здравеиете хора ако сум си намерил корен от гората и ако го потопя в калиев перманганат ше имали проблеми за рибите ??
Много зависи и от какво е корена. Може и след обработка пак да изпуска вредни за рибите вещества.
ok мерси
голямо киснене трябва братле 3-4 седмици поне и после другите неща както си му е реда
Корена е най-добре да е от дървета, които живеят близо до или във вода и имат твърда и издръжлива дървесина (върба, мангрово дърво...), защото иначе ще изгние доста бързо.
Най-добре е корени да се търсят около бреговете на реки или в магазина/пазара, за да си сигурен, че ще те радват дълго.
Колкото до топенето в перманганат - според мен не е нужно (даже може да доведе до оцветяване на дървото!) - ако все пак искаш да обработиш корена, изчисти го от всички изгнили части, свари в солен разтвор и го остави да кисне там няколко часа или един ден - така освен дезинфекция, корена ще се напои с вода и ще потъне по-лесно.
PREDATOR ама аз си намерих един корен иии го бях потпопил във вода 1 ден ама тои пак исплуваше на повърхноста ии незнам дали ще се напои ако го потопя пак обаче за по-дълго.А корена съм си го намерил на максимум 100м от една река ще станели според теб ?
: 28.05.2007г 21:09ч
аа и още нещо ако го потопя в много гореща вода това може ли да замести варенето щото незнам как ще го сваря. Mного ще съм ти благодарен ако ми кажеш щото корена е много готин и ми се иска много да го сложа в аквариума :)
С 1 ден киснене нищо няма да стане.
Моя(лозов) го държах близо 2-3 седмици преди да потъне.
аа ок мерси ама тва за варенето мойе ли да се замести с потапяне във вряла вода иии корена съм го намерил на около 100м от река нали става ?
MORKOF, за корените са ясни няколко неща:
1. Можеш да не го вариш. Варенето е за дезинфекция и в същото време намалява времето за напояване на дървото с вода, защото при висока температура това става по-бързо;
2. Ако не си го сварил, ще е добре да го подържиш поне два часа в бледорозов разтвор на калиев перманганат (дезинфектант), защото никога не можеш да си сигурен какви гадини ще ти донесе в аквариума;
3. Наситеният разтвор на натриев хлорид (готварска сол) не ти гарантира по-бързо "потапяне" на корена под водата. Не ти гарантира и дезинфекция, но все пак това е йодирана сол, а както знаем йодът е дезинфектант и оцветител едновременно, т.е. може да направи корена по-тъмен на цвят и ако се наложи да го държиш едим месец във вода, солта ще ти помогне за да не блатяса водата.
4. Можеш да си избереш комбинация от всички варианти:
- само варене, без сол и калиев перманганат в рамките на 1 час - получаваш дезинфекциран и неоцветен корен,
- само накисване със сол в продължение на поне 20 дни, ако корена е изсъхнал може и повече - получаваш накиснат корен без миризма на блато, но не и дезинфекциран, т.е. трябва после да го понакиснеш с калиев перманганат,
- варене около 1 час и киснене в солен разтвор около 5 дни, после два часа дезинфекция в калиев перманганат и още около 1 ден киснене в чиста вода - получаваш дезинфекциран, леко оцветен корен, който най-вероятно няма да потъне веднага, но ако го закрепиш за някакъв камък, ще си сигурен, че не е внесъл нищо вредно в аквариума ти.
Но можеш и да получиш моя вариянт-варен и киснат в солена вода ( дезинфекциран ) и след година в аквариума пак си изплува ако не го притиснеш с някой камък (уж го отрязах от върбата ) . Според мен тая работа с корените е леко относителна ама ....
Най-добре е да ври във вода с много сол по-дълго време. Така се дезинфекцира и потъва, няма нужда да го връзваш за камъни. Големите корени се варят най-лесно във кофа с голям бързовар. Аз моя го варих 1 час от едната страна, щото излизаше извън кофата, а после още 1/2час и от другата. Сипала съм около 0,5кг. сол. Корена, ако не е обелен се бели по-лесно така, боята дето после ще я пусне в аквариума я пуска в кофата. Не забравяй само да отвориш прозорец, докато го вариш, защото има много изпарения. Или го вари навън.
http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?topic=1651.0
Може ли да споделя малко опит? Явно може. Никой не каза, че не иска.
Тъй де. Регистрирах се в този форум някъде през далечния февруари т.г. Седмица по-късно си намерих дървета, които са стояли дълго във вода, а после са били изхвърлени на брега на Дунав. Оттогава ги кисна във вода (защото не съм готов с аквариума си, и защото бяха много сухи). През този дълъг период от време пробвах всичко написано във форума за кисненето на корени. Гарантирам ви, че ако разтворите не повече от 3-5 милиграма калиев перманганат на прах в една кофа, която побира около 15 литра вода, ще получите тъмно розов разтвор, който няма да блатясва без да сменяте водата в продължение на поне 10 дни. Днес е 10-ия ден и водата освен, че не блатясва, се избистри и изчезна розово-червения цвят. Изобщо не мирише на нищо. Даже котката предпочита нея пред прясно налятата в купичката (явно добитъка не обича миризмата на хлор).
Калиевият перманганат е силен окислител освен другото. Явно е отреагирал с нещо и за това е изчезнал розовият цвят.