• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 17:05

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нуждая се от съвет за екологичен аквариум

Започната от bo4nie, 14.12.2015 21:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bo4nie

Здравеите,идеята ми е да не торя,да не подавам СО2 и никакви химични елементи.Ето какво имам и какво искам да постигна /но дали е възможно и на каква цена/
Имал съм аквариум с риби и растения/по времето на социализма ги наричахме водорасли/но беше малък  с гъба за филтър.
Сега аквариумът е с размери 90см дължина 37 см ширина и 50см висичина /толкова е водата вътре/
Осветление 2х39 вата т5 пури- гро лух и аква стар  + 2х8 вата лед осветление- равняващо се на 2500-3000 лумена/но не ги пускам/осветлението има добър рефлектор/няма никаква загуба на светлина.
външен канистър SUN SUN 303B с уве лампа зареден по входа  на водата- едропореста гъба,керамика ,активен въглен,ситнопореста гъба.Дъното или грунда както го наричате сега е 50 %ситен пясък и 50% едри камъчета по 3-4см /където ще садя растенията/
Рибките са единствено живородни и нямам намерение да имам други.
Първия старт направих преди 4 месеца,но беше не успешенмного светех /12часа на ден /и зеленясваше/няма пряка слънчева светлина/,не съм сигурен дали е влизал в азотен цикъл въобще/не съм правил никакви тестове/.

Сега го стартирах на чисто преди 7 дни със старите рибки /около 30бр/които пуснах преди 5 дни ,подавам въздух с помпичка 24 часа постояно в голямо количество.Не ползвам бактерия за бързо стартиране.Светя по 4-5 часа на ден само с  пурите 2х39 вата.Водата е перфектна,рибите са супер храня ги по малко сутрин и вечер така че да не пада храна по дъното.

Та питането ми е ;
1.Какви растения да търся да сложа  та да растат хубави без торове и СО2?/ако има начин разбира се/
2.Кога да увелича времето на осветление?
3.Как да ползвам УВ-е лампата в канистъра?
4.Да махам ли керамиката и въглена от първия старт че са на 4 месеца и кога да стане това?
5.Трябва ли да правя тестове на водата и какви?
Приемам съвети от всички за еко аквариум.






https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2F9i7rxm1zn%2F2015_12_14_2325.jpg&hash=807748d8f1414ec8dbeb6c794f58063fbbffea7e

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimg.cc%2Ff3kmqui7j%2F2015_12_14_2324.jpg&hash=8de15191f37fdd3e253844287ac5f030ea2bd8bf

asito

Здрасти.
1.Валиснерия,криптокорини,ехинодоруси,анубиаси и други не изискващи торене,силна светлина и цо2.
2.Всяка седмица увеличавай светлоденя с 1 час.
3.УВ-то може да е постоянно включено,може при бактериална инфекция само да се пуска.
4.Махай въглена само.
5.Не,не задължително да се правят тестове.Следи поведението на рибите и състоянието на растенията.При симптоми,че нещо не е наредсрибите,първото нещо,което се прави е да се смени 50% от водата.

kuvert

Понеже използваш думата "ЕКОЛОГИЧЕН" би трябвало да знаеш следното:
Всички растения ФОТОСИНТЕЗИРАТ. Това е техен основен жизнен цикъл.Както ДИШАНЕТО за хората.
За да фотосинтезира едно растение се нуждае от 3 основни фактора: ХРАНА (и вода),СВЕТЛИНА и ВЪГЛЕРОДЕН ДВУОКИС.
Липсата на един от трите фактора води до блокиране на фотосинтезата и до агония или загиване на растенията. А това не е екологично!!!!
Надявам се да си разбрал,че екологичен е този аквариум,в който осигуряваш и добавяш ВСИЧКО нужно за правилното развитие на растенията,след като си ги лишил от нужните им условия в естественият им хабитат,който съдържа и хранителни вещества в почвата и водата и слънчева светлина и въглероден двуокис!

bo4nie

Цитат на: kuvert - 14.12.2015 23:14
Понеже използваш думата "ЕКОЛОГИЧЕН" би трябвало да знаеш следното:
Всички растения ФОТОСИНТЕЗИРАТ. Това е техен основен жизнен цикъл.Както ДИШАНЕТО за хората.
За да фотосинтезира едно растение се нуждае от 3 основни фактора: ХРАНА (и вода),СВЕТЛИНА и ВЪГЛЕРОДЕН ДВУОКИС.
Липсата на един от трите фактора води до блокиране на фотосинтезата и до агония или загиване на растенията. А това не е екологично!!!!
Надявам се да си разбрал,че екологичен е този аквариум,в който осигуряваш и добавяш ВСИЧКО нужно за правилното развитие на растенията,след като си ги лишил от нужните им условия в естественият им хабитат! Които съдържат и хранителни вещества в почвата и водата и слънчева светлина и въглероден двуокис!

Да разбирам ли че няма да е възможно без торене/ХРАНА/ и СО2  да завъдя растящи разтения?

p.s  Ако думата ЕКОЛОГОЧЕН не е подходяща, може да се назове ДИЕТИЧЕН

asito

Възможно е,просто растенията не трябва да са с високи нужди на светлина,цо2,хранителни в-ва.Това са бавно растящите растения.Изброил съм ти някои от тях.Валиснерията не е точно бавнорастяща,но няма големи изисквания.Точния термин е бавен аквариум,не диетичен или екологичен.Бавен,защото като не стимулираш допълнително с горепосочените неща,растенията се развиват бавно.Такъв аквариум се подържа по-лесно,по-малка вероятност за поява на водорасли,рядко се бърка в него.
Тъй че ще стане работата :)

Penta

Цитат на: bo4nie - 14.12.2015 21:54
Здравеите,идеята ми е да не торя,да не подавам СО2 и никакви химични елементи.Ето какво имам и какво искам да постигна /но дали е възможно и на каква цена/
Имал съм аквариум с риби и растения/по времето на социализма ги наричахме водорасли/но беше малък  с гъба за филтър.
Сега аквариумът е с размери 90см дължина 37 см ширина и 50см висичина /толкова е водата вътре/
Осветление 2х39 вата т5 пури- гро лух и аква стар  + 2х8 вата лед осветление- равняващо се на 2500-3000 лумена/но не ги пускам/осветлението има добър рефлектор/няма никаква загуба на светлина.
външен канистър SUN SUN 303B с уве лампа зареден по входа  на водата- едропореста гъба,керамика ,активен въглен,ситнопореста гъба.Дъното или грунда както го наричате сега е 50 %ситен пясък и 50% едри камъчета по 3-4см /където ще садя растенията/
Рибките са единствено живородни и нямам намерение да имам други.
Първия старт направих преди 4 месеца,но беше не успешенмного светех /12часа на ден /и зеленясваше/няма пряка слънчева светлина/,не съм сигурен дали е влизал в азотен цикъл въобще/не съм правил никакви тестове/.

Сега го стартирах на чисто преди 7 дни със старите рибки /около 30бр/които пуснах преди 5 дни ,подавам въздух с помпичка 24 часа постояно в голямо количество.Не ползвам бактерия за бързо стартиране.Светя по 4-5 часа на ден само с  пурите 2х39 вата.Водата е перфектна,рибите са супер храня ги по малко сутрин и вечер така че да не пада храна по дъното.

Та питането ми е ;
1.Какви растения да търся да сложа  та да растат хубави без торове и СО2?/ако има начин разбира се/
2.Кога да увелича времето на осветление?
3.Как да ползвам УВ-е лампата в канистъра?
4.Да махам ли керамиката и въглена от първия старт че са на 4 месеца и кога да стане това?
5.Трябва ли да правя тестове на водата и какви?
Приемам съвети от всички за еко аквариум.

Ще се опитам да обясня какво в аквариума ти пречи на развитието на растенията:
1. Осветление 2х39 вата т5 пури- гро лух и аква стар  две много слаби лампи на много висок аквариум.
добър рефлектор/няма никаква загуба на светлина - ще изразя съмнение в това изказване, вероятно имаш някакво светлоотражателно фолио което не върши никаква работа във вода. Но това не е големия проблем.
2х8 вата лед осветление - пак вероятно LED ленти, при тази височина осветяват но не светят.
2. Активен въглен - обира всички хранителни вещества отделени от фекалиите на рибите.
3. Дъното или грунда както го наричате сега е 50 %ситен пясък и 50% едри камъчета по 3-4см /където ще садя растенията/ - това последното го наричаме именно камъни и служат за декорация, не за грунд/субстрат или нещо подходящо за засждане на растения. Пясъка пък служи за затлачване на дъното .
4. подавам въздух с помпичка 24 часа постояно - не, извеждаш CO2 от аквариума 24 часа, малкото отделящ се при процесите на гниене.
5. Водата е перфектна,рибите са супер - минали са само 5 дена в незациклил аквариум, дай им малко време и броя им ще се редуцира силно.

bo4nie

Цитат на: asito - 15.12.2015 00:53
Възможно е,просто растенията не трябва да са с високи нужди на светлина,цо2,хранителни в-ва.Това са бавно растящите растения.Изброил съм ти някои от тях.Валиснерията не е точно бавнорастяща,но няма големи изисквания.Точния термин е бавен аквариум,не диетичен или екологичен.Бавен,защото като не стимулираш допълнително с горепосочените неща,растенията се развиват бавно.Такъв аквариум се подържа по-лесно,по-малка вероятност за поява на водорасли,рядко се бърка в него.
Тъй че ще стане работата :)
Здравей,точно това искам да постигна-бавен аквариум,независимо от количеството средства и грижи.Дано се получи,в краен случаи ще сложа още лампи и ще почна да подавам СО2.

Публикациите са слети: 15.12.2015 10:51

Цитат на: Penta - 15.12.2015 06:42
Ще се опитам да обясня какво в аквариума ти пречи на развитието на растенията:
1. Осветление 2х39 вата т5 пури- гро лух и аква стар  две много слаби лампи на много висок аквариум.
добър рефлектор/няма никаква загуба на светлина - ще изразя съмнение в това изказване, вероятно имаш някакво светлоотражателно фолио което не върши никаква работа във вода. Но това не е големия проблем.
2х8 вата лед осветление - пак вероятно LED ленти, при тази височина осветяват но не светят.
2. Активен въглен - обира всички хранителни вещества отделени от фекалиите на рибите.
3. Дъното или грунда както го наричате сега е 50 %ситен пясък и 50% едри камъчета по 3-4см /където ще садя растенията/ - това последното го наричаме именно камъни и служат за декорация, не за грунд/субстрат или нещо подходящо за засждане на растения. Пясъка пък служи за затлачване на дъното .
4. подавам въздух с помпичка 24 часа постояно - не, извеждаш CO2 от аквариума 24 часа, малкото отделящ се при процесите на гниене.
5. Водата е перфектна,рибите са супер - минали са само 5 дена в незациклил аквариум, дай им малко време и броя им ще се редуцира силно.
Интернета е голяма работа+ свободата на словото се получава нещо като манжа с грозде.Четеш и вярваш на това което искаш .
Държа да разбера дали съм разбран, или аз съм разбрал.
1.При тези размери на аквариума с тази светлина е невъзможно да се завъди 'бавен аквариум'?
2.За въглена е ясно-изчезва
3.Под камъните ще се въдят бактериите без проблем,пък и корените няма да загниват,нито ще ги ядат рибите-ако е чак пък толкоз проблем имам 3-4мм пресят речен пясък,ще го сложа под камъните и без това няма да се вижда.
4.Сигурно съм оцъствал точно в този час по химия,ще намаля подаването на въздух на 8часа.
5.Дано да нямаш дарбата на Ванга,но не се притеснявам за 4 месеца ми умря само 1 гупа ,нещо  си беше дефекта .
Е така имам ли някакви надежди или да си взема куче за гледане?

niki_o

Не,не вземай куче.Аз имам куче и три аквариума-кучето ми отнема повече време :-)
Виж повечето въпроси които задаваш сега е трябвало да ги зададеш преди да сложиш този грунд(това дето каза за камъчетата *ROFL*-по-добре сложи пресятия речен пясък който имаш) и да пуснеш рибките(страшно много са).Всички разбрахме какво искаш и не е непосилно.Просто почети във форума за метода за стартиране на Уолстад-предполагам този ефект търсиш.

asito

Имах аквариум точно с тези размери и същите лампи.5 месеца светеше само гролукса,микрозорума и анубиаса се бяха развили доста добре.Това е може би единствения период от време през който не са зеленясвали стъклата :)
Разбира се,че можеш да си направиш бавен аквариум с риби,с това осветление.Сложи си грунд 3-5мм,без подложка.Ако имаш растения с добре развита коренова система(ехинодоруси,криптокорина) сложи в корените глинено топче или таблетките на тропика или нещо от вида. Хранителни вещества ще постъпват и от изпражненията на рибите.
Вземи си и куче :)

fam

Цитат на: asito - 15.12.2015 15:38
Имах аквариум точно с тези размери и същите лампи.5 месеца светеше само гролукса,микрозорума и анубиаса се бяха развили доста добре.Това е може би единствения период от време през който не са зеленясвали стъклата :)
Разбира се,че можеш да си направиш бавен аквариум с риби,с това осветление.Сложи си грунд 3-5мм,без подложка.Ако имаш растения с добре развита коренова система(ехинодоруси,криптокорина) сложи в корените глинено топче или таблетките на тропика или нещо от вида. Хранителни вещества ще постъпват и от изпражненията на рибите.
Вземи си и куче :)

+1 :)

само да добавя, че при вече създадената ситуация на нов аквариум, без азотен цикъл и 30 рибки вътре-  за да оживеят те- е нужно пълна мобилизация и  ежедневно сммени на 25-30% от водата  за 2 седмици, после през ден...и така до като аквариума направи месец. Това е от грижа за рибоците.

Много по- добре и за рибите и за теб би било ако се стартира по правилата- първо аквариума с растенията, да се развърти цикъла и после риби- и то постепенно. Но станалото- станало. Опитай се да спасиш колкото се може положението.
Би могъл да храниш рибките само веднъж на ден с цел да се намали възможността за остатъци, които с разлагането си влошават водата. Тези първи седмици сега е нужно всичко да е под  строг контрол и  без излишъци за да може да се уравновеси ситемата..
А относно  грижите за растенията можеш да се довериш на Penta напълно с неговите съвети и на другите знаещи и помагащи хора тук, дори аз имам растения в аквариума :)

Хайде ще чакаме ъпдейти :)

Penta

Цитат на: bo4nie - 15.12.2015 10:23

1.При тези размери на аквариума с тази светлина е невъзможно да се завъди 'бавен аквариум'?
3.Под камъните ще се въдят бактериите без проблем,пък и корените няма да загниват,нито ще ги ядат рибите-ако е чак пък толкоз проблем имам 3-4мм пресят речен пясък,ще го сложа под камъните и без това няма да се вижда.
Микросорум и мъхове т.е. бавен аквариум може с това осветление.
Ако го приемаш като обида, спирам със съветите към теб, няма проблем.

bo4nie

Цитат на: Penta - 16.12.2015 15:57
Микросорум и мъхове т.е. бавен аквариум може с това осветление.
Ако го приемаш като обида, спирам със съветите към теб, няма проблем.
По прицип съм своенравен,но в случая ще ви послушам всички,даже и СО2 ще пускам-ще бъде от бутилка с вентил ,най вероятно. Ако може да ми обясните как става това и по колко се пуска кога и как от къде се купува.Най добре е да ме посъветвате сега преди пак да съм оплескал нещата.
Мерси преварително.

asito

Нали започна темата с идеята да не подаваш цо2?Изясни си първо какво искаш,какви растения искаш да гледаш,изброи ги тука и ще получиш адекватен отговор.

VDO

От тук взимаш всичко,без бутилката https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjCxcHg3eDJAhUC1iwKHUQ8C7IQFggjMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.ld-gmbh.com%2Fdisplaybg.aspx%3Fpage%3Dshow_news%26news_ID%3D43&usg=AFQjCNEb4NjOJdNAwY3cJzKU5HLnbt-NCw&sig2=uMtJwyly7NMj2DCVoblrbQ

Излизаше към 120-тина лв със се ДДС-то.Една бутилка с кран за още 50-60 кинта и си ти.Това е инвестиция ,която никога не е излишна,ако си решил да се занимаваш с акваристика и имаш финансова готовност да я направиш.Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

fam

Няма лошо да си  своенравен. Всеки си има свой нрав и в този контекст- всеки е своенравен. Важното в случая е да се разбере че и  един аквариум, заедно с всичката флора и фауна вътре е една система и тази система има своя нрав също. Та е хубаво да се запознаеш по- подробно с всички  основни изисквания  на аквариума ти и тогава да предприемаш  гигантски скокове - какъвто е с CO2то. Не ще бързане, иска четене и вслушване в какво казват знаещите хора..и  все пак  в края на краищата решенията са си твои и  резултатите също.

От това което прочетох до сега си начинаещ (като повечето от нас тук  :-[) не скачай в дълбокото с СО2то ами сеопитай да си стабилизираш това което имаш. И без СО2  има много растения които ще растат, ще са здрави и ще бъде красиво в аквариума. СО2 не е панацея. По- скоро за осветление помисли, не за СО2. има много  информация във форума, не очаквай, че някой ще седне да ти преразкаже всичко, което е научил с години опит  на веднъж. Използвай си времето дкато стабилизираш сегашното положение и  чети и тогава евентуално ще възникват по- специфични въпроси, по- конкретни свързани с твоя опит, и по- опитните ще има какво да ти кажат за да ти подпомогнат развитиете, не да го избачкат вместо теб. ;-)


Similar topics (5)

52250

Публикации: 10
Прегледи: 5779

25275

Публикации: 3
Прегледи: 4066

59606

Публикации: 14
Прегледи: 16744

12418

Публикации: 1
Прегледи: 6426

50150

Публикации: 27
Прегледи: 11051