• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:23

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Колко вреден е цветния Грунд

Започната от VaskoC, 02.01.2010 01:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

VaskoC

Преди 2-3 седмици си купих аквариум 75л, в момента в него имам 23 сини неона и 1 сомче. За съжаление не съобразих че цветния (син) грунд ще стои неестествено, а като чета форума разбрах и че не е хубаво да е цветен защото може да е вреден. Така и обаче никъде не прочетох до колко вреден може да бъде, и има ли възможност да нямам проблеми.... Какво бихте ме посъветвали. Няма да откажа някой да помогне и тук http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,22482.0.html

vasso

Здравей! И аз съм чувал,че може да е опасен цветния грунд,но за някой с проблем с него не съм разбрал. Наистина стои неестествено и ако имаш възможност те съветвам да го смениш. Все пак не си струва да се рискува. (не мисля,че ще имаш проблеми) Относно другите цветни грундове, които все пак са в по-естествен цвят,например керемиден- не съм имал проблеми с такъв. Не се притеснявай. :-)

Divane

За да стане цветене,тоя грунд е БОЯДИСАН!
Както жената в Кривина ми обясни - цветните пясъци ги правят със съвсем друга цел,но не и да се слагат в аквариуми,където боята се разгражда и водата се напълва с отрови.

vasso

Има и цветни грундове, които са специално за аквариуми. В Дискус в София в почти всички аквариуми има цветен грунд, а там едва ли биха сложили нещо опасно. :-)

elblanko

Те боите са хиляди видове, нали се сещаш че никой не знае какъв е твоя грунд, и с какво е боядисан.
Ако си го купил от специализиран магазин за акваристика се предполага че е безвреден.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

mojiganga

Цитат на: Divane - 02.01.2010 13:11
За да стане цветене,тоя грунд е БОЯДИСАН!
Както жената в Кривина ми обясни - цветните пясъци ги правят със съвсем друга цел,но не и да се слагат в аквариуми,където боята се разгражда и водата се напълва с отрови.
Вредна ли е боята с която оцветяват стъклото?

vasso

Има цветно стъкло, но то не е боядосано отгоре- цялото е цветно. Не е отровно, или поне не би трябвало-използва се за съдове за хранене. Иначе не знам какво боядисано стъкло имаш предвид.

rgeorgieff

 *offtopic  Стъкло с боя не се оцветява. Използват се минерали, различни соли или хим.елементи - дори уран. По принцип се счита, че са напълно безвредни.

kamaro

Цитат на: mojiganga - 04.03.2010 18:14
Вредна ли е боята с която оцветяват стъклото?
Примерно в термоустойчивото цветно стъкло има олово-това е един от най-токсичните тежки метали!  При загряване в микровълнова фурна, ако не се пръсне значи е безвредно.
От нас песен, от Бога здраве .

nikolaytoshev

Цветния грунд изглежда неестествено, но наистина съм виждал да го продават в Дискус.бг. Не знам дали е вреден, защото до сега не съм си взимал от него, но се съмнявам след като го продават в магазин за акваристика да вреди на рибите, растенията и безгръбначните обитатели в аквариума. Все пак е по-добре да го смениш с нормален грунд, ако имаш тази възможност.

Similar topics (5)

27954

Публикации: 1
Прегледи: 2695

7741

Започната от Filosof


Публикации: 3
Прегледи: 3617

24105

Публикации: 12
Прегледи: 4939

48471

Публикации: 11
Прегледи: 4671

45304

Публикации: 3
Прегледи: 2295