се пребориш с полуфабриката.
Интересно за колко голям аквариум са ти тези дървеса?

P.S.: Рецептата и сроковете на киснене са приблизителни и много зависят от вида дървета, които се използват. Готовността на дървесината се определя от това, че спира да пигментира водата, в която е накисната.

Raven

извинявай за любопитсвото , но понеже аз се занимавам с гмуркане , искам да те питам как си извадил корените от 20 м.аз само веднъж слязох на 20 край ахтопол , ама като излязох ми тече кръв от носа и венците , и повече не съм опитвал :D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

aqua

За всички любопитни!
Изваждането стана с приспособления за вадене на предмети от дълбочкото.
Що се отнася до гмуркането - аз също съм се гмуркал, преди. Последният път претърпях авария на 12 метра точно, преди години при с. Иракли и от тогава въобще не слизам. :oops:

martinis

Много интересни неща прочитам във форума.
Аз съм нов в интернет-акваристиката.  :oops:
Наскоро ми умряха птеригоплихт и лабео, на по 5 години всяка,
ей така изведнъж, сякаш без причина.... Мислех, че ги умори един
еквиденс ривулатус, който ми подариха и пуснах в аквариума, но
сега като че ли съм склонен да мисля, че може нещо от дървесата да им е станало... Макар, че аз имам само две дървета, едното е кора от топола май, а другото е някакво доста красиво и твърдо. Само съм ги изплакнал и варил с малко сол и оцет. И в аквариума си стоят от година.
Както и да е. Сега ще търся нещо от върба... може би.
Исках да попитам за лозата. Наистина би стояла страхотно на дъното, но става ли? Някой има ли в аквариума си корени от лоза?
Благодаря!

discus

Цитат на: "martinis"Много интересни неща прочитам във форума.
Аз съм нов в интернет-акваристиката.  :oops:
Наскоро ми умряха птеригоплихт и лабео, на по 5 години всяка,
ей така изведнъж, сякаш без причина.... Мислех, че ги умори един
еквиденс ривулатус, който ми подариха и пуснах в аквариума, но
сега като че ли съм склонен да мисля, че може нещо от дървесата да им е станало... Макар, че аз имам само две дървета, едното е кора от топола май, а другото е някакво доста красиво и твърдо. Само съм ги изплакнал и варил с малко сол и оцет. И в аквариума си стоят от година.
Както и да е. Сега ще търся нещо от върба... може би.
Исках да попитам за лозата. Наистина би стояла страхотно на дъното, но става ли? Някой има ли в аквариума си корени от лоза?
Благодаря!

Лозата става но трябва да се обработи подходящо.Ще намеря линка и ще ти го пусна.


Similar topics (5)

15831

Публикации: 9
Прегледи: 5167

3688

Започната от kurnaz


Публикации: 2
Прегледи: 3082

3919

Публикации: 13
Прегледи: 4824

53068

Публикации: 2
Прегледи: 2632

41423

Публикации: 18
Прегледи: 10049